نرده چوبی چیست .

نرده و پله چوبی لوکس , چوب خم نرده
نرده و پله چوبی لوکس , چوب خم نرده

قیمت نرده چوبی ارزان

چرا باید از نرده چوبی استفاده کنیم؟

نرده و پله چوبی لوکس , چوب خم نرده
نرده و پله چوبی لوکس , چوب خم نرده

جذابيت و زيبايي مخصوص به خود را دارند. اين جذابيت می‌تواند افراد مشکل‌ پسند يا طرفدار طبيعت و دكورهاي كلاسيك را متحول سازد. نرده‌های طرح چوب و يا چوب مصنوعي در حال حاضر با خواص ويژه خود جاي نرده‌های چوبي را گرفته و يك حالت شيك و منحصربه‌فردی را در دكوراسيون ساختمان‌ها از طريق كلاسيك كردن آن ايجاد می‌کنند. نرده‌های چوبي از جنس چوب مصنوعي ویژگی‌هایی همچون ضد حشره و ضد رطوبت دارند و در مقايسه زمان كمتري را نياز دارند، ضمن اينكه از نظر هزينه هم تقریباً یک‌هفتم نرده‌های چوبي معادل خود می‌باشند.

بسته به فضاي داخلي ساختمان و بر اساس سليقه و سفارش مشتري نرده‌های چوبي ساخته می‌شوند. نرده‌های چوبي در مقايسه با ساير انواع نرده، علاوه بر كاربرد آن‌ها به‌عنوان حفاظ جهت ایمن‌سازی پله‌ها، باعث زيباتر و جذاب‌تر شدن فضاي ساختمان نيز می‌شوند.

نرده‌های چوبي در ابتداي امر طرح ساده‌ای داشتند اما به‌مرورزمان و با پيشرفت تكنولوژي، در شكل و نحوه ساخت و توليد آن‌ها تغييرات زيادي ایجادشده است. بر همين اساس امروزه در كنار روش‌های سنتي و يا استفاده از ماشین‌های خراطي، امكان بهره‌گیری از دستگاه‌های سی ان سي چوب وجود دارد. اين دستگاه‌ها فرايند ساخت انواع نرده، بخصوص نرده‌های چوبي منبت را در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف تسهيل كرده و سرعت بخشیده‌اند.

درمجموع استفاده از نرده‌های چوبي ساده و يا طرح دار امروزه رواج بيشتري دارد. کنده‌کاری، خراطي و يا منبت‌کاری بر روي نرده‌ها می‌تواند به‌صورت دستي و يا با استفاده از ماشین‌های مخصوص انجام شود.
نرده‌های چوبي در دو گروه مختلف قرار می‌گیرند.

گروه اول مربوط به نوع نرده‌های صاف است و تنها در محل گردش اصطلاحاً ((فارسي)) می‌شود به اين معني كه با درجه 90 درجه يا درجه‌های ديگر به يكديگر متصل می‌شود كه به آن نرده ساده اطلاق می‌شود.

گروه دوم به نرده‌های نیم‌دایره يا مثل فنر مربوط می‌شود كه نرده پيچ يا گرد (يا نرده حلزوني يا مارپيچ يا قوسي) نام‌گرفته است.
جنس‌های بكار رفته در تهيه نرده‌های چوبي

نرده چوبي بيشتر از چوب‌های درختان راش يا چوب‌های روسي ساخته می‌شوند و هرکدام از این‌ها مزاياي خاص خود را دارند كه در زير توضيح داده می‌شود:

چوب روسي

چوب روسي به رنگ زرد روشن بوده و وزن كمي دارد. اين نوع چوب از درخت كاج، سرو و سوزنی‌برگ‌های فرلاند و روسيه به دست می‌آید. چوب روسي به دليل داشتن نوعي صمغ در بافت خود در برابر موریانه‌ها و حشرات آسیب‌پذیر نيست و چون از سمت روسيه وارد ايران می‌شود به آن چوب روسي می‌گویند. اين چوب نوع يك، دو و سه دارد.

چوب راش:

چوب راش به رنگ كرم مايل به قرمز بوده و استحكام و مقاومت بالايي دارد. منبع اين نوع چوب در كشور خودمان قرار دارد و از جنگل‌های شمال ايران و درختان راش به دست می‌آید. اين چوب مقاومت بالايي در برابر ضربات وارده داشته و به چوب جنگلي شهرت دارد. كاربرد چوب راش بيشتر در توليد نرده چوبي براي اماكن تجاري است.

لازم به توضيح است كه به علت عدم مرغوبيت و كيفيت لازم در جنس و يا خشک‌کردن چوب‌های درختاني همچون بلوط، گردو، افرا و انواع ديگر، اين چوب‌ها در ساخت نرده مورداستفاده قرار نمی‌گیرند؛ اما چوب‌هایي مانند توسكا، چنار و ممرز (يا چوب بلوط خارجي) چنانچه مرغوبيت و كيفيت لازم را داشته باشند می‌توان در ساخت پایه‌ها، نلبكي و ايستگاه در نرده‌های چوبي بكار برد.

