آشنایی با چوب کاج روسی

جایگاه روسیه در صنعت چوب

همانطور که همه ما می دانیم، روسیه بزرگ ترین کشور جهان و یکی از کشورهایی است که دارای بالاترین پوشش جنگلی است. بیشتر قلمرو آن توسط جنگل های سرسبز پوشیده شده است.

چوب روسی
چوب روسی

صنعت چوب سهم بسزایی در اقتصاد روسیه دارد و ارزش آن در حدود 20 میلیارد دلار در سال است. … در خاک روسیه 1/4 از ذخایر چوب جهان است . بر اساس داده های سال 2015 کل منطقه جنگلی از 885 میلیون هکتار فراتر رفته است و 45٪ از کل مساحت کشور را تشکیل می دهد.

چوب روسی
چوب روسی

از آن جا که روسیه کشوری با عرض جغرافیایی زیاد است و اساساً متعلق به آب و هوای معتدل شمالی است، جنگل های پهن برگ و جنگل های مخروطی در جنگل های سیبری روسیه رشد می کنند.

با این حال، تعداد جنگل های پهن برگ به مراتب کمتر از جنگل های مخروطی است. زمستان های طولانی و سرد سیبری، ایده آل برای رشد جنگل های مخروطی است و صدها گونه مخروطی در آن وجود دارد، که کاج رایج ترین آن ها است.

سیبری یک منطقه گسترده جغرافیایی است و تقریباً یک چهارم از ذخیره های چوب جهان را در خود جای داده است. شهرهای بزرگ در سیبری نشان دهنده قلب تجارت جنگل داری روسیه است؛ شهرهایی مانند آرکانگل، ایرکوتسک، کراسنویارکس، اوست لیم.

چوب روسی
چوب روسی

همان طور که گفته شد، روسیه بزرگترین کشور جهان از نظر مساحت زمین است و با همسایگان خود، همسایگی زیادی دارد. یکی از شریان های اصلی استخراج چوب، راه آهن سراسری سیبری است که چوب را به اروپا و شرق می برد (چین بیست درصد از تولید روسیه را خریداری می کند).

موقعیت روسیه به عنوان صادرکننده چوب در سال های اخیر رو به افول گذاشته است.

چوب روسی
چوب روسی

در پایان دوران اتحاد جماهیر شوروی در سال هزار و نهصد و نود، روسیه دومین صادرکننده بزرگ پس از ایالات متحده بود اما اکنون به رتبه ششم یا هفتم رسیده است.

این تا حدودی به دلیل شیوه دولت برای مشارکت بخش خصوصی است؛ زیرا کلیه جنگل ها متعلق به دولت است و سازمان های خصوصی می توانند اجاره های طولانی را در مزایده ها بخرند ، اما این روند هنوز به اندازه کافی سیستماتیک نشده است.

یکی از موضوع های سیاست آن، هدف روسیه از افزایش ارزش افزوده و اشتغال است: این کشور می خواهد میزان چوب خام صادر شده را کاهش دهد و مقدار الوار چوب فرآوری شده را افزایش دهد.

چوب کاج روسی , همه چیز درباره چوب روس
چوب کاج روسی , همه چیز درباره چوب روس

چوب کاج روسی- جنگل کاج روسیه

محصولات چوب روسیه

گونه های اصلی درخت شامل کاج سیبری (که بسیار شبیه کاج اسکاتلندی است)، توس، صنوبر، سرو و لارکس است. در بعضی از منطقه های حفاظت شده، قانون این است که شما فقط می توانید هر سال معادل آن چه در آن سال رشد می کند را قطع کنید، اما حتی در خارج از این منطقه ها هم، با توجه به شرایط سخت آب و هوایی که درجه هوا به طور مرتب به کمتر از چهل درجه کاهش می یابد و نیمی از سال برف زمین را می پوشاند، محدودیت وجود دارد.

چوب روسی
چوب روسی

 معرفی چوب کاج روسی

Pinus sylvestris  (کاج قرمز) یکی از الوارهای تجاری مشهور جهان در روسیه است. در سرزمین وسیع سیبری، در بسیاری از نقاط رشد می کند و یکی از بیشترین چوب هایی است که از روسیه صادر می شود، نه تنها به دلیل تولید عظیم آن، بلکه به این دلیل که یک چوب مناسب فضای باز است، بازار خوبی دارد و در هر مکانی قابل استفاده است. این چوب  پس از اعمال ضد خوردگی حرفه ای، چوب نگهدارنده کاج اسکاتلندی شده است. ظاهر چوب تعدادی رنگ سبز را نشان داد که این به دلیل مواد نگهدارنده ناشی از تزریق است. وکاج روسی طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی را دارد. مناطق کاربردی متداول آن عبارتند از: مسیرهای چوبی ، غرفه ها، نرده های گل، مناطق بازی کودکان، باغچه، سطل زباله، مبلمان در فضای باز و محیط بیرون و سازه های داخلی و خارجی و  پروژه های دیگر که می توان از آن استفاده کرد.

