وان جکوزی چگونه کار میکند ؟

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – پنجشنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩۱

وان داغ جکوزی و اسپا

 

 

 

وان جکوزی چگونه کار میکند ؟

 

هیدروجت اسپا چگونه کار میکند ؟

 

 

یک جکوزی با وجود اندازه کوچک همانند یک استخر است ، پمپ ها آب را از استخر و سرریز ها جمع و آب را فیلتر میکنن و دوباره به استخر باز میگردانند ، در این مسیر علاوه بر فیلتراسیون آب ، آب گرم میشود ، به آن مواد مورد نیاز مانند ، گاز ، اکسیژن ، گندزداها و .. بر حسب نوع کاربری اضافه میگردد .

 

اما چند تفاوت اساسی بین استخر و جکوزی وجود دارد .

 

جکوزی ها در اصل از روی چشمه های آب معدنی ساخته شده اند ، این چشمه ها آب را بادمای بالا به کاربران عرضه میکنند و این آب معدنی که بسیار گرم است با فشار بسیار بالا به درون حوضچه وارد میشود و دراصل همین فشار بالای آب است که تسکین دهنده می باشد .

 

 

 

شاید یک جکوزی از لوازم و تجهیزاتی کوچکتراز یک استخر قهرمانی برخوردار باشد اما نیاز به رسیدگی بیشتری دارد اما این حرکت آب با فشار بالا برای انجام ماساژبیشتر بصورت مجزا و طبق اصول خاص با لوازم خاص خود امکان پذیر استیکی از این تجهیزات با نام هیدروجت است که آب را با هوا مخلوط و به درون حوضچه تزریق میکند در ایران به هیدروجت ، ایر جت میگویند . برخی از سازندگان جکوزی طرح بخصوص ایرجت را برای خود ساخته اند اما در کل ایرجتی که استاندارد است با ایرجت های ایرانی متفاوت است و این هم بخاطر تکنولوژی ساخت آن است اما عملکرد تا حدود 80 درصد یکیست . در روال محاسبه و ساخت نیز همینطور است .

 

هیدروجت وظیفه مخلوط کردن هوا با آب گرم و تزریق با فشار بالا به جهت متلاطم شدن آب جکوزی را دارد . هر پمپ هیدروجت بین 12 الی 15 GPM دبی دارد و اصولا هر جکوزی متوسط دارای 4 ردیف جت میباشد . در جکوزی از پمپ هایی با سرعت بالا استفاده میشود نوع استاندارد این پمپ ها با نام پمپ دوسرعته است ، سرعت پایین تر باعث صرفه جویی در سیستم خواهد شد اما لذت و کارایی سیستم بسیار پایین میرود .

 

وان جکوزی چگونه کار میکند ؟

 

اما هیدروجت هایی جکوزی محبوب هستند که به جهات مختلف حرکت میکنند و یک ماساژ ناهوار را بوجود می آورند . همکنون برخی از شرکت ها هیدروجت ها را در نمونه های پیش ساخته دقیقا در محلی کار میگذارند که شما میخواهید . این انتخاب محل براساس سیستم بدن و تمایل شخص ، میتواند ساختار بهتری را برای کابر ایجاد کند .

 

سیستم هوای جکوزی دارای یک پورت قابل تنظیم است که شما میتوانید آن را به دلخواه تنظیم کنید . یعنی میزان هوای تزریق شده در آب را میتوان به وسیله تنظیمات پورت هوای جکوزی تنظیم ، کم یا به میزان حداکثر تغیر داد .

 

وقتی پورتها بسته باشد هیدروجت در حالت تعادل و ملایم ، بدون ناهمواری در ماساژ ، کار میکند . از شما دعوت میکنیم برای ساخت جکوزی موتورهایی به قدرت یک هواپیمای جت تک موتوره استفاده کنید که بیش از 75 GPM را در دقیقه پمپاژ میکند .

 

یکی از انواع هیدروجت واقعا پر یروصداست اگر برای منزل میخواهید سفارش یک جکوزی را بدهید حتما از بی صدا بودن هیدروجت اطمینان پیدا کنید . این صدا برای منزل واقعا غیر قابل تحمل است .

 

البته برای جکوزی های درون استخر این میتواند مفید واقع شود .

 

Ideal Standard

 

The Whirlpool

 

Collection

 

اگر بخواهیم انواع جکوزی را نام ببریم شاید نتوانیم دریک صفحه این لیست را بگنجانیم اما در زیر چند نمونه را برای شما قید میکنم که خالی از لطف نمی باشد .

 

شاید شما نمونه ای از این جکوزی ها را بپسندید که ما در ایران آن را موجود نداشته باشیم اما به هر نحو اگر شما حاضر به پرداخت هزینه آن باشید ، ان را از مریخ برای شما می آوریم یا در همین جا کارخانه آن را راه اندازی میکنیم لازم به ذکر است که همکنون نیز یک کارخانه برای ساخت جکوزی و لوازم استخر در ایران داریم که در خدمت شماست .

