همه چیز راجع به رنگ کردن چوب

همه ی ما راجع به رنگ کردن چوب چیز هایی شنیده ایم و یا شاید حداقل یک بار تجربه ی این کار جذاب را داشته ایم. تبدیل یک چوب کهنه و قدیمی به یک چوب سرزنده و خوش رنگ هر کسی را به وجد می آورد که وسایل قدیمی منزل خود را بدون تعویض و صرفا با کمترین هزینه و رنگ آمیزی نو کند.

در این مقاله به شیوه ی رنگ آمیزی چوب، نوع رنگ مناسب برای رنگ کردن چوب و هم چنین انواع رنگ های رایج می پردازیم.

رنگ آمیزی چوب خام ، چوب رنگ شده و چوب فشرده شده  به چه صورت است؟

یک لایه رنگ تازه و خوش رنگ که هم مطابق سلیقه ی شما و مد روز باشد، به وسایل چوبی خانه مانند میز ناهار خوری، میز تلویزیون، کتاب خانه، قاب عکس ها جلوه ای جدید می بخشد اما نوع رنگی که شما انتخاب می کنید می تواند باعث شود که این کار موفقیت آمیز به اتمام برسد یا این که ظاهری بد به منزل و وسایل چوبی شما بدهد.

زمانی که تصمیم خود را برای رنگ آمیزی چوب گرفتید در این مرحله باید رنگ مناسب با دکوراسیون منزل و همین طور جنس و برند مناسب را انتخاب کنید. انتخاب نوع رنگ کاملا بستگی به نوع و مقدار استفاده ی شما از آن وسیله و همین طور استایل نهایی که مد نظرتان است، دارد. تهیه ی رنگ با برند معتبر در دوام و زیبایی رنگ بر روی چوب تاثیر چشمگیری دارد.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ آمیزی چوب خام ، چوب رنگ شده و چوب فشرده شده 
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ آمیزی چوب خام ، چوب رنگ شده و چوب فشرده شده
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگ آمیزی چوب خام ، چوب رنگ شده و چوب فشرده شده

رنگ مناسب برای چوب خام (رنگ نشده)

رنگ لاتکس مبتنی بر آب با جلاوه ی براق رنگ کردن چوب مبلمان از کاربرد بسیار بالایی برخوردار است و بهترین حالت خود را به نمایش می گذارد. این نوع رنگ برای چوب خام سطحی براق با قابلیت نظافت بسیار آسان را به وجود می آورد. برای مبلمان صرفاً تزئینی و دکوری، رنگ لاتکس یکنواخت انتخاب کنید.

برای شروع رنگ آمیزی چوب خام یا رنگ نشده از کاغذ سنباده برای سنباده کشی به دنبال جهت بافت چوب استفاده کنید کنید. قبل از پاک کردن سطح آن با یک دستمال مرطوب، سطح را با قلمو ی زبر تمیز کنید تا تمام خرده ریز های باقی مانده از روی سطح چوب کنار بروند. استفاده از یک پرایمر ضد لک روی چوب خام،  رنگ نشده، چوب تیره، چوب کاج و بلوط پایه ی خوبی برای رنگ آمیزی به شما می دهد.

این روکش پرایمر از ترشح روغن درون چوب هنگام رنگ آمیزی جلوگیری می کند. اگر نمی خواهید این پرایمر خود را نشان دهد پس فقط روی گره ها را با پرایمر بپوشانید.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  رنگ آمیزی چوب خام (رنگ نشده)

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ آمیزی چوب خام (رنگ نشده)
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگ آمیزی چوب خام (رنگ نشده)

رنگ مناسب برای چوب از پیش رنگ شده

نجاران و نقاشان حرفه ای رنگ روغن را به دلیل دوام بالای آن برای رنگ آمیزی وسایلی که زیاد در طول زمان استفاده می شوند توصیه می کنند. یکی از مزایای استفاده از رنگ روغن بر روی چوب این است که به راحتی روی سطوح قبلی رنگ شده و بدون استفاده از پرایمر قرار می گیرد.

استفاده از رنگ روغن نسبت به رنگ های بر پایه ی آب نیاز به زمان بیشتری برای خشک شدن دارد. استفاده از رنگ روغنی پیچیده تر است.

برای تمیز کردن برس ها، ابزارهای رنگ آمیزی و هم چنین سطوح به حلال های شیمیایی مانند تربانتین احتیاج دارید. هنگام استفاده از رنگ های روغنی، در یک محل که تهویه داشته باشد کار کنید و برای دود های ساطع شده از آن از ماسک صورت استفاده کنید.

