دکوراسیون چوبی

دکوراسیون در واقع به معنی هماهنگ و طراحی کردن یک محیط یا یک فضا برای به نمایش گذاشتن رنگ ها، وسایل و … در یک ساختمان یا حتی یک اتاق است.

در دنیای امروزی از انواع چوب، شیشه، سنگ، فلزات و… برای چیدمان، ساخت و ساز، تزئینات داخلی و… استفاده می شود.

در این مطلب به دکوراسیون چوبی و امکان استفاده از چوب در مکان های مختلف می‌پردازیم:

عکس در کنار دیوار چوبی لمبه کوبی شده
عکس در کنار دیوار چوبی لمبه کوبی شده

چوب ماده ای جذاب

چوب به عنوان وسیله ای جذاب برای تزیین و دکور انواع فضاها از جمله خانه، اتاق، محل کار و نمای ساختمانی به کار می رود. در جهان امروزی که به دکوراسیون و زیبایی محیط بیشتر توجه می شود، چوب نقش ویژه ای را بر عهده دارد.

استفاده از تنه درخت , اسلب چوب
استفاده از تنه درخت , اسلب چوب

چوب در طبیعت

به دلیل وجود چوب در طبیعت و آشنایی بصری که با آن وجود دارد برای بیشتر افراد جذاب بوده و یادآور حس خوب جنگل و درخت را دارد که به انسان حس انرژی و تازگی می دهد به همین دلیل طراحان داخلی بیشتر از چوب برای دکور کردن استفاده می کنند.

طبیعت چوب به گونه ای است که موجب آزار چشم ها نمی شود، برای استفاده از دکوراسیون های چوبی باید متناسب با فضا و دیگر وسایل موجود با توجه به رنگ و هارمونی محیط و همینطور نوع نورپردازی آن ها مورد توجه قرار گیرد.

دیوار چوبی ورودی منزل
دیوار چوبی ورودی منزل
انواع چوب در دکوراسیون

دکوراسیون های چوبی دارای انواع گوناگونی است که با توجه به ویژگی های چون استقامت، رنگ چوب، بافت چوب و … با هم متفاوت هستند. برای استفاده از دکوراسیون چوبی باید از فردی که در این کار خبره است و آشنایی کاملی با انواع چوب دارد مشورت شود، زیرا چوب هر درخت با توجه به ویژگی که دارد در تولید و ساخت وسیله ای خاص مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال از چوب درخت گردو و بلوط به دلیل استقامت بالایی که دارند و محکم هستند در ساخت انواع مبلمان، تخت خواب و کمد استفاده می شوند و همینطور از چوب هایی با استقامت کمتر برای ساختن سازه های چوبی ظریف تر استفاده می کنند.

دکور چوبی , دکوراسیون چوبی
دکور چوبی , دکوراسیون چوبی
چوب از باستان تا امروز

دکوراسیون چوبی یکی از با قدمت ترین نوع دکوراسیون ها می باشد که از دیرباز با استفاده از چوب انواع تخت، کتابخانه و مبل ساخته می شد و به دلیل کارایی بالا و همچنین زیبایی و چشم نواز بودن وسایل چوبی تا به امروز دکوراسیون چوبی مورد توجه اکثر افراد قرار گرفته است.

دکوراسیون های چوبی به دلیل پیشینه و قدمتشان شکلی کلاسیک به محیط می بخشد. اما با این حال فقط محدود به سبک کلاسیک و قدیمی نیستند و حتی امروزه در خانه های کاملا مدرن می توان ردی از چوب و وسایل چوبی را پیدا کرد.

استفاده از تنه درخت
استفاده از تنه درخت

ایده های جذاب دکوراسیون چوبی

در استفاده از چوب در دکوراسیون ایده ها و نظر های گوناگونی وجود دارد که می توان با توجه به سلیقه، بودجه، اندازه و… از آنها استفاده کنیم.
استفاده کردن از جعبه های چوبی، قفسه های کوتاه و بلند چوبی، تابلوهای چوبی در مدل ها و اندازه های گوناگون ایده ای جالب و چشم گیر است که حتی با هزینه ای کم می تواند موجب زیبایی محیطی که در نظر دارید بشود.

