10 نکته برای نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل

مبلمان چوبی با کیفیت می تواند یک عمر دوام داشته باشد و غالباً یک میراث ارزشمند از نسل های پیشین به شمار می آید. با این وجود، حتی بالاترین کیفیت چوب نیز در صورت عدم مراقبت صحیح مستعد خراش و سابیدگی است.

هنگام خرید مبلمان، همیشه ایده خوبی است که دستورالعمل های خاص نظافت و مراقبت از آن را درخواست کنید. 10 نکته برای نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل وجود دارد که چوب را به بهترین وجه برای نسل های آینده حفظ کنید.

1. مبلمان را به غلط استفاده نکنید.

برای جلوگیری از حلقه ها و آسیب گرما، همیشه هنگام قرار دادن لیوان بر روی میزهای چوبی از محافظ استفاده کنید و هرگز غذای گرم را به طور مستقیم و بدون کاور روی آنها قرار ندهید. برای محافظت از میز اتاق ناهار خوری خود در برابر لکه های مواد غذایی و نوشیدنی ، پارچه های تزیینی یا سفره را روی آن قرار دهید.

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- سطح چوب زیبا
نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- سطح چوب زیبا

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- سطح چوب زیبا

2. از آسیب های محیطی خودداری کنید.

نور خورشید، گرما و سایر عوامل محیطی می توانند به اشیای چوبی خانه شما آسیب بزنند. مبلمان با ارزش را جلوی پنجره ها، دریچه ها یا شومینه ها قرار ندهید ، زیرا نور و گرما می تواند به چوب آسیب برساند و رنگ ان را از بین ببرد.

3. مکررا گردگیری کنید.

مبلمان درخشان یک اتاق زیبا را ایجاد می کند. و مقدار کم گرد و غبار در انجام این کار کمک می کند. حتماً از پارچه نخی نرم و خشک برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید. اگر می توانید مبل ها و میزها و سایر چوب الات خود را به صورت ماهیانه تمیز کنید، این کار واقعا علاوه بر نظافت، برای سالم ماندن وسایل چوبی شما ضروری است. درست است که هیچ کس واقعاً دوست ندارد گردگیری کند، اما این کار یکی از بهترین راه ها برای مراقبت از مبلمان شماست. ذرات موجود در هوا می توانند یک لایه لکه را بر روی چوب بسازند که سطح را خراش می دهد. گردگیری مکرر مانع این اتفاق می شود. برای جلوگیری از آسیب، همیشه از پارچه نرم کتانی یا پیراهن نخی یا میکرو فیبر برای گردگیری استفاده کنید. گردگیرهای دستی به فرم پشم گوسفند برای نظافت سطوح چوبی دکوراسیون و حفراتی که به آسانی با پارچه در دسترس نیستند مناسب است.

4- چوب های خانه خود را تمیز نگه دارید.

گاهی اوقات گردگیری کافی نیست و لازم است مبلمان چوبی خود را به درستی تمیز کنید. هرگز از پاک کننده های چند منظوره استفاده نکنید، چرا که می تواند باعث آسیب رسیدن به سطح کار شود. اگر لکه ای دارید که به شدت چسبنده است، یک پارچه را در آبی که حاوی مقداری مایع ظرفشویی است خیس کنید. تا حد امکان آن را چلانده و لکه را به آرامی پاک کنید. حتما پس از ان با یک پارچه نرم آغشته به “فقط آب”  محل را تمیز کرده و سپس بلافاصله با یک پارچه خشک نرم پاک کنید.

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- میز چوبی زیبا

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- میز چوبی زیبا
نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- میز چوبی زیبا

5- از چوب خود محافظت کنید.

