0 Items

همه چیز درباره رنگ چوب

رنگ مخصوص چوب چیست

چوب ها از نظر بافت و رنگ متفاوت هستند. این تفاوت به نوع و شرایط خاک بستگی دارد. شناخت رنگ چوب طبیعی به خصوص می تواند مورد نیاز کسانی باشد که علاقه به استفاده از رنگ طبیعی چوب دارند.

برای بررسی این موضوع ابتدا باید گونه های چوب را برای هر رنگ معرفی کنیم. این موضوع یک ایده بسیار جالب است و می تواند برای نجارها، طراحان، معمارها و تمامی هنرمندان یا کسانی که در شغل خود با چوب سر و کار دارند بسیار هیجان انگیز تر باشد. همچنین در ادامه مطلب نمودارهایی از رنگ چوب طبیعی را برای شما تهیه کرده ایم که می تواند بسیار جالب توجه باشد.

نمونه هایی از رنگ چوب طبیعی

چوب های متداول از تراکم متوسط ​​(چوب های سخت یا نرم) برخوردار هستند که دارای طیف رنگی از قهوه ای روشن تا مایل به قرمز یا رنگ های هلویی است. برخی از چوب ها نیز دارای رگه های رنگی مختلف می باشند. اما جالب است بدانید که برخی از چوب ها رنگ های عجیب و غریبی نیز دارند. آیا تا به حال چوب هایی با رنگ بنفش دیده اید؟ در این جا نمونه هایی از چوب با رنگ های جالب  خاص تر نیز آورده شده است.

چوب رزوود یا بلسان بنفش یکی از زیباترین چوبهای جهان روکش چوب بلسان بنفش
چوب رزوود یا بلسان بنفش یکی از زیباترین چوبهای جهان روکش چوب بلسان بنفش

چوب قهوه ای رنگ

رنگ یک جسم مانند چوب با ترکیب شیمیایی و تعامل مکانیکی کوانتومی آن با نور (فوتون ها) مشخص می شود. چوب به طور عمده  از کربن در زنجیره هایی با هیدروژن و برخی عناصر دیگر مانند نیتروژن ، اکسیژن و مواد معدنی کمیاب ساخته می شود.

بیشتر چوب ها قهوه ای هستند زیرا آن ها فوتون هایی که قهوه ای ظاهر می شوند را جذب نمی کنند. به طور کلی چوب های سخت چوب مانند چوب افرا، چوب گردو و چوب بلوط همه دارای رنگ قهوه ای تیره و چوب های نرم دارای رنگ های سبک تری هستند. رنگ های چوب طبیعی همچنین می توانند بر اساس میزان اشباع (به معنی این که چه میزان تیره رنگ باشد – پر رنگ یا کم رنگ) و همچنین میزان شفافیت (به معنی میزان مات و براق بودن) به سایر گروه ها تقسیم می شوند.

مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

رنگ چوب – رنگ چوب های سخت

چوب قرمز رنگ

اگرچه بیشتر چوب ها قهوه ای هستند، اما چوب هایی با رنگ قرمز نیز وجود دارد. برخی از آن ها به رنگ طلایی مایل به قهوه ای و مایل به قرمز رنگ است. انواع چوب قرمز رنگ انواع مختلفی دارد اما چوب خون مشهورترین چوب قرمز رنگ است. چوب های طیف رنگ قرمز عبارتند از:

 • چوب خون: این چوب قرمز روشن است. رنگ آن می تواند به مرور زمان با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به رنگ قرمز قهوه ای تیره تبدیل شده و تیره تر شود.
 • ساپلی وود
 • چوب بوبینگا: از قرمز مایل به صورتی تا قهوه ای مایل به قرمز تیره با رگه های بنفش تیره یا سیاه متغیر است.
 • پادوک افریقایی: رنگ این چوب می تواند متغیر باشد، از صورتی مایل به نارنجی کم رنگ تا  قهوه ای مایل به قرمز غلیظ تغییر می کند.
 • چوب قرمز: رنگ آن می تواند از قهوه ای مایل به صورتی روشن تا قهوه ای مایل به قرمز غلیظ(خرمایی) باشد.
 • چوب بلوط قرمز: این چوب قهوه ای روشن تا متوسط ​​است و معمولاً با سایه مایل به قرمز همراه است.
 • چوب توسکا قرمز: این چوب گرایش به قهوه ای مایل به زرد روشن تا قهوه ای مایل به قرمز(خرمایی) دارد و رنگ آن با افزایش سن تیره و قرمز می شود.
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

رنگ چوب-چوب پادوک افریقایی

چوب نارنجی رنگ

برخی از چوب ها هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید نارنجی می شوند. به عنوان مثال  چوب گیلاس یک چوب نارنجی رنگ است. این چوب شاید گران بها ترین چوب سخت برای مبلمان تقریباً در همه کشورها باشد. چوب گیلاس به دلیل رنگ و روند پیری آن، در بین نجارها و علاقه مندان به مبلمان مشهور است.

چوب آلبالو که به تازگی برش خورده است، دارای رنگ نارنجی- صورتی کم رنگ است. از آن جا که این چوب حساس به نور است، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به رنگ نارنجی- قهوه ای تیره تر تغییر رنگ می دهد.

اما معروف ترین چوب نارنجی رنگ، چوب نارنجی Osage  است. مغز چوب پرتقال Osage  طلایی تا زرد روشن است که با گذشت زمان، رنگ تیره تری به خود می گیرد.

بعضی از چوب ها مانند مغز چوب صنوبر زرد رنگ هنگامی که به تازگی برش می خورند گرایش به سبز شدن دارند اما وقتی در معرض اشعه ماوراء بنفش و اکسیداسیون طبیعی قرار می گیرند به رنگ قهوه ای / نارنجی بر می گردند.

چوب بنفش رنگ

مغز چوب بنفش معروف ترین چوب بنفش رنگ است. این گیاه که معمولاً با نام های مغز بنفش، اِپدوئیم، چوب بنفشه، همیشه بهار و سایر نام های محلی شناخته می شود، گونه ای از بیست و سه نوع از گیاهان گلدار در خانواده Fabaceae است. که  بومی جنگل های بارانی گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی. مغز چوب مغز بنفشه، هنگامی که به تازگی برش داده شود ، قهوه ای مایل به خاکستری / بنفش مات است و پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به بنفش بادمجانی عمیق تر تبدیل می شود.

چوب ارغوانی (نام علمی: Peltogyne)

نام یک سرده‌ای (جنسی) از گیاهان از تیره باقلاییان است. چوب ارغوانی بومی جنگل‌های گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی، به‌ویژه برزیل، گویان و سورینام است.
از تخته و الوار آن برای ساخت و ساز سنگین، مبلمان، کف‌پوش، دکوراسیون داخلی، مجسمه‌سازی، جعبه جواهرات، خودرو، سازهای موسیقی، کشتی‌سازی، تجهیزات ورزشی، و ستون استفاده می‌شود. منبع
چوب بنفش
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

رنگ چوب- مغز چوب بنفش

چوب آبی رنگ

مغز چوب در رنگ می تواند بسیار متنوع باشد، معمولاً به رنگ خاکستری یا قهوه ای زیتونی، گاهی اوقات با رگه هایی از رنگ سبز، آبی یا بنفش. پوست بیرونی باریک چوب به رنگ زرد کم رنگ است و به وضوح از مغز چوب مشخص می شود. ماهو آبی یکی از چوب های معدودی است که ظاهر مغز چوب آن به طور کلی خاکستری (در حالت تازه و قبل از تغییر رنگ) و شاید تنها چوب موجودی است که از لحاظ تجاری می تواند یک رنگ مایل به آبی را نشان دهد.

