چگون می توانیم با افزودن رنگ به درزگیرهای بتنی جلوه زیبایی در خانه ایجاد می کند

رنگ بتن
رنگ بتن

ایجاد جلوه های زیبا به دانش و تمرین نیاز دارد

این مقاله از زبان انگلیسی ترجمه شده است . برای اطلاعات بیشتر رنگ مخصوص بتن را در گوگل سرچ کنید .

یکی از کم هزینه ترین و کاربردی ترین راه ها برای افزودن جلوه های تزئینی به پروژه بتنی ، افزودن رنگ به سیلر تکمیلی است . در حالی که بسیاری از پروژه ‌های امروزی از رنگ ‌های یکپارچه یا سخت‌ کننده‌ های رنگی استفاده می‌ کنند ، سیلرهای رنگ ‌بندی جایگزینی را ارائه می ‌دهند که می‌ تواند سطوح منحصر به ‌فرد ایجاد کند و پوشش رنگ را بهبود بخشد . این رویکرد برای بسیاری از پروژه ها مطلوب است ، زیرا مشتری در حال حاضر برای یک مهر و موم شفاف پرداخت می کند . افزودن حداقل حق بیمه برای رنگ یک راه ساده برای افزودن ارزش به پروژه است .

به طور کلی ، سه راه برای فکر کردن در مورد رنگ دادن به تاسیسات بتنی وجود دارد . اولین مورد ، همانطور که در بالا ذکر شد ، اضافه کردن رنگدانه رنگی به ترکیب اصلی است . این می تواند بسیار موثر باشد ، اما رنگ می تواند متفاوت باشد . دومی لکه ای است که از واکنش شیمیایی استفاده می کند و رنگ حاصل همان چیزی است که باقی می ماند . یک سیلر محافظ پروژه را به پایان می رساند . روش سوم استفاده از سیلری است که دارای رنگ و ته رنگ است که پراکنده ، نیمه شفاف تا مات است و بسیار نازک می شود . سیلر رنگی نافذ نیست و موضعی است .

درزگیرها یا لکه های رنگی در دسترس هستند که از قبل با یک رنگ خاص مخلوط شده اند . این برای اعمال یک رنگ دقیق برای یک منطقه کوچک یا بزرگ خوب است ، اما اگر سعی کنید شرایط موجود را مطابقت دهید ، دشوارتر خواهد بود . بسیاری از پیمانکاران این روش را ترجیح می دهند زیرا لکه رنگی یا اسیدی کیفیت نفوذ پذیری بیشتری دارد . به طور کلی ، لکه‌ ها حدود 50 درصد گران ‌تر از سیلرهای رنگی برای یک کاربرد پوشش ‌دهنده هستند .

رنگ بتن
رنگ بتن

افزودن رنگ ته رنگ به سیلر فینیش انعطاف پذیری بیشتری را در ایجاد جلوه مورد نظر فراهم می کند . همچنین راه خوبی برای تطبیق یا افزایش سطح رنگی موجود است . با این حال ، بسته به استفاده ای که ناحیه رنگی تجربه می کند ، یک کاربرد موضعی مانند سیلر رنگی در صورت عدم نگهداری مناسب می تواند مستعد ساییدگی بیشتری باشد . از جنبه مثبت ، برنامه را می توان در حدود نیمی از زمان رنگ آمیزی تکمیل کرد .

رنگ بتن
رنگ بتن

درست انجام دادن

قبل از اقدام به استفاده از سیلر رنگی ، به دانش بسیار ابتدایی در مورد تئوری رنگ و خواص شیمیایی سیلرهایی که استفاده خواهید کرد نیاز دارید . کارشناسان معتقدند که یکی از بزرگترین مشکلات صنعت ما کمبود دانش بسیار جدی از سوی تولیدکنندگان ، شرکت‌ های تامین و خود پیمانکاران است . صرف زمان برای انجام تحقیقات منجر به نصب بهتر و مشتری راضی تر می شود .

