روغن براق کننده چوب

براق کردن چوب

صیقل ها و براق کننده ها برای بتونه کردن و محافظت از چوب طراحی شده اند. بتونه کردن چوب از آن در برابر تغییرات رطوبت، لکه ها، خوردگی و ساییدگی سطح محافظت می کند و هم چنین زیبایی رگه چوب را تقویت می کند.

انواع صیقل  و براق کردن  چوب

به طور کلی چهار روش برای براق کردن چوب وجود دارد:

 • پلی اورتان
 • لاک
 • روغن ها
 • رنگ کردن

روغن براق کننده چوب

روغن یکی از محبوب ترین راه ها برای صیقل دادن چوب است که با استخراج و پخت روغن های طبیعی مانند روغن بذر کتان ساخته می شوند و حتی تا روغن سویا نیز گسترش می یابند. برتری اصلی استفاده از روغن های چوبی به جای  لاک ها و وارنیش ها، تمایل آن ها برای بیرون آوردن طبیعت و زیبایی کامل چوب است. بنابراین وقتی به دنبال آن هستید که صیقل خارق العاده ای داشته باشید، روغن های چوب بهترین گزینه هستند. ازسوی دیگر، محافظتی که روغن ها ارائه می دهند به اندازه لاک ها و وارنیش ها مستحکم و مؤثر نیستند. آن ها از روغن های طبیعی ساخته می شوند، به این معنی که می توانند در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار گیرند زیرا این مواد غیر سمی هستند و برای مواد ارگانیک و زنده مضر نمی باشند.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب

فیلم آموزش پولیش چوب خام به زبان انگلیسی

در این فیلم کوتاه شما یاد میگیرید چگونه با سیلر و تینر یک قطعه چوب خام را رنگ و پولیش کنید .

انواع روغن چوب ، ویژگی ها و نحوه استفاده از آن ها

چهار مورد از پرمصرف ترین روغن های صیقل و براق کننده چوب عبارتند از:

 • روغن ساج
 • روغن دانمارکی
 • روغن جلا
 • روغن بذر کتان

روغن ساج

روغن ساج یک روغن چوب طبیعی سنتی است که از ترکیب  بهترین روغن جلا خالص و روغن بذر کتان برای بهترین محافظت طبیعی و در نهایت صیقل براق تر چوب تولید می شود. این روغن برای محافظت بی نظیر در برابر نور یو وی طراحی شده است و حاوی رزین یا لاک مصنوعی نیست. این روغن را می توان در طیف کاملی از چوب ها در مصارف داخلی و خارجی استفاده کرد، اما مناسب ترین محافظت را برای  چوب های خارجی فراهم می کند.

مهندسی روغن های چوبی امکان نفوذ عمیق در منافذ چوب را برای تغذیه و محافظت از آن، قبل از بتونه کردن و دوامی طولانی و مقاوم در برابر آب را فراهم می کند.. به علت  فرمول نفوذپذیری عمیق، روغن ساج زیبایی طبیعی و رگه های چوب را تقویت می کند. علاوه بر این به دلیل این که روغن ساج دارای رزین یا لاک نیست، به رفع مشکل رایج ناشی از روغن های مختلط یا وارنیش های خالص کمک می کند.

نحوه استفاده از روغن ساج

به نظر می رسد استفاده از روغن ساج یک فرایند نسبتاً مستقیم رو به جلو است، اما به برنامه ریزی و آماده سازی دقیق نیاز دارد. آماده کردن قطعه چوب مورد نظر، قبل از انجام کار بسیار مهم است. سطح آن را پاک کرده و تمیز کنید و به آن زمان دهید تا خشک می شود. سپس روغن ساج را در حرکات مساوی با یک برس بزرگ (بسته به اندازه قطعه کار) بمالید. پس از آن اجازه دهید روغن به چوب نفوذ کند. هنگامی که متوجه می شوید روغن روی سطح کار در حال تغییر به چسبی ضخیم تر است (وقتی چوب روغن را جذب کرده است) سطح مورد نظر را با یک پارچه تمیز پاک کنید تا روغن اضافی آن گرفته شود. اگر می خواهید می توانید از پارچه دوم برای براق کردن خشک استفاده کنید. برای بهترین نتیجه از دو تا سه پوشش استفاده کنید اما 24 ساعت بین پوشش ها زمان دهید.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن دانمارکی

