ساخت کلبه و ساختمان چوبی

یکی از رویاهایی که همه ما داریم، داشتن یک خانه و یا کلبه چوبی در جنگل و یا کنار دریا می باشد. از حق نگذریم واقعاً هم جای زیبا و آرامش بخشی می باشد. اگر قصد دارید این رویا به حقیقت برسانید باید با یک سری نکات و همچنین مزایای ساخت خانه چوبی آشنا باشید که ما در این مطلب تمامی این موارد را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

خانه چوبی
خانه چوبی

اگر خیلی ساده بخواهیم بیان کنیم باید بگوییم که چوب به دلیل خواص سلولی در فصل سرد عایق گرمای داخل خانه بوده و در فصل گرم نیز فضای درونی را خنک‌تر نگه داشته و اجازه تبادل دمایی زیادی را با فضای بیرونی نمی‌دهد. چنین ویژگی‌ ای باعث می‌شود که سرانه مصرف انرژی در خانه‌ های ساخته شده از چوب کاهش پیدا کند.

ساخت خانه چوبی
ساخت خانه چوبی

آیا استفاده از چوب برای ساخت و ساز استحکام کافی دارد؟

همانطور که می دانید از چوب برای موارد مختلفی استفاده می شود. چوب در جین انعطاف بالا، بسیار مقاوم و مستحکم می باشد. قدیمی ترین پل های دنیا چوبی هستند. این خود نشان دهنده استحکام بالای آن می باشد. از چوب برای ساخت و ساز، دیوارها و کفپوش ها و دیگر موارد نیز استفاده می شود.

انواع خانه های چوبی
انواع خانه های چوبی

برای ساخت ویلای چوبی چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

  • مکانیک خاک
  • طراحی معماری و سازه
  • محاسبات برق و آب و فاضلاب محله
  • و …
مزیت های خانه چوبی
مزیت های خانه چوبی
استحکام خانه چوبی
استحکام خانه چوبی

هزینه ساخت ویلاهای چوبی چقدر است؟

بسیاری از مردم تصور می کنند برای ساخت خانه چوبی نیاز به سرمایه زیادی می باشد. در صورتی که مصالح به کار رفته درخانه های چوبی و دیگر خانه های ساخته شده از بتن و سیمان یکسان بوده و از طرفی مصالح به کار رفته در ساخت خانه های چوبی نه تنها در برابر سرما و گرما بلکه در مقابل قارچ زدگی و نفوظ حشرات نیز مقاوم می باشند.

ویژگی های خانه چوبی
ویژگی های خانه چوبی

البته نکته ای که باید حتما در نظر بگیرید جنس چوب انتخابی برای ساخت خانه می باشد. چوب انواع زیادی دارد که از جمله آنها چوب گردو، چوب بلوط، چوب صنوبر، چوب افرا، چوب کاج و … می باشد که شما می توانید برای انتخاب چوب مناسب رای ساخت خانه خود مقاله انواع چوب را مطالعه نمائید که به طور کامل هر یک از انواع چوب و کاربرد آنها را معرفی کرده ایم.

نمونه خانه های چوبی
نمونه خانه های چوبی

مزایای ساخت خانه چوبی

علاوه بر مواردی که تا اینجای مطلب گفته شد استفاده از چوب برای خانه و به طور کلی ساخت خانه و ویلاهای چوبی مزایای بسیاری دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

نکات لازم برای ساخت خانه چوبی
نکات لازم برای ساخت خانه چوبی

صرفه جوبی در هزینه و زمان

استفاده از چوب برای ساخت ساز بسیار راحت تر از سیمان و بتن و گچ کاری می باشد در نتیجه هرچه کار راحت تر باشد نیروی کار کمتری استفاده می شود و در نهایت شما باید هزینه کمتر را صرف انجام کار و نیروهای ساختمان پرداخت کنید.

نمونه خانه چوبی
نمونه خانه چوبی

عایق سرما و گرما

همانطور که درابتدای مقاله گفتیم چوب عایقی مناسب برای جلوگیری از خروج سرما و گرما در فصول مختلف می باشد و این امر موجب شده در آب و هوای مختلف اقامت در آن لذت بخش باشد.

معرفی مزایای ساخت خانه چوبی
معرفی مزایای ساخت خانه چوبی

در واقع بر خلاف تصور بسیاری از مردم در خانه های چوبی پس از مدتی که دمای خانه بالا و یا پایین تر از دمای متعادل شد چوب محکم تر از حد معمول می شود و استحکام آن بالا می رود.

ساخت خانه های چوبی
ساخت خانه های چوبی

در نهایت می توان گفت با استفاده از چوب برای ساخت و ساز شما تا چندین برابر از اتلاف انرژی جلوگیری می کنید.

عایق صدا

امروزه با پیشرفت علم و صنعت، برای ساخت خانه های چوبی از روش لایه های ترکیبی در جدار بیرونی ساختمان برای محافظت در برابر صدا استفاده می شود. سازه های چوبی احتیاج به خشک شدن ندارند و فورا قابل استفاده هستند که این ویژگی موجب ساخت سریع، موثر و اقتصادی می شود.

ساخت خانه چوبی و مزایای آن
ساخت خانه چوبی و مزایای آن

تنوع زیاد خانه های چوبی

انواع مختلف چوب باعث ایجاد طیف گسترده ای از طرح ها و شکل های مختلف خانه های چوبی شده. هر نوع چوبی برای یک امر بخصوص ساخته شده و نسبت به دیگر چوب ها در آن موضوع عملکرد بهتری نیز دارد. بطور مثال یک چوب برای جلوگیری از نفوذ حشرات به داخل خانه بهتر عمل می کند و یک نوع چوب دیگر برای جلوگیری از ورود و خروج گرما و سرما از خانه به بیرون بهتر می باشد. همین امر باعث شده ایده ای ذهنی و نیاز های سازنده های خانه های چوبی کامل برآورده شود و خانه های چوبی برای سلیقه ها و سبک های گوناگون ساخته شود.

ویژگی ساخت خانه چوبی
ویژگی ساخت خانه چوبی

مقاوم در برابر آتش سوزی

در خانه های چوبی، لایه های سازنده اعضا براساس مقاومت در برابر آتش و شرایط موجود در استانداردهای مصالح ساختمانی ترکیب شده اند. دیوارهای باربر که دارای پوشش دولایه پانل گچی یا فرآورده های چوبی هستند، در فضای ما بین دو لایه از مواد عایق بندی استفاده شده است که در برابر آتش اشتعال ناپذیر هستند و شرایط لازم برای مقاومت بالا را فراهم می کنند.

ساخت خانه های چوبی
ساخت خانه های چوبی

خانه های چوبی خانه های ضد زنگ!

برای ساخت معمولی که بیشتر ما در آنها زندگی می کنیم در برخی از قسمت های اسکلت ساختمان فلز به کار رفته و همه ما می دانیم فلز پس از مدتی دچار زنگ زدگی می شود اما در رابطه با چوب ها باید بگوییم که خوشبختانه اینطور نیست و پس از مدتی در اثر باد و باران زنگ زدگی رخ نمی دهد. البته که فلزهای ضد زنگ هم برای ساخت و ساز وجود دارند اما باید گفت هزینه آنها در مقایسه با چوب بسیار بیشتر می باشد.

خانه های چوبی ضد زنگ!
خانه های چوبی ضد زنگ!

امیدواریم که از مطالب فوق لذت برده باشید و سوالاتی که در اینباره داشتید به حد کافی رفع شده باشد.

نویسنده: ف.حسنخانی

مقالات مرتبط با موضوع خانه های چوبی :

WhatsApp chat