آموزش گام به گام رنگ آمیزی چوب

خواه قسمتی از مبلمان چوبی را برای تعمیر رنگ آمیزی کنید یا یک مورد تازه ساخته شده را رنگ آمیزی  می کنید ، چوبی که رنگ آمیزی می شود باید تمیز ، سنباده زده و بتونه کاری شود . قبل از شروع هر پروژه ، یک برنامه جامع تهیه کنید  با این کار ارزش سرمایه گذاری در محصولات و ابزارهای با کیفیت را دارد .

وسوسه نشوید که مراحل را رد کنید . ساعاتی که اکنون بی توجه از آن می گذرید ، ممکن است در آینده برای شما دردسر درست کند .

مانند هر پروژه ، آماده سازی مناسب  در هر چیز برای موفقیت حیاتی است . رنگ آمیزی چوب یک تجربه فوق العاده است ، بنابراین آماده لذت بردن از کار با رنگ و چوب شوید .

رنگ کفپوش چوبی , رنگ کاری چوب , شناخت انواع رنگ چوب
رنگ کفپوش چوبی , رنگ کاری چوب , شناخت انواع رنگ چوب

فهرست مطالب را مطالعه کنید

1 .  پروژه چوبی خود را برنامه ریزی کنید .

شما باید تصمیم بگیرید که از کدام روش رنگ می خواهید استفاده کنید و چه مواد و ابزاری مورد نیاز است . ابزارهایی که انتخاب می کنید با توجه به موادی که انتخاب می کنید تعیین می شود . یکی از مهمترین انتخابها شامل استفاده از محصولات پایه آب ( لاتکس ) یا محصولات پایه روغن است . آستر ، رنگ و درزگیر باید سازگار باشد . به عنوان مثال ، یک آغازگر روغن پایه برای یک رنگ و ماده درزگیر روغن پایه انتخاب می شود .

در حالی که محصولات با روغن دارای مزایایی هستند ، اما نیاز به مراقبت ویژه از جمله تهویه مناسب دارند . برای تمیز کردن وسایل به مواد معدنی یا مواد رقیق کننده رنگ نیاز است . متوجه خواهید شد که داشتن یک مجموعه جداگانه از ابزار برای استفاده با محصولات پایه روغن و آب ایده خوبی است زیرا روغن و آب واقعاً با هم مخلوط نمی شوند .

درک عملکرد محصولات مختلف مهم است . به عنوان مثال ، لاک بهترین روش برای محافظت در برابر لکه ها  است  اما بوی زیادی دارد . آغازگرهای پایه آب ممکن است در برابر لک شدن محافظت نکنند . همچنین انتخاب به نوع چوب رنگ شده بستگی دارد . پس از انتخاب خود ، حتماً دستورالعمل ها را بخوانید و دنبال کنید.

همه چیز راجع به رنگ کردن چوب , آموزش حرفه ای رنگ کاری چوب
همه چیز راجع به رنگ کردن چوب , آموزش حرفه ای رنگ کاری چوب

مراقب باش

اینها مواد شیمیایی هستند و نیاز به مراقبت ویژه دارند . شما باید هوشیار باشید و از خود ، افراد نزدیک و منطقه ای که در آن کار می کنید محافظت کنید . بهترین کار این است که یک کار نقاشی ( بتونه کاری ، رنگ آمیزی و آب بندی ) را به صورت یک فرآیند انجام دهید . اگر این امکان وجود ندارد ، توصیه نمی شود بیش از یک هفته از آغاز بکار و رنگ آمیزی به تأخیر بیفتید .  

2 . چوب را تمیز کنید

قبل از استفاده از آغازگر ، چوب باید تمیز باشد . با اطمینان از چوب تازه ، سنباده زدن آسان چوب برای اطمینان از سطح صاف آن ساده است . قبل از استفاده از آستر ، آسیب را برطرف کنید .

محصولی وجود دارد که می تواند ترک ها ، فرورفتگی ها ، سوراخ ها و هر نقص دیگری را ترمیم کند . اگر چیزی را دوباره رنگ آمیزی کردید ، باید چوب را سنباده بزنید یا یک حلال استفاده کنید . به یاد داشته باشید که هر سخت افزاری را حذف کنید . برای محافظت از مناطقی که نمی خواهید رنگ آمیزی شوند ، می توانید از نوار نقاش استفاده کنید .

3 . چوب را سنباده بزنید .

