کاربرد چوب بلوط در صنعت مبلمان

هر یک از ما برای چیدمان خانه خود به اسباب و اثاثیه ای نیاز داریم تا علاوه بر تکمیل کردن خانه، به زیبایی آن نیز بیفزاییم. استفاده از مبلمان برای تکمیل کردن چیدمان خانه بسیار مهم است، به طوری که استفاده از مبلمان در دکوراسیون خانه، جلوه ای خاص و متفاوت به آن می بخشد.

کاربرد چوب راش در صنعت مبلمان

دکوراسیون و مبلمان چوب بلوط
دکوراسیون و مبلمان چوب بلوط

مبلمان چوبی بهترین گزینه برای انتخاب در این مواقع هستند. این مبلمان می توانند از چوب های مختلف ساخته شده باشند که هر کدام از آنها با توجه به چوبی که از آن ساخته شده اند ویژگی های متفاوتی دارند.

چوب بلوط چیست؟

مبلمان و دکوراسیون چوب بلوط
مبلمان و دکوراسیون چوب بلوط

استفاده از چوب بلوط در ساخت مبلمان گزینه بسیار خوب و مناسبی است. در مطلب زیر ما قصد داریم به بررسی چوب بلوط در استفاده برای مبلمان بپردازیم، برای آشنا شدن با مبلمان بی نظیر ساخته شده از چوب بلوط در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مبلمان و دکوراسیون چوب بلوط
مبلمان و دکوراسیون چوب بلوط

جنس چوب بلوط

چوب بلوط از انواع چوب هایی است که به دسته چوب های سخت تعلق دارد، که این امر موجب استحکام بالای این چوب شده است. از این رو از انواع چوب های مناسب برای استفاده در صنعت مبلمان به شمار می رود.

مبلمان و دکوراسیون چوب بلوط
مبلمان و دکوراسیون چوب بلوط

 از دیگر دلایلی که برای استفاده بیشتر چوب بلوط در صنعت مبلمان می توان به آن اشاره کرد، گوناگون بودن انواع درخت بلوط است. در واقع در حدود 60 نوع گونه درخت بلوط وجود دارد که این امر موجب تنوع بیشتر در استفاده ی چوب بلوط در استفاده در صنعت مبلمان است.

مبل ساخته شده از  چوب بلوط
مبل ساخته شده از چوب بلوط

مبل ساخته شده از  چوب بلوط

ویژگی های چوب بلوط برای استفاده در صنعت مبلمان

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که موجب به کار بردن چوب بلوط در صنعت مبلمان شده است، تغییر رنگ این چوب است. رنگ مبلمان ساخته شده از چوب بلوط به مرور زمان تیره تر می شود که این امر برخلاف نظر برخی افراد موجب زیباتر و خاص تر شدن این مبلمان می شود.

دکوراسیون و مبلمان چوب بلوط
دکوراسیون و مبلمان چوب بلوط

 این تغییر رنگ در مبلمان ساخته شده از چوب بلوط زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند و در بعضی مواقع شما به کلی متوجه این تغییر رنگ و تیره تر شدن آن نمی شوید. لازم به ذکر است که این تغییر رنگ به دلیل وجود هوا و نور های لامپ های موجود و مورد استفاده در خانه اتفاق می افتد. البته چوب بلوط از ویژگی های منحصر به فرد دیگری نیز برخوردار است که ما به بررسی این ویژگی ها پرداخته ایم.

تیره تر شدن مبل ساخته شده از چوب بلوط
تیره تر شدن مبل ساخته شده از چوب بلوط

تیره تر شدن مبل ساخته شده از  چوب بلوط

دوام بالای مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط به دلیل ویژگی های فوق العاده چوب بلوط از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل این مبلمان برای استفاده در جاهایی که در آنها احتمال بروز رطوبت مانند حیاط و یا آشپزخانه وجود دارد بسیار مناسب هستند.

دکوراسیون و مبلمان چوب بلوط
دکوراسیون و مبلمان چوب بلوط

این مبلمان همچنین به دلیل دوام بالای خود در برابر پوسیدگی و خوردگی از خود مقاومت نشان می دهد و شما می توانید از این مبلمان در مکان های مختلف استفاده کنید.