استفاده از یک شوینده ی پاک کننده ی گریس و روغن برای از بین بردن کثیفی و روغن روی وسایلی که از قبل رنگ آمیزی یا جلا داده شده است می تواند کار ساز باشد. سطح چوب را با استفاده از همان روشی که برای رنگ آمیزی چوب خام استفاده کردید، سنباده بکشید تا صاف و یک دست شود.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  رنگ آمیزی چوب از پیش رنگ شده

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ آمیزی چوب از پیش رنگ شده
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگ آمیزی چوب از پیش رنگ شده

رنگ مناسب برای چوب فشرده شده

وسایل چوبی ساخته شده از چوب فشرده شده مهندسی مانند تخته سه لا و تخته فیبر با چگالی متوسط، معروف به ام دی اف، توسط روکش های چوبی نازک، لمینت های پلاستیکی یا کاغذی پوشیده شده است که  بیشتر شبیه چوب واقعی و طبیعی به نظر بیایند.

صفحات لمینتی را با دقت سنباده بکشید تا مواد به کار رفته در لایه های زیرین آن بیرون نیایند. ونیرها بسیار نازک و گاه به اندازه 16/1 اینچ یا کوچک تر هستند.

نکته اصلی نقاشی وسایل چوبی چند لایه استفاده از یک پرایمر روغنی است که در ابتدا به کار برده می شود. این نوع پرایمر در سطوح براق به خوبی عمل می کند و به آم می چسبد  و پایه ای را برای رنگ فراهم می کند.

بگذارید پرایمر طبق دستورالعمل سازنده، معمولاً چند ساعت یا یک شب بماند تا کاملاً خشک شود. قبل از رنگ آمیزی، سطح اولیه را به آرامی سنباده بکشید. رنگ لاتکس را می توان بر روی پرایمر روغنی استفاده کرد.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  رنگ آمیزی چوب فشرده شده

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ آمیزی چوب فشرده شده
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگ آمیزی چوب فشرده شده

چه نوع رنگی برای رنگ آمیزی وسایل چوبی منزل مناسب تر است؟

1. استفاده از رنگ های بر پایه ی آب برای چوب

لاتکس و اکریلیک انواع اصلی رنگ های مبتنی بر آب هستند و از هر دوی آن ها در رنگ آمیزی وسایل چوبی می توان استفاده کرد. این رنگ ها به خوبی روی سطوح متخلخل مانند چوب، سنگ و حصیر عمل می کنند.

رنگ های مبتنی بر آب به طور همان طور که در بالا اشاره ی کوچکی به آن شد معمولا نیاز به یک روکش پرایمر دارند و تمایل دارند که رد کشیده شدن برس را با سرعت بیشتری نشان دهند.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  استفاده از رنگ های بر پایه ی آب برای چوب

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - استفاده از رنگ های بر پایه ی آب برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  استفاده از رنگ های بر پایه ی آب برای چوب

انواع مختلف رنگ آکریلیک برای چوب

در انتخاب رنگ برای پروژه ی خود، انواع مختلفی از رنگ آکریلیک مختلف را انتخاب کنید. شما می توانید اکریلیک را در دو درجه خریداری کنید: کیفیت هنری و کیفیت دانش آموزی. رنگ های با کیفیت هنری (که گاهی به آنها “حرفه ای” می گویند) در طیف گسترده ای از رنگ ها قرار می گیرند و غلظت بالایی از رنگدانه های ریز خاک دارند.

رنگ دانش آموزی ارزان تر است اما سطح رنگدانه پایین تر است. تفاوت بین این دو فقط در نحوه ساخت آن ها نیست. غالباً توجه می شود که رنگ های هنری پر جنب و جوش تر و دارای بافتی نرم تر باشند که باعث می شود ترکیب و لایه بندی آن ها راحت تر شود.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  انواع مختلف رنگ اکریلیک برای چوب

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - انواع مختلف رنگ اکریلیک برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – انواع مختلف رنگ اکریلیک برای چوب

مدت زمان خشک شدن رنگ اکریلیک چوب

بسیاری از هنرمندان آکریلیک ها را ترجیح می دهند زیرا خیلی سریع خشک می شوند اما اگر رنگ قبل از انجام کار با آن روی قلمو یا پالت خشک شود، این یک دردسر است. وقتی یک قفسه مکعب بزرگ را نقاشی کنید، عموماً در هر جایی 4 تا 12 ساعت طول می کشد تا خشک شود.