انواع سمباده
انواع سمباده

برای پاک کردن ذرات ناخواسته مهم است که بین مراحل  سنباده بزنید . اگر قطعه ای نیاز به سنباده زنی یا استر زدن سنگین دارد ، یک کاغذ سنباده درشت با 40 تا 60 دانه مورد نیاز است . کاغذ سنباده با 80 تا 120 ریزه برای سطوح با نقص جزئی مناسب است . کاغذ سنباده ظریف ، از 360 تا 600 دانه ، برای سنباده زدن بین سطح‌ها و ایجاد سطح صاف لازم برای استفاده از آغازگر ، رنگ و درزگیر استفاده می شود . برای دستیابی به بهترین نتیجه ، باید هر لایه را با سنباده خوب ریزکاری کنید .

.

4 .  چوب را آستر کنید

ابتدا سطح چوبی را که می خواهید رنگ آمیزی کنید ، آستر بزنید  . آغازگر به مخفی کردن لکه ها ، گره ها ، آسیب دود و موارد دیگر کمک می کند . چوب پر از منافذ است ، بنابراین رنگ را به طور ناموزونی جذب می کند . آستر دانه چوب را یکنواخت می کند ، بنابراین سطح آن صاف است . بهترین آغازگرهای چوبی را بررسی کنید تا بتوانید گزینه مناسب خود را انتخاب کنید .

کفپوش چوب کاج
کفپوش چوب کاج رنگ شده با شاپان

ویژگی دیگر آسترها این است که از نشت جلوگیری می کنند . نشت زمانی اتفاق می افتد که تانن های موجود در چوب به سطح زمین منتقل شوند . تانن مواد شیمیایی اسیدی است که بخشی از شیره مایع است . آنها مسئول رنگهای مختلف چوب هستند . اینها هنگام رنگ آمیزی چوب یک مزیت است اما می تواند به رنگ آسیب برساند .

اگر یک مبلمان را دوباره رنگ آمیزی می کنید ، باید استفاده از زیرپوش به جای آغازگر را در نظر بگیرید . با این کار هر رنگ قدیمی باقی مانده مهر و موم می شود ، بنابراین رنگ جدید تحت تأثیر قرار نمی گیرد . اگر تعمیراتی انجام داده اید ، پرایمر ( آستر )  به مخفی کردن این تعمیرات کمک می کند . ایده خوبی نیست که یک سطح اولیه را بدون رنگ بگذارید .

شاپان مشکی
شاپان مشکی

اگر چوب خراشیده نشود ، رنگ پوست کنده می شود یا مشکلات غیر قابل پیش بینی دیگری دارد . بنابراین انتخاب یک آغازگر مناسب برای چوب مهم است . یک یا دو لایه آستر کافی است . قبل از رنگ آمیزی مطمئن شوید که پرایمر ( آستر )  کاملا خشک شده باشد .

 5 . چوب را رنگ کنید

تکنیکی برای رنگ آمیزی وجود دارد که به مواد رنگ آمیزی شده و ابزار مورد استفاده بستگی دارد . اگر تصمیم دارید از برس استفاده کنید ، یک برس مرغوب بخرید ، در غیر این صورت موهای برس می ریزد . مویی که درشت نباشد ، انتخاب بهتری برای مبلمان است . بهترین اندازه و سایزی را که در دست شما راحت است انتخاب کنید . ارزش این را دارد که روی ابزارهای کوچکتری سرمایه گذاری کنید که هنگام نقاشی کار با آنها آسان باشد . بدون شک برای رسیدن به بهترین نتیجه شما به بهترین رنگ برای چوب نیاز دارید .

نقاشی با برس

رنگ زیادی روی قلم مو نزنید  در صورت امکان ، با حرکات کامل ، از لبه به لبه برس بزنید . فقط در یک جهت برس بزنید . ضربه های سبک به از بین بردن ظاهر ضربه های قلم مو کمک می کند ، بنابراین فشار زیادی وارد نکنید . دو رنگ روشن بهتر از تلاش برای صرفه جویی در وقت با استفاده از یک لایه سنگین تر است .

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب - استفاده از قلمو
همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب – استفاده از قلمو

هنگامی که شروع به رنگ آمیزی با برس خشک می کنید ، می توانید با آب روان روی آن را آماده کنید . اگر از رنگ روغن استفاده می کنید ، از ماده رقیق کننده رنگ استفاده کنید . با این کار تمیز کردن برس راحت تر می شود . هنگام تمیز کردن یک برس ، یادتان باشد که آن را دوباره مثل روز اول در بیاورید  . مفید است که برس ها را تا استفاده آینده ، آویزان کنید .