یک واقعیت خنده دار در مورد نام “روغن چوب دانمارکی” وجود دارد: از نظر تاریخی به نظر می رسد این اصطلاح در اواسط قرن بیستم ظاهر شده است که رونق عظیمی در صادرات مبلمان اسکاندیناوی رخ داده است که دارای روکش و صیقلی با درخشندگی به میزان کم بوده است و با شروع تولید روغن ها، چاپ “دانمارکی” به جای “اسکاندیناوی” ساده تر بوده است.

این روغن چوب دارای کیفیت عالی است که برای نفوذ کردن به چوب و به منظور محافظت و تغذیه آن از داخل به بیرون طراحی شده است. استفاده از آن بسیار ساده است و اثر براق کننده طبیعی کمی را ایجاد می کند و در عین حال دارای خواص محافظتی طولانی مدت است. بیشتر تولید کنندگان روغن دانمارکی از مخلوطی از روغن جلا یا روغن بذر کتان به عنوان پایه اصلی با افزودن ترکیبی از وارنیش و رزین استفاده می کنند. روغن های چوب دانمارکی معمولاً نسبت به سایر روغن ها چهار تا هشت ساعت نسبتاً سریع تر خشک می شوند.

روغن دانمارک تقریباً در هر سطح چوبی از جمله وسایل داخلی و خارجی مانند مبلمان، روکش ها، قرنیز ها و موارد دیگر قابل استفاده است. هم چنین انواع متنوعی از چوب های قابل اجرا وجود دارد که با آن سازگار است.

نحوه استفاده از روغن دانمارک

مانند اکثر مشاغل، قبل از شروع مستقیم به کار، آماده سازی و برنامه ریزی نیاز است. برای آماده کردن سطح کار مطمئن شوید که تمیز و بدون پوشش است. به عنوان مثال اگر قبلاً چوب رنگ آمیزی شده یا وارنیش زده شده است، حتماً آن را با یک محصول تمیز کننده حاوی الکل سفید پاک کنید و قبل از شروع به کار، اجازه دهید خشک شود. روغن را با پارچه ای بدون پرز و یا یک قلم مو رنگ کیفیت مناسب به بهترین وجه اعمال کنید. باید به طور آزاد و یکنواخت روی سطح کار استفاده شود. هنگام استفاده از پارچه حتما از حرکات دست به صورت شکل عدد هشت انگلیسی یا حرکت دایره ای، برای حداکثر جذب استفاده کنید. دوباره 15-20 دقیقه صبر کنید تا روغن چسبیده شود و اضافی آن را با یک پارچه  تمیز پاک کرده و سپس از پارچه تمیز دومی برای براق کردن سطح کار استفاده کنید. سه تا پنج  دست پوشش توصیه می شود و برای حداکثر نتیجه ، 24 ساعت را بین پوشش ها زمان بگذارید.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب

روغن جلا

روغن جلا اغلب به عنوان يكي از بهترين روغن هاي طبيعي شناخته مي شود که براي محافظت از طيفی از چوب ها فوق العاده است. این روغن برای کار با طیف گسترده ای از سطوح چوبی داخلی و خارجی بسیار کارآمد است. یكی از مهم ترین مزایای روغن  جلا، مقاومت طبیعی آن در برابر آب، خوراکی ها و مواد شیمیایی مبتنی بر الكل است كه از این نظر تماس آن با مواد غذایی بی خطر است، بنابراین اگر سازنده ظرف ها و كاسه های چوبی و غیره هستید، این روغن مناسب برای کار شماست. همچنین دارای مجوز EN71  برای استفاده برای اسباب بازی های چوبی کودکان است.

