معرفی انواع نرده های چوبی برای پله ها :

 انواع ، طرح ها و نحوه تعمیر

نرده‌های هندریل (که به آن نرده دستی نیز می گویند) ظاهری کلاسیک دارند ، به این معنی که هرگز از مد نمی افتند . آنها مزایای مختلفی دارند ، و آنها را به گزینه ای محبوب در بین صاحبان خانه تبدیل کرده است

نرده چوبی , دست انداز گرد , پله گرد
نرده چوبی , دست انداز گرد , پله گرد

اگر به دنبال تغییر پله های خود هستید با مطالعه این مقاله می توانید بهتر تصمیم را بگیرید .

  • نصب آسان
  • می توانید برای تعدادی از جمله لکه ها ، موم ، روغن و رنگ تصمیم بگیرید .
  • محدوده قیمت بسته به نوع چوب
  • با دوام ، به ویژه چوب سخت
  • در انواع مختلف چوب و سبک موجود است
  • با مواد دیگر مانند فلز و شیشه به خوبی ساخته می شوند .

اگر قصد نصب یک نرده دستی چوبی جدید را دارید ، راهنمای ما برای آئین نامه ساخت و ارتفاع نرده را در اینجا بخوانید.

انواع نرده های چوبی

بلوط و کاج دو مورد از محبوب ترین انواع نرده های چوبی هستند که در مورد قیمت و دوام در بهترین موقعیت مقیاس قرار دارند.

بلوط : چوب سخت است ، بسیار مقاوم است و بنابراین می تواند گران تر باشد .

کاج : چوب نرم است که دوام کمتری دارد اما مقرون به صرفه تر است .

عکس نرده هندریل چوب راش , نرده های طرح چوب , فروش انواع مدل نرده چوبی در شهر تهران و استان تهران , نرده و پله های چوبی , نرده هندریل چوب راش
عکس نرده هندریل چوب راش , نرده های طرح چوب , فروش انواع مدل نرده چوبی

با مطالعه راهنمای ما در مورد چوب سخت در مقابل چوب نرم می توانید در مورد تفاوت چوب سخت و نرم و مزایای هر دو اطلاعات بیشتری کسب کنید :

کدام یک برای قطعات پله چوبی شما بهترین است؟

نرده های بلوط

مدل پله چوبی راه پله , مدل نرده راه پله چوبی , پله لوکس چوبی
مدل پله چوبی راه پله چوب بلوط

چوب بلوط می تواند راه پله را زیبا جلوه دهد ، اما نرده بلوط mdf  می تواند گران باشد. با ترکیب یک نرده بلوط با یک ستون جدید بلوط سفید هم می توانید استفاده . قطعات پله ای سفید از توس یا صنوبر ساخته می شوند بنابراین مقرون به صرفه تر از بلوط هستند . می توانید یک نرده بلوطی دیواری به راه پله خود اضافه کنید تا جلوه کامل شود .

نرده پله چوبی
نرده پله چوبی

نرده های هملاک

نرده‌های دستی شبیه کاج است اما این چوب نرم دوام بیشتری دارد و دانه ای یکدست و بدون گره دارد.

نرده های گردویی

نرده‌های دستی گردو بسیار تیره هستند و رنگ غنی این چوب سخت باعث اضافه شدن جذابیت  لوکس و چشمگیر هر راهرو می شود . باز هم ، اگر به دنبال راهی برای جلوه بیشتر جلوبندی هستید ، می توانید یک نرده گردویی را با محورچوب گردو سفید ترکیب کنید تا با هزینه بسیار پایین تر ، سطح بالایی را به آن بدهید . تضاد چشمگیر بین چوب گردوی تیره و محور سفید بسیار چشم نواز است.

نرده های خاکستری

چوب ماموت گزینه دیگری برای نرده های چوبی سخت است ، دانه نزدیک چوب آن را برای ایجاد نرده های محکم ایده آل می کند . خاکستر یک رنگ چوبی بسیار کمرنگ است بنابراین می تواند به روشن شدن راهروهای تاریک کمک کند و با صفحات شیشه ای فوق العاده  زیبا می شود .

نرده های چوبی با شیشه

نرده های چوبی برای پله
پله چوبی با نرده های شیشه ای

این نرده‌های دستی  بیشتر زاویه دار بوده و دارای شیاری هستند که پانل های شیشه در آن تعبیه شده اند ، یا بدون شیار هستند و به گونه ای طراحی شده اند که براکت هایی روی آنها نصب می شود ، مانند محدوده سازه های همراه با شیشه .

اگر یک نرده چوبی گردتر را ترجیح می دهید ، چوب سخت تیره یا گردو را با شیشه مدرن ترکیب می کند.

راه پله چوبی

طرح های نرده چوبی

نرده های چوبی برای پله
نرده های چوبی برای پله

نرده های چوبی دیواری

نرده‌های دستی گوشه ای چوبی

اگر به دنبال نرده ای هستید که کاملاً متناسب با دیوار باشد ، نصب نرده گوشه  ها را در نظر بگیرید . این نرده های دستی چوبی نیازی به براکت ندارند و در عوض مستقیماً به دیوار نصب می شوند و با پیچ در جای خود محکم می شوند . سپس می توانید سوراخ های پیچ را با گلوله های دانه متقاطع مخروطی ( گلوله های کوچک چوبی که برای پر کردن سوراخ در چوب ساخته شده اند ) پر کنید و انتهای گلوله را یک بار در محل قرار دهید تا یک سطح صاف باشد.

نرده های گوشه های دیوار زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که از پلکان باریکی برخوردار باشید ، زیرا نزدیک به دیوار قرار می گیرند و این انتخاب خوبی برای شما است .

نرده های دستگیره چوبی

هندریل چوب گرد , دست انداز پله
هندریل چوب گرد , دست انداز پله

نرده ها‌ی دستی Mopstick ( نام برند )  به دلیل شباهت آنها به دسته های دستگیره چوبی بلند و گرد نامگذاری شده اند . با این حال ، این نام کمی گمراه کننده است زیرا این نرده‌های دستی کاملاً دایره ای نیستند و در عوض دارای یک کف صاف برای اتصال براکت ها هستند. دستگیره های Mopstick در انواع مختلفی از چوب موجود هستند و باعث می شوند که تزئینات تزئینی بیشتری داشته باشد زیرا می توانید اتصالات مانند درپوش های انتهایی و براکت ها را برای شخصی سازی نرده‌های دستی  اضافه کنید.

نرده های چوبی برای نرده ها

HR ، صفحه چوبی و نرده های چوبی مربع شکل

اگر به جای پلکان بسته نرده دارید ، باید نرده ای انتخاب کنید که با قطعات پله موجود شما کار کند.

سه سبک اصلی نرده های چوبی برای نرده های دستی  وجود دارد .

 این شامل :

نرده چوبی

نان کلبه ای – همانطور که از نامش پیداست ، این نرده دستی چوبی مانند نیم رخ یک نان تست است ، دارای یک