مشخصات  چوب کاج روسی

چوب کاج روسی یک چوب قوی، متراکم و با مقاومت بالا است که به طور گسترده در کف سازی و ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع چوب کاج نسبت به گرم شدن چوب مقاوم است و رنگ مایل به قرمز با ته رنگ بنفش تیره دارد. دارای رگه  مستقیم و بافت یکنواخت ظریفی است. انواع مختلفی از کاربردهای این نوع چوب از قبیل مبلمان درجه یک، طراحی فضای بیرونی و داخلی، سازهای موسیقی، اشیا حکاکی و… است که به صراحت می توان گفت این لیست بی پایان است. کیفیت، طبیعت چسبنده و خصوصیات مختلف دیگر آن بررسی شده است و نشان داده شده که این چوب یک ماده ایده آل برای کارهای ساختمانی درجه یک  است. هم چنین چوب کاج روسی را می توان در محدوده قیمت مناسب  خریداری کرد.

چوب کاج روسی , همه چیز درباره چوب روس
چوب کاج روسی , همه چیز درباره چوب روس

چوب کاج روسی- برشی از چوب

در ادامه به معرفی تعدادی از مشخصات این چوب به تفکیک می پردازیم:

اصل و نسب چوب کاج روسی

این کاج سرخ، به عنوان کاج اسکاتلندی نیز معروف است و  یک درخت بسیار گسترده در اروپا است ، اما اصالت آن از روسیه است و متعلق به خانواده کاج وحشی است. در اسپانیا ما می توانیم برخی از گونه های آن را در کوه های پیرینه آراگونا(مرز میان فرانسه و اسپانیا) پیدا کنیم، اگرچه کشورهای اصلی صادر کننده کاج قرمز فنلاند، سوئد و روسیه هستند.(به همین دلیل است که نام آن غالباً با ملیت جایی که از آن به دست می آید تطبیق می یابد.)
رنگ چوب کاج روسی

اگرچه پوست این درخت نسبتا سفید یا زرد کمرنگ است، اما مغز این چوب، سایه ای مایل به قرمز دارد که دارای حلقه های متمایز در سطح نیز آن است. این ظاهر قرمز علت این نام گذاری خاص برای این چوب است. چوب کاج قرمز در فصل پاییز برجسته است (به دلیل رنگ قهوه ای آن در سرتاسر بهار که دارای قرمزی کم رنگ تر یا زرد است).

بافت چوب کاج روسی

چوب کاج قرمز متعلق به گروه چوب های سفید است. اندازه رگه آن بین متوسط و ظریف نوسان دارد و همراه  با رگه مستقیم است. هم چنین گاهی اوقات گره های کوچک و جدا شده را نشان می دهد (حداقل در گونه های ملی آن).

چوب کاج روسی , همه چیز درباره چوب روس
چوب کاج روسی , همه چیز درباره چوب روس

چوب کاج روسی- بافت چوب

دوام چوب کاج روسی

چوب کاج قرمز به طرز چشمگیری نسبت به حمله حشرات و قارچ حساس است. با این حال، در برابر خم شدن، فشرده سازی و کشش بسیار مقاوم است و امکان استفاده از آن را برای کاربردهای کشسان فراهم می کند.

عملکرد چوب کاج روسی

همانطور که اغلب با سایر گونه های مخروطی اتفاق می افتد، چوب کاج قرمز نیز ماده ای مناسب برای کار است. این چوب وصل کردن، قلمو زدن و میخ زدن آن آسان است، که امکان انحنا دادن به آن را فراهم می کند و به خواست شما با نتایج عالی کار می کند. هم چنین در صورت رنگ زدن، به سرعت خشک می شود و نتیجه آن بسیار شیک خواهد بود.

چوب روسی
چوب روسی
کاربرد چوب کاج روسی

چوب کاج قرمز در سوراخ ها و پوشش های نجاری ، چه در فضاهای داخل و چه در فضاهای خارجی  استفاده می شود. به خصوص در ساخت روکش های ونیر ، تخته چند لایه و مبلمان روستیک یا نوجوان بسیار مفید است.  کاربرد برجسته آن در پنجره ها، درها و کتیبه های زینتی به دلیل زیبایی موزون آن قابل توجه است ، هم چنین می توانیم چوب کاج قرمز را در ساختمان کمکی (قالب سازی) پیدا کنیم.

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us