انتقال بیماری ایدز با آزمایش قند خون !

امروز خانم به من زنگ زد و گفت : مواظب باشید افرادی به اسم طرح دوره کنترل قند خون ، امکان دارد به درب منزل یا محل کار بیایند . آنها بیماری ایدز را انتقال میدهند و خیلی حرفهای دیگر ؛ به همین دلیل پیگیر قضیه شدم و اخباری که در این رابطه بود را گرداوری کردم .

این خبر به احتمال 99% شایعه است اما بازهم مراقب خود و خانواده خود باشید .

پاسخ وزارت بهداشت : 

به بحث داغ “انتقال ایدز با آزمایش قند خون

شایعه‌ اش زیاد شده، ماجرای انتقال ایدز با تست رایگان قند خون. تستی که گفته می‌شود از سوی افرادی انجام می‌شود که کارت دانشگاه علوم پزشکی دارند.
به گزارش پارسینه این ماجرا جزییات یک پیام وایبری، تلگرامی است که به‌عنوان یک هشدار، این روزها دست به دست می‌چرخد.

در این پیام آمده که «عده‌ای دم در خانه مردم می‌روند، می‌گویند از طرف دانشگاه علوم پزشکی هستند و می‌خواهند تست رایگان قند خون انجام دهند.» در این پیام به مردم هشدار داده شده که: «به هیچ وجه اجازه ندهید این آزمایش از شما گرفته شود، چرا که قصدشان انتقال ویروس ایدز است.» در پایان هم از گیرنده پیام خواسته شده که این هشدار را به دیگران منتقل کند. در این پیام، اما هیچ اشاره‌ای به این‌که این افراد از کدام دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کرده یا در کدام مناطق فعالیت می‌کنند، نشده است.

شایعه‌های فضای مجازی مدت‌هاست که از طریق نرم‌افزارهای تلفن همراه، پخش می‌شود، بدون این‌که مشخص شود منبع اولیه آن چه کسی است و منشأ آن از کجا آمده است.

مردم نیز بدون توجه به درستی خبر اقدام به انتشار بیشتر آن می‌کنند، بدون این‌که این سوال برایشان پیش‌ آید که مگر ایدز با یک تست قند خون ساده منتقل می‌شود و از همه مهم‌تر، آیا وزارت بهداشت چنین طرحی را در دست دارد که تست‌های خانه به خانه انجام دهد.

محمودی، کارشناس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در پاسخ به شهروند این موضوع را توضیح می‌دهد و می‌گوید که این دانشگاه هیچ طرح خانه به خانه‌ای برای انجام آزمایش بیماری‌ها، ندارد.

« گاهی پیش می‌آید که در هفته سلامت، در یک مکان مشخص، غرفه‌ای از سوی وزارت بهداشت راه‌اندازی می‌شود و مردم با مراجعه به آن غرفه تست قند خون و … انجام می‌دهند،‌ سال گذشته هم در اجرای طرح تحول نظام سلامت، برای حاشیه نشین‌ها، این کار انجام شد، اما اخیرا چنین طرحی از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران نه تهیه و نه اجرا شده است.»

او می‌گوید که دانشگاه علوم پزشکی ایران، درحال حاضر هیچ برنامه‌ای برای غربالگری بیماری‌ها ندارد. مسئول معاونت بهداشت این دانشگاه هم به «شهروند» می‌گوید که احتمال انتقال ایدز با روش تست قند خون بسیار پایین است. او این توضیح را می‌دهد که: « انتقال ایدز شرایط خاصی دارد و در صورتی انتقال پیدا می‌کند که خون از فرد مبتلا بلافاصله به فرد دیگری تزریق شود؛

یعنی هیچ وقفه‌ای نباید اتفاق بیفتد. به‌طورکلی انتقال ایدز با این روش تنها ٣‌درصد است.» معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز از این پیام بی‌خبر است. آنها هم تاکید کردند که این دانشگاه طرح خانه به خانه‌ای برای غربالگری نداشته است.

عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت هم با شایعه اعلام کردن این پیام، به «شهروند» می‌گوید: « نمی‌توان به این راحتی به مردم خون تزریق کرد، چرا که نمونه قند خون، با سوزن‌های بسیار کوچکی از سر انگشت افراد گرفته می‌شود، این سوزن کوچک نمی‌تواند حامل ویروس اچ ‌آی وی باشد. ویروس ایدز با سرنگ حاوی خون آلوده منتقل می‌شود و باید به اندازه کافی وارد بدن شود.»

او ادامه می‌دهد: «وزارت بهداشت هیچ طرح خانه به خانه‌ای برای انجام تست بیماری‌ها ندارد، اگر هم چنین برنامه‌ای وجود داشته باشد، از سوی وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی می‌شود، به همین خاطر این پیام شایعه‌ای بیشتر نیست.» او از انتقال این پیام‌ها در فضای مجازی انتقاد می‌کند و می‌گوید که باید برای اطلاع‌رسانی درست، فرهنگسازی شود.« مردم باید به جای این‌که این پیام‌ها را منبع اطلاع‌رسانی بدانند، به سایت وزارت بهداشت مراجعه کنند و اخبار درست را از آن‌جا پیگیری کنند.»

صداقت می‌گوید: «نیروی انتظامی نمی‌تواند یک به یک با این پیام‌ها مقابله کند، از سوی دیگر آنها بیشتر در زمینه مسائل امنیتی ورود پیدا می‌کنند، گذشته از اینها به جای برخورد با این مسائل باید در میان مردم فرهنگسازی شود تا هر شایعه‌ای را باور نکنند.»

منبع : parsine.com


 

ابتلا به ایدز با تست قند داعشی حقیقت دارد؟

این روزها در فضای مجازی شایعاتی مبنی بر ابتلا به ایدز و انتشار ویروس اچ.آی. وی از طریق انجام تست قند خون منتشر شده است که می گویند کار داعش است. این خبر صحت دارد یا نه؟
تاریخ انتشار : 14 تیر 1394
شایعه هایی که این روزها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی درباره ابتلا به ایدز از طریق تست قند خون رواج پیدا کرده، کار را به داعش! هم رسانده است و در برخی از این پیام ها گفته شده که افرادی که از طریق تست قند خون، ویروس منتشر می کنند، داعشی هستند.

پاسخ مسئولان وزارت بهد اشت به شایعات مجازی درباره تست قند داعشی و ایدز

بازهم فضای مجازی و انتشار شایعه ای دیگر. این بار پس از آنکه در اوایل سال موضوع انتشار ویروس ایدز از طریق تست قند خون مطرح و تکذیب شد، انتشار نامه ای منتسب به استانداری هرمزگان در شبکه های اجتماعی سبب شده تا شایعه انتقال ایدز از طریق تست قند خون به طور جدی تری مطرح شود و نگرانی هایی را میان شهروندان ایجاد کند. تصویر نامه منتسب به استانداری هرمزگان که نه شماره ای دارد و نه تاریخی، می گوید که بر اساس گزارش های واصله، اخیرا افرادی ناشناس با مراجعه به منازل مردم و معرفی خود به عنوان کارشناس دانشگاه علوم پزشکی اقدام به تست خون از مردم با سرنگ های آلوده به ویروس ایدز می کنند. در این نامه که ظاهرا مدیرکل امنیتی و انتظامی استان هرمزگان خطاب به فرمانداران شهرستان های این استان امضا کرده، آمده است: با توجه به اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر عدم اجرای طرح هایی از این قبیل، لطفا دستور فرمایید ضمن اطلاع رسانی به کلیه بخش های تابعه، در صورت دریافت هرگونه اخبار مرتبط با این امر، مراتب را سریعا به استانداری اعلام نمایند. انتشار تصویر این نامه و گردش آن در شبکه های اجتماعی، بازار شایعه های مختلف درباره انتشار ویروس اچ.آی.وی را در روزهای اخیر و این بار با گستردگی بیشتر داغ کرده و به دنبال آن ذهن های بسیاری درگیر این موضوع شده است.