استفاده از روغن جلا

برای تکرار باید این نکته را گفت که آماده سازی سطح، مهم ترین جنبه هر کار چوبی است. تمام خاک، چربی و خاک اره اضافی و غیره قبل از کار باید از سطح زدوده شود. در اکثر موارد (بسته به چوب) توصیه می شود از ماده پاک کننده مواد روغنی (دارای الکل سفید) استفاده شود. اگر در حال کار روی چوب های قدیمی هستید، از سنباده برای صاف کردن سطح و ایجاد یک رنگ طبیعی روشن استفاده کنید تا جذب حداکثر شود.

روغن جلا بهتر است با استفاده از یک پارچه ای بدون پرز اعمال شود و یا با یک قلم مو رنگ با کیفیت مناسب قابل استفاده است. هنگام استفاده از روغن چوب، باید اجازه داده شود تا دو پوشش اول، قبل از استفاده از هر  پوشش دیگری، به خوبی در چوب اشباع شود. علاوه بر این اگر از چوب جدید استفاده می کنید، توصیه می شود که دو روکش اول را با الکل سفید نازک کنید. حرکت دست باید برای جذب حداکثر به صورت یک دایره یا شکل عدد هشت انگلیسی را دنبال کند. قبل از تمیز کردن و براق کردن اجازه دهید 20-30 دقیقه نفوذ کند. پوشش های توصیه شده برای حداکثر تأثیر، سه تا پنج دست  است.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب

روغن بذر کتان

روغن بذر کتان دارای کاربردهای گسترده ای است که در خارج از صنعت نجاری نیز گسترش یافته است اما برای افرادی که از آن در پروژه های مربوط به چوب استفاده می کنند دارای چندین مزیت است. این روغن از طریق استخراج روغن ها از بذر های کتان تولید می شود و در درجه اول در حفاظت و نگهداری چوب، الوار، بتن، رنگ و وارنیش مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به دو صورت استاندارد به صورت روغن بذر کتان یا روغن کتان خالص تهیه می شود.

دانه کتان خام خالص، از بذر های کتان فشرده می شود و بدون مواد اضافی و نگهدارنده دست نخورده باقی می ماند. چند هفته خیلی آهسته خشک می شود و باید برای استفاده در پروژه های کوچک تری در نظر گرفته شود که در آن ها، این زمان خشک شدن، محدودیتی در پروژه ایجاد نمی کند. با این وجود به دلیل فرآیند خشک شدن آهسته، در مقایسه با روغن کتان پخته شده، صیقل صاف تر و تمیزتری از خود به جای می گذارد.

روغن بذر کتانی که جوشانده شده است  باعث تغییر در خصوصیات روغن بذر کتان می شود و باعث می شود سریع تر از فرم خام آن خشک شود. و ذاتاً آن را به محصول بهتری برای محافظت طولانی مدت پروژه ها تبدیل می کند.

نحوه استفاده از روغن بذرکتان

همان طور که گفته شد دو نسخه اصلی روغن بذر کتان “خام” و “جوشانده” وجود دارد. هنگام آماده سازی سطح دقت کنید که از خاک و چربی، پاک باشد. در صورت وجود، آن را با چربی خشک کن تمیزکنید و اگر چوب نو است، حتماً سطح آن را تا رسیدن به رنگ روشن و صاف، سمباده بکشید. اگر از روغن خالص استفاده می کنید، آن را به نسبت های شصت به چهل یا رقیق تر با ترپانتین معدنی، برای دو پوشش اولیه مخلوط کنید.