مقاومت مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط توانایی تحمل وزن های بالا را دارد و می تواند در برابر ضربه هایی که ممکن است در طول استفاده از آنها به آنها وارد شود، مقاوم باشد. شما می توانید بدون هیچ نگرانی از آسیب دیدن این مبلمان، در هنگام اسباب کشی آنها را جابجا کنید. شما می توانید بدون داشتن هیچ نگرانی در دراز مدت از این مبلمان استفاده کنید.

مقاومت مبل ساخته شده از  چوب بلوط در برابر ضربه
مقاومت مبل ساخته شده از چوب بلوط در برابر ضربه

مقاومت مبل ساخته شده از  چوب بلوط در برابر ضربه

انعطاف پذیری مناسب مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

چوب بلوط از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردار است، این امر موجب شده است تا کار کردن با چوب بلوط بسیار آسان باشد، از این رو چوب بلوط از انواع چوب های محبوب برای نجاران در صنعت مبلمان به شمار می رود. انعطاف پذیری چوب بلوط باعث شده است که کار کردن با آن نیز سریع تر باشد.

به دلیل این ویژگی منحصر به فرد چوب بلوط، مدل های بیشتری از مبلمان می توانند به وسیله ی این چوب ساخته شوند که این بدان معنی است که شما بدون داشتن محدودیت می توانید مبلمان ساخته شده از چوب بلوط را مطابق با سلیقه خود انتخاب نمایید.

مراقبت از مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

مبلمان نیز مانند هر اسباب و اثاثیه دیگر برای تمیز و زیبا ماندن به تمیز شدن و مراقبت نیاز دارند. شما برای تمیز کردن مبلمان ساخته شده از چوب کاج می توانید با یک دستمال مرطوب آنها را تمیز کنید و می توانید  اسکلت آنها را بشویید. البته برای انجام این کار نباید برای مدت زیادی اسکلت آنها در آب بماند، این مبلمان علی رغم داشتن مقاومت در برابر آب، قرار گرفتن دراز مدت این مبلمان در آب موجب آسیب رساندن به اسکلت آنها می شود.

مراقبت از مبلمان ساخته شده از چوب بلوط
مراقبت از مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

مراقبت از مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

پایداری مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط از پایداری بالا و مناسبی برخوردار هستند، از این رو این مبلمان در دراز مدت دچار هیچ تغییری در ابعاد خود نمی شوند. این مبلمان در طول مدت استفاده به شکل اولیه خود باقی می مانند. 

پایداری مبلمان ساخته شده از  چوب بلوط
پایداری مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

پایداری مبلمان ساخته شده از  چوب بلوط

انواع مختلف چوب بلوط

همان طور که در مطلب بالا ذکر شد، تنوع زیادی در انواع درخت بلوط وجود دارد، ولی به طور کلی چوب بلوط به دو نوع چوب بلوط قرمز و چوب بلوط سفید تقسیم می شود. این دو نوع چوب علاوه بر اینکه در رنگشان باهم متفاوت هستند تفاوت هایی در ویژگی های آنها وجود دارد، که ما در ادامه مطلب به بررسی آنها پرداخته ایم.

استفاده از چوب بلوط سفید در صنعت مبلمان

درخت بلوط سفید از انواع درخت های بلوط است که به نسبت کم تری در مکان های مختلف می روید، از این رو دسترسی به آن کمی سخت تر است.

سطح صاف مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید

چوب بلوط سفید نسبت به بلوط قرمز سطح صاف تری دارد. مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید به دلیل صاف بودن سطح این چوب، سطح چوبی نسبتا نرم تری نیز دارند. به همین دلیل در هنگام نشستن و استفاده از مبلمان ساخته شده از چوب سفید احساس خوشایندی به شما منتقل می شود.

استفاده از چوب بلوط سفید در صنعت مبلمان
استفاده از چوب بلوط سفید در صنعت مبلمان

استفاده از چوب بلوط سفید در صنعت مبلمان

رنگ مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید به دلیل داشتن طیف رنگی روشن از جمله مبلمان محبوب صاحبان خانه ها به شمار می روند. مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید از طیف رنگی زرد مایل به قهوه ای و قهوه ای روشن برخوردار هستند. این مبلمان به دلیل داشتن رنگ منحصر به فرد می توانند با انواع اسباب و اثاثیه موجود در خانه شما مطابقت داده شوند. همچنین رنگ این مبلمان به دلیل تیره تر شدن به مرور رنگ چوب بلوط، زیباتر نیز می شود.

