سبک ها و مکتب های معماری و هنری زیبا

Architect or Building Designer

سبک ها و مکتب های معماری و هنری زیبا

سبکهای معماری، معماری را از لحاظ استفاده از فرمهای، تکنیک ها، مواد دوره زمانی، منطقه و سایر چیزهای تأثیرگذار دسته بندی میکنند. سبک معماری از مطالعه بر روی روند تکامل تاریخ معماری نشأت میگیرند و با آن پدیدار میگردد.

در تاریخ معماری بررسی معماری گوتیک برای نمونه شامل تمامی ابعاد محتوای فرهنگی به کار رفته در طراحی و ساخت این سازه‌ها می‌شود. از این رو، سبک معماری راهی برای دسته‌بندی معماری است که با تأکید بر ویژگی مشخصه طرح، منجر به چنین واژگانی چون «سبک» گوتیک شده است.

معماری دوره گوتیگ
معماری دوره گوتیگ

دسته بندی بر اساس محدوده مکانی: به عنوان مثال معماری جهان اسلام، معماری هندی، معماری ایرانی و…
دسته بندی بر اساس محدوده زمانی: معماری صدر مسیحیت، معماری پیش از اسلام ایران، معماری کلاسیک و…


دسته بندی بر اساس مکتب فکری یا اعتقادی: معماری جهان اسلام، معماری مدرن، معماری پست مدرن و…
ترکیبی از گونههای بالا که به چند ویژگی اشاره میکنند: معماری جهان اسلام، معماری پیش از اسلام ایران و…

معماری جهان

شامل معماری بینالنهرین، معماری پیش از اسلام ایران، معماری مصر، معماری هند پیش از اسلام (پیش از به قدرت رسیدن گورکانی)، معماری چین، معماری ژاپنی، معماری یونان، معماری تمدنهای حاشیه دریای اژه، معماری روم، معماری صدر مسیحیت، معماری بیزانس، معماری رومانسک، معماری گوتیک، معماری رنسانس، معماری باروک، معماری روکوکو.

معماری روم
معماری روم

معماری ایرانی 

معماری ایرانی پیش از اسلام:

شیوه ایلامی
شیوه پارسی
شیوه پارتی
معماری ایرانی بعد از اسلام:

شیوه خراسانی
شیوه رازی
شیوه آذری
شیوه اصفهانی
شیوه تهرانی
دوران تحول
معماری ایرانی پس از اسلام عموماً به ارائه کاربری‌های معماری اسلامی مانند مسجد، مدرسه و… می‌پردازد.

معماری ایرانی
معماری ایرانی

معماری معاصر 

برخی از مکاتب معماری که در دوره زمانی حدوداً ۱۵۰–۱۰۰ سال گذشته را شامل می‌شود معرفی می‌کند، مانند: معماری مدرن، نو مدرن (نیو مدرن)، معماری پُست‌مدرن و…

برخی از مکاتب معماری 

معماری کلاسیک
معماری گوتیک
 معماری فولدینگ

معماری باروک
معماری روکوکو
معماری ایرانی
معماری جهان اسلام
معماری چینی
معماری هندی
مکتب باوهاوس
مکتب شیکاگو
معماری مدرن
نئو مدرن (نیو مدرن)
معماری پُست‌مدرن
تندیس گرایی
سازه گرایی
ساختارشکنی (واسازی)
معماری پرش کیهانی (غیر خطی)
نامکان (معماری سوپر مدرن)
مارویک (تک رو)
جستارهای وابسته
گاه‌نگاری سبک‌های معماری