در صورت استفاده از روغن بذر کتان جوشانده می توانید مستقیماً و بدون نیاز به مخلوط کردن استفاده کنید. به عنوان نمونه برای روغن خام، پوشش های بسیار نازک و یکنواخت را با یک برس رنگ با کیفیت خوب، روی سطح بمالید.

همان طور که در ابتدا گفته شد روغن بذر کتان خام می تواند هفته ها طول بکشد تا خشک شود بنابراین دو روکش اول خود را بکشید و صبر کنید. در مورد روغن بذر کتان جوشانده شده، زمانی که به طور مساوی و آزادانه استفاده شود، صیقلی صاف و یکدست به دست می دهد. پیشنهاد سه تا پنج دست پوشش و یک دوره 24 ساعته بین پوشش ها است.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب

چگونگی براق کردن چوب

جلا دادن چوب یک پروژه آسان است که چوب ها را مرطوب کرده و از عناصر و فرسودگی های معمول محافظت می کند. چوب خام بسیار عالی به نظر می رسد، اما استفاده از لاک، وارنیش یا یک روغن برای صیقل دادن چوب، باعث بهتر شدن رنگ های طبیعی آن شده و جلوه زیبایی به جای می گذارد. بسته به این که شما به دنبال آراستن و تمیز کردن یک تکه از مبلمان چوب، برق انداختن برخی از کف های از جنس چوب سخت و یا صیقل دادن مقداری چوب خام هستید، پولیش راهی عالی برای افزودن درخشش و ماندگاری به هر نوع چوب است. اندازه پروژه شما مهم نیست، براق کردن چوب یک فرایند نسبتا ساده است که حتی می تواند توسط خود شما انجام شود!

روش اول: آماده کردن برای براق کردن
 1. از یک فروشگاه محلی یک پولیش چوب تهیه کنید. اگر به دنبال یک راه حل ساده هستید، پولیش مبلمان یا کف را از  فروشگاه خریداری کنید. این پولیش ها همه کاره هستند و کار با آن ها آسان است، بنابراین اگر تمام آن چه که شما به دنبال آن هستید ایجاد یک درخشش خوب بر روی چوب است ، این کار را برای شما انجام خواهد داد. به یاد داشنه باشید حتما فرمولی را انتخاب کنید که به طور خاص برای پروژه ای که میخواهید انجام دهید تهیه شده است.
 2. اگر به دنبال چیز پیشرفته تری هستید، به استفاده از روغن بذر کتان یا روغن جلا، لاک الکل یا وارنیش بزنید. اما توجه داشته باشید که وارنیش ها، لاک ها و برخی از مخلوط های روغنی، بخارهای سمی ساطع می کنند و احتیاط های ایمنی بیشتری نیاز دارند.
 3. برای براق کردن کف های لمینت، محصولی را که به طور خاص برای این منظور تهیه شده است خریداری کنید. انواع دیگر پولیش ها به لمینت چسبیده نمی شوند.
 4. از روغن های خوراکی مانند روغن زیتون یا روغن نباتی به عنوان پولیش استفاده نکنید. این ها با گذشت زمان باعث فاسد شدن و به وجود آمدن  بوی مطبوع می شوند.
 5. فقط از وکس بر روی پولیش های غیر روغنی مانند لاک یا لاک الکل استفاده کنید.
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
 • در یک محل با تهویه مناسب کار کنید. اگر می خواهید قطعه ای مبلمان را با محصولی که بخارهای قوی منتشر می کند، پولیش کنید، امن ترین حالت کار کردن در فضای باز است مگر این که یک روز آفتابی باشد و محصول نیز قابل اشتعال باشد. اگر شما نیاز به کار در فضای داخل دارید یا در حال پولیش کردن  یک کف پوش چوب سخت هستید، تمام پنجره های موجود در اتاق را باز کنید یا از فن ها برای افزایش گردش هوا استفاده کنید.

