آسپرین : اطلاعات و نکات طلایی درباره اسپرین 

استیل‌سالیسیلیک اسید (نام تجاری: آسپیرین) (به انگلیسی: Aspirin)

آیا می دانید قرص آسپرین علاوه بر خاصیت درمانی ،چه فواید دیگری هم دارد؟مطلب زیر را بخوانید تا با سه خاصیت دیگر آن آشنا شوید.

اطلاعات و نکات طلایی درباره اسپرین

طولانی تر شدن عمر گل ها

 

طراوت گل ها به ما نشاط می دهد و هیچ یک از ما دوست نداریم که این گل های زیبا زود پژمرده شوند.برای طولانی تر شدن عمر گل ها قبل از قرار دادن آنها یک عدد قرص آسپرین خرد شده را درون گلدان بیندازید .دیگر ماده ای که می توانید برای طولانی کردن عمر گل ها از آن استفاده کنید شامل مولتی ویتامین ها ،یک قاشق چای خوری نمک و جوش شیرین می شود.فراموش نکنید که هر چند روز آب گلدان را عوض کنید.

 

کمک های اولیه به باغچه

اطلاعات و نکات طلایی درباره اسپرین

اطلاعات و نکات طلایی درباره اسپرین

قرص آسپرین فقط یک قرص داروئی و از کمک های ضروری برای شما نیست،برای باغچه هم همینطور است.برخی از باغبان ها از آسپرین خرد شده برای ریشه گیاهان یا از مخلوط آن با آب برای قارچ های خاک استفاده می کنند. اما در هنگام استفاده از آسپرین در اطراف گیاهان احتیاط کنید چرا که مقدار زیاد آن می تواند موجب سوختگی یا ایجاد آسیب های دیگر برای گیاهان شود.برای تغذیه خاک باید نصف یا یک عدد قرص آسپرین را در یک لیتر آب،حل کنید.

 

از بین برنده لکه های عرق

 

قبل از اینکه عرق موجب تغییر رنگ زیر بغل لباس سفید شما شود؛این روش را امتحان کنید.دو عدد قرص آسپرین را خرد کنید و با یک فنجان و نیم پودررخت شوئی در آب گرم مخلوط کنید .سپس قسمت های لک شده لباس را به مدت دو یا سه ساعت درون این محلول قرار دهید .

 

اطلاعات عمومی درباره قرص آسپرین

تاریخچه آسپرین

پیشینه استفاده از ترکیبات دارویی حاوی سالیسیلیک اسید به دوران باستان بازمی‌گردد. بیش از ۳۵۰۰ سال پیش بشر این پودر را می‌شناخت. در سال ۱۸۰۰ یک باستان شناس آلمانی که در مصر تحقیق می‌کرد، با ترجمه یکی از پاپیروس‌های مصری متوجه شد که بیش از ۸۷۷ نوع مواد دارویی برای مصارف مختلف در مصر باستان شناخته شده بود که یکی از آنها سالیسیلیک اسید بود که برای برطرف کردن درد از آن استفاده می‌شد. در نوشته‌های دیگری که در یونان بدست آمده است نیز مشخص شده که بشر حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد از شیره پوست درخت بید برای درمان تب و درد استفاده می‌کرده است. همچنین آنها هنگام زایمان زنان از این ماده برای کاهش درد استفاده می‌کردند. امروزه مشخص شده که ماده موجود در این شیره اسید سالیسیلیک است. در سال ۱۷۶۳ یک کشیش انگلیسی به نام ادوارد استون مقاله‌ای در جلسه سلطنتی انگلستان ارائه داد که در آن استفاده از برگ درخت بید را حتی در درمان مالاریا نیز موثر معرفی کرده بود. ۱۰۰ سال بعد یک پزشک اسکاتلندی با همین ترکیب توانست عوارض ناشی از رماتیسم را به طرز معجزه آسایی کاهش دهد. بعدها چارلز فردریگ گرهارت در سال ۱۸۵۹ موفق به تهیه استیل سالیسیلیک اسید ناخالص شد. و در ماه مارچ ۱۸۹۹ کمپانی بایر محصول خود بنام آسپرین را به ثبت رساند.

 

خصوصیات شیمیایی آسپرین

 

قرص های آسپرین

آسپرین به صورت قرص‌های سفید یا بلورهای سوزنی شکل یا به صورت پودرهای بلورین موجود می‌باشد،

 

خصوصیات آسپرین

وزن مولکولی آن ۱۸۰ می‌باشد.

نقطه ذوب آن ما بین ۱۳۵ تا ۱۳۷ درجه سلسیوس می‌باشد.

نقطه جوش آن ۱۴۰ درجه سلسیوس است که در این درجه حرارت تجزیه می‌گردد.

آسپرین دارای بلورهای سوزنی شکل است.

آسپرین در آب به مقدار کم و در الکل به مقدار زیاد محلول می‌باشد.

روش تهیه

یک گرم اسید سالسیلیک را داخل ارلن خشک ریخته و ۱/۵ میلی لیتر انیدرید استیک و ۱ الی ۲ قطره اسید سولفوریک غلیظ به آن اضافه کنید و با چرخش ارلن سعی کنید کلیه مواد با هم مخلوط شوند. ارلن را به مدت ۱۵ دقیقه در حمام آب در دمای ۵۰ تا۶۰ درجه سانتیگراد نگه دارید و در این مدت محتویات ارلن رابا چرخش هم بزنید. پس از این مدت ۱۵ میلی لیتر آب سرد به ارلن اضافه نمائید – آسپرین به صورت بلورهای جامد ظاهر می‌گردد. آن را با قیف بوخنر صاف کنید. برای خالص سازی آسپرین مقدار بدست امده را در ۳ میلی لیتر اتانول و ۷ میلی لیتر آب در گرما حل کرده و کریستالیزه نمایید.

 

کاربرد و مصارف اسپرین

موارد مصرف آسپیرین شامل انواع دردهای متوسط تا خفیف، تب، بیماریهای التهابی همچون روماتویید آرتریت و کاوازاکی وبعنوان مهار کننده تجمع پلاکتی است.

 

منع مصرف آسپرین

مصرف این دارو در موارد زیر منع پزشکی دارد یا لازم است با احتیاط صورت گیرد :

 

همچنین در موارد مصرف طولانی مانند آرتریت روماتوئید و پروفیلاکسی بیماریهای قلبی عروقی مصرف این دارو به علت افزایش احتمال خونریزی شدید ناشی از اثر مهار تجمع پلاکتی آسپرین ، حداقل یک هفته قبل از انجام عمل جراحی باید قطع شود.خونریزی سفیدی چشم مخصوصا پس ازعمل چشم که بعد از قطع مصرف دارو تایک هفته هم ممکن است ادامه داشته باشد

در موارد وجود زخم معده یا اختلالات انعقادی خونریزی دهنده.

بیماران مبتلا به بیماریهای تنفسی همچون آسم یا بیماریهای کلیوی

پولیپ بینی

در کودکان مبتلا به آنفلوآنزا، آبله مرغان و فاویسم

همراه با وارفارین

در کودکان زیر ۱۱ سال احتمال وقوع سندروم کشنده رای (نشانگان رای) را بسیار بالا می‌برد.

منبع ویکی پدیا

گرداوری وود نیوز

WhatsApp us