تاریخ معماری

خط زمان سبکهای معماری
 تاریخ ساخت و ساز
 سبک‌های معماری

معماری نوسنگی
 معماری مصر باستان
 معماری قبطی
 معماری چینی
 معماری دراویدی
 معماری مایا
 هنر آشوری
 معماری کلاسیک
 معماری مزوآمریکن
 معماری هخامنشیان
 معماری یونان باستان
معماری رومی
 معماری اینکا
 معماری ساسانی
 معماری بیزانتین
 معماری اسلامی
 معماری نواری
 معماری بودایی
 معماری سومالیایی
 معماری ایرانی
 معماری پیش از رومانسک
 معماری رومی‌وار
معماری رومی گوتیک
 معماری گوتیک
 معماری پلاترسک
 معماری مانولاین
 معماری هویسالا
 معماری ویجایاناگارا
 معماری چالوکیا غربی
 معماری رنسانس
 معماری عثمانی
 معماری باروک
 بیدرمایر
کلاسیسیسم
 معماری نئوکلاسیک
 تاریخگرایی
 گراندرزیت
 معماری نئوگوتیک
 معماری نئورونسانس
 معماری نئوباروک
 معماری فلسفه‌گرایی
 مدرنیسم
 هنر نو
 معماری هیجان‌نمایی
 معماری مدرن
معماری پست‌مدرن

منابع :  

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Architectural style». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۴ اوت ۲۰۱۱.

در میان سبک های مختلف در طراحی داخلی بعضی از سبک ها نسبت به مابقی آنها مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و در واقع طراحان بیشتر آن سبک ها را در کارهای خود استفاده میکنند.

در آمریکا نیز این 7 سبک بیشترین استفاده را در طراحی طراحان داشته است.

1- مدرن مینیمالیستی:

یکی از سبک های مورد علاقه طراحان و کارفرمایان ، سبکی که در آن دقت و جزئیات خیلی مورد توجه قرار میگیرد بطوری که طراح سخت ترین کار را در این نوع طراحی دارد چون در عین سادگی ، جزئیات بطور کامل در نظر بیننده خواهد آمد.

رنگ های روشن در این نوع طرح بسیار استفاده می شود .

سطوح تمیز و فرم های ساده از نشانه های این سبک است.

2 – کلاسیک:

سبکی با قدمت بسیار اما همچنان از سبک های پرطرفدار در دنیای طراحی داخلی است.

مبلمان ها با تزئینات چوبی و با جزئیات فراوان و معمولا کار دست که این دلیلی بر گران بودن در این سبک است.

3- روستیک:

طرحی با خانه های جنگلی ، استفاده از وسایلی از جنس طبیعت، چوب و سنگ در این سبک از نشانه های بارز آن است.

4- سبک Retro

در دهه 70 این سبک در صدر طراحی های زمان خود بود رنگ های تند به همراه مبلمان های فایبرگلاسی.

5- سبک معاصر :

مدرن است اما با رنگ های گرم و متفاوت

6- سبک (های تِک):

تلفیقی از تکنولوژی و طراحی مدرن ، در این سبک شما درهمه چیز رد پای تکنولوژی را مشاهده میکنید…کنترل همه ی وسایل با جدیدترین تکنولوژی که استفاده از آنها را برای شما آسان میکند.

سبک های معرفی شده مختص کشور آمریکا میباشد که این علاقه مندی در مناطق مختلف نیز متفاوت است. شاید در ایران این سبک ها به نوع دیگری طراحی و اجرا شود اما با توجه به پروژه های انجام شده در ایران نیز سبک مدرن در سال های اخیر بیشترین طرفدار را داشته در مقاله های بعدی سعی میکنیم در مورد سبک مدرن بیشتر صحبت کنیم و نمونه کارهای بیشتر را به شما نشان می دهیم.

منبع :

سبک ها

سبک های مهم و پایه در طراحی و دکوراسیون داخلی

1- سبک دکوراسیون داخلی ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایران دارای ویژگی هایی است که از ارزشی ویژه برخوردار است. ویژگی هایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان های رفیع، ستون های بلند و بالاخره تزئینات گوناگون که هریک در عین سادگی معرف شکوه سبک ایرانی است.

