سندبلاست چوب درخت کاج

تاریخچه درخت کاج

درخت کاج درتمام فصول سال سبز بوده و دارای برگه های سوزنی برگه است که می تواند نازک یا پهن باشند و ارتفاع این درخت می تواند به حدود 50 متر برسد و از درختان بومی کشور استرالیا می باشد، میوه این درخت به شکل مخروطی است و از طریق دانه های موجود در میوه این درخت می توان آن را تکثیر کرد، بهترین شرایط برای پرورش این درخت آب و هوای مرطوب می باشد و این درخت نور خورشید را می تواند تحمل کند اما در دماهای پایین بهتر رشد کرده و خاک مناسب برای رشد این درخت باید اسیدی باشد.

درخت کاج به دلیل دارای بودن مقاومت و استحکام بالا در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و هم چنین نگهداری آسان، مخاطب بسیار زیادی دارد و در بسیاری از محوطه باغ ها و ویلا ها کاربرد دارد. در شکل زیر نمونه ای از یک درخت کاج نشان داده شده است.

نمونه ای از درخت کاج

درخت کاج
درخت کاج

میوه درخت کاج

میوه درخت کاج
میوه درخت کاج

کاربرد های چوب درخت کاج

چوب درخت کاج در گروه چوب های نیمه سخت دسته بندی می شود و کاربرد های زیادی دارد که از جمله مهم ترین کاربردهای آن شامل: 1- ساخت مبلمان منازل 2- ساختمان سازی 3- تهیه کاغذ 4- دکوراسیون

سندبلاست چست؟

به صورت کلی سندبلاست فرآیندی است که طی آن ذرات بسیار ریز را با فشار بالا بر روی سطح چوب می پاشند که این ذرات قابلیت ساییدن دارند و بر روی سطح چوب ایجاد حجم می کنند که در نهایت می توان با استفاده از رنگ های مخصوص چوب، این برجستگی ها را رنگ آمیزی کرد و یک طرح بسیار زیبا ایجاد کرد.

برای انجام عمل سندبلاست بر روی چوب ابتدا باید با استفاده از مشعل سطح چوب را سوزاند سپس با کمک نازل، ذرات ریز را بر روی چوب پاشید یا با استفاده از سمباده و فرچه سطح چوب را تغییر بدهیم، باید از چوب های در فرآیند سندبلاست استفاده کرد که دارای نقش های بزرگ و زیبا باشند که چوب روسی و چوب درخت کاج مناسب ترین نوع چوب برای انجام عمل سندبلاست می باشد.

در شکل زیر نمونه ای از چوب که فرآیند سندبلاست بر روی آن انجام شده است قابل مشاهده می باشد.

چوب سند بلاست شده

چوب سند بلاست شده
چوب سند بلاست شده

به طور معمول وقتی به عمل سندبلاست فکر می کنیم کار بر روی ماشین آلات، تجهیزات زنگ زده و حتی کار طراحی هنری روی سنگ به ذهن وارد می شود، اما این فرآیند برای کارهای بسیار ظریف تر و همچنین چوب نیز استفاده می شود. برای چوب باید از مواد خاصی استفاده کنیم و بهتر است در ابتدا با قطعات کوچک چوبی تست شود تا به لوازم اصلی آسیبی وارد نشود.

وسایل مورد نیاز برای این عمل شامل موارد زیر می شوند:

نازل سرامیکی
کمپرسور هوا
لوله انتقال
مواد ریز مثل شن
هود انفجاری
دستکش محافظ
روپوش

در شکل زیر نحوه ی انجام عمل سندبلاست با کمک فرچه سیمی نشان داده شده است.

انجام عمل سند بلاست با فرچه سیمی

انجام عمل سند بلاست با فرچه سیمی

نحوه ی انجام سند بلاست

برای ایجاد سطح برجسته بر روی چوب می توان از روش سندبلاست استفاده کرد. چوب درخت کاج را می توان برای نما استفاده کرد که برای این کار ابتدا باید سندبلاست شود که ابتدا سطح چوب سوزانده شده که سبب می شود چوب ظاهری طبیعی تر داشته باشد و سپس فرچه کشیده شده و دانه بندی آن برجسته می شود، که در نهایت چوب کاج سند بلاست شده را می توان به رنگ های مختلف رنگ آمیزی کرد.

