انواع شمسه


نقوش هندسی معرفی شمسه (نقشهای دیگر نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند) در هنرهای گره‌سازی، تذهیب و هنرهای سنتی ایران اسلامی به کار می‌رود. این نوع نقوش از طلاقه‌ها، تراش‌ها و خوراکنگری استفاده می‌کند به نحوی که بین هندسه و هنر تعادل وجود داشته باشد. نقوش شمسه به شکل طرح خورشیدی هستند و در سطوح مختلفی مانند تایل‌ها، دیوارها و کاشی‌ها استفاده می‌شوند. این نقوش بر سطح قرار گرفته و شکل‌های هندسی زیبایی را تشکیل می‌دهند. طرح شمسه در همزمان با ظهور اسلام و گسترش آن در ایران شکل گرفت. از آنجا که در اسلام فرم‌ها از تصاویر انسانی خودداری می‌شد، هنرمندان مسلمان جایگزینی مناسب برای این تصاویر را در شمسه یافتند. در علاوه، نحوه ترکیب چند شکل هندسی در قالب شمسه نشانگر معنای اسلامی دارد. این نقوش به عنوان یک مهره واحد در هنرهای سنتی ایرانی استفاده می‌شوند و به خاطر زیبایی و تعقلی که از طریق هندسه وارد می‌شود، آن را به هنری منسجم و جذاب تبدیل می‌کنند. در این نوشتار، به بررسی و معرفی نقوش هندسی معرفی شمسه پرداخته خواهد شد.

انواع شمسه  : شمسه 10 پر

شمسه 10
شمسه 10

انواع شمسه
سایز 50 70

همونطور که از اسمش پیداست یه طرح خورشیدی یا ( اسلیمی ) که به طور معمول در هنر گره سازی ، تذهیب و هنر های سنتی ایرانی اسلامی به کار میرود ! که از انواع ان میشود شمسه 8 ، 10 ، 12 و…… رو نام برد.
برای طراحی یه شمسه که به صورت قرینه کار میشه ( حالا انواع قرینه انعکاسی انتقالی و…) استفاده می کنن به این صورت مثلا 1 قسمت از 8 قسمت اول طراحی میشه و بعد در سطح گسترده اضافه میشه و تکمیل میشه.

شمسه
شمسه

انواع شمسه
میشه گفت شمسه هم میتونه تو خالی باشه و هم پر کار باشه ؛ که میشه گفت اونایی که تو خالی هستن برای این طراحی میشن که یک کلمه توی اونها نوشته بشه!

شمسه 8 تو پر
شمسه 8 تو پر

البته این حول محور دایره هستش ولی در اصل باید شمسه دارای خطوطی باشه که یاداوره تشعشعات خورشید باشه!

شمسه 8 توپر

انواع شمسه

گرداوری گروه فن و هنر ایران زمین


مطالب مرتبط با موضوع نقوش هندسی :

WhatsApp us