 

به طور کلی وان های آب گرم را به چند دسته میتوان تقسیم کرد مستقل ( قابل حمل ) – ساخته شده در زمین – وان جکوزی با بلند گوهای استریو و چراغ های رنگ درمانی – وان جکوزی مجهز به حباب ساز معمولی و یا اکسیژن فعال – وان های کنترل از راه دور – وان های عرشه دار – جکوزی هوا – وان گرداب سرعت – کابین جکوزی با وان ( یکی از پرطرفدار ترین جکوزی ها ) مجهز به کلیه سیستم ها بطور مستقل

 

وان جکوزی چگونه کار میکند ؟

 

اما اگر وان جکوزی دارید حتما نکات زیر را رعایت کنید .

 

خطر صدمه به بدن در جکوزی ها وجود دارد مگر استاندارد بکر را در سیستم لوله کشی رعایت کرده باشند .

 

این نکته را فراموش نکنید : به هیچ عنوان …. به هیچ عنوان … در مواقعی که در منزل حضور ندارید یا امکان مراقبت از کودکان را ندارید . اجازه استفاده و حتی نزدیک شدن کودکانتان را به وان جکوزی ندهید حتی اگر 20 سانتی متر ان از آب پر باشد . متاسفانه سالانه بیش از 300.000 کودک قربانی حوادث جکوزی و استخر میشوند و کانون خانواده دیگر مثل قبل آن نخواهد شد .

 

در جکوزی ها و محیط مرطوب حتی با سیستم های محافظتی با IP بالا ، باز هم خطر شوک الکتریکی وجود دارد . پس استاندارد های لازم را هنگام نصب به دقت و با وسواس اجرا کنید .

 

خطر هیپرترمی : سونا و جکوزی آب گرم – مواظب گرمازدگی باشید . زمان مناسب را رعایت کنید و از نوشیدنی های خنک و غیر الکلی استفاده کنید . الکل گرمازاست و قبل از استفاده از سونا و جکوزی نباید از آن استفاده کرد .

 

(( گرمازدگی از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد پرش به: ناوبری، جستجو

 

به هم خوردن تعادل در مکانیسم‌های تنظیمی گرمای بدن، گرمازدگی نامیده می‌شود. تولید گرما در بدن بعلت افزایش شدید حرارت محیط و ناتوانی در دفع حرارت ایجاد شده باعث گرمازدگی می‌شود. گرمازدگی بر دونوع است:

 

گرمازدگی کلاسیک

 

فرم کلاسیک بیشتر در سنین بالا و در بیماران قلبی عروقی، بیماریهای مزمن، بیماریهای روانی، معلولان، افراد چاق، افرادی که به هر دلیل دچار کاهش آب بدن شده‌اند، افراد الکلی و استفاده کنندگان از بعضی داروها پس از چند روز تماس با هوای گرم که امکان تهویه مناسب محیط هم نباشد اتفاق می‌افتد. ))

 

برای استفاده از سونا و جکوزی ، درصورت وجود ناراحتی قلبی و سن بالا یا مصرف دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید .

 

وان را تا حدی پر کنید که آب آن هنگام وارد شدن به جکوزی سر نرود . خطر لیز خوردن – اصولا دو سوم یک وان نباید بیشتر از آب پر شود .

 

مصرف الکل ممنوع ، مصرف نوشابه باعث خواب آلودگی میشود .

 

از علائم گرمازدگی کم شدن هوش و حتی فرورفتن در آب و در نهایت منجر به غرق شدن میشود . شاید خنده دار باشد اما 20 سانتی متر آب میتواند انسان را خفه کند .

 

بلافاصله بعد از خوردن غذا ، از وان جکوزی استفاده نکنید .

 

بارداری : اگر احساس میکنید باردار هستید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید .

 

GFCI باید نصب باشد : کلید محافظ جان

 

برای تست از نصاب روش تست و چکاب سیستم را جویا شوید .

 

 

 

 

 

با رعایت اصول بالا و دقت در روش استفاده هیچ گاه بغیر از خاطرت خوش و لذت برای شما اتفاق دیگری نخواهد افتاد .

 

با تشکر از توجه شما حیدریوان جکوزی چگونه کار میکند ؟

 

وان جکوزی

 

 

آبنما ، سرامیک استخری و آببندی حوضچه

آبنما ، سرامیک و آببندی ، لوکس

 

آبنمای پردیس

 

آبنمای پردیس

 

آبنمای پردیس

 

نمونه سرامیک هر متر مربع یکصدو هشتاد هزار تومان

 

نمونه سرامیک

 

آبنمای پردیس

 

به زودی عکسهای تمام شده از این نمونه در همین پست درج میشود .