2- سبک دکوراسیون داخلی مینیمالیسم
تاریخ سبک دکوراسیون داخلی مینیمالیسم (ساده گرایی)

ساده گرایی یا ساده پسندی یا مینیمالیسم (به انگلیسی: Minimalism) یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است.
ساده گرایی را‌‌ می‌توان زاییده هنرمندان روس دوره پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست که ساختارگرا بودند و به خلاصه نمایی و اشکال هندسی گرایش داشتند. مانند مالویچ با اثر «سفید روی سفید» تجربیات هنرمندان روسیه در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بر هنرمندان اروپا و امریکا مانند مجموعه تابلوهای تماماً سفید رابرت راشنبرگ جوان و کارهای تک رنگ ایو کلین، و سری آکروم پیرو مانتزونی اثر گذاشت و به نوع دیگری بر کارهای مین کاری روی مس رابرت ریمن و آثار اگنس مارتین که ترکیب شیارهای نامحسوس روی زمینه تک رنگ بود، تاثیر گذاشت.
ساده گرایی در شکل های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده‌‌ می‌شود. ساده گرایی پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد. ساده گرایان بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند،‌‌ می‌توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک‌‌ می‌توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سِرا اشاره کرد.
آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملاً تصادفی پدید‌‌ می‌آمد و گاه زاده شکل های هندسی ساده و مکرر بود. ساده گرایی نمونه‌ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد و بیانگر سخن رابرت براونینگ است: Less is more (کمتر غنی تر است).

ویژگی های سبک طراحی و دکوراسیون مینیمالیسم

این سبک دکوراسیون داخلی نهایت صحت و دقت است و هیچ چیزی بیش از حد و زیادی نیست ، بدون زمینه‌ای گزاف و مجلل.همین طور که از اسم این استایل مشخص است، تاکید این سبک بر سادگی و بی آایشی است. رنگ های مورد استفاده در این سبک ممکن است خیلی تیره و خسته کننده یا روشن باشند، یا در برخی موارد ممکن است از رنگ های درخشان و نمایشی استفاده شود. اجزا و وسایل مورد استفاده در یک مکان با طراحی داخلی مینیمالیست همین طور با اشکال هندسی مثل مربع، مستطیل و دایره‌‌ می‌باشند، اما سطوح و ظواهر همه چیز صاف و ساده ، بدون جزئیات و بی آلایش است.

3- سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک
این سبک دکوراسیون داخلی یک سبک پالوده، توسعه یافته، با جزئیات و ریزه کاری های فراوان که در ساختار مبلمان و وسایل روشنایی و غیره یافت‌‌ می‌شود. مبلمان و لوازم دیگر حکاکی شده و منبت کاری شده هستند. یک منزل با طراحی دخلی کلاسیک با چیزهای گلدار، و باگل و گیاه و اشکال افسانه‌ای مزین شده است.

4- سبک دکوراسیون داخلی روستیک
سبک روستیک در فضاهای ویلایی کاربرد دارد و کوشش آن در به درون خانه کشیدن طبیعت خالص است. البته ساختار خام و نپخته‌ای دارد و دارای اجزائی ناصاف و کمی زمخت است. مبلمان و وسایل روشنایی گاها از کنده درخت، تنه و شاخه‌ی درختان و الیاف و کنف ساخته‌‌ می‌شوند. این سبک در خانه های ویلایی و کوهستانی و روستایی یافت‌‌ می‌شود.

5- سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک با تفسیر جدید
این سبک دکوراسیون داخلی، سبک پالوده شده و با شکوهی است. سبکی است که جزئیات سبک کلاسیک با رویکردی جدید در آن یافت‌‌ می‌شود. فرم کلی سبک کلاسیک از لحاظ ساختاری و همین طور برخی لوازم منزلی که در سبک کلاسیک وجود دارد در این سبک حفظ شده است و با عناصر مدرن ترکیب شده اند. این سبک تلفیقی بین قدیم و جدید است.