برخي مزاياي نرده‌های چوب در مقايسه با ساير انواع نرده‌ها:
– امكان طراحي و توليد انواع نرده چوبي با توجه به سفارش و سليقه مشتري وجود دارد.
– نرده‌های چوبي می‌توانند در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع وجود داشته باشند.
– اين نوع نرده‌ها نصب سريع و راحتي دارند.
– درصورتی‌که نصب آن اصول لازم را داشته باشد از استحكام بالايي برخوردار است.
– و…
اجزاء تشکیل‌دهنده نرده‌های چوبي:

نلبكي: يك قطعه چوب كه به زمين يا پله اتصال داده‌شده و بر روي آن پايه قرار می‌گیرد.
پايه: چوب خراطي يا منبت‌کاری شده كه مابين نلبكي و دستانداز به‌صورت يك ستون عمودي قرار داده‌شده و در بيشتر مواقع در وسط هر پله قرار می‌گیرد.
دستانداز: چوبي كه با دست گرفته‌شده و از ايستگاه آغازشده و تا انتها ادامه پيدا می‌کند.
ايستگاه: یک‌ پایه كه از ساير پایه‌ها بزرگ‌تر بوده و در ابتدا يا انتهاي هر كار قرارگرفته و كار از ايستگاه يا شاه پايه آغاز می‌شود.

مراحل لازم براي اجراي نرده چوبي

مرحله نصب كردن نرده: اين مرحله براي جلوگيري از مشكلات بعدي مانند تكان خوردن كار بعد از نصب، بايستي به‌وسیله نجار متخصص انجام شود. در اين مرحله ابتدا پيچ و چسباندن نلبكي به سنگ راه‌پله انجام می‌شود و سپس ایستگاه، پایه‌ها و دست‌انداز در جاي خود نصب می‌شود.

مرحله رنگ كردن نرده: كه توسط رنگ‌کار انجام می‌شود. در اين مرحله ابتدا چوب با سمباته صاف شده و سپس به آن آستر می‌زنند و نوبت به پاشيدن سيلر و كيلر می‌رسد. در مرحله بعد بتونه‌کاری كرده و نيم پلی‌استر بر روي كار می‌آید كه در هر رنگي كه موردنظر شما باشد نرده رنگ می‌شود.

هم اکنون شما هم می توانید در وب سایت صنعت ساختمان.آی آر آگهی خود را ثبت نمایید.

نرده چوبی دارای 2نوع مختلف میباشد:
1. صاف است و به صورت 90 درجه یا درجه های دیگر به هم وصل می شود که به آن نرده ساده می گویند.

2. نیم دایره یا مثل فنر است که به آن نرده پیچ میگویند

جنس نرده چوبی:

عمدتاً از چوبهای روسی و راش تهیه میشود.

مشخصات چوب روسی(نراد):

سَبک وزن.رنگ زرد روشن. از درخت کاج و سرو و سوزنی برگها میباشد. مقاوم در برابر موریانه و حشرات به دلیل صمغی که دارد. و چون از روسیه وارد ایران می شود به این نام شناخته می شود.

مشخصات چوب راش:

بسیار محکم و مقاوم.رنگ کرم مایل به قرمز است. و از درخت راش که در جنگلهای شمال ایران است تهیه می شود. در برابر ضربات بسیارمقاوم است.به چوب جنگلی معروف است.برای استفاده نرده در محلهای تجاری کاربرد دارد.

قسمتهای تشکیل دهنده نرده چوبی :

نعلبکی(کفی) : قطعه چوبی که به زمین یا پله متصل و پایه روی آن قرار می گیرد.

پایه(صراحی): چوبی منبت کاری شده و به صورت یک ستون عمودی بین نلبکی و دستاَنداز قرار گرفته و عمدتاً وسط هر پله قرار می گیرد.

دست نرده یا دست انداز(Handrail) : چوبی که ما آن را با دست می گیریم و روی پایه ها متصل شده است.

ایستگاه (شاه پایه): پایه ای بزرگتر با یک گوی چوبی بر سر برای دست گرفتن که اول یا آخر هر کار قرار گرفته است.

مراحل اجرای نرده چوبی: 1.مرحله نصب نرده :توسط نجّار متخصص انجام میشود.در این مرحله اول نعلبکی به کفپله چسبیده و بعد استگاه و پایه ها ودر آخر دست اندازبه آن نصب می شود. 2.مراحل رنگ نرده: توسط رنگکار انجام می شود.در این مرحله اول چوب با سمباته صاف می شود و بعد آستر می زنند و سیلر و کیلر می پاشند و بتونه کاری کرده و نیم پلی استر روی کار می آید.

WhatsApp us