داشتن دانش تئوری رنگ می تواند به شما برتری نسبت به رقیب بدهد . اگر رنگ یا پرداخت از قبل مشخص نشده باشد ، درک چرخه رنگ و استفاده از رنگ های متضاد و مکمل ، می تواند تمایز مهمی برای مشتری باشد . مانند اکثر تلاش‌ های خلاقانه ، سعی کنید کار را ساده نگه دارید . چند انتخاب که برای کار با طرح‌ های رنگی موجود در پروژه به دقت انتخاب شده ‌اند ، ارزش واقعی می‌ دهند .

استفاده از رنگدانه هایی که با سیلر مورد استفاده شما سازگار است بسیار حیاتی است . انتخاب های مختلفی از رنگدانه های اکریلیک نیمه شفاف ، رنگدانه های مبتنی بر حلال و رنگدانه های فرموله شده ویژه برای استفاده با اپوکسی های مبتنی بر حلال و پایه آب و آنهایی که برای کاربرد های اورتان ساخته شده اند ، وجود دارد .

هر زمان که شروع به رنگ کردن سیلرهای شفاف برای انجام رنگ موضعی می کنید ، باید از رنگدانه سازگار استفاده کنید . هنگام استفاده از اپوکسی های مبتنی بر حلال ، باید از پراکندگی های اپوکسی یا پراکندگی سورفکتانت های مبتنی بر حلال استفاده کنید . رنگدانه های مایع در فرمولاسیون 100% یورتان کار نمی کنند . استفاده از محلول های رنگدانه سازگار با سیلر مناسب بسیار حیاتی است .

رنگ بتن
رنگ بتن

مانند هر افزودنی دیگری ، باید نگران آسیب رساندن به یکپارچگی سیلر باشید . به عنوان مثال ، اگر یک رنگ بگیرید و سعی کنید آن را به یک اکریلیک مبتنی بر حلال بچسبانید ، مخلوط نمی شود ، مثل آب و روغن است . اینجاست که یک تکلیف کوچک ، کمک زیادی می کند . مطمئن شوید که رنگدانه ای را انتخاب کرده اید که با سیلر مورد استفاده شما کار می کند .

رنگ بتن
رنگ بتن

به سازنده سیلر مراجعه کنید و از آنها بخواهید یک رنگدانه را توصیه کنند یا از طریق آن سازنده خریداری کنید . فرمولاسیون های پیشنهادی به گونه ای طراحی شده اند که سازگار باشند . بنابراین ، مطمئن شوید که چیزی که می‌ خرید برای آن کاربرد مناسب است ، هم از نظر فرمولاسیون شیمیایی و هم برای استفاده مورد نظر .

تکنیک های کاربردی

تکنیک کاربرد برای یک پروژه موفق بسیار مهم است . پرداخت نهایی بستگی زیادی به زمان استفاده از سیلر رنگی ، نحوه اعمال آن ، ضخامت آن و سایر ویژگی ها دارد . برای رسیدن به پایان نهایی برای رسیدن به زیبایی شناسی مورد نظر ، نیاز به لمس هنری و کمی تمرین واقعی دارد . بسته به روش مورد استفاده ، روکش‌ ها می ‌توانند از سنگ مرمری مانند لکه اسیدی تا ترکیب ‌های رنگارنگ مانند تراکوتا متغیر باشند . به پایان ” ساختاری ” فکر کنید .

برای کمترین مشکل ، ساده ترین محصول رنگ آمیزی ، اکریلیک مبتنی بر حلال است . در پراکندگی رنگ نیز بهترین کار را انجام می دهد . بعد ، یک اکریلیک مبتنی بر آب خواهد بود ، و اکثر تولید کنندگان لکه در حال حاضر اکریلیک های مبتنی بر آب ، یا هیبرید با اورتان یا اپوکسی هستند . به طور معمول ، اینها یک جزء شیمیایی واحد هستند .

