تعریف درخت

طبقه بندی درختان

Llangernyw سرخدار ممکن است قدیمی ترین درخت در اروپا است.

Llangernyw سرخدار ممکن است قدیمی ترین درخت در اروپا است.

ناژویان (Pinopsida) نام رده‌ای است در طبقه‌بندی علمی درختان. Category:Conifers

طبقه‌ بندی علمی 

فرمانرو: گیاهان (Plantae)

دسته: مخروطیان (Pinophyta)

رده: ناژویان (Pinopsida)

زیررده‌ها

درخت یا دار گیاهان بزرگ چوبی دیرپا را گویند. در گیاه‌شناسی درخت یکی از بادوام‌ترین گیاهان است که با رشد کردن ساقه یا تنه از برگها نگهداری می‌کند. در برخی از تعریف‌ها از کاربردهای درخت از جمله این است که تنها گیاه چوبی است. تنها گیاهی است که از آن چوب به دست می‌آورند. نمی‌شود بلندای درختان را دقیق مشخص کرد، ولی روی‌هم‌رفته درختان بزرگسال دست‌کم به ۶ متر می‌رسند . در ساختار درخت معمولاً شاخه هایی هست که به تنه‌ای بزرگ پیوسته‌است. در مقایسه با دیگر گونه‌های گیاهی و جانوری، درختان زندگی دیرپایی دارند. گونه‌هایی از درختان بیش از ۱۰۰ متر قد می‌کشند و برخی چند هزار سال عمر می‌کنند. درختان از عناصر مهم چشم‌انداز طبیعی و باغ‌سازی و محوطه‌سازی هستند.

در ایران روز ۱۵ اسفند روز درخت‌کاری است و هر ساله شمار زیادی درخت در آن روز در این کشور کاشته می‌شود.

به محل کاشته شدن زیادی درخت و درختچه برای نمایش و پژوهش درختستان گویند. اگر محیط مناسب رشد درختان فراهم شود شاید عمر و رشد درخت سال‌های سال ادامه یابد.

سن درخت

درخت هرچه ستبرتر (بزرگتر) و بلندتر باشد، سنّ بیشتری دارد. با افزایش سن درختان، لایه‌های دیگری در زیر پوستش درست می‌شود. رنگ لایه‌ای که در زمستان به وجود می‌آید با لایه‌ای که در تابستان به وجود می‌آید متفاوت است. این اختلاف رنگ لایه‌ها به ما کمک می‌کند تا سن درخت کپل را تعیین کنیم، هنگامی که درختی را می‌بریم در سطح بریدگی حلقه‌هایی می‌بینیم که درون همدیگر قرار دارند. اگر درختی ۲۰ حلقه در مقطع خود داشته باشد، می‌شود بگوییم که تقریباً بیست‌ساله است و درختی که ۶۰ حلقه دارد تقریباً شصت‌ساله است. این روش ساده‌ترین روش تعیین سال درختان است، اما در این روش برای شمارش حلقه‌ها باید درخت را قطع کنیم.

انواع درخت

درختان را میتوان به دودسته تقسیم کنیم : یکی درختانی که به خواب زمستانی می روند و به خزان کننده معروف هستند و درختانی مثل کاج که در دسته همیشه سبز قراردارند

یا درختان پهن برگ یا نهان دانگان  و درختان سوزنی برگ بازدانگان

روش‌هایی پیشرفته‌تر نیز برای تعیین عمر درخت هست که عبارت است از:

روش کربن ۱۴

روش پتاسیم– آرگن

روش روبیدیم استرانسیوم

روش اورانیم، سرب و توریم، سرب

روش استفاده از ایزوتوپهای ۲۳۰Th و ۲۳۱Pa

روش فلوئور

روش آمینو اسیدها

روش‌های نگهداری

در این روش‌ها برای تعیین سال درختان دیگر نیازی به قطعشان نیست.تنها روشی که جیمز ویلیام هالتون پس از 15 سال تحقیق به عنوان ایمن و دقیق ترین روش شناسایی بیان کردند.

رده‌بندی درختان

ساده‌ترین رده‌بندی درختان دو دستهٔ خزان‌کننده و همیشه‌سبز است، یا تقسیم پهن‌برگان (نهان‌دانگان) و سوزنی‌برگان (بازدانگان)

بونسای

بُن‌سای (به ژاپنی: 盆栽) هنرِ پرورشِ درختان و گیاهانی است که در اندازهٔ کوچک ایجاد می‌شوند. بن‌سای، درخت یا گیاهی است در گلدان و به‌صورتی پیرایش می‌شود که پاکوتاه شده و در سنینِ ۱۰۰ تا ۲۰۰ سالگی در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر بلندی داشته باشد.

منبع : ویکی پدیا

درختان همیشه سبز

همیشه‌سبز تعریفی است برای نامیدن برخی درختان و درختچه‌هایی که در همه فصل‌های سال دارای برگ هستند.

درختان همیشه‌سبز در برابر درختان برگریز قرار دارند که در فصل زمستان یا فصل خشک همه برگ‌های خود را از دست می‌دهند. درختان و درختچه‌های زیادی در دسته همیشه‌سبزان قرار می‌گیرند. بیشتر سوزنی‌برگان (انواع سرو، کاج، سدر، نراد و غیره)، بیشتر گونه‌های اکالیپتوس، برخی از گونه‌های بلوط، گونه‌های خاس و برخی از دیگر درختان در این دسته جای دارند

انواع درخت٬ چوب درختان مختلف٬ درخت٬

 

WhatsApp us