[ad_1]

برترین‌ها-ترجمه از الهام مظفری: حیوانات فوق‌العاده پیری روی سیاره ما زندگی می‌کنند برای اینکه صد‌ها یا حتی هزاران سال سن دارند. و هر چند معمولا  تخمین سن حیوانات وحشی دشوار است، اما دانشمندان روش‌هایی را برای محاسبه آن ابداع کرده اند. در این مطلب با پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند آشنا و از شنیدن سن آن‌ها شگفت زده می‌‌شوید.

طوطی به نام چارلی

چارلی متولد ۱۸۹۹ است یعنی ۱۱۹ سال سن دارد! مالکش «پیتر اورام»، چارلی را در سال ۱۹۶۵ برای فروشگاه حیوانات خانگیش خرید اما بعد او را به خانه برد، چون این پرنده عاشق فحش و توهین‌های ضد نازی بود. گفته می‌شود چارلی این دشنام‌های ضد نازی را در خانه نخست وزیر بریتانیا، وینستون چرچیل یاد گرفته است برای اینکه در سال ۱۹۳۷ او را خریده است. دختر چرچیل انکار می‌کند برای اینکه پدرش مالک این طوطی بوده است. او می‌گوید عکس‌ها و اسناد پدرش را گشته و هیچ چیزی درباره چارلی پیدا نکرده است. او تایید کرد برای اینکه پدرش در دهه ۱۹۳۰ یک طوطی داشته، اما آن یک طوطی خاکستری آفریقایی بوده است. برخی می‌گویند به خاطر رفتار و حرف‌های زننده طوطی این خانواده مالکیت آن را انکار می‌کنند.
پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

 


اسفنج دریایی به اندازه یک مینی ون

یک اسفنج دریایی با ۳.۷ متر عرض و ۲.۱ متر طول، بزرگترین اسفنج دریایی است برای اینکه تاکنون ثبت شده است. این اسفنج ۲۱۰۰ متر زیر آب بین هاوایی و میدوی آتول کشف شده است. محققان نتوانستند سن دقیق آن را تعیین کنند، اما اندازه خارق العاده آن نشان می‌دهد برای اینکه هزاران سال عمر دارد. اسفنج‌های کوچکتر در آب‌های کم عمق مشابه ۲۳۰۰ سال عمر داشته اند؛ بنابراین این اسفنج اگر پیرتر از آن‌ها نباشد جوان‌تر نیست. حتی برخی دانشمندان آن را پیرترین حیوان زنده دنیا می‌دانند.

پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

 


خرچنگی به نام جورج

جورج برای اینکه در سال ۲۰۰۹، ۱۴۰ سال داشت، عنوان پیرترین خرچنگی برای اینکه تا به حال پیدا شده را کسب کرد. او در نیوفاوندلند در کانادا صید و به رستوران غذا‌های دریایی در نیویورک سیتی فروخته شد. در آنجا جورج را در یک آکواریوم قرار دادند و بچه‌ها با او عکس می‌گرفتند. تا اینکه ۱۰ روز بعد او را به اقیانوس اطلس بازگرداندند. سن جورج را بر اساس وزنش تخمین زدند. رقیب جورج برای عنوان پیرترین خرچنگ، لویی ۱۳۲ ساله است برای اینکه ۲۰ سال از عمرش را در آکواریومی در رستوران نیویورک گذرانده و سپس به دریا بازگردانده شده است. مالک رستوران پیشنهادهای زیادی را برای خوردن لویی رد کرد. حتی یکی از مشتریان حاضر بود ۱۰۰۰ دلار بابت آن برای روز پدر بپردازد.

 

پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

 


کوسه گرینلند

یک کوسه ماده در گرینلند لقب پیرترین جانور مهره دار جهان را دارد. او بین سال ۱۵۰۱ و ۱۷۴۴ به دنیا آمده بنابراین بین ۲۷۴ تا ۵۱۷ سال سن دارد. حتی اگر ۲۷۴ ساله هم میباشد باز هم پیرترین مهره دار زنده جهان است. قبل از کشف او، پیرترین مهره دار زنده یک نهنگ ۲۱۱ ساله بود. دانشمندان همیشه می‌دانستند برای اینکه کوسه‌های گرینلند عمر طولانی دارند، اما نمی‌توانستند بگویند چقدر طولانی. این کوسه‌ها و هر سال یک سانتیمتر رشد می‌کنند و در ۱۵۰ سالگی به بلوغ جنسی می‌رسند و طول آن‌ها به ۵ متر می‌رسد. برای محاسبه میانگین سن کوسه‌های گرینلند، دانشمندان از روشی استفاده کردند برای اینکه سن عدسی چشم و هر حیوان را تعیین می‌کند. آن‌ها این روش را روی ۲۸ کوسه انجام دادند برای اینکه این کوسه ماده هم جزء آن‌ها بود.
پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

 