نقاشی با غلتک

نقاشی چوب با غلتک : ابزار دیگری که می تواند برای رنگ آمیز استفاده شود غلتک است . غلتک های کوچکتر برای استفاده در هنگام رنگ آمیزی وسایل مانند مبلمان موجود است . غلتک ارزان قیمت باعث ایجاد مشکل می شود . روی یک غلتک که از مواد خوبی مانند پشم پوشیده شده سرمایه گذاری کنید .

غلطک رنگ کاری
غلطک رنگ کاری

هر ماده ای ریخته خواهد شد . یکی از راه های جلوگیری از این کار پوشاندن غلتک با نوار نقاب است . بیرون کشیدن آن باعث از بین رفتن بیشتر نخ های اضافی می شود . لمس سبک باعث کاهش علائم غلتکی می شود  . وسوسه نشوید که از فشار استفاده کنید تا آخرین رنگ را از بین ببرید . با این حال ، اجرای غلتکی که تقریباً خشک باشد و کمی از سطح آن کاسته شود ، باعث کاهش علائم و از بین بردن رنگ اضافی می شود .

برای صرفه جویی در وقت ، نگهداشتن صحیح برس یا غلتک ، به شما امکان می دهد هر روز از تمیز کردن صرف نظر کنید . قرار دادن برس ها و غلتک ها در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده و قرار دادن کیسه ها در یخچال باعث مرطوب نگه داشتن آنها می شود . این مورد به ویژه هنگام استفاده از رنگ روغن بسیار مفید است زیرا تمیز کردن آنها دشوارتر و زمان بر است .

نقاشی با اسپری

نقاشی با اسپری جایگزینی برای استفاده از برس یا غلتک است . به محض اینکه تکنیک مناسبی را ایجاد کردید ، این باعث می شود ضربات قلم مو و علائم غلتکی از بین برود . تهویه مناسب ایده خوبی است . همچنین تمیز کردن آن آسان تر است .

باید از نوع مناسبی از رنگ استفاده شود . به عنوان مثال ، رنگی که روی فلز کار می کند روی چوب کار نمی کند . یک رنگ خارجی یک انتخاب ضعیف است . برای مبلمان چوبی ، روکش ساتن یا نیمه براق انتخاب بهتری است . برخی از سطح براقیت ، تمیز کردن آن را آسان می کند . یک رنگ مسطح هر علامت و کمی از خاک را نشان می دهد .

شما نمی خواهید رنگ خیلی ضخیم شود . از Penetrol با رنگ روغن استفاده می شود تا روان و قابل کنترل باشد . Floetrol  برای استفاده با رنگ پایه آب است .

از رنگ آمیزی در محلی با پنکه یا در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید و از منافذ بخاری دور بمانید . این نوع محیط باعث ضخیم شدن رنگ استفاده نشده می شود . شما می توانید از یک بطری اسپری استفاده کنید که مه ایجاد کند و بتواند رطوبت موجود در رنگ برس و ظرف را کنترل کند .

چوب خود را کهنه کنید

 راه و روشهای جالب توجهی برای کهنه شدن یک مبلمان وجود دارد . برخی از کارهای محبوب عبارتند از : سفیدکاری ، استنسیل یا استنسیل برجسته ، مس ، عتیقه ، نقره عتیقه ، پتینه پیر ، گل سرخ ، سنگ مرمر مصنوعی یا اشیای نگین دار

چوب کاج سندبلاست شده , کهنه کاری سبک روستیک چوب روسی
صفحه میز سندبلاست شده چوب کاج

جستجوی این اصطلاحات ، ایده های جالبی را به شما ارائه می دهد که به شما امکان می دهد یک مبلمان کاملاً بی نظیر ایجاد کنید . چندین لایه رنگ باعث بهبود ظاهر می شود . قبل از استفاده از درزگیر اطمینان حاصل کنید که رنگ کاملا خشک شده است .

شما می توانید رنگ را ”  فرسوده ” کنید

می توانید رنگ را با چیزهایی مانند سرکه و وازلین “فرسوده” کنید ، یا می توانید ظاهری آب و هوایی ایجاد کنید .

6 . چوب را مهر و موم کنید

زمان و استفاده نسبت به چوب نقاشی شده عادلانه نیست . با این وجود ، کاری وجود دارد که می توان اطمینان حاصل کرد که کار برای سالهای آینده عالی خواهد  ماند  و آین کار فرآیند آب بندی نامیده می شود . سیلر شفاف است و در واقع رنگ یا چوب برهنه را “مهر و موم” می کند و آن را صاف و زیبا می کند . همچنین ، باعث می شود که پوشش رویی ( تمام شده ) به طور مساوی به سطح چوبی مهر و موم شده بچسبد  . بنابراین چوب همچنان زیبا به نظر می رسد .