6- سبک دکوراسیون داخلی ماوریک (تک رو)
این سبک دکوراسیون داخلی بخشی از سبک مدرن است. این سبک نوین، مبتکرانه، غیرمعمول  و خلاف عرف و بدون قیود و قانون است. ساختار این سبک به گونه‌ای است که از وسایل و احجام هم پوشان استفاده‌‌ می‌کند. رنگ‌ها کاملا تصادفی انتخاب‌‌ می‌شوند حتی رنگ های مورد استفاده برای یک اتاق.

7- سبک دکوراسیون داخلی ژاپنی
تمیز بودن، کم کردن جزئیات و توجه به سادگی ازخصوصیات بارز سبک دکوراسیون داخلی ژاپنی است فریم غالب در آن مربع است. وجود عناصر خاصی مانند: تاتامی مت(کف پوش حصیری بافته شده از ساقه برنج) واشیتسو(اتاقی پوشیده شده از تاتامی مت) درهای کشویی، میز کوتاه و صندلی آن به نام زابوتن. توکونرما: اتاقک آلاچیق مانند و همینطور کاکمونو. سوئی سکی، ایکبانا، بن سای، توری از ویژگی های این سبک است. باغ آرایی ژاپنی که تحت تأثیر آئین های شینتووذن بوده جلوه خاصی به آن بخشیده است.

8- سبک دکوراسیون داخلی چینی
سه اصل مهم در این سبک دکوراسیون داخلی وجود دارد: سادگی، انرژی و طبیعت؛ که مهمترین اصل پیدا کردن مکان مناسب برای هر وسیله‌‌ می‌باشد. کاربرد چوب به عنوان یک متریال طبیعی در این سبک زیاد دیده‌‌ می‌شود. کاربرد اصول فنگ شویی (باد و آب). برقراری اعتدال میان انرژی‌ها یکی دیگر از خصوصیات سبک چینی است. عناصر مهم درفنگ شویی: آب، آتش، خاک، چوب و فلز هستند. مهمترین اصل فنگ شویی پرهیز از انباشتگی و بی نظمی و اصل دیگر دقت در رنگ محیط اطراف است. گیاه بامبو به نحوی اعجاب انگیز هر ۵ اصل فنگ شویی را وارد محیط‌‌ می‌کند. رنگ های اصلی کاربردی در این سبک مشکی، طلایی، زرد و قرمزهستند.

9- سبک دکوراسیون داخلی مراکشی
طراحی داخلی این سبک دکوراسیون داخلی معروف است به سبک عجیب و غریب. عناصر اصلی در آن فرش، کاشی، ظروف رنگی، سفال فانوس، آثار فلزی، کف پوش سفالی قرمز، سکوهای بیرون زده از دیوار، مبلمانی با چوب های منبت و مشبک، سایه بان بالای تخت، حیاط اندرونی (ریاض)، چراغ های خفا، کاشی زلیج و تجین است. رنگ های مورد مصرف آبی فیروزه‌ای و کبود، سفید و سبز هستند.

10- سبک دکوراسیون داخلی مصری
هنر مصری سبک هنر توصیفی است. استفاده زیاد از سنگ های طبیعی مثل آهک و حجم های مکعبی، حجیم و خطوط مستقیم ستون های قطور و منقوش و پنجره های مشبک چوبی با رنگ تیره در معماری مصری و نوع خاص پرسپکتیو آن و همچنین استفاده از عناصر بارزی مانند: مصطبه (مقابر اشرافی)، هیرو گلیف (بارزترین نقوش دکواتیو مصری )، ستون های کوتاه و چاق، هیروگلیف، نقاشی ساکن و خشک، نقاشی پر رنگ و لعاب، نقاشی روی پاپیروس، نقش کنده کاری شده روی دیوار، رابطه نزدیک با طبیعت، لوتوس، آنخ (کلید زندگی یا کلید نیل )، خدای مات، آنوبوس، خپری (سوسک بالدار)، آمن، وجت، ایارت، اوروبوروس، بست، کانوپیک، اوبلسیک. در دکوراسیون مصری وجود طاقچه هایی پر از اشیاء تزئینی و مجسمه و… دردل دیوار ها  جلوه خاصی به این سبک بخشیده است.