رنگ بتن
رنگ بتن

از درزگیر بتن رنگی به عنوان تماسی با بتن مهری ترک خورده یا شکسته در جایی که خاکستری خود را نشان می دهد استفاده کنید . سیلرهای مبتنی بر حلال عموماً قوام بهتری نسبت به سیلرهای مبتنی بر آب دارند . عمق بیشتر و دوام بسیار بهتری می دهد . با این حال ، اگر بیش از حد رنگ اضافه کنید ، می تواند شروع به شکستن سیلر کند و آن را ضعیف تر کند . ساختار مولکولی تغییر می کند . به طور مشابه ، اگر رنگدانه با سیلر سازگار نباشد ، می ‌تواند در نواحی پایینی ریخته‌ گری ته نشین شود و باعث ایجاد یک پوشش خالدار نامطلوب شود .

رنگ بتن
رنگ بتن

استفاده از سیلر رنگی یک انتخاب عالی برای کمک به نواحی است . در جایی که رنگ ‌آمیزی اسیدی می ‌تواند مزاج داشته باشد و با مخلوط ‌های مختلف بتن واکنش‌ های متفاوتی نشان دهد ، سیلرها عموماً پروژه نهایی را جدیدتر و تمیزتر نشان می ‌دهند .

داخل یا خارج

درزگیرهای رنگی را می توان در داخل یا خارج استفاده کرد . روش و کاربرد آنها ، بسته به ظاهری که می خواهید به دست آورید متفاوت است. کاربردهای داخلی به یک سخت کننده اکریلیک در بالای آن یا یک جلا دهنده کف نیاز دارند . برای کاربردهای بیرونی ، برای محافظت از یک لکه یا درزگیر رنگدانه ‌دار ، یک سیلر شفاف را به عنوان فیلم محافظ خود روی آن قرار می‌دهید .

پروژه های بیرونی اغلب به خوبی نگهداری نمی شوند و پایان در معرض تخریب اشعه ماوراء بنفش ، آلاینده ها و سایر عوامل محیطی است . به همین دلیل است که از اپوکسی ها برای پروژه های بیرونی استفاده نمی شود . اگر از یک سیلر رنگی برای کاربردهای خارجی استفاده می کنید ، رنگدانه های اکسید آلی نسبت به رنگدانه های غیر اکسیدی در برابر اشعه ماوراء بنفش پایدارتر خواهند بود . به طور معمول ، کاربرد بیرونی بازسازی یا تعمیر است . می ‌توانید از اکریلیک‌ های رنگدانه ‌دار مبتنی بر حلال برای مقاوم ‌سازی یک کار لکه ‌دار که فرسوده شده است استفاده کنید . برای اجرای موفقیت آمیز بیرونی ، باید پوشش رویی سیلرهای محافظ را حفظ کنید تا یکپارچگی رنگ حفظ شود .

برای پروژه های داخلی ، بسیار مهم است که هنگام انتخاب یک سیلر ، انتشار بخار رطوبت را در نظر بگیرید . سطح ترافیک نیز مورد توجه است . درزگیرهای اکریلیک پایه آب کمترین میزان مقاومت در برابر سایش را دارند که بر هزینه های نگهداری می افزاید . هنگامی که سطحی که قرار است درمان شود ترافیک سنگین عابران پیاده داشته باشد ، احتمالاً یک درزگیر رنگی ایده خوبی نیست . اگر یک برنامه تعمیر و نگهداری خوب وجود نداشته باشد ، ترافیک زیاد پا به سرعت آن را از بین می برد .

رطوبت در بستر بتن می تواند در یک کاربرد آب بندی رنگی مشکل ساز باشد . انجام آزمایش کلرید کلسیم ، بیمه مهم و ارزانی است . مانند هر کاربرد بتن ، روش ساده و معمولاً بهترین است .