کتابخانه و میز و صندلی چوبی
کتابخانه و میز و صندلی چوبی

الهام از طبیعت و خلاقیت

در دکوراسیون های چوبی با کمی خلاقیت و الهام گرفتن از طبیعت میتوان به سادگی دکوری زیبا را خلق کنیم.

کاربرد چوب در انواع وسایل زینتی بسیار زیاد است و همین موجب می‌شود که تنوع کاری بالا رفته و ایده های جدید و جالبی را به ذهن متبادر کند و این موضوع می تواند یکی از دلایلی باشد که دکوراسیون چوبی را در بین دیگر دکوراسیون ها محبوب تر کرده است.

دکور چوبی , دکوراسیون چوبی
دکوراسیون داخلی , دکور چوبی , دکوراسیون چوبی

چوب در ایجاد یک فضای زیبا و منحصر به فرد

انواع وسایل را از چوب می توان ساخت و حتی می توان تنها با استفاده از چوب یک محیط کاملا زیبا و منحصر به فرد را طراحی کرد.

همان طور که گفته شد از چوب در ساخت انواع مبلمان، تخت خواب، کمد، قفسه، جاکفشی، کانتر، میز،نرده و… استفاده کرد حتی در ساخت وسایلی کوچک و فانتزی مثل انواع تابلو و قاب ها، ساعت، گلدان، انواع ظروف و وسایل آشپزخانه نیز کاربرد بسیاری دارد.

دکوراسیون های چوبی در همه جای خانه از جمله آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، اتاق مطالعه، اتاق تلویزیون، اتاق نشیمن و اتاق خواب مورد استفاده هستند و اینکه در کجا و به چه گونه ای استفاده شوند بستگی به سلیقه ی فردی دارد.

دکوراسیون انواع گوناگونی دارد که توضیح آن ها در این مطلب جایز نیست اما در اینجا به اختصار از دکوراسیون هایی نام می‌بریم که در آن ها از دکوراسیون چوبی استفاده شده است.

استفاده از تنه درخت , اسلب چوب
استفاده از تنه درخت , اسلب چوب
دکوراسیون سبک روستیک

دکوراسیون روستیک یکی از انواع دکوراسیون است .روستیک یک واژه ی لاتین به معنای روستایی است. با توجه به نامی که دارد باید متوجه شده باشیم که منظور دکوراسیونی است که الهام گرفته از خانه های روستایی و استفاده از وسایل طبیعی که در طبیعت وجود دارند در ساخت آن به کار می روند است.

در دکوراسیون روستیک به وفور از انواع چوب و دکوراسیون چوبی استفاده می شود که برای زیبایی کار از الوارهای پهن در ساخت خانه، استفاده از تنه درختان و حتی چوب هایی که به صورت طبیعی و یا نامنظم برش خورده اند، استفاده از انواع پنل های چوبی برای ساخت و یا طراحی کردن دیوارها، استفاده الوارها در سقف خانه، تلفیق انواع چوب با سنگ برای ساخت سایر وسایل، چوب هایی که رنگ کاری نشده اند و به صورت خام در دکوراسیون ،سبدهایی که با استفاده از چوب های نازک و قابل انعطاف درست شده اند و….. استفاده می شود که هریک باعث ایجاد حسی مطلوب و دلپذیر در فرد می شود.

برای ایجاد یک دکوراسیون چوبی باید بتوان با به کار بردن انواع وسایل چوبی فضایی دلنشین را طراحی کنیم و برای این کار نیازمند تعداد زیادی وسایل هستیم که یا از چوب ساخته شده اند و یا تلفیقی از چوب با سایر عناصر هستند، و حتی اگر به چوب علاقه ی زیادی دارید می‌توانید یه خانه را کاملا با چوب بسازید.

استفاده از تنه درخت , اسلب چوب
میز و جای گلدان , استفاده از تنه درخت , اسلب چوب
استفاده از چوب به عنوان یک ماده خاص و ارگانیک

از زمان های دور که هیچگونه مصالحی مانند آجر و سیمان نبود از چوب درختان به عنوان مصالح در ساخت خانه ها استفاده می‌کردند که امروز مصالحی آمده که جای آن را گرفته اما با این حال دکوراسیون چوبی یکی از فوق العاده ترین طراحی های داخلی است که بسیار از آن استفاده می شود زیرا دارای خصوصیات بسیاری از جمله داشتن قابلیت بازیافت، عایق حرارت بودن،تجدید پذیر بودنش، استقامت و محکم بودن است و همینطور یکی از عناصر نامحدودی است که در طبیعت وجود دارد.