هر چه ضخامت و عمق برجسته سازی بالاتر باشد، قیمت چوب سندبلاست شده بالاتر می رود. به صورت کلی عمل سند بلاست را می توان به دو صورت دستی یا با استفاده از دستگاه پاشیدنی انجام داد.

الیاف چوب
الیاف چوب

محصول نهایی سندبلاست چوب

برای شروع کار باید همواره دقت کافی را داشته باشید زیرا کوچکتری اشتباه سبب خراب شدن کار و چوب می شود، باید چوبی که می خواهید فرآیند را بر روی آن انجام دهید دارای بافت های مناسب باشد. به دلیل وجود فشار هوای بالا امکان پرتاب ذرات وجود دارد که بهتر است این فرآیند در یک محل بسته و با رعایت نکات ایمنی انجام شود.

این فرآیند سبب ایجاد کثیفی زیادی می شود زیرا مقدار زیادی از شن و ماسه و خرده چوب را به وجود می آورد باید به تمیز کردن کارگاه اهمیت کافی را بدهیم. در ابتدا باید سطح چوب را با محلول خاص آغشته کرد سپس فرآیند را شروع کنیم و می توان از مواد بازی (موادی که اسیدی نمی باشند) برای این کار استفاده کرد.

مهم ترین دلیل استفاده از این عمل این است که به راحتی و با صرف هزینه کم می توان یک ظاهر جدید برای لوازم چوبی ایجاد کرد و گاهی نیز می توان با کمک این عمل، رنگ را از سطح چوب برداشت.

مزایای انجام سند بلاست

بسیاری از چوب های موجود در بازار دارای بافت نرم بوده و به همین دلیل در برابر عوامل خارجی از جمله ضربه، مقاومت بالایی ندارند و با کوچکترین ضربه بافت خود را از دست می دهند، به منظور افزایش مقاومت این چوب ها می توان از تکنیک سندبلاست استفاده کرد، علاوه بر این بسیاری از افراد معتقد هستند که انجام عمل سندبلاست سبب حفظ و محافظت از محیط زیست می شود زیرا این فرآیند را می توان نوعی بازیافت تلقی کرد که چوب های معمولی را بعد از انجام عملیات خاص، دوباره قابل استفاده کرده و کاربردها و مخاطبین زیادی دارد و هم چنین می توان وسایل چوبی قدیمی را با استفاده از این فرآیند به صورت مدرن درآورد که جلوه ی زیباتری داشته باشند.

در شکل زیر محصول نهایی از عملیات سند بلاست قابل مشاهده می باشد.

نمونه ای از محصول نهایی عملیات سندبلاست چوب

محصول نهایی سندبلاست چوب کاج
محصول نهایی سندبلاست چوب کاج

سندبلاست چوب درخت کاج در ایران

در کشور ما انواع مختلفی از درختان کاج در دسترس می باشد که برای فضا های سبز و پارک ها بسیار کاربرد دارد زیرا همیشه سبز بوده و بسیار زیبا می باشند و گونه ای از این درخت را می توان برای آپارتمان ها استفاده کرد زیرا دارای رشد کمی بوده و فضای زیادی نیاز ندارند.

در ایران چوب های بسیاری وجود دارد و به دلیل تقاضای بالا برای استفاده از محصولات و لوازم چوبی باید فرآیند سندبلاست چوب مورد توجه قرار گیرد زیرا یک نوع بازیافت چوب محسوب می شود و باعث کاهش قطع درختان می شود، در شهرهای بسیاری از جمله اصفهان و تهران این عملیات انجام می شود و برای انجام این کار به تجهیزاتی نیاز است که به راحتی در دسترس می باشند.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

چوب سند بلاست شده
چوب سند بلاست شده

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us