Pashu padauk

ناررا چوب ,  پادووک پاشو یا چوب پادوک برمه
ناررا چوب , پادووک پاشو یا چوب پادوک برمه

Pterocarpus indicus در (معمولا به عنوان شناخته Amboyna چوب ، padauk مالایی ، پاپوآ گینه نو چوب بلسان بنفش ، فیلیپین چوب ماهون ، آندامان ماموت ، برمه چوب بلسان بنفش ، narra و آسانا در فیلیپین، angsana یا Pashu padauk ) یک گونه از است Pterocarpus بومی جنوب شرقی آسیا ، استرالیا شمالی، وجزایرغربی اقیانوس آرام ، در کامبوج ، جنوبی ترین چین ، تیمور شرقی ،اندونزی ، مالزی ، پاپوا گینه نو ، فیلیپین ، جزایر ریوکیو ، جزایر سلیمان ، تایلند و ویتنام .

بسیاری از جمعیت Pterocarpus indus به طور جدی تهدید می شوند. در ویتنام و احتمالاً در سریلانکا و شبه جزیره مالزی منقرض شده است. در سال 1934 توسط فرماندار کل فرانک مورفی از دولت عایق جزایر فیلیپین از طریق اعلام شماره 652 ، درخت ملی فیلیپین اعلام شد.

Pterocarpus indus گونه ای از Pterocarpus بومی جنوب شرقی آسیا ، شمال استرالیا و جزایر غربی اقیانوس آرام ، در کامبوج ، جنوبی ترین چین ، تیمور شرقی ، اندونزی ، مالزی ، پاپوآ گینه نو ، فیلیپین ، جزایر ریوکیو ، جزایر سلیمان ، و تایلند و ویتنام. ویکیپدیا

نام (های) مشترک: ناررا ، امبویانا

نام علمی: Pterocarpus indus

توزیع: آسیای جنوب شرقی

اندازه درخت: قطر تنه 65-100 فوت (20-30 متر) ، 3-5 فوت (1-1.5 متر)

میانگین وزن خشک: 41 پوند / فوت 3 (655 کیلوگرم / متر 3 )

وزن مخصوص (پایه ، 12٪ MC): .54 ، .66

سختی Janka: 1،260 lb f (5،620 N)

مدول پارگی: 13.970 lb f / in 2 (96.3 MPa)

مدول الاستیک: 1،724،000 lb f / in 2 (11.89 GPa)

قدرت خرد کردن: 8،270 lb f / in 2 (57.0 MPa)

انقباض: شعاعی: 2.8٪ ، مماس: 4.0٪ ، حجمی: 6.9٪ ، نسبت T / R: 1.4

رنگ / ظاهر: چوب چوب می تواند از نظر رنگی متفاوت باشد ، از زرد طلایی تا قهوه ای مایل به قرمز. چوب درخت زرد کمرنگ به وضوح از چوب قلب مشخص می شود. سطوح چهارمساوی شکل نوار روبان را نشان می دهد ، و چوب نیز با شکل متلاطم ، زنبور عسل یا فرفری دیده می شود. سارچه ناررا مملو از خوشه های گره ای است که به خوبی تعریف شده است و چوب بسیار ارزشمند آن به Amboyna معروف است.

دانه / بافت: غلات معمولاً بهم پیوسته است و بعضی اوقات می تواند موج دار باشد. با یک بافت ناهموار تا متوسط ​​و درشت با درخشش طبیعی خوب.

Endgrain: نیمه حلقه متخلخل؛ تکثیر و شعاعهای انفرادی و شعاعی؛ منافذ بسیار بزرگ که به منافذ بزرگ و متوسط ​​طبقه بندی می شوند ، بسیار کمی؛ رسوبات معدنی / صمغ (قهوه ای مایل به قرمز) رایج است. پارانشیم وازانسانس ، بالدار ، مخلوط و باند. پرتوهای باریک ، فاصله نسبتاً نزدیک دارد.

مقاومت در برابر پوسیدگی: ناررا از ویژگی های هوای خوبی برخوردار است و از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی بسیار بادوام است. به طور کلی در برابر حمله موریانه و پودر سوسک بعد از آن مقاومت دارد ، اگرچه گاهی اوقات سوسک های آمبروزیا وجود دارند ، به خصوص در درخت ساجب.

کارآیی: کار با هر دو ابزار دستی و ماشین آسان است ، تنها یکی از مشکلات جانبی ناررا این است که دارای یک اثر سایشی متوسط ​​در برش ها است. ناررا چرخانده ، چسبیده و به خوبی تمام می شود.

بو: ناررا عطر و بوی خاصی دارد که حتی پس از کار ماندگار می شود.

آلرژی / سمیت: اگرچه واکنش های شدید بسیار نادر است ، ناررا به عنوان یک ماده تحریک کننده گزارش شده است. بیشترین واکنشهای متداول شامل سوزش پوست و تنفس و همچنین علائم مانند آسم است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله های آلرژی چوب و سمیت و ایمنی از گرد و غبار چوب مراجعه کنید.

قیمت گذاری / در دسترس بودن: معمولاً به عنوان تخته چوب صادر نمی شود ، قطعات کوچکتر ناررا در بعضی از مواقع از خرده فروشان مخصوص چوب و همچنین دفن امبویا به صورت جامد و روکش در دسترس است. قیمت ها بسته به میزان و نوع شکل متفاوت است: چوب نفیسی از نظر قیمت متوسطی است ، در حالی که امبیونا با درجه بالا به عنوان یکی از گران ترین چوب های جهان قرار دارد.

پایداری: این گونه چوب در ضمائم CITES ذکر نشده است ، اما در فهرست قرمز IUCN قرار دارد. این لیست به دلیل کاهش جمعیت بالای 20٪ در سه نسل گذشته ، که در درجه اول ناشی از بهره برداری است ، آسیب پذیر است.

موارد متداول: روکش ، مبلمان ، کابینت ، قایقرانی ، تخته سه لا ، اشیاء تبدیل شده و وسایل کوچک چوب مخصوص چوب.

نظرات: این چوب شخصیت به شکلی شکافته دارد. از یک طرف ناررا فروتن ، با کارآیی خوب و ثبات ابعادی (مانند سایر اعضایجنس Pterocarpus ) وجود دارد – از طرف دیگر چوب سوزن عجیب و غریب و بسیار گرانبهای معروف به Amboyna است . هر دو از یک درخت مشابه هستند (Pterocarpus indus) ، اگرچه شباهت بین این دو تقریباً قابل تشخیص نیست.

مشخصات چوب های مرتبط:

Padauk آفریقایی (Pterocarpus soyauxii)
Amboyna (Pterocarpus indus)
Andaman Padauk (Pterocarpus dalbergioides)
برمه پادوک (Pterocarpus macrocarpus)
Muninga (Pterocarpus angolensis)
Zitan (Pterocarpus santalinus)