11- سبک دکوراسیون داخلی هندی
بارزترین عنصر در این سبک دکوراسیون داخلی رنگ است. وجود تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، سوزن دوزی ظریف، چهل تکه و مندیر ( معبد کوچکی که هر جایی در خانه غیر از اتاق خواب‌‌ می‌توان قرار داد) و استفاده از نقوش شیوا، لاکشمی، گانشا و همینطور نقش فیل (اعتقاد هندوها بر به ارمغان آوردن ثروت) از خصوصیات آن محسوب‌‌ می‌شوند.

12- سبک دکوراسیون داخلی رومی باستانی
یکی از ویژگی های هنر روم باستان استفاده بجا از تزئینات و مجسمه سازی است، ابداع استفاده از سردیس بجای مجسمه کامل در این دوران بروز کرد و از عناصر بارز آن‌‌ می‌توان به: فرسکو، کاتورا، پانتئون، موزلییک های رومی، باسیکیا، لامپ های رومی، فوروم، کلسئوم، کاتاکومب اشاره کرد. طاق های نیم دایره، استفاده از موزائیک بر دیوار، نواره، آب نما، سونا و استخر و تبدیل نقاشی دیواری به کاغذ دیواری از رنگ خصوصیات معماری این سبک دکوراسیون داخلیهستند. در مبلمان به سبک رومی تأکید بر استفاده مختصر از مبل و صندلی است و بیشتر از تزئیناتی مثل موزائیک‌ها و نقاشی های دیواری و پارچه های منقوش و اشیاء دکوراتیو استفاده‌‌ می‌کنند. استفاده از صحنه های جنگ گلادیاتورها به عنوان قطعات موزاییک شده و تمایز دهنده‌ای برای دکور منزل اشراف با عامه بوده است.

13- سبک دکوراسیون داخلی یونان باستان
دوره های مختلف آن عبارتند از: دوره هندسی، کهن یونان، کلاسیک، هلنی

شیوه های معماری یونانی به سه دسته تقسیم‌‌ می‌شود:

۱- دوریسی

۲- ایونی

۳- کرنتی
قراردادن فرم سنتوری بر بالای ساختمان، استفاده از معماری هندسی بر پایه تناسب از ویژگی های این سبک است. مصالح عمده، آهک، و مرمر سفید. اختراع دولت شهر گام مهمی بود در زندگی شهری. سبک دکوراسیون داخلی رومی و یونانی بر تقارن و تعادل تأکید دارد. معروف ترین نقش در نقوش یونانی، زنجیره یونانی است. رنگ برتر سفید و آبی است. از خصوصیات سبک مدرن یونانی استفاده زیاد از نور طبیعی است.

14- سبک دکوراسیون داخلی روکوکو
این سبک همانند سبک دکوراسیون داخلی باروک تجلی است؛ با این تفاوت که میزان آراستگی‌ها در آن کمتر شده و بیشتر از رنگ های روشن استفاده‌‌ می‌شود.

15- سبک دکوراسیون داخلی ویکتوریایی
در این طرح دیوار به دو قسمت تقسیم‌‌ می‌شود. که هر قسمت با کاغذ دیواری یا رنگ تیره جدا‌‌ می‌شود.
مهمترین موضوع در این سبک دکوراسیون داخلی هماهنگی و تعادل است. استفاده از شمعدان های بزرگ و چلچراغ های بزرگ شیشه های منقوش از نشانه های این سبک است.