میگن کار داعشه!

شایعه هایی که این روزها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی درباره انتشار ویروس اچ.آی. وی از طریق تست قند خون رواج پیدا کرده، کار را به داعش! هم رسانده است و در برخی از این پیام ها گفته شده که افرادی که از طریق تست قند خون، ویروس منتشر می کنند، داعشی هستند و … این درحالی است که همه اخباری که در فضای مجازی درباره انتشار ویروس از طریق تست قند خون منتشر می شود، صرفا در حد یک شایعه بوده و هیچ گزارش و خبر رسمی در این باره منتشر نشده است. اما انتشار تصویر نامه استانداری هرمزگان در روزهای اخیر نوعی سندیت برای شایعه های انتقال ویروس اچ. آی. وی شده که نگرانی های اجتماعی ایجاد کرده است. این درحالی است کاربرانی که پیام های مرتبط به این شایعه را خوانده و اقدام به باز نشر آن می کنند، اطلاع ندارند که انتقال ویروس ایدز از طریق تست قند خون به لحاظ علم پزشکی و استانداردهای آن، شدنی نیست و انتشار این گونه اخبار و شایعه ها، صرفا دروغ پردازی در فضای اجتماعی است.

 وزارت بهداشت: هیچ گزارشی نداریم

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه انتقال ایدز از طریق تست قند خون، یک شایعه است که اساس علمی ندارد تاکید می کند: چند وقت قبل هم به طور رسمی این شایعه تکذیب شد که پیگیری های جدی درباره آن داشتیم اما هیچ گزارشی را مبنی بر مراجعه افرادی به درب منازل برای تست قند خون و انتقال ویروس ایدز دریافت نکردیم. ضمن اینکه به لحاظ علمی و پزشکی، امکان انتقال ویروس اچ.آی.وی از طریق سر سرنگ یا دستگاه تست قند خون وجود ندارد و آنها که اقدام به انتشار این اخبار می کنند، هیچ گونه اطلاعی از شیوه های انتقال ایدز ندارند. دکتر عباس صداقت اظهار می دارد: نمی توان به این راحتی به مردم خون تزریق کرد. نمونه قند خون با سوزن های بسیار کوچکی از سر انگشت افراد گرفته می شود، این سوزن کوچک نمی تواند حامل ویروس اچ. آی.وی باشد. ویروس ایدز با سرنگ حاوی خون آلوده منتقل می شود و باید به اندازه کافی وارد بدن شود. وی درباره اینکه آیا اساسا طرحی در وزارت بهداشت برای انجام تست قند خون در مقابل در منازل شهروندان دارد یا خیر؟

تصریح می کند:

وزارت بهداشت هیچ طرح خانه به خانه ای برای انجام تست بیماری ها ندارد، اگر هم چنین برنامه ای وجود داشته باشد، از سوی وزارت بهداشت اطلاع رسانی می شود، به همین خاطر این پیام شایعه ای بیشتر نیست. وی ادامه می دهد: به طور حتم در صورت وجود برنامه برای اجرای چنین طرح هایی، از چند ماه قبل وزارت بهداشت اطلاع رسانی کرده و از آنجا که چنین طرح وجود خارجی ندارد، نباید به شایعه های آن توجه کرد. وی درباره تصویر نامه ای که منتسب به استانداری هرمزگان است می گوید: چنین گزارشی را ندیده ام و اگر هم وجود حقیقی داشته باشد، صرفا برای اطلاع بخشی دستگاه هاست.