اکثر پولیش ها و اسپری های تجاری حاوی مواد تقطیر نفتی یا روغن سیلیکون هستند تا سطح چوب را تازه و براق کنند و از چوب شما محافظت کنند. از این مواد بیش از حد استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث ایجاد لایه ای شود که در ترکیب با گرد و غبار یک لایه نازک کدر و چسبناک ایجاد می کند. همیشه در استفاده از اسپری پولیش های صنعتی از پولیش کننده مناسب استفاده کنید تا از این لایه کدر جلوگیری شود و هرگز از این محصولات به همراه محافظ موم استفاده نکنید زیرا این ترکیب باعث تشکیل اثرات ناخواسته بدی بر روی چوب میشود.

۶- ساییدگی و پارگی را تعمیر کنید.

مبلمان چوبی حتی با بهترین مراقبت، می تواند صدمه ببیند. برای خراش های کوچک و پوسته شده ها از پوشاننده های خراش سطحی چوب استفاده کنید. این پولیش مایع ساییدگی را پنهان می کند و زیبایی ذاتی چوب را بازیابی می کند.

اگر آسیب بیش از حدی باشد که بتوان با پولیش یا قلم تعمیر جلا سطح را اصلاح کرد، ممکن است لازم باشد به روش تعمیر جدی تری متوسل شوید. نقاشی مجدد یک تکه از وسایل چوبی آسیب دیده، زندگی جدیدی به آن می بخشد و چندین سال دیگر به عمر مفید آن اضافه میکند. نقاشی همچنین با صرف نظر از سمباده کاری به شما امکان صرفه جویی در زمان را میدهد ، مزیتی که اگر لکه گیری کنید ، نمی توانید روی آن حساب کنید.

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- تمیزکردن دکوراسیون

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- تمیزکردن دکوراسیون
نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- تمیزکردن دکوراسیون

7. چوب خشک را مجددا روغنکاری کنید.

اگر مبلمان برای مدت زیادی نگهداری شده و بیش از حد خشک شده است ، ممکن است لازم باشد آن را دوباره روغن کاری کنید. با تمیز کردن آن با صابون روغنی یا یک ماده پاک کننده مناسب دیگر شروع کنید و سپس برای صیقل دادن سطح آن از پشم (سیم) فولاد استفاده کنید. مبلمان خود را با خیال راحت روغن بمالید و بگذارید حدود 15 دقیقه روی چوب خیس شود و روغن به جسم آن نفوذ کند. در واقع شما می خواهید یک پوشش محافظ ایجاد کنید، پس بگذارید مبلمان شما حداقل 24 ساعت به همین حالت بماند.

8- موم را در صورت نیاز تجدید کنید.

بسته به نوع و میزان پرداخت رنگ و روغن، برخی از مبلمان ها ممکن است دارای یک پوشش محافظ مومی باشند. با گذشت زمان و افزایش عمر این قطعات، لازم است مجدداً سطح آن ها را برای ادامه استفاده مفید محافظت کنید. همواره سطوح چوبی را با استفاده از پشم نرم فولادی اماده و صاف کنید و سپس با یک پارچه نرم باقیمانده ذرات را از روی چوب پاک کنید. یک پوشش موم را اعمال کنید و ان را با یک پد اسکاچ ملایم ظرفشویی با فشار اندک و حرکت در جهت دانه بندی چوب، پخش کنید. موم را بیشتر از 20 دقیقه بر روی چوب قرار ندهید. باقیمانده موم را با یک اسکاچ تمیز از روی سطح پاک کرده و سپس با یک پارچه نرم ان را به آرامی پولیش کنید (پارچه را بر روی سطح با سرعت یکنواخت به حالت دایره وار بمالید.) تا وقتی که سطح کار صاف و یکنواخت شود.

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- استفاده از پشم فولادی

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- استفاده از پشم فولادی
نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- استفاده از پشم فولادی

9- بوی چوب را تازه نگه دارید.