 

 

 

 

حوضچه آبسرد

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩۱

برای آب درمانی

 

 

از واژگان متعددی استفاده میشود . برای مثال در انگلستان بیشتر از واژه

 

-hottub –

 

در آلمان از واژه

 

Whirlpool

 

در ایتالیا

 

Jacuzzi

 

در سوئیس

 

Spa

 

در تمام موارد منظور همان استخر گردابی یا جکوزی

است .

 

حوضچه آبسرد

 

حوضچه آبسرد نیز یکی دیگر از انواع استخر های

درمانی هستند . آب سرد علاوه بر خواص آرامش بخش ٰ تاثیر بسیار مطلوبی بر کاهش

تورم و التهاب پوست دارد . همچنین برای رفع سردرد یا کاهش دمای بدن افراد بیمار

نیز گاهی از این استخر ها استفاده میشود .

استخر های طبیعی نوع دیگری از استخرهای درمانی هستند که در آن معمولا آب

گرم مملو از مواد معدنی از درون زمین میجوشد . این دسته از استخرها نیز جایگاه قابل

توجهی در آب درمانی دارند

 

 

 

حوضچه آب سرد استخر دانشگاه علوم پزشکی

 

حوضچه آبسرد

 

 

 

 

نکات ایمنی و مهم در سونا و استخر شما

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠

چند نکته که توجه به آن در سونا و استخر ضروری و بسیار مفید میباشد .

 

نکات ایمنی در سونا و استخر

 

1- ارتفاع استخر های خانگی میبایست در عمیق ترین قسمت از قد انسان بلند تر نباشد. برای کودکان و افراد مسن میبایست استخرکودکان را برایشان تدارک دید . دور تا دور استخر باد وسیله ای برای دستگیر بودن نصب شود مانند لوله های استیل یا نوار توپ های بادی که در وسط استخر هم میتوان نصب کرد . محل تخلیه آب استخر ٰ محل سیر کولاسیون و برگشت آب جهت تصفیه میبایست کاور داشته باشد .اکثر غرق شدن کودکان در هنگام بازی با محل بازگشت آب بوده و بعلت گیر کردن دست یا پا در محل برگشت آب این حادثه افتاده است .

 

2- در محوطه استخر هیچ وسیله برقی ٰ حتی پریز نباید وجود داشته باشد .

 

3- تمام لامپ های روشنایی و روشنایی استخر ٰ جکوزی ٰ سونای بخار ٰ حوضچه آب سرد و… میبایست 12 یا 24 ولت باشند و مستقیمإ به تابلو مجموعه متصل باشند .

 

4- امروزه از تابلو برق های هوشمند برای مجموعه ها استفاده میشود . در صورتی که برق مجموعه شما قدیمی و فرسوده شده است سریعا نصبت به نصب آن اقدام کنید

 

5 – هیتر سونا نباید بروی چوب سونا نصب شود بلکه دیوار و کف قسمت هیتر از آجر نسوز و برجسته ساخته میشود .

 

6 – هر هفته ترموستات سونا را تست کنید . به اینصورت که درجه سونا را روی درجه خاصی تنظیم کنید و منتظر عملکرد دستگاه بمانید . در صورتی که دستگاه به کار خود ادامه داد و هیچ عکس العملی نشان نداد سریعا یک کارشناس برق سونا را جهت تست و احتمالا تعویض ترموستات به محل سونا بیاورید .

 

7 – از دستگاه های چینی برای سونا استفاده نکنید .

 

8- درب سونا میبایست به خوبی بسته و باز شود ٰ در هنگام بسته بودن درب سونا نباید هوای بیرون به داخل سونا نفوذ کند . در صورت نفوذ هوای سرد بیرون از سونا ٰ به داخل سونا ٰ ترموستات هیتر نمیتواند به موقع برق هیتر را قطع کند و همین باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه ودیواره سونا میشود ٰ اکثر آتش سوزی های سونا به علت باز بودن درب سونا اتفاق میافتد . در صورت ممکن از فنر برای بسته شدن درب سونا استفاده کنید . فنر را از جنسی انتخاب کنید که کمترین میزان حرارت را به خود جذب مینماید .

 

9- همیشه یک نفر کارشناس را برای مراقبت از مجموعه خود داشته باشید .

 

10 – برای مسائل برقی مجموعه خود از برق کار ساختمان استفاده نکنید ٰ برق مجموعه های استخر هیچ شباهتی به برق ساختمان ندارد .

 

 

11- هر چند وقت یک بار از محکم بودن هیتر برقی سونا اطمینان پیدا کنید ٰ به علت گرما و رطوبت پیچ ها و بست های هیتر هرز و لق میشوند ٰ در اینصورت میبایست سریعا پیچ و رولپلاک و پرچ های هیتر را تعویض نمایید .

 

 

WhatsApp us