  راه های انتقال ایدز

بازخوانی راه های انتقال ایدز حاکی است که امکان انتقال از طریق دستگاه تست قند خون وجود ندارد و هرگاه خون فردی آلوده به ویروس باشد در صورتی که به خون فرد دیگری وارد شود می تواند بیماری را انتقال دهد. این حالت ممکن است در زمان انتقال خون اتفاق بیفتد که البته باید حجم زیادی از خون آلوده وارد بدن افراد شود. توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا ، خصوصا ایران تمام خون های اهدایی از نظر احتمال آلودگی به ویروس اچ.آی.وی ارزیابی می شوند و در صورت آلوده بودن استفاده نمی شوند پس این خطر به حداقل ممکن می رسد. اما به هر روش دیگری اگر خون آلوده به ویروس وارد خون فرد سالم شود می تواند آلودگی را منتقل کند که این حالت در زندگی روزمره و معمولی با رعایت اصول بهداشتی بندرت اتفاق می افتد. مثلا اگر فردی که آلوده به ویروس ایدز است با یک سرنگ، تزریقی انجام دهد و با همان سرنگ و سوزن که آغشته به خون آن فرد است بلافاصله فرد دیگری تزریق کند به گونه ای که خونی که در سرسوزن یا سرنگ است وارد خون فرد دوم شود ویروس ایدز می تواند منتقل شود. و به همین ترتیب هر جسم برنده و نوک تیزی که آغشته به خون آلوده به ویروس اچ آی وی است در صورتی که موجب ایجاد خراش یا بریدگی در بدن فرد سالم شود می تواند سبب انتقال بیماری شود لذا اعمالی مانند خالکوبی ، حجامت ، سوراخ کردن گوش ، ختنه ، اعمال جراحی و خدمات دندانپزشکی اگر با وسائل غیر استریل وآلوده به خون انجام شود از راه های انتقال بیماری می تواند باشد. از آنجا که اغلب معتادین تزریقی رعایت اصول بهداشتی را نمی کنند و از یک سرنگ و سوزن تعداد زیادی به صورت مشترک استفاده می کنند لذا خطر انتقال ویروس در این گروه بسیار زیاد است و یکی از شایع ترین راه های انتقال در بعضی کشورها از جمله کشور ما اعتیاد تزریقی است.

  آمار دیابت در ایران و مجالی برای سودجویان!

آمارها می گوید که تعداد مبتلایان به دیابت در ایران هر روز بیشتر می شود و این مهم و نگرانی که مردم از ابتلا به دیابت دارند، سبب شده تا فرصت برای سودجویان در انتشار شایعه های مرتبط با این بیماری فراهم شود. آخرین آمارها می گوید که بیش از 5 میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند و قند خون بالا سالانه جان افراد زیادی را نیز می گیرد. در این هنگام، افرادی با مقاصد مختلف شایعه پراکنی های مرتبط با این بیماری همچون انتقال ایدز از طریق تست قند خون می کنند تا با مشوش کردن فضای فکری جامعه به اهداف خود برسند. انتشار تصویر نامه منتسب به استانداری هرمزگان و باز نشر شایعه های انتقال ایدز از طریق تست قند خون نیز از همین باب است که لازم است مسولان چه در حوزه بهداشت و درمان و چه در حوزه های امنیتی، با واکنش و اطلاع رسانی های به موقع درباره انتشار این شوایع، اجازه فراهم شدن فرصت برای سودجویان را ندهند.

منبع : قانون /ن


گزارش روزنامه شهروند

از اینجا به بعد تمام مقالات دارای یک متن میباشند ، فقط هر شبکه خبری از قول خودش به موضوع پرداخته است .

به گزارش روزنامه شهروند، این ماجرا جزییات یک پیام وایبری، تلگرامی است که به‌عنوان یک هشدار، این روزها دست به دست می‌چرخد. در این پیام آمده که «عده‌ای دم در خانه مردم می‌روند، می‌گویند از طرف دانشگاه علوم پزشکی هستند و می‌خواهند تست رایگان قند خون انجام دهند.» در این پیام به مردم هشدار داده شده که: «به هیچ وجه اجازه ندهید این آزمایش از شما گرفته شود، چرا که قصدشان انتقال ویروس ایدز است.» در پایان هم از گیرنده پیام خواسته شده که این هشدار را به دیگران منتقل کند. در این پیام، اما هیچ اشاره‌ای به این‌که این افراد از کدام دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کرده یا در کدام مناطق فعالیت می‌کنند، نشده است.