گاهی اوقات قطعات قدیمی بوی ناخوشایندی را به خود میگیرند، به خصوص اگر آنها برای مدت زمان طولانی نگهداری شده باشند. برای تازه کردن آن ها می توانید روی سطح آن جوش شیرین بپاشید و یا یک ظرف ذغال را درون کشوها قرار دهید تا بویی که از داخل کمد و وسایل چوبی منتشر می­ شود را جذب کند. حتی می توانید قطعات چوبی را در یک روز گرم و خشک در محل سایه قرار دهید تا از بوی نامطبوع رهایی پیدا کرده و مبلمان خود را با بوی تازگی و نویی جلوه دهید.

10. لکه های سخت را از بین ببرید.

علی رغم تمام تلاش های بی دریغ شما در نگهداری، گاهی اوقات اتفاقات اجتناب ناپذیر می افتد و مبلمان چوبی زیبای شما لکه دار می شود. مهم نیست که چه نوع لکه ای دارید، حتما آن را در اسرع وقت تمیز کنید. مسلم است هر چه مدت زمان بیشتری از آن لکه بگذرد، حذف آن سخت تر خواهد بود.

 • برای لکه های حلقه ای سفید ناشی از لیوان خیس، خمیری متشکل از مقادیر یکسان خمیر دندان سفید و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید. آن را به لکه مالیده و برای مدتی صبر کنید تا از بین برود. سپس سطح آغشته شده را پاک کرده و با پارچه ای خشک کنید.
 • برای لکه های تیره از آسیبی که آب وارد کرده ، سعی کنید لکه را به آرامی با پارچه خیس شده در سرکه بشویید.
 • برای آثار و لکه های به جا مانده از مداد رنگی، مایونز را روی منطقه بمالید. بگذارید چند دقیقه بماند و توجه داشته باشید قبل از تمیز کردن سس با یک پارچه خشک، مایونز به خوبی سطح را مرطوب کرده باشد و به اندازه کافی روی سطح قرار گرفته باشد.

مراقبت مناسب از مبلمان چوبی شما سخت و یا حتی زمان گیر نیست، و پاداش تلاش شما خانه ای خواهد بود که با مبلمان چوبی زیبا پر شده و به خوبی و طراوت روز اولی که خریدید به نظر می­رسد چه الان و چه برای سالهایی که قرار است در آینده از آنها استفاده کنید.

مبلمان چوبی با حسی کلاسیک و ظاهری جذاب و بی نقص حس و حال و هوای دلپذیری را به خانه شما می بخشد.  بوی تلخ و گرم چوب از اصیل ترین رایحه ها است و ظاهر پر صلابت آن حس درونی قوی و با استقامت بودن را درون هر بیننده ای ایجاد میکند . هر قطعه چوبی یک قطعه اصیل است که ارزش توجه کردن به آن را دارد. به همین دلیل است که به توجه و مراقبت هر چه بیشتر و بهتر نیازمند است. اما بسیار مهم است که بدانیم چه چیزی مفید است و چه چیزی نیست.

البته که فصول بارانی مثل پاییز و زمستان، بهترین اوقات برای شما هستند که می توانید 15 دقیقه دیگر در رختخواب خود بمانید یا فقط با یک فنجان گرم شکلات داغ روی مبل دنج خود جاخوش کنید. این زمانی است که می توانید در آشپزخانه بگذرانید، و وعده های غذایی گرم را برای آنهایی که دوست دارید بپزید. در حالی که هوا برای خشک ماندن و خیس نشدن زیر باران و یک استراحت ناب در خانه شما مناسب است، اما آیا مبلمان شما هم واقعاً از این باران ها و یا بخار گرم و مطبوع فنجان شکلات داغ شما در امان است؟؟؟

زمستان می تواند برای هر نوع چوبی سخت باشد. این به دلیل درجه حرارت نیست، بلکه در واقع به دلیل رطوبت است. چوب با محیط خود سازگار است و بسته به شرایطی که در معرض آن قرار گرفته و میزان رطوبت آن منبسط  و یا منقبض می شود. هنگامی که سطح رطوبت خانه شما کاهش می یابد، چوب مبلمان شما نیز رطوبت از دست می دهد، مانند دستان خود شما. اگر چوب خیلی خشک شود، کوچک می شود و ترک میخورد. چوب نسبت به تغییرات رطوبت بسیار حساس است و معمولا در خانه ها میزان رطوبت به طور مداوم در حال تغییر است، به این معنی که مبلمان چوبی شما همیشه در حال انبساط و انقباض هستند.