چوب از جمله عناصری است که جنس آن گرم است و وجود آن در دکوراسیون موجب گرمی آن می شود و حسی طبیعی در انسان به وجود می آورد. استفاده از چوب در تمام محیط ها امکان پذیر است و به راحتی با انواع رنگ ها سازگاری و هم خوانی دارد.

دیوار چوبی , چوب کاج روسی
دیوار چوبی , چوب کاج روسی
چوب آرامش بخش

تحقیقات علمی نیز در مورد دکوراسیون های داخلی صورت گرفته است که نتیجه آن اینگونه بوده که حضور چوب و وسایل چوبی به صورت ناخودآگاه و کاملا غریزی باعث ایجاد آرامش در فرد می شود و اثرات مثبتی را در بر می‌گیرد به عنوان مثال موجب کم شدن استرس و حتی کاهش فشار خون نیز می شود، با توجه به این تحقیق و همینطور تحقیقات دیگری که در مورد ارتباط چوب با سلامتی انسان انجام شده است می توان این موضوع را درک کرد که باید بیشتر از آن استفاده کنیم و تا حد امکان چوب را جایگزین پلاستیک و فلزات و.. کنیم که البته از معایب این کار تجدید ناپذیری منابع چوبی و از بین رفتن جنگل ها می‌شود.

مقاومت در برابر آتش

یکی دیگر از ویژگی های چوب و استفاده آن در دکوراسیون مقاومتی است که چوب در برابر آتش سوزی دارد، برعکس فولاد که خیلی مستحکم و غیرقابل آتش سوزی است در مواقعی که گرم می شود با سرعت این گرما را در سرتاسر پخش می کند که باعث سقوط کردن اجزای ساختمان می شود اما چوب پس از اینکه گرم می شود عکس فولاد عمل می کند و پس از اینکه به دمای اشتعال می رسد خشک می شود و این امر موجب سخت تر شدن چوب می شود.

چوب اکوستیک و عایق طبیعی

در ساختمان هایی که از چوب ساخته شده اند صرفه جویی انرژی بیشتری صورت می گیرد زیرا چوب مقاوم به گرما است در نتیجه گرمای کمتری را از دست می دهد و همین طور انرژی کمتری صرف می شود به طوری که در موقع سرما به انرژی کمتری برای گرم کردن نیاز هست.که در دنیای امروزی صرفه جویی کردن انرژی یک امر بسیار مهم و ضروری است.

علاوه بر خصوصیات بالا، چوب دارای سطحی است که قابلیت پرداخت و همچنین رنگ پذیری دارد. علاوه بر این چوب دارای دوام زیادی است که این امر موجب می شود که ایمنی نیز بالا رود و به همین دلیل می توان از آن در خانه و حتی ساختمان های تجاری استفاده کنیم بدون نیاز به تغییر سالانه.

چوب مخصوص نما و دکوراسیون بیرونی

دکوراسیون چوبی همان قدر که در داخل خانه کاربرد دارند در خارج از خانه و نمای ساختمان نیز کاربرد ویژه ای دارند. استفاده از دکوراسیون های چوبی راه حل مناسبی است برای از بین بردن طراحی های سردی که زیبایی کمتری دارند.

بهتر است برای استفاده از چوب در دکوراسیون قبل از آن با انواع چوب و ویژگی های آن ها و همینطور وسایل چوبی آشنایی نسبی را کسب کنید و همینطور با مشاوره گرفتن از افرادی که در طراحی و ساخت دکوراسیون های چوبی سابقه دارند می توان به راحتی فضایی زیبا و دل نشین توام با حس آرامش که یادآور طبیعت را ساخت و از آن لذت برد.

گالری تصاویر از انواع چوب در دکوراسیون داخلی منزل

با تشکر از توجه شما

مطالب مرتبط :