شایعه‌های فضای مجازی مدت‌هاست که از طریق نرم‌افزارهای تلفن همراه، پخش می‌شود، بدون این‌که مشخص شود منبع اولیه آن چه کسی است و منشأ آن از کجا آمده است. مردم نیز بدون توجه به درستی خبر اقدام به انتشار بیشتر آن می‌کنند، بدون این‌که این سوال برایشان پیش‌ آید که مگر ایدز با یک تست قند خون ساده منتقل می شود؟ و از همه مهم‌تر، آیا وزارت بهداشت چنین طرحی را در دست دارد که تست‌های خانه به خانه انجام دهد.

محمودی، کارشناس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، این موضوع را توضیح می‌دهد و می‌گوید که این دانشگاه هیچ طرح خانه به خانه‌ای برای انجام آزمایش بیماری‌ها، ندارد.« گاهی پیش می‌آید که در هفته سلامت، در یک مکان مشخص، غرفه‌ای از سوی وزارت بهداشت راه‌اندازی می‌شود و مردم با مراجعه به آن غرفه تست قند خون و … انجام می‌دهند،‌ سال گذشته هم در اجرای طرح تحول نظام سلامت، برای حاشیه نشین‌ها، این کار انجام شد، اما اخیرا چنین طرحی از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران نه تهیه و نه اجرا شده است.» او می‌گوید که دانشگاه علوم پزشکی ایران، درحال حاضر هیچ برنامه‌ای برای غربالگری بیماری‌ها ندارد.

مسئول معاونت بهداشت این دانشگاه هم می‌گوید که احتمال انتقال ایدز با روش تست قند خون بسیار پایین است. او این توضیح را می‌دهد که: « انتقال ایدز شرایط خاصی دارد و در صورتی انتقال پیدا می‌کند که خون از فرد مبتلا بلافاصله به فرد دیگری تزریق شود؛ یعنی هیچ وقفه‌ای نباید اتفاق بیفتد. به‌طورکلی انتقال ایدز با این روش تنها ٣‌درصد است.» معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز از این پیام بی‌خبر است. آنها هم تاکید کردند که این دانشگاه طرح خانه به خانه‌ای برای غربالگری نداشته است.

عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت هم با شایعه اعلام کردن این پیام، به «شهروند» می‌گوید: « نمی‌توان به این راحتی به مردم خون تزریق کرد، چرا که نمونه قند خون، با سوزن‌های بسیار کوچکی از سر انگشت افراد گرفته می‌شود، این سوزن کوچک نمی‌تواند حامل ویروس اچ ‌آی وی باشد. ویروس ایدز با سرنگ حاوی خون آلوده منتقل می‌شود و باید به اندازه کافی وارد بدن شود.» او ادامه می‌دهد: «وزارت بهداشت هیچ طرح خانه به خانه‌ای برای انجام تست بیماری‌ها ندارد، اگر هم چنین برنامه‌ای وجود داشته باشد، از سوی وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی می‌شود، به همین خاطر این پیام شایعه‌ای بیشتر نیست.» او از انتقال این پیام‌ها در فضای مجازی انتقاد می‌کند و می‌گوید که باید برای اطلاع‌رسانی درست، فرهنگسازی شود.« مردم باید به جای این‌که این پیام‌ها را منبع اطلاع‌رسانی بدانند، به سایت وزارت بهداشت مراجعه کنند و اخبار درست را از آن‌جا پیگیری کنند.»

صداقت می‌گوید: «نیروی انتظامی نمی‌تواند یک به یک با این پیام‌ها مقابله کند، از سوی دیگر آنها بیشتر در زمینه مسائل امنیتی ورود پیدا می‌کنند، گذشته از اینها به جای برخورد با این مسائل باید در میان مردم فرهنگسازی شود تا هر شایعه‌ای را باور نکنند.»

 

 

گرداوری گروه فن و هنر ایران زمین 

WhatsApp us