با این وجود روی یک بوم معمولی رنگ شما در عرض یک ساعت خشک می شود. پس از آن شما نیاز به مخلوط کردن و اضافه کردن رنگ بیشتری برای جلوگیری از خشک شدن کامل آکریلیک خود دارید.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  مدت زمان خشک شدن رنگ اکریلیک چوب

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - مدت زمان خشک شدن رنگ اکریلیک چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – مدت زمان خشک شدن رنگ اکریلیک چوب

انواع رنگ لاتکس برای چوب

رنگ لاتکس در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است. در انواع  مختلف مانند فلت، ساتین، نیمه براق و بسیار براق در بازار عرضه می شود. اگر می خواهید جلوه ای مات داشته باشید، رنگ فلت گزینه ی خوبی برای وسایل چوبی شما خواهد بود اما ساتین و نیمه براق رایج تر هستند.  

رنگ براق دوام بالا دارد و بهترین نوع رای تمیز کردن آسان و سریع است. انتخاب خود را بر اساس ظاهر دلخواه و میزان استفاده ازآن وسیله ای که می خواهید رنگ آمیزی کنید، انتخاب کنید. رنگ اکریلیک برخلاف لاتکس اغلب در ظروف کوچک برای مصارف صنایع دستی فروخته می شود.

رنگ های مبتنی بر آب معمولاً در طی چند ساعت خشک می شوند اما برای خشک شدن صد در صدی ممکن است تا 30 روز طول بکشد. قطعه ی چوبی را با احتیاط در طول زمان خشک شدن جا به جا کنید. انتظار می رود که بین دو تا چهار لایه از رنگ لاتکس یا رنگ اکریلیک استفاده کنید تا پوشش کامل بر روی سطح چوب ایجاد شود.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  انواع رنگ لاتکس برای چوب

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - انواع رنگ لاتکس برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – انواع رنگ لاتکس برای چوب

2. استفاده از رنگ های بر پایه ی روغن برای چوب

رنگ های روغنی یا آلکیدی گزینه ای بسیار بادوام هستند.  آن ها یک رنگ غنی، براق و لاکی مانند را ارائه می دهند. رنگ های روغنی به اکثر سطوح به خوبی می چسبند  و آن ها را برای تقریباً هر ماده مناسب می کنند. استفاده از رنگ های روغنی روشی است که می توان وسایل چوبی را با آن رنگ زد که از آن ها استفاده زیادی می شود و یا مرتباً شسته می شود.

آن ها در همان انواع رنگ لاتکس موجود هستند: فلت، ساتین، نیمه براق و بسیار براق. همانند رنگ لاتکس، رنگ بسیار براق در مقابل شستشو بسیار مقاوم است و نظافت آن به سهولت انجام می شود.

از رنگ های روغنی با یک برس که دارای موهای طبیعی است استفاده کنید و 48 ساعت صبر کنید تا قطعه ی چوبی کاملاً خشک شود. این نوع رنگ ها نسبت به همتایان خود مضر هستند و استنشاق دود آن ها می تواند خطرناک باشد. از آن ها در خارج از منزل یا در محلی با تهویه مناسب استفاده کنید. از تماس با چشم و پوست خودداری کنید، زیرا می تواند باعث تحریک این نقاط شود.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  . استفاده از رنگ های بر پایه ی روغن برای چوب

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - . استفاده از رنگ های بر پایه ی روغن برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – . استفاده از رنگ های بر پایه ی روغن برای چوب

3. استفاده از اسپری رنگ برای چوب

استفاده از اسپری رنگ جایگزینی برای برس و غلطک است. این روش رد و علائم کشیده شدن برس را که می تواند مشکل ساز باشد از بین می برد. رنگ اسپری در مواقعی که نیاز به نقاشی چیزهایی با جزئیات بسیار کوچک، نواحی خمیده یا گرد یا منحنی دارید، به خوبی عمل می کند.

قوطی های رنگ آمیزی یکبار مصرف برای اکثر پروژه های کوچک و متوسط ​​مناسب هستند، اما از نظر پوشش نسبتاً ناکارآمد هستند. اسپری رنگ هم چنین در بازه ی محدودی از رنگ ها عرضه می شود که می تواند خلاقیت شما را کمتر شکوفا کند.

              همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  استفاده از اسپری رنگ برای چوب      

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - استفاده از اسپری رنگ برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – استفاده از اسپری رنگ برای چوب

گزینه دیگر استفاده از ابزار اسپری رنگ با انتخاب رنگ به سلیقه ی خودتان است. این ابزار ها با تمام رنگ ها، حتی انواع غلیظ، به خوبی عمل می کند. دستگاه از فشار بالایی برای ارسال قطرات رنگ بر روی سطح استفاده می کند. دستگاه اسپری رنگ با هوای فشرده شده و با یک کمپرسور هوا کار می کند تا یک رنگ صاف و یکنواخت ایجاد شود.

متاسفانه این نوع اسپری، رنگ را در حجم زیاد اسپری می کند. ابزار اسپری با فشار کم به دلیل این که مقدار کمتری از رنگ را در هر بار اسپری کردن به روی سطوح می پاشد، سطح صافی به شما می دهد. رنگ های غلیظ به خوبی این رنگ ها نمی توانند در ابزار اسپری HVLPکار کنند.

             همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  استفاده از دستگاه HVLP برای چوب

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - استفاده از دستگاه HVLP برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – استفاده از دستگاه HVLP برای چوب

صرف نظر از روش استفاده شده برای رنگ آمیزی چوب، هنگام اسپری کردن مقدار مشخصی از رنگ به اطراف می پاشد و این امر اجتناب ناپذیر است بنابراین حتماً اطراف آن را بپوشانید.  

اسپری رنگ مانند رنگ روغنی باید در بیرون یا در محلی با تهویه مناسب استفاده شود. همیشه از ماسک صورت استفاده کنید تا از استنشاق دود مضر جلوگیری کنید. اگر در بیرون از خانه نقاشی می کنید، از انجام چنین کاری در روز های بادی خودداری کنید. باد می تواند کنترل جهت اسپری شما را بسیار دشوار کند.

چگونه از به جا ماندن رد قلمو روی سطح چوبی رنگ شده جلوگیری کنیم؟

رد به جا مانده از قلم مو وقتی قابل مشاهده باشد می تواند رنگ آمیزی را هر چقدر که ایده آل باشد خراب کند. این رد ها باعث می شوند سط چوب نقاشی شده کثیف و غیر حرفه ای به نظر برسند. دلایل مختلفی برای بروز این علائم  وجود دارد. غلظت و ضخامت لایه های رنگ، کیفیت یا طول برس و تکنیک نقاشی بسیار موثر است.

برای جلوگیری از این رد های به جا مانده از قلمو بر روی سطح پایان یافته ی خشک، باید بدانید که از چه محصولاتی استفاده کنید، چگونه به درستی سطح را آماده کنید و نحوه استفاده از رنگ را به کار گیرید. اگر بر روی سطح چوب خرده چوب هایی باشد یا رنگی که قبلا زده شده کامل با سنباده کشی پاک نشده باشد، در حین رنگ آمیزی مو های قلمو به این ناهمواری ها برخورد کرده و باعث ایجاد رد بر روی سطح چوب می شود.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  چگونه از به جا ماندن رد قلمو روی سطح چوبی رنگ شده جلوگیری کنیم

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - چگونه از به جا ماندن رد قلمو روی سطح چوبی رنگ شده جلوگیری کنیم
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – چگونه از به جا ماندن رد قلمو روی سطح چوبی رنگ شده جلوگیری کنیم

قدم مهم بعدی انتخاب کردن یک برس حرفه ای از جنس مواد درجه یک است که برای نوع رنگ انتخابی شما توصیه شده باشد. برس های ارزان تر می توانند باعث ایجاد همین رد های مزاحم شوند زیرا برس ها به اندازه کافی ضخامت ندارند و از مواد درجه دوم و سوم ساخته شده اند.

اگر از رنگ روغن استفاده می کنید ، یک برس با موی زبر را انتخاب کنید. اگر از رنگ لاتکس استفاده می کنید از برس پلی استر استفاده کنید. قلم مو را با موهای حداقل 2 اینچ انتخاب کنید زیرا برس های کوتاه تر به دلیل کوتاه تر بودن هر ضربه باعث ایجاد رد  می شوند.