وقتی نباید رنگ شود

بزرگترین اخطاری که سیلرهای رنگی دارند ، چون روی سطح می نشینند و مانند لکه اسیدی نفوذ نمی کنند . بیشتر کاربردها اکریلیک های تشکیل دهنده فیلم سطحی به شکل پایه آب هستند و به عمق نفوذ نمی کنند .

اگر پروژه مستلزم یک روکش ماله صاف بسیار سخت باشد ، چسباندن سیلر رنگی می ‌تواند دشوار باشد . در شرایط خاص ، آنها تمایل دارند به اندازه کافی پوست کنده شوند یا به هم متصل نشوند . اگر آماده سازی شامل پروفیل مناسب سطح باشد ، این نباید مشکلی ایجاد کند . با این حال ، اگر بستر مناسبی نباشد ( مثلاً ، زیرلایه ‌ای کهنه ، تخریب شده یا آسیب ‌دیده ) ، سیلر به سادگی لایه ‌برداری می‌ کند و رنگ‌ آمیزی را نیز با آن جدا می‌ کند . اگر آماده سازی درست باشد و نمونه آزمایشی انجام شده باشد ، پایبندی خوبی خواهید داشت و مشکلی ندارید .

باید ب‌دانید که پروژه ، نگهداری ضعیفی خواهد داشت ، هر چیزی موضعی ایده خوبی نیست . هر نوع درمان موضعی از بین می رود . برای کاربردهای پر ترافیک و کم تعمیر و نگهداری ، چسبیدن به رنگ آمیزی یکپارچه بهترین خواهد بود .

اگر پروژه مستلزم ظاهری محکم تر و مات تر ، با لکه های کمتر و رنگ آمیزی برجسته کمتر است ، سیلر رنگی چندان منطقی نیست . درزگیرهای رنگی تنوع و تراکم رنگ بیشتری را به سطح اضافه می کنند . اگر هیچ رنگ برجسته ای نمی خواهید ، پس نباید از سیلر رنگی استفاده کنید ، زیرا حتی زمانی که رنگ آن یکسان باشد ، تنوع تراکم آن طبیعی نیست .

مصنوعی فکر کن

گزینه های سیلرهای رنگی بسیار زیاد است . تنوع فرصت های مقرون به صرفه و زیبایی شناختی می تواند ارزش افزوده واقعی برای بسیاری از پروژه ها ایجاد کند . اطمینان حاصل کنید که یک ماده رنگی را انتخاب کرده اید که با ملات مورد استفاده سازگار است . برنامه را تمرین کنید تا از تکنیک تکمیل اطمینان حاصل کنید تا نتایج مورد نظر را به دست آورید . به مشتری در مورد تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای اطمینان از ماندگاری پایان اطلاع دهید . از موقعیت ‌هایی مانند موقعیت‌ های پر ترافیک و کم تعمیر که در آن لکه‌ ها یا پرداخت‌ های یکپارچه انتخاب بهتری هستند ، اجتناب کنید .

در حالی که رنگدانه ‌های یکپارچه به مخلوط بتن ، رنگ ثابتی می‌ دهند و رنگ ‌آمیزی اسیدی با واکنش آن به بتن طرحی ایجاد می‌ کند ، استفاده از تکنیک ‌های موضعی درزگیر رنگی می ‌تواند افق تکمیل کف ‌پوش‌ های معماری را گسترش دهد و به طیف وسیعی از ظاهرها اجازه می ‌دهد تا تقریباً هر خواسته‌ ای را برآورده کنند . پایان بندی از شفاف‌ کننده‌ ها و روشن‌کننده‌ ها ، رنگ ‌های متنوع گرفته تا رنگ ‌های جامد سفید تا سیاه ، آب ‌بند های رنگی می ‌توانند تقریباً به هر پروژه بتن معماری زیبایی اضافه کنند .
 

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگ آمیزی درز ها ، رنگ آمیزی درز بتنی

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری :

WhatsApp us