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- تاثیر رطوبت بر کف چوبی اتاق

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- تاثیر رطوبت بر کف چوبی اتاق
نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل- تاثیر رطوبت بر کف چوبی اتاق

معمولا میزهایی وجود دارند که از چوب مرغوب ساخته شده اند و برای  تحمل و تنظیم در برابر نوسانات دما و رطوبت تنظیم شده اند. یک میز مبل معمولی بدون هیچ گونه تأثیر در طول فصل تا 25 میلیمتر منبسط خواهد شد. در مواردی که شرایط فوق العاده خشک باشد، چوب ممکن است کوچک و شکسته شود، اما به ندرت شاهد این اتفاق هستیم.

برای محافظت از مبلمان چوبی خود در برابر ترک خوردگی، پوسته شدن، یا خشک شدن آن نکات زیر را در ذهن داشته باشید:

 • چوب در دماهای متوسط ​​در حدود 21 تا 23 درجه و رطوبت حدود 50 – 55٪ بهترین کارایی را دارد، بنابراین این همان چیزی است که ما توصیه می کنیم خانه خود را معمولا در این شرایط نگه دارید تا مبلمان چوبی شما در بهترین حالت قرار بگیرد.
 • رطوبت معمول را در خانه حفظ کنید و اطمینان حاصل کنید که دستگاه مرطوب کننده شما به درستی کار می کند تا از بروز مشکلات به ویژه در ماه های زمستان جلوگیری کند.
 • از تغییرات مکرر و ناگهانی رطوبت خودداری کنید، زیرا می تواند به مبلمان آسیب برساند.
 • در صورت امکان مبلمان چوبی را در زیرزمین، اتاق زیر شیروانی، گاراژ یا انباری نگهداری نکنید، زیرا این امر باعث فرسوده شدن سریع تر آن می شود.
 • از گرما یا خشکی اضافی خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث شکسته شدن و ترک خوردگی چوب شود.
 • حتما مبلمان خود را از منابع گرمایی مانند شومینه یا رادیاتور دور نگه دارید.
 • در اتاقهای مرطوب یا در فصول مرطوب و بارانی، از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید تا رطوبت اضافی هوا از بین برود.
 • مبلمان را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید.

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل – ست میز و صندلی چوبی در شرایط ایده ال

نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل – ست میز و صندلی چوبی در شرایط ایده ال
نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل – ست میز و صندلی چوبی در شرایط ایده ال
 • اگر صدای تند و زننده ای را می شنوید که از سمت میز شما می آید، نگران نباشید! طبیعی است که برخی از سر و صداها از چوب خارج شوند زیرا به این صورت در دما و سطح رطوبت متفاوت تنظیم می شود. اگر این نکات را رعایت می کنید و در ماه های زمستان به مبلمان چوبی خود به خوبی توجه کنید، نباید در میزهای چوبی، صندلی یا نیمکت خود مشکلی داشته باشید.
 • بدون رطوبت، بدون گریه” این نکته ای است که باید به آن توجه بسیار داشت. به جای اینکه از پارچه ای مرطوب برای تمیز کردن مبلمان چوبی خود استفاده کنید، از پارچه ای نخی و خشک استفاده کنید تا از جمع شدن گرد و غبار جلوگیری شود. گرد و غبار رطوبت را جذب می کند و این ممکن است باعث نرم شدن چوب شود. این نکته ایست که در مواقع هوای شرجی باید بیشتر و با دقت تر به آن پایبند باشید.
نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل
نگهداری از دکوراسیون چوبی منزل

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با نگهداری چوب :

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us