قیمت مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید

 همان طور که در مطلب بالا ذکر شد درخت های بلوط سفید به دلیل کم تر رشد کردن در مکان های مختلف، به راحتی به دست نمی آیند. از این رو مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید قیمت به نسبت بالاتری دارند.

طیف رنگی روشن مبل ساخته شده از چوب بلوط سفید
طیف رنگی روشن مبل ساخته شده از چوب بلوط سفید

طیف رنگی روشن مبل ساخته شده از چوب بلوط سفید

استفاده از چوب بلوط قرمز در صنعت مبلمان

درخت های بلوط قرمز نسبت به درخت بلوط سفید در مکان های زیادی و در شرایط آسان تری رشد می کنند. از این رو دسترسی به چوب های بلوط قرمز برای استفاده کردن در صنعت مبلمان به نسبت آسان تر است.

کاربرد چوب بلوط در صنعت مبلمان، مبل ساخته شده از چوب بلوط قرمز

کاربرد چوب بلوط در صنعت مبلمان، مبل ساخته شده از  چوب بلوط قرمز

سختی مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز

چوب بلوط قرمز دانه های زیرساختی قوی تری دارد، و این ویژگی باعث شده است تا مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز سختی نسبتا بالایی داشته باشند. این مبلمان به دلیل داشتن سختی بالا برای استفاده در مکان های مختلف بسیار مناسب هستند.

رنگ مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز به دلیل رنگ خاص و متفاوت چوب بلوط قرمز از انواع مبلمان مورد استفاده توسط صاحبان خانه ها به شمار می روند. این مبلمان دارای رنگ های صورتی مایل به قرمز و رنگ قرمز مایل به قهوه ای برخوردار هستند.

 رنگ مبلمان ساخته شده از چوب بلوط به دلیل ویژگی منحصر به فرد این چوب که به مرور زمان تیره تر می شود، با تیره تر شدن ظاهر بسیار زیبایی به این مبلمان می بخشد. مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز به دلیل رنگ متفاوت خود باعث دلباز و دلنشین تر شدن محیط خانه شما می شوند.

قیمت مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز

چوب بلوط قرمز به دلیل فراوانی بیشتری که در طبیعت نسبت به چوب بلوط سفید دارا است، به راحتی برای استفاده کردن در ساخت مبلمان قابل دسترسی است. از این رو مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز از قیمت پایین تری نسبت به مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید هستند. این مبلمان به دلیل مقرون به صرفه بودن به نسبت بیشتری مورد استفاده ی صاحبان خانه ها قرار می گیرند.

شما نیز می توانید با داشتن این مبلمان علاوه بر حفظ بودجه خود، خانه ای با استایل متفاوت داشته باشید.

مقرون به صرفه بودن مبلمان ساخته شده از  چوب بلوط قرمز

در ادامه مطلب زیر ما قصد داریم به مقایسه ی ویژگی های مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید و چوب بلوط قرمز بپردازیم:

مقایسه مقاومت مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز و چوب بلوط سفید

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز و سفید از مقاومتی خوب برخوردار هستند، ولی نسبت این مقاومت در دو نوع این مبلمان متفاوت است. مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز به دلیل سختی بالا این چوب، از مقاومت بالاتری نسبت به مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید برخوردار هستند.

از این رو مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز برای استفاده در مکان هایی که احتمال وقوع ضربه و یا اعمال سنگینی در آنها زیاد است، مناسب تر هستند.

مقایسه دوام در برابر آب مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید به دلیل جنس منحصر به فرد خود نسبت به مبلمان ساخته شده از چوب بلوط قرمز در برابر آب از خود مقاومت بالایی نشان می دهند.

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید به دلیل داشتن این ویژگی منحصر به فرد برای استفاده در مکان هایی که به نسبت بیشتری مرطوب هستند، مانند آشپزخانه و حیاط بسیار مناسب هستند.

دوام مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

دوام مبلمان ساخته شده از چوب بلوط

مبلمان ساخته شده از چوب بلوط با توجه به ظاهر زیبایی که دارند می توانند زیبایی متفاوتی را برای خانه شما به ارمغان بیاورند، شما می توانید با تهیه مبلمان ساخته شده از چوب بلوط استایل متفاوتی را به خانه خود ببخشید.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با دکوراسیون چوبی :

WhatsApp us