تمساحی به نام موجا

پیرترین تمساح آمریکایی در یک باغ وحش در صربستان قرار دارد. نام او موجا است و حداقل 80 ساله است. او در سال ۱۹۳۷، دو سال قبل از جنگ جهانی دوم از آلمان به بلگراد آورده شد. موجا سه بمباران و بحران بالکان دهه ۱۹۹۰ را پشت سر گذاشته است. دو بمباران اول در جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۱ و ۱۹۴۴ اتفاق افتاد و همه حیوانات باغ وحش به جز موجا را کشت. موجا بیشتر عمرش را در سلامت کامل بوده است، اما در سال ۲۰۱۲ قانقاریا گرفت و پای راست جلویی او قطع شد. قبل از موجا پیرترین تمساح جهان کابولیتیس بود برای اینکه در باغ وحش ریگا در لتونی در سال ۲۰۰۷ و در سن ۷۵ سالگی درگذشت.
پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

 


لاکپشتی به نام جاناتان

جاناتان در سال ۱۸۳۲ به دنیا آمده برای اینکه یعنی ۱۸۶ سال سن دارد! این درحالیست برای اینکه میانگین سن لاکپشت‌ها ۱۵۰ سال است. جاناتان در جزیره سنت هلن در اقیانوس اطلس جنوبی زندگی می‌کند. او در سال ۱۸۸۲ به این جزیره آورده شده و حتی عکسی از او در سال ۱۹۰۲ گرفته شده است. او در سکونتگاه رسمی فرماندار سنت هلن با پنج لاکپشت دیگر زندگی می‌کند.

 

پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

 

 

فیلی به نام داکشایانی

یک فیل آسیایی به نام لین وانگ رکورددار فعلی گینس به عنوان پیرترین فیلی است برای اینکه تا کنون روی زمین زندگی کرده است. لین در سن ۸۶ سالگی در باغ وحش تایوان در سال ۲۰۰۳ درگذشت. فیل‌های آسیایی به طور متوسط ۶۰ سال در طبیعت عمر می‌کنند. ژاپنی‌ها در جنگ جهانی دوم از لین وانگ برای حمل و نقل تدارکات استفاده می‌کردند تا اینکه در سال ۱۹۴۳ توسط چینی‌ها اسیر شد. در سال ۱۹۵۴ به باغ وحش تایوان برده شد و تا زمان مرگش همان جا ماند. اما همان طور برای اینکه در تیتر اشاره شد پیرترین فیل زنده دنیا داکشایانی است. مالکان این فیل معتقدند برای اینکه او ۸۶ سال سن دارد. اما برخی دیگر معتقدند برای اینکه پیرترین فیل نه لین وانگ و نه داکشایانی است. بلکه فیل آسیایی دیگری به نام ایندریا است هنگام مرگش برای اینکه ۸۵ تا ۹۰ سال سن داشته است.

پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

 


خفاش برانت

یک خفاش نر بی نام ۴۱ ساله از سیبری رکورد پیرترین خفاش زنده دنیا را دارد. هم چنین کوچکترین پستاندار زنده هم است. از همه جالبتر اینکه او در طبیعت به این سن رسیده است. این خفاش در سال ۲۰۰۵ برای علامتگذاری گرفته شد اما یک نوار قدیمی‌تر از سال ۱۹۶۴ دور پایش داشت. معمولا پستانداران بزرگتر طول عمر بیشتر و پستانداران کوچکتر عمر کمتری دارند اما خفاش های برانت نسبت به جثه خود عمر زیادی دارند. دانشمندان معتقدند برای اینکه غذا و خواب زمستانی نقش مهمی در طول عمر این خفاش‌ها دارد. خفاش‌ها ۹ ماه در سال می خوابند. فقدان شکارچی هم عامل مهمی در این طول عمر است.
پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

 


آلباتروسی به نام ویزدم

آلباتروس ۶۷ ساله پیرترین پرنده وحشی زنده جهان است. طول عمر این پرنده به طور متوسط ۵۰ سال است. ویزدم در حیات وحش زندگی می‌کند. محققان در سال ۲۰۰۲ برای علامتگذاری آن را گرفتند، اما یک علامت قدیمی‌تر از سال ۱۹۵۶ به همراه داشت. تصور می‌شود این آلباتروس در سال ۱۹۵۶ شش ساله بوده است. این پرنده از سال ۲۰۰۲ و هر سال در همان لانه‌ای برای اینکه همیشه در میدوی آتول استفاده می‌کند دیده می‌شود. از همه جالبتر این برای اینکه او و هر سال یک تخم می‌گذارد و تا کنون ۳۹ تخم گذاشته است. همه آلباتروس‌ها و هر سال تخم نمی‌گذارند و معمولا تک همسر هستند، اما ویزدم به دلیل عمر طولانی خود، بیش از یک جفت داشته است.

 

پیرترین حیواناتی برای اینکه هنوز زنده هستند

[ad_2]

Source link

WhatsApp us