کاربرد زیاد رنگ مینوکس برای انواع چوب
کاربرد زیاد رنگ مینوکس برای انواع چوب

مهر و موم مناسب باعث افزایش رنگ و ظاهر کار آن به عنوان یک کار حرفه ای می شود ، بنابراین انتخاب یکی از بهترین درزگیرهای چوب در بازار مهم است .

با یک ماده درزگیر همانند رنگ رفتار نمی شود . ممکن است کمی هم زده شود ، اما شما نمی خواهید دردسر ایجاد حباب را داشته باشید . به آرامی درزگیر اضافی لبه قوطی را بزنید . ضربه های قلم مو را از لبه به لبه دیگر ایجاد کنید تا ظاهری یکنواخت ایجاد کنید و از حباب و چکه جلوگیری کنید .

7 . پروژه چوب را تمام کنید

آخرین مرحله اتمام پروژه چوبی شما است . پوشش رویی نوعی پوشش نهایی است که از چوب شما محافظت می کند . اگر در معرض مواجهه قابل توجه چوب قرار نگیرید ، ممکن است از این مرحله صرف نظر کنید . در غیر این صورت ، بیایید ببینیم چه گزینه ای می توانید انتخاب کنید .

پلی اورتان

رنگ پلی یورتان مین وکس
رنگ پلی یورتان مین وکس

پلی اورتان را می توان  برس زد یا اسپری کرد . علاوه بر استفاده با رنگ ، می توان از آن برای دستیابی به جلوه ای کامل روی چوب های برهنه استفاده کرد . به عنوان یک محصول با پایه روغن ، بوی قدرتمندی دارد که نیاز به استفاده از آن در یک مکان با تهویه مناسب دارد . اگر قطعه ای نیاز به دوباره کاری داشته باشد مشکلی ایجاد می کند . با استفاده از یک حلال نمی توانید آن را از بین ببرید . در عوض ، باید با استفاده از سنباده زنی یا خراشیدن آن را از نظر جسمی حذف کرد .

موم ها

موم‌های چسبناک را برس  نمی زنند . آنها را با یک پارچه به چوب می مالند . باید مراقب بود که موم اضافی روی سطح باقی نماند . وقتی بودار می شود براق می شود . آنها می توانند یک نتیجه منحصر به فرد را ارائه دهند زیرا در رنگ ها این امکان موجود است . از آنجا که نرم هستند ، در برابر گرما واکنش خوبی نشان نمی دهند .

استفاده از موم و موز برای پولیش چوب , واکس چوب مبل
استفاده از موم و موز برای پولیش چوب , واکس چوب مبل

مبلمان تمام شده با موم خمیری نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرند . بهتر است این نوع مهر و موم را هر چند سال یک بار دوباره استفاده کنید . به اندازه کافی جالب توجه است که می توان از آن پس از استفاده از درزگیر پلی اورتان برای ظاهر گرمتر استفاده کرد .

پلی کریلیک

پلی کریلیک بر پایه آب است .

  Voc کم ( ترکیبات آلی فرار ) آن را در محافظت از مبلمان کودکان مفید می کند . نگران نباشید زیرا این ماده درزگیر هنگام مرطوب مایل به سفید است . با خشک شدن مشخص می شود .

برای دستیابی به جلوه ای هنری که می تواند برای وسایل کوچک مانند قاب عکس ، جوایز یا جعبه های جواهرات مورد استفاده قرار گیرد ، می توان از روشی ویژه برای اتمام یک قطعه ، دکوپاژ نام برد .

بنشینید و از کار خود لذت ببرید

پس از پایان کار با همه چیز ، چوب باید فرصتی برای سفت شدن کامل داشته باشد و این زمان می برد . ممکن است به اندازه یک ماه طول بکشد . با انجام این کار اطمینان حاصل خواهید کرد که کار شما مدت طولانی تری خوب به نظر می رسد . اگر ظاهری پیر و فرسوده انتخاب کرده اید ، این احتمالاً نگران کننده نیست . برای ارزیابی تجربه وقت بگذارید . با این کار می توانید از درسهای آموخته شده در پروژه بعدی خود استفاده کنید .

رنگ کاری چوب , شناخت انواع رنگ چوب
رنگ کاری چوب , شناخت انواع رنگ چوب

اکنون فقط یک کار دیگر برای انجام وجود دارد . از استفاده از مبلمان زیبا و رنگ آمیزی شده خود لذت ببرید….

نوشته شده توسط : ف . پاکزاد

مطالب مرتبط با آموزش رنگ کاری چوب :

WhatsApp chat