16- سبک دکوراسیون داخلی انگلیسی
این سبک دکوراسیون داخلی خود به سبک های متفاوتی با نام هایی که بیشتر از القاب و اسامی ملکه‌ها و یا اشراف زاده‌ها بوده طبقه بندی‌‌ می‌شود، مادر این بحث صرفا به بردن نام و خصیصه‌ای بارز از آنها اکتفا‌‌ می‌کنیم.
سبک ویلیام مری (چوبهای انحنا دار شکل های S , C)
سبک کویین آن (پایه های کابریولی و قوس دار S)
سبک جورجین (استفاده از روکش چوب پارچه کوبی، کاغذ دیواری، چوب های ماهاگونی، اقاقیا)
سبک چندیل ( پایه های کبدیولی داشتند که به پنجه یک گربه میان با توپی که گرفته بود ختم‌‌ می‌شود)
هپل وایت (صندلی با پشتی سپری یا قلبی شکل)
شرایتون (پایه استوانه شیاردار یا مارپیچ)
سبک بیرر میر ( مدال‌ها با نقاشی پرتره زیاد کاربرد داشت)
سبک باهاوس ( بکارگیری فلز در قاب صندلی و مبلمان زیادتر شده) پیشگام مدرنیسم در معماری.

17- سبک دکوراسیون داخلی آرت نوو
احیا گر سبک تزئینی درماتیک باروک و هدف آن نمایش ارزش های تزئینی خطوط منحنی. استفاده زیاد از انواع کف پوش های چوبی از خصوصیات این سبک دکوراسیون داخلی است. نقاشی روی شیشه از این سبک ابداع شد.

18- سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو
از بارزترین خصوصیات این سبک دکوراسیون داخلی استفاده از فرم های گیاهی در فرفوژه‌ها ورنگ های روشن و یک دست‌‌ می‌باشد.

19- سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی
طراحی داخلی به سبک فرانسوی مشهور به دل فریبی و همچنین با نشاطی است. سبک فرانسوی در طراحی داخلی ترکیبی از سبک روستیک (روستایی) و سلطنتی (شاهانه ) است. (آرموار) یک نوع کمد یا گنجه‌ی فرانسوی است که به خوبی با بسیاری از وسایل دیگرترکیب‌‌ می‌شود و در اتاق های مختلف یک منزل به سبک فرانسوی وجود دارد. آرموار یک کمد فرانسوی است و روی آن بسیار تزئین شده و حکاکی شده است. رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی فرانسوی متفاوتند. در طراحی داخلی فرانسوی از رنگ های طلایی، آبی، قرمز، سبز استفاده‌‌ می‌شود. در سبک فرانسوی از طرح گل و گیاه و برگ در قاب آینه و صندلی های چوبی بسیار استفاده‌‌ می‌شود. میز و صندلی های یک منزل با طراحی داخلی فرانسوی بیشتر دارای لبه های دالبری شکل هستند تا لبه های صاف و مستقیم. در رنگ آمیزی دیوار و سقف یک منزل با طراحی داخلی فرانسوی ممکن است از رنگ های سفید و کمرنگ استفاده شود، ولی روی هم رفته از طرح و الگوهای گل دار (گل گلی) هم استفاده‌‌ می‌شود. دکوراسیون داخلی فرانسوی برجسته، دلربا و شیک است. بر خلاف چیزی که اثر افراد فکر‌‌ می‌کنند سبک فرانسوی متظاهر و خودنما نیست بلکه بسیار خاکی و همینطور مطبوع است.

20- سبک دکوراسیون داخلی سوئدی
روشن، ساده، سفید و آبی خلاصه‌ای از سبک طراحی داخلی سوئدی است. سبک سوئدی همچنین از روشنایی و آب و هوای اسکاندیناوی الهام گرفته است. زمستان های طولانی مدت خسته کننده با غروب های زود هنگام و روز های کوتاه و کمبود نور طبیعی این سبک را ناگزیر ساخته  که روشنایی مورد نیاز را به فضای داخلی خانه وارد کند. وجود چیزهای کمرنگ، روشن، پر زرق و برق و پرجلوه در دکوری های یک منزل با طراحی داخلی سوئدی معروف است. همین طور که دیوارها، کف زمین و لوازم و اثاث منزل با رنگ های کمرنگ و روشن نور طبیعی را منعکس‌‌ می‌کنند، فضاهای داخلی که با این سبک دکوراسیون داخلیطراحی و دکوراسیون بندی شده اند، بشاش، آرام اند، حتی در روز های تاریک زمستان گرم و صمیمی هستند.