استفاده از غلتک بسته به نوع کارتان، نیاز به برس را برطرف می کند. جزئیات کوچک تر ممکن است به برس احتیاج داشته باشد.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  چگونه از به جا ماندن رد قلمو روی سطح چوبی رنگ شده جلو گیری کنیم

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - چگونه از به جا ماندن رد قلمو روی سطح چوبی رنگ شده جلو گیری کنیم
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – چگونه از به جا ماندن رد قلمو روی سطح چوبی رنگ شده جلو گیری کنیم

قلم مو را درون رنگ فرو کنید تا فقط 3/1 از طول قلمو را بپوشاند. قلموی آغشته به رنگ را بر روی سطح در حالت های افقی بکشید. بعد از هر بار کشیدن قلمو، آن را بلند کنید و سپس بر روی سطح بکشید این کار کمک می کند که اگر ردی بر جا ماند در پایان کار به راحتی آن ها را از بین ببرید. سعی کنید سطح را سریع رنگ کنید تا رد بر جا مانده با خشک شدن رنگ، خشک نشود.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب –  رنگی کردن3/1 از طول قلمو

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگی کردن3/1 از طول قلمو
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگی کردن3/1 از طول قلمو

تفاوت قلمو مویی با قلمو اسفنجی در چیست؟

برس های مویی دارای بسیاری از موهای جداگانه است که به یکدیگر وصل شده اند. موها از الیاف طبیعی یا مصنوعی ساخته شده اند. برس های طبیعی، ساخته شده از مو های خوک، به اندازه برس های مصنوعی ساخته شده از الیاف نایلون یا پلی استر معمول و رایج نیستند.

برس های اسفنجی از مواد اسفنج مانند ساخته شده اند. دسته ی هر دو نوع قلمو معمولاً از جنس چوب است، اما قلمو هایی با دسته پلاستیکی نیز موجود است.

قلمو مویی از قلمو اسفنجی گران تر است. قلمو های مویی مخصوص آن هایی که کیفیت بسیار بالا دارند، می توانند بارها تمیز شوند و مورد استفاده قرار گیرند. برس های نایلونی با دوام هستند و تمیز کردن آن ها به راحتی انجام می شود اما در صورت استفاده در یک بازه زمانی طولانی یا در هوای گرم، کیفیتشان دچار افت می شود.

قلمو های اسفنجی را می توان شست و مورد استفاده قرار داد، اما با گذشت زمان آن ها خراب می شوند و نیاز به تعویض دارند. اگر از تمیز کردن قلمو ها لذت نمی برید، قلم مو اسفنجی گزینه ای ارزان قیمت است که بعد از استفاده می توانید آن را دور بیندازید.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب -  قلمو مویی
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - قلمو مویی
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – قلمو مویی

اگر از یک قلمو مویی استفاده می کنید، رد قلمو در نهایت روی سطح ممکن است دیده شود. به همین دلیل، استفاده از یک قلمو با رنگ لاتکس روی سطح خشک توصیه نمی شود، مگر این که دلیلی داشته باشید که رد قلمو روی سطح برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد.

هنگام انتخاب قلم مو برای رنگ آمیزی روی چوب، قلم مویی را انتخاب کنید بسته به این که آیا شما می خواهید در نهایت رد قلم مو روی سطح نمایان باشد یا خیر.

اگر حوصله ی از بین بردن رد قلمو را ندارید می توانید از قلمو اسفنجی استفاده کنید زیرا اصلا ردی بر جا نمی گذارد بنابراین ظاهر و نمای نهایی کار صاف تر و یک دست تر خواهد شد. قلمو ها هم چنین با توجه به میزان رنگی که منتشر می کنند، ظاهر کار را تغییر می دهند.

یک قلمو مویی با کیفیت، رنگ بیشتری را نگه می دارد و آن را به طور مساوی بر روی سطح چوب پخش می کند. قلمو اسفنجی رنگ کمتری را در خود جای می دهد، بنابراین ممکن است مجبور شوید از لایه های بیشتری برای رسیدن به کاور کامل استفاده کنید.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب -  قلمو اسفنجی
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – قلمو اسفنجی

چه رنگ هایی معمولا برای رنگ آمیزی چوب مورد استفاده قرار می گیرد؟

1. رنگ های سرد (خنثی)

در زمینه طراحی داخلی به نظر می رسد رنگ های خنثی از قبیل بژ ، استخوانی، خاکستری و سایه های سفید بدون رنگ هستند اما اگر می خواهید از این رنگ های استفاده کنید حتما به رنگ هایی که این رنگ را تشکیل داده اند دقت کنید. هنگام تطبیق رنگ ها یا انتخاب رنگ، از این این تناژ ها آگاه باشید:  به عنوان مثال، بژ ممکن است متشکل از صورتی، برنزه یا طلایی باشد. سفید ممکن است کمی استخوانی، زرد، مایل به آبی یا هلویی در خود داشته باشد. از رنگ های خنثی می توان در دکوراسیون به دو روش اصلی استفاده کرد. یا به عنوان یک ظاهر نرم، خنثی و آرام و یا به عنوان رنگ های پس زمینه ای.

رنگ استخوانی

رنگ استخوانی هماهنگی و تلفیقی از رنگ سفید به همراه طوسی است. بعضی رنگ استخوانی را جزئی از سایه ای که رنگ سفید می اندازد می دانند.آرامش بخش بودن این رنگ آن و به کار رفتنش در محیط بخصوص در وسایل چوبی محیط را تبدیل به یک جو دوستانه می کند. به کار بردن این رنگ در کنار صورتی روشن و هم چنین رنگ بژ، محیط را جذاب تر و رمانتیک تر می کند.

از رنگ استخوانی می توان به طور موثری در تمام اتاق بر روی دیوارها، مبلمان و لوازم چوبی استفاده کرد. این رنگ زمینه ای نرم و لطیف را برای الگوها و نقوش رنگی مختلف ارائه می دهد. اگر از رنگ تیره برای دیوار های خانه استفاده کردید حتما مبلمان و سرویس چوب خود را به رنگ استخوانی انتخاب کنید تا هم منزل شما کوچک نشان داده نشود و هم دلگیر نباشد و نوری که از پنجره به درون منزل می آید به اندازه ی کافی روشنی ببخشد.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب -  رنگ استخوانی برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ استخوانی برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگ استخوانی برای چوب
رنگ بژ

بژ به طرز مختلفی به عنوان رنگ دانه های ماسه ای کم رنگ، قهوه ای یا زرد کم رنگ و برنزه ای مایل به خاکستری توصیف می شود. این نام از زبان از فرانسوی گرفته شده است. جایی که این کلمه در ابتدا به معنای پشم طبیعی بوده که نه سفید شده و نه رنگ شده است. از این رو هم چنین رنگ پشم طبیعی را نیز در بر می گیرد.

رنگ بژ به دلیل تناژ زیبایی که دارد می تواند به چندین رنگ هماهنگی زیبایی به وجود آورد. اگر از این رنگ برای سرویس چوب منزل خود مانند مبلمان، میز ناهار خوری، میز تلویزیون و قاب عکس های چوبی استفاده می کنید به یاد داشته باشید برای این که محیط بی رو و کسل کننده نشود حتما مکمل های این رنگ مانند طلایی، قهوه ای، آبی و سبز را نیز در دکوراسیون خود به کار بگیرید که رنگ بژ سرویس چوب شما بیشتر خود نمایی کند.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب -  رنگ بژ برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ بژ برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگ بژ برای چوب

2. رنگ های گرم

رنگ فندقی

وقتی صحبت از طراحی داخلی و کلاسیک می شود، مهم نیست که چه چیزی را به یک اتاق اختصاص دهیم ، خواه رنگ دیوارها، لوازم داخلی، شیشه های شیک و یا حتی مدرن ترین نورپردازی باشد. عنصری که واقعاً همه این ها را به هم می رساند سرویس چوب فندقی است. درباره رنگ فندقی

این رنگ که در اصل رنگ طبیعی درختانی چون گردو است، جزو رنگ های غنی و پر زرق و برق به حساب می آید. به همین دلیل بیشتر افراد هنگام رنگ آمیزی وسایل چوبی خود وسوسه می شوند که از این رنگ استفاده کنند. رنگ فندقی می تواند به طرز چشمگیری متفاوت باشد. تناژ بسیار کم رنگ عسلی اش محیطی گرم به وجود می آورد.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب -  رنگ فندقی برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ فندقی برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگ فندقی برای چوب
رنگ قهوه ای

قهوه ای به عنوان یک رنگ گرم شناخته شده است که کاملاً با چوب ترکیب می شود. همان طور که مشاهده می کنید، قهوه ای روشن تر با تناژی از رنگ های پاییزی مانند قرمز و زرد خردلی به خوبی هماهنگ می شود. آن ها یک مجموعه ی زیبا از رنگ ها را به وجود می آورند که به زیبایی وسایل چوبی قهوه ای رنگ می افزاید.

قهوه ای به طور کلی یک رنگ بسیار سنگین و عتیقه در نظر گرفته می شود. اگر سرویس چوب اتاق یا مبلمان خود را به رنگ قهوه ای رنگ آمیزی کرده اید، از صندلی ها، کوسن و پرده های روشن استفاده کنید.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب -  رنگ قهوه ای برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب - رنگ قهوه ای برای چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب – رنگ قهوه ای برای چوب

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

WhatsApp chat