چوب سبز رنگ

چوب سبزدل و چوب لیگنوم ویتا معروف ترین چوب های سبز رنگ هستند. در حقیقت، این چوب ها رگه های سبز زیتونی دارند. بیشتر چوب های سبز بعد از مدتی قهوه ای رنگ می شوند. چوب صنوبر می تواند بسیار سبز شود و رنگ آن را حفظ می کند.

چوب سیاه رنگ

برخی از چوب ها از نظر رنگ بسیار تیره هستند. چوب آبنوس یک چوب سخت سیاه و قهوه ای متراکم است، که به اندازه کافی  برای فرو بردن در آب متراکم است. چوب سیاه آفریقایی همانطور که از نام آن پیداست چوب دیگری با رنگ سیاه است. اغلب کاملاً سیاه و بدون رگه قابل تشخیص است. گاهی اوقات رنگ آن کمی روشن تر می شود به رنگ قهوه ای تیره یا رنگ بنفش متمایل می گردد

مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

رنگ چوب- چوب سیاه افریقایی

نمودار رنگ چوب طبیعی –  جدول رنگ ها

در این جا جدولی وجود دارد که رنگ های طبیعی برخی از چوب ها را نشان می دهد. همچنین میزان رطوبت چوب های نشان داده شده در این جدول بیست درصد است، در حالی که ممکن است این چوب ها در رطوبت های دیگر دارای رنگ های مختلف دیگری باشند.

مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

رنگ چوب- نمودار رنگ طیعی چوب

نمودار فوق شامل تعداد کمی از رنگ های طبیعی چوب است. توجه داشته باشید که ممکن است رنگ واقعی چوب ها کمی متفاوت باشد زیرا نمونه های چوب هنگام اسکن این صفحه ممکن است کمی متفاوت به نظر برسند.

قطعاً چوب های رنگی طبیعی دیگری نیز وجود دارند که در این نمودار قرار ندارند. قابل توجه است که بیشتر چوب ها قهوه ای هستند و ما فقط در این جا چند نمونه را ذکر کردیم.

دلایل تغییر رنگ چوب

برای درک این مطلب که وقتی چوب خشک تغییر رنگ می کند چه اتفاقی می افتد باید موارد را بررسی کنیم که در این فرآیند تاثیر می گذارند (تغییر رنگ در چوب مرطوب یا هنگام خشک کردن متفاوت است و در این جا مورد توجه قرار نمی گیرد) :

مغز چوب و پوسته چوب

چوب دارای یک ناحیه بیرونی نسبتاً سفید از سلول های چوبی، به نام پوسته چوب است. این سلول ها مایعات را از ریشه به برگ ها منتقل می کنند، بنابراین این سلول های چوبی تقریباً با تداخلی اندکی کاملا باز هستند.

با قدیمی شدن این سلول ها، سلول های جدید در زیر پوست درخت شکل می گیرند، سلول های قدیمی تر به عنوان یک مخزن شیمیایی برای درخت تبدیل می شوند و نفوذپذیری خود را از دست می دهند. آن ها اغلب به رنگ دیگری تبدیل می شوند و حتی ممکن است دارای عطر و همچنین خاصیت پوسیدگی و مقاوم در برابر حشرات باشند. این سلول های قدیمی پوست چوب درختان مغز چوب خوانده می شوند.
مغز چوب ممکن است بیشتر چوب موجود در درخت را تشکیل دهد مانند بلوط و یا ممکن است بسیار کم باشد ، مانند درخت افرا یا کاج. رنگ مغز چوب در گونه های مختلف متفاوت است (به عنوان مثال  قرمز رنگ در گیلاس ، قهوه ای شکلاتی رنگ در گردو) حتی در گونه ها یکسان(به عنوان مثال، صنوبر زرد می تواند به رنگ مایل به سبز عمدتاً با رگه های مایل به قرمز، سیاه و قهوه ای یا لکه هایی ایجاد شود؛ این تغییرات ممکن است به دلیل آب و هوا ، خاک یا عوامل دیگر باشد.)