21- سبک دکوراسیون داخلی باروک
معماری باروک از ایتالیا شروع شد و قسمت اعظم اروپا را هم به زیر پوشش خود درآورد. تقریبا از اوایل قرن ۱۷ تا اواسط قرن ۱۸ در بیشتر کشورهای لاتین گسترش یافت. از نظر منتقدین قرن نوزدهم معماری باروک عبارت است از معماری کلاسیک منحط بی‌ساختار و دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب است. باروک در معنی اصلی خود عبارتست از نامنظم، مروارید ناصاف و پرپیچ و تاب و یا غیر عادی باروک نوعی هنر است که در آن قواعد تناسب رعایت نمی‌شود و همه چیز بنا به حواس هنرمند نمایانده می‌شود. این سبک دکوراسیون داخلی هنری دارای روحی از حرکت و جنبش است که نقطه مقابل سکون کلاسیک است. هنرمندان در باروک بر خلاف دوران کلاسیک با احساس خود حرکت می‌کنند و احساس را مقدم بر عقل می‌دانستند.

ماهیت معماری باروک

در معماری باروک ماهیت اصلی آفریده‌ها عبارتند از:

ایجاد هماهنگی و هنجار درمیان عناصر و مضامینی گوناگون و درهم آمیخته نشان متمایز باروک نحوه فکری و احساسی آن است. آنچه که سیمای باروک را مشخص می‌کند، بسط نوعی جهان بینی مخصوص است که در معماری خود را در قدرتی نو نشان می‌هد. قدرتی که فضاهای مختلف را با هم‌‌ می‌آمیزد و حدفی شگفت‌انگیز از ترکیب اجزایی متفاوت بوجود می‌آورد. لازم به ذکر است این نوع نگرش در تمامی رشته‌ها تا از هم گسیختگی ناشی از عصر صنعت باقی ماند.
طراحی فراخ و در مقیاس بزرگ در فضایی شکوهمند و ابهت انگیز، تعبیه فضای کلی در مرکز و منظم کردن سایر فضاها به سمت آن، به خدمت گرفتن عناصر اصلی پیکرتراشی و نقاشی و سایر هنرهای تزئینی برای ایجاد اثری کامل.

22- سبک دکوراسیون داخلی گوتیک
معماری گوتیک، یکی از سبک‌ها و دوره‌های تاریخی معماری است. این سبک دکوراسیون داخلی، سبکی مذهبی بوده که همواره، در خدمت کلیسا بوده است.
آغاز پیدایش هیچ یک از شیوه‌های معماری را به دقت شیوه گوتیک، نمی‌توان تعیین کرد. هنر معماری گوتیک در میان سال های ۱۱۳۷ و ۱۱۴۴ (میلادی) در جریان بازسازی کلیسای سنت دنیس فرانسه پا به عرصه وجود گذاشت و تا اواسط قرن شانزدهم میلادی در اروپا معمول بود. هنر گوتیک در میان دو دوره رمانسک و رنسانس واقع شده است و تا قبل از دوره مدرن گوتیک به عنوان یک صفت منفی به کار‌‌ می‌رفت فیلاریته از آن به عنوان هنر فلاکت زده یاد‌‌ می‌کند. سبک معماری جورجیا الهام گرفته از این سبک در سال های ۱۷۲۰ تا ۱۸۴۰ در کشورهای انگلیسی زبان شهرت یافت.

