چوب درخت نارون

درخت نارون:

این درخت در ناحیه شرقی تا میانه غربی ایالات متحده آمریکا  رشد می کند، نام علمی آن Ulmus Americana  است. درختان نارون از نوع برگریز و نیمه برگریز هستند. بیشتر این درختان از جنگل های طبیعی هستند که به صورت خود رو رشد می کنند. بسیاری از گونه های آن به عنوان درختان زینتی، در باغ ها، درختان پارک و در باغچه های خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

اسلب چوب؛ چوب نارون
اسلب چوب؛ چوب نارون

حدود 30-40 گونه نارون وجود دارد که هر کدام از گونه ها دارای گل هایی هستند که گرده افشانی می کنند.برگ های نارون به صورت متناوب با حاشیه های ساده تک و یا معمولا دوبرابر هستند.

درختان نارون می توانند تا حد زیادی رشد کنند. از بین سه گونه نارون که در کانادا رشد می کنند نارون سفید شایع ترین درختی است که از شرقی ترین قسمت ساسکاچوان تا تمام طول جزیره کیپ برتونی امتداد دارد که یکی از بزرگترین درختان در شرق کاناداست و ارتفاع آن به 125 و قطر 7 متر می رسد، این درخت به راحتی قابل تشخیص است و دارای برگ های دندانه دار مشخص هستند.

قطر تنه درختان نارون 1-6متر(2-3فوت)، وزن خشک آن ها 560کیلوگرم در متر مکعب و سختی 830 ژانکا (واحدی برای اندازه گیری سختی چوب) است.

نارون اگر چه  در موارد بسیاری به عنوان درختی که دارای ماده  حساسیت زا است گزارش شده است  اما به ندرت باعث واکنش های شدید آلرژیک می شود و معمولا بیشترین واکنش های متداول آن شامل سوزش چشم و پوست است. بیماری قارچی، نارون هلندی باعث از بین رفتن تعداد زیادی از این درختان شده است که در بسیاری از درختان نارون شایع است.

چوب نارون:

در طول تاریخ انسان هنگامی که به چوب سخت و بادوام نیاز داشت نارون را انتخاب کرده است، رنگ چوب نارون قهوه ای مایل به قرمز روشن تا متوسط بوده و دانه های به هم پیوسته ای دارد که این امر موجب می شود در برابر تقسیم و قطه شدن بسیار مقاوم باشد، بافت این چوب تا حدودی درشت و ناهموار است، چوب نارون دارای تخلخل با منافذ بسیار بزرگ می باشد، چوب نارون در دو نوع با دوام و غیربادوام وجود دارد که هر دو نوع آن مستعد حمله حشرات هستند و گاه دچار ابتلا به بیماری نارون هلندی می شوند.

این چوب به دلیل داشتن دانه های به هم پیوسته به ویژه در سطوح، می تواند برای کار مشکل ساز باشد، در پایداری و چسب پذیری ضعیف بوده و به خم شدن در بخار پاسخ می دهد، چوب نارون میخ ها و پیچ ها را به خوبی نگه می دارد. نارون  هم چون  نارگیل به هنگام سبز شدن دارای بویی قوی و ناخوشایند است و بعد از خشک شدن بوی آن بسیار کم می شود. این درختان به سرعت در حال رشد هستند و در جوانی بذر می کنند در نتیجه می توانند در مناطقی که درختان بزرگتر از بین رفته اند، رشد آن ها ادامه یابند.

دسترسی به درختان بالغ نارون به دلیل بیماری نارون هلندی بسیار کاهش یافته با این حال دارای قیمتی متوسط است. علیرغم کاربردهای فراوانی که این درخت دارد، شهرت اصلی نارون از زیبایی و سایه ای که ارائه می دهد به دست آمده است.

کاربرد چوب نارون:

چوب نارون کاربرد بسیاری دارد و به دلیل دانه های متخلخل که شبیه دانه بلوط است در پوشش های تخته ای کاربرد گسترده ای پیدا می کند. از این چوب برای تخته های برش قصابی استفاده می شود زیرا بو و طعم ندارد و شکسته نمی شود، نارون در هنگام تماس با آب در برابر پوسیدگی مقاومت می کند بنابراین  در ساخت بسیاری از قایق ها و کشتی های کوچک از آن استفاده می شود. خاصیت خمیده شدن و انعطاف آن باعث می شود که بسیار مناسب صندلی ها و سایر اشکال خم شده باشد. همچنین برای ساخت مبلمان، جعبه, سبد چوبی، کابینت، خمیر و کاغذ چوب, کفپوش، روکش، تابوت و ساخت چوب های هاکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب مرتبط درباره انواع چوب :

 •   4 نوع بهترین چوب مستحکم برای بالابر پله های چوبی
  انتخاب چوب مناسب برای دکوراسیون داخلی می تواند بسیار مشکل باشد . مخصوصاً اگر اینجا در مورد پله صحبت کنیم . دوام و ظاهر کامل به انواع چوبی که برای راه پله و بالابر استفاده می شود ، بستگی دارد .
 • انواع گونه های روکش چوب
  گرما ، زیبایی و عملکرد چوب در ترکیب با ویژگی های منحصر به فرد موجود در بسیاری از گونه های روکش چوب ، آن را به یکی از برجسته ترین مصالح ساختمانی و تزئینی روی زمین تبدیل کرده است.
 • چوب ماهون آفریقایی ( Afzelia africana ) اطلاعات کامل انواع چوب
  یک درخت برگریز از خانواده Fabaceae که می تواند 10 تا 25 متر طول و قطر آن تا 40 سانتی متر رشد کند ، چوب ماهون آفریقایی یا درخت لوبیای خوش شانس (Aflezia africana) به دلیل چوب بسیار مرغوب شناخته شده است
 • کاربرد چوب در تزئین و دکوراسیون خانه
  چوب ها از انواع مختلفی برخوردارند و از هر کدام برای کار خاصی استفاده می شود. برای مثال برخی برای صنایع ساخت و ساز، برخی برای میزها و مبلمان چوبی و… اما در این مطلب می خواهیم کاربرد چوب در تزئین خانه و دکوراسیون داخلی بررسی کنیم. همه ما می دانیم تزئین و دکوراسیون هیچ […]
 • همه چیز در مورد چوب لیگنیا
  چوب لیگنیا از سری چوب های جدیدی می باشد که به دلیل استحکام و مناسب بودن برای انواع پروژه های چوبی، از طرفداران زیادی برخوردار می باشد.
 • تمام آنچه در مورد انواع چوب و مواد مشابه چوب برای فضای داخلی باید بدانید
  از جمله مقایسه ویژگی های انواع چوب خانه های ما دیگر به روش کلاسیک از چوب ساخته نشده اند ، با این حال ، انواع چوب و مواد شبیه به چوب همچنان بخشی جدایی ناپذیر از فضای داخلی خانه هستند . در واقع یافتن خانه ای که اصلاً چوبی نداشته باشد کار سختی خواهد بود […]

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us