سرخدار

برگ درخت سرخدار

Taxus baccata

سُرخدار (نام علمی: Taxus baccata) نام گونه‌ای درخت سوزنی‌برگ است از تیره سرخداریان (Taxaceae).

این گونه را می‌توان میراث زنده و شاهکار جنگل‌های طبیعی شمال ایران دانست. از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصربه‌فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی‌مانده از دوران سوم زمین‌شناسی است.

سرخدار درختی است سوزنی برگ، سایه پسند و دارای پوست فلس‌دار. چوب درون آن به رنگ قرمز شاه بلوطی و برگ‌های آن دائمی و همیشه سبز است که در قسمت پایینی درخشان و براق است و نیاز به خاک مرطوب دارد. بلندی درخت به ۹ تا ۳۰ متر و قطر آن به ۳ متر می‌رسد. رشد آن بسیار کند و رویش ارتفاعی آن سالانه ۱۰ سانتیمتر است. میوه نوع ماده آن به رنگ قرمز و نوع نر آن برنگ زرد که هر دو غیر سمی است. بذر سرخدار توسط پرندگان از جمله قرقاول پخش می‌شود. سنجاب‌ها نیز به انتشار بذر سرخدار کمک می‌کنند.

مطالعات فسیل‌شناسی دیرینگی درختان سرخدار را بالغ بر ۱۹۰ میلیون سال می‌دانند. گفته می‌شود انسان‌های ماقبل تاریخ آن را می‌شناخته‌اند و از برگ آن نوعی ماده سمی تهیه و برای آلوده کردن نیزه‌هایشان استفاده می‌کردند. تصور می‌شود واژه Toxin به معنی زهر به این موضوع برمی گردد.

امروزه در فرانسه شرکتی وجود دارد که نهالستان‌های بزرگی از این گونه احداث کرده این شرکت وابسته به یک شرکت داروسازی است که در تولید ماده تاکسول دخالت دارد (ماده تاکسول این درخت در درمان برخی سرطان‌ها کاربرد دارد.) سه شرکت بزرگ دیگر در آمریکا تنها به کاشت نهال سرخدار اشتغال دارند. در هر شرکت میلیون‌ها نهال تولید می‌شود.

این گونه در جنگل‌های شمال از بلندی‌های افرا تخته گرگان – پونه‌آرام گرگان، جنگل‌های نهارخوران تا جنگل‌های سوادکوه و در دره‌ها و پرتگاه‌های گیلان، مازندران و گرگان همراه با سایر گونه‌های جنگلی یافت می‌شود. دکتر جزیره‌ای در سال ۱۹۶۵ جامعه Fageto-Taxetum – سرخدار، همراه با راش، توسکا، افرا، شیردار، ممرز، ملچ و جل – را در جنگل‌های مازندران مطالعه کرد.

جامعه دیگری به نام Evonymo Taxetum (آل اسبی و سرخدار) توسط دکتر مصدق در سال ۱۹۷۷ با گونه‌های بلوط، بلندمازو، افرا، جل، نمدار، خاس، تمشک، ممرز در جنگل‌های افراتخته معرفی شده‌است.

نام‌های محلی آن در مازندران و گرگان «سرخدار، سرخه‌دار و سخدار» است. در علی‌آباد کتول «سوختال» در رودسر و آستارا «سیردار» نامیده می‌شود.

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گرداوری وود نیوز


درباره خواص سرخدار

سرخدار درختي پرشاخه، به ارتفاع 15-5 متر و از خانواده سرخدار است با برگ هایی باريك و دراز به رنگ سبز تيره و شفاف ولي سطح تحتاني آن به رنگ سبز روشن مي باشد. طول برگ ها 3-2 سانتيمتر و عرض آن به 3-2 ميليمتر است.

اين درخت در منطقه ی مديترانه و برخي از نقاط آسيا مثل ايران به حالت وحشي رشد می کند. اين درخت را در مازندران و گرگان به نام های سرخدار، سرخه دار و سخدار، در كتول به سوختال و در سخت سر و آستارا به سيردار می شناسند.

خواص سرخدار
خواص سرخدار

از جمله خواص سرخدار مي توان به اثرات آن روی قلب، رحم، فلج كنندگی و مخدر بودن آن اشاره كردو چون آنجا كه اين گياه بسيار سمي است بر قلب اثر فلج كننده دارد. همچنين ممكن است باعث سقط جنين شود. سمي ترين قسمت سرخدار برگ های آن هستند .

این گیاه شامل مجموعه اي از آلكالوييدها از جمله تاكسين، دي ترپن ها، ليگنان ها، تانن و رزين ها است. هرچند از سرخدار برای درمان روماتيسم، بيماري هاي كبد و مشكلات ادراري استفاده میکنند ولي سمي بودن زیاد آن ، سرخدار را به يك گياه غيرايمن تبدیل کرده است.

خواص سرخدار
خواص سرخدار
خواص سرخدار

خواص سرخدار

 
 خواص سرخدار
 
گرداوری فن و هنر ایران زمین
 

مطالب مرتبط با موضوع سرخدار :

 • چوب درخت سرخدار
  Sequoioideae به عنوان درخت قرمز شناخته می شود و در خانواده درختان مخروطی هستند، رشد این درختان در جنگل های ساحلی شمال کالیفرنیا رایج بوده و به عنوان بزرگترین درخت جهان شناخته شده است
 • چوب سرخ
  چوب هایی به رنگ سرخ، زیبایی زیادی را به سازه های چوبی می بخشند. در این مقاله با چند درخت که دارای چوب سرخ هستند، بیشتر آشنا می شویم و به اختصار مطالبی پیرامون آن ها ارائه می دهیم.
 • چوب سرخ , معرفی انواع چوب
  چوب سرخ چوب سرخ در معانی بیش از نام یک چوب در ایران استفاده دارد . در این صفحه سعی داریم مجموع جستجو ها برای چوب سرخ را دسته بندی کنیم . چند روز پیش بود که یکی از مشتریان ما سفارش چوب سرخ داشت و من نتوانستم برایش چوب پیدا کنم . میگفت 700… بیشتر بخوانید: چوب سرخ , معرفی انواع چوب
 • استفاده‎کنندگان چوب درخت سرخدار تحت تعقیب قضایی قرار می‎گیرند
  معرفی انواع درخت , انواع چوب ، مرتبط با صنایع چوب و ساختمان ، چوب سرخدار
 • چوب درخت سرخدار
  درباره درخت سرخدار , چوب سرخدار، سرخه‌دار و سخدار
 • چوب و درخت سرخدار
  سرخدار, این گونه را می‌توان میراث زنده و شاهکار جنگل‌های طبیعی شمال ایران دانست. از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصر ..
WhatsApp us