از آن جا که نام های متداول الوار اغلب چندین گونه را شامل می شوند؛ اختلاف رنگ در گروه بندی گونه ها یکسان اغلب نیاز به ملاحظات خاص دارد و مشکل ساز است.

مغز چوب  
پوسته چوب  
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

رنگ چوب- مغز چوب و پوسته چوب

قرار گرفتن در معرض نور

بسیار رایج است که رنگ چوب خشک هنگامی که در معرض نور قرار می گیرد، تغییر می کند. بیشتر مواقع ، این تضاد هنگامی دیده می شود که دکوراسیون چوبی از جای خود برداشته می شود و مشاهده می شود که چوب زیر آن رنگ اصلی خود را نشان می دهد، اما چوب اطراف آن تیره تر یا روشن تر شده است.
در حقیقت به نظر می رسد چوب های تیره بیشتر تیره می شوند در حالی که چوب های با رنگ روشن تر تمایل به سفید شدن دارند. در حقیقت، تیره شدن چوب گیلاس، چوب گردو و چوب ماهون است که باعث می شود این چوب ها برای مبلمان بسیار ارزشمند باشند.

منطقی نخواهد بود که انتظار داشته باشیم رنگ کردن یا روغن زدن، تاثیری در تغییر رنگ چوب  داشته باشد. در حقیقت، هیچ رنگ و روغنی نمی تواند مانع از تغییر شود.

قرار گرفتن در معرض آب

چوب خشک نباید در معرض آب قرار بگیرد. آب ، به عنوان یک تبخیر شونده، می تواند مواد شیمیایی محلول در آب در چوب را  به سمت سطح تبخیر منتقل کند و این مواد شیمیایی  چوب را ترک کرده و در نتیجه تغییر رنگ دهد. اگر اثری از آهن در آب وجود داشته باشد، می تواند با اسید تانیک موجود در چوب واکنش نشان داده و ملح اسید تانیک را تشکیل دهد که به رنگ آبی- سیاه است، اگر هم مقادیر کمی آهن وجود داشته باشد خاکستری به نظر می رسد. (این تیرگی هم چنین می تواند هنگام استفاده از رنگ ها یا روغن های مبتنی بر آب که اثری از آهن در آن ها وجود دارد، ایجاد شود.)

مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

رنگ چوب- قرار گرفتن در معرض آب

قرار گرفتن در معرض گرما

اگرچه تأثیر گرما وقتی بیشتر از سی درصد MC باشد، بیشتر است، اما گرمای طولانی مدت (بیش از صد و پنجاه درجه فارنهایت یا بیشتر) به نظر می رسد باعث تیره شدن چوب خشک می شود. چوب هایی وجود دارند که در معرض دویست درجه فارنهایت بعد از گذشت سال ها مانند زغال به رنگ سیاه تبدیل شدند.

سفید کردن چوب

سفید کردن چوب اغلب یک مرحله لازم در هنگام رنگ آمیزی یک قسمت تیره از مبلمان است. در اکثر موارد، سفید کردن در واقع یک اقدام از کمک های اولیه چوب است و نه یک قسمت معمول از رنگ کردن آن. اگر سطح چوب  مبلمان با لکه ها، حلقه های سیاه یا لکه های آب لکه دار شود، باید آن را سفید کرد.

اگر چوب تغییر رنگ بدهد، رنگ آن ناواضح شود، رنگ آن ناهموار گردد یا اگر لکه قدیمی یا پرکننده روی آن باقی مانده باشد سفید کردن مورد نیاز است. هم چنین می توان از سفید کردن برای یک مبلمان ساخته شده با دو یا چند نوع چوب استفاده کرد. این کار می تواند چوب تیره تر را روشن کند تا با آن که روشن تر است هماهنگی پیدا کند.

مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

سفید کردن چوب- نمونه  چوب نیازمند به سفید کردن

قبل از استفاده از سفید کردن هر تکه مبلمان حتما باید اطمینان حاصل کرد چوب برای سفید کردن مناسب است. بعضی از چوب ها سفید کردن را به خوبی قبول نمی کنند برای مثال گیلاس و چوب ساتن هرگز نباید سفید شود. برخی از چوب ها مانند باس، صدر، شاه بلوط، نارون، چوب قرمز و اقاقیا، سفید کردن آن بسیار دشوار است و برخی بخصوص کاج و صنوبر  آنقدر سبک هستند که سفید کردن آن ها را بی جان جلوه می دهد.

چوب غان، افرا و گردو را می توان سفید کرد، اما سفید کردن رنگ خاص آن ها را از بین می برد. و چوب های نادری همچون چوب ماهون، چوب ساج و چوب های خوب دیگر، بندرت از سفید شدن سود می برند. چوب های معمولی که به راحتی قابل سفید کردن هستند و ممکن است از آن بهره مند شوند شامل چوب درخت زبان گنجشک، راش، صمغ و بلوط است.

روش های سفید کردن چوب
روش های مختلفی برای سفید کردن وجود دارد. بسته به مشکلی که می خواهید آن را اصلاح کنید، ممکن است به یک ماده سفید کننده بسیار قوی یا یک ماده نسبتاً ملایم نیاز داشته باشیم. در زیر چند گزینه رایج سفیدکردن ارائه شده است:

 • سفید کردن لاندری: این سفید کردن ملایم می تواند اکثر مشکلات پالایش رنگ ناشی از لکه یا پرکننده در لایه برداری تا لکه های جوهر و لکه های آب را برطرف کند. این روش برای نواحی لکه دار و برای روشن تر شدن کلی جواب می دهد، اما رنگ چوب را با شدت زیاد تغییر نمی دهد. قبل از استفاده از سفید کننده قوی تر روی هر اثاثیه، معمولا این روش را امتحان می کنند.
 • اسید اگزالیک: اسید اگزالیک به صورت پودر یا کریستال فروخته می شود و برای از بین بردن نقاط آب سیاه از سطح چوب استفاده می شود. همچنین در بازگرداندن رنگ چوب تیره شیمیایی به رنگ طبیعی آن نیز مؤثر است. شما به احتمال زیاد با این مشکل روبرو نخواهید شد  مگر این که تکه ای از مبلمان به صورت تجاری (به علت اب قلیایی و آمونیاک که از مواد شیمیایی هستند که باعث تغییر رنگ چوب می شوند)، کنده شده باشد. این روش، برای استفاده غیر حرفه ای توصیه نمی شود. اسید اگزالیک باید در تمام سطح چوب استفاده شود زیرا در بیشتر موارد لکه های قدیمی را نیز سفید می کند و برای به دست آوردن یک رنگ یک دست  باید کل مبلمان را سفید شود.
 • –          سفیدکردن دو بخشی: از سفید کردن دو بخشی برای روشن تر کردن یا از بین بردن رنگ طبیعی چوب استفاده می شود. اگر می خواهید یک تکه قدیمی تیره با مبلمان بلوند متناسب شود، این روش سفید کردن مورد استفاده قرار می گیرد. سفیدکردن دو بخشی بسیار قوی است و باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد و از دستکش لاستیکی و عینک ایمنی استفاده شود. این نوع سفید کردن گران نیز هست.
 •  
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی
مقاله رنگ کاری , درباره رنگ چوب , رنگ فندقی

رنگ چوب- سفید کردن چوب

کلمات کلیدی: رنگ چوب طبیعی – چوب قهوه ای رنگ – چوب قرمز رنگ – چوب نارنجی رنگ – چوب بنفش رنگ – چوب آبی رنگ – چوب سبز رنگ – چوب سیاه رنگ – دلایل تغییر رنگ چوب – سفید کردن چوب – روش های سفید کردن چوب

نویسنده : رحیم نعمتی لیمائی

WhatsApp chat