دوره گوتیک در فرهنگ جهان دوران استیلای مذهب، و بالاخص کلیسا، بر جوامع بوده. نوع ارتباطات در آن دوران به صورت عمودی تعریف‌‌ می‌شده است. بدین معنا که تمام ابعاد و جنبه های زندگی در جهت خداوند و برای خداوند تعریف‌‌ می‌شده. این الگو در معماری آن دوران خود را به صورت فلش های رو به بالا (به سمت خداوند) نشان داده است. دوره گوتیک با ظهور اومانیسم پایان یافت. البته عده‌ای دوره رنسانس را دشمن گوتیک‌‌ می‌دانند .

یکی از ویژگی های معماری گوتیک، قوس نوک تیز است. طاق از این نوع قبل از اینکه آنها در معماری قرون وسطی به کار گرفته شوند، در شرق نزدیک در پیش از اسلام و نیز معماری اسلامی استفاده‌‌ می‌شد. و در نتیجه تصور این است که معماری شرق نزدیک و خاورمیانه الهام بخش برای استفاده از آنها در فرانسه، به عنوان مثال در کلیسای جامع Autun است، در غیر این صورت به سبک رومی هست.

با این حال، بر خلاف نظریه اشاعه، به نظر می‌رسد که به طور همزمان تکامل ساختاری در قوس نوک تیز وجود داشت، که به منظور خرک زدن فاصله های طرح نامنظم، و یا رساندن ارتفاع خرک های عرضی به خرک های مورب بود. این دومی در کلیسای جامع دورهام در راهروی شبستان در ۱۰۹۳ اتفاق‌‌ می‌افتد. قوس های نوک تیز به طور گسترده در تزئین گذرگاه طاقدار کور رومی نیز رخ‌‌ می‌دهد، که در آن قوس های نیم دایره با یک الگوی تزئینی ساده همدیگر را‌‌ می‌پوشانند، و نوک های تیز به صورت تصادفی در طراحی پیش‌‌ می‌آیند. طراحی داخلی به سبک گوتیک همیشه با رنگ های تیره برای دیوارها، سقف و کف زمین مشخص‌‌ می‌شود. در کل برای اینکه این سبک را در طراحی داخلی منزل خود پیاده کنید به یک فضای باز و بزرگ احتیاج دارید، زیرا وجود این سبک به خاطر ترکیب رنگ های موجود در آن موجب گرفتگی و دلگیر شدن فضاهای کوچک‌‌ می‌شود. و این باعث ناراحتی اعضای خانواده و همچنین مهمانان خواهد شد. سبک گوتیک یک جذبه و شهرت عرفانی خاصی را به طراحی داخلی منزل وارد‌‌ می‌کند و طوری است که موجب‌‌ می‌شود فضای داخلی بسیار لوکس به چشم آید.

23- سبک دکوراسیون داخلی اوریگامی
در یک تعریف ساده‌‌ می‌توان گفت «اوریگامی روش ارائه‌ی اشکال است که عمدتاً با خم کردن ماده‌ی مورد استفاده (کاغذ) حاصل‌‌ می‌شود».

اصل لغت «اوریگامی» در زبان ژاپنی از «اورو» به معنی خم کردن و «کامی» به معنی کاغذ گرفته شده است. اما خم کردن کاغذ اسامی دیگری نیز در زبان ژاپنی داشته است که به تدریج به نفع اوریگامی از دور خارج شده‌اند.

سبک دکوراسیون داخلی اوریگامی از همین تعریف الهام گرفته است.

24– سبک دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک
مونوکروماتیک یکی از آسانترین سبک های دکوراسیون داخلی است که یک دکوراتور تازه وارد نیز‌‌ می‌تواند به خوبی آن را ایجاد کند. در این سبک به سادگی از کنار هم قرار دادن اشیاء یک رنگ‌‌ می‌توان به یک تعادل مناسب در این سبک رسید. بدون نگرانی در این باره که رنگ‌ها در کنار هم به خوبی جلوه‌‌ می‌کنند یا نه؟

با تشکر از توجه شما


مطالب مرتبط با موضوع سبک و معماری :

WhatsApp us