ماسک های تهویه یکبار مصرف و قابل استفاده مجدد در فروشگاه های سخت افزاری موجود است که می تواند شما را از هر گونه بخارهایی که ممکن است با آن ها روبرو شوید محافظت می کند.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
 • محیط را از هرگونه مانع  پاک کنید. اگر مشغول پولیش کردن مبلمان هستید، مبلمان، دکوراسیون یا گیاهان دیگر را از مبلمان مورد نظر خود دور کنید. اگر مشغول کار روی فرش هستید، یک پلاستیک پهن کنید تا از لک شدن در صورت ریخته شدن پولیش جلوگیری شود. اگر کفپوش را پولیش می کنید، تمام مبلمان را از اتاقی که می خواهید روی آن کار کنید، خارج کنید. این شامل میزها، صندلی ها، تخت خواب ها و هر چیزی است که روی زمین قرار دارد. اگر چیزی وجود داشته باشد که مانع راه شما باشد، نمی توانید به طور صحیح کفپوش را براق کنید.

حتماً اطمینان حاصل کنید که حیوانات یا بچه های کوچک نمی توانند وارد محل کار شما شوند، به خصوص اگر از پولیش یا حلالی استفاده می کنید که بخار منتشر می کند.

 • قبل از براق کردن، چوب را کاملاً تمیز کنید. اگر سطح مورد نظر قبل از استفاده از پولیش تمیز نشده باشد، هر گونه خاک، دوده، مو یا گرد و غبار باقی مانده به آن می چسبد. برای پاک کردن مبلمان و کف، شما می توانید از یک پاک کننده حرفه ای چوب یا مخلوطی از آب گرم و صابون استفاده کنید. برای مبلمان، قبل از خشک کردن با یک پارچه میکرو فایبر خشک، به سرعت سطح کار را با یک پارچه میکروفایبر مرطوب، پاک کنید. برای کف ها، ناحیه مورد نظر را با جارو یا جارو برقی، جارو کرده و سپس پاک کنید. برای تمامی انواع پروژه های چوبی همیشه در جهت موازی با رگه چوب کار کنید.

پارچه های میکروفیبر بسیار نرم تر از پارچه های شستشوی معمولی هستند و احتمال آسیب دیدن چوب نیز کم تر است.

مهم است که چوب را به سرعت خشک کنید زیرا آب می تواند به آن آسیب برساند.

اگر کف خیلی کثیف باشد، می توانید قبل از تمیز کردن، کل ناحیه مورد نظر  را با محلول تمیز کننده کف، اسپری کنید.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
 • پولیش خود را روی یک نقطه کوچک آزمایش کنید. پولیش ممکن است اثرات غیر منتظره ای روی چوب داشته باشد، بنابراین ابتدا آن را تست کنید. مطمئن شوید که زمان کافی برای خشک کردن دارد تا بتوانید از تأثیرات آن قبل از ادامه کار خود اطمینان داشته باشید. اگر فهمیدید که پولیش به روشی که دوست دارید کار نمی کند، چیز دیگری را امتحان کنید.

این یک روش عالی برای فهمیدن این است که آیا مبلمان یا کفپوش شما دارای لایه ای از لمینیت است یا نه، زیرا که مانع از چسبیدن پولیش به سطح خواهد شد.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روش دوم: براق کردن مبلمان چوبی
 1. مبلمان خود را با پاک کننده موم پاک کنید. پارچه میکرو فایبر خشک خود را با پاک کننده مومی، مرطوب کنید و در طول رگه چوب بمالید. صبر کنید تا کاملاً خشک شود تا مطمئن شوید به چوب آسیب نمی رسانید، پس از آن هرگونه خاک اضافی یا موم را با پارچه میکرو فایبر خشک پاک کنید. از سیم ظرفشویی استفاده کنید تا هرگونه لکه باقی مانده را پاک کنید.
 2. مهم است که قبل از پولیش، موم اضافه شده را از بین ببرید، زیرا موم باقی مانده باعث می شود که پولیش شما خراب شود.
 3. قبل از اعمال روی کل اثاثیه ، پاک کننده مومی خود را روی ناحیه ای کوچک آزمایش کنید.
 4. شما می توانید پاک کننده مومی را از هر فروشگاهی خریداری کنید، اما اگر ترجیح می دهید از گزینه های خانگی استفاده کنید، می توانید از مخلوطی از پنج فنجان (دوازده صدم لیتر) لیوان آب تا نیم فنجان (دوازده صدم لیتر) سرکه سفید نیز استفاده کنید.
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
 • لایه های نازک پولیش را در امتداد رگه چوب بمالید. یک پارچه میکرو فایبر خشک را روی درب باز پولیش قرار دهید و چند ضربه بزنید. این امر باعث می شود تا پولیش بدون استفاده زیاد و جمع شدن روی مبلمان، به پارچه جذب شود. پارچه را در امتداد رگه چوب بکشید تا پولیش عمل کند.

بسته به میزان خشک بودن مبلمان و میزان درخشش مورد نظ شما که می خواهید ایجاد شود می توانید هم چنان به استفاده از لایه ها ادامه دهید.

مطمئن شوید که همه شکاف ها و گوشه ها را پوشش می دهید. برای براق کردن اتصالات و فضای داخلی، کابینت ها یا کشو ها را باز کنید.

قبل از پوشش كل اثاثیه حتماً پولیش را در ناحیه ای کوچک آزمایش كنید.

 • فرآیند پولیش کردن را در صورت لزوم تکرار کنید. پس از اتمام، مبلمان شما باید براق باشد، اما می توانید برای دستیابی به صیقل مورد نظرتان، لایه هایی را اضافه کنید. شما می توانید روند پولیش را به صورت روتین تکرار کنید تا مبلمان شما عالی به نظر برسد، مگر اینکه از یک لایه جدید از موم استفاده کنید، که در این صورت دیگر نیازی به استفاده مجدد موم ندارید.
روش 2: روغن زدن کف  

پولیش ها می توانند قرنیز ها و گچ بری ها را لکه دار کنند، بنابراین مراقب باشید که دیوارها را لکه دار نکنید. اگر نگران این موضوع هستید، نوار چسب در قسمت زیر قرنیز ها  به عنوان یک میزان محافظ قرار دهید.

پولیش را با زمین شوی سطح صاف به کف بکشید. مقدار کمی از پولیش را روی زمین بریزید و با حرکت عقب و جلو به موازات رگه چوب، کار براق کردن چوب را شروع کنید. بهتر است ابتدا با پولیش کمتری شروع کنید و به آرامی اضافه کنید، زیرا استفاده بیش از حد می تواند باعث شود روی زمین حالت پستی بلندی ایجاد شود. هم چنین لایه های نازک تر نیز سریع تر خشک می شوند و استفاده از روکش دوم را راحت تر می کنند.

این نوع حرکت، حباب ها را هنگام کار، صاف می کند.

گوشه ها و لبه ها را با برس قلم مو بمالید.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب

قبل از بازگرداندن مبلمان به اتاق 24 ساعت صبر کنید. مبلمان سنگین ممکن است پولیش تازه زده شده شما را خراشیده کند، بنابراین صبر کنید تا کف ها کاملاً خشک نشوند.

برای حفظ جلای کف، عادت های خوبی ایجاد کنید. در ورودی ها فرش قرار دهید تا از ایجاد رد آلودگی جلوگیری کنید، یا از میهمانان و خانواده خود بخواهید قبل از ورود به خانه کفش های خود را در بیاورند. در نزدیکی سینک ها فرش قرار دهید تا از آسیب دیدن به وسیله آب جلوگیری شود به منظور جلوگیری از خراش، به صورت مرتب از جارو و جارو برقی استفاده کنید.

روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب
روغن براق کننده چوب , رنگ براق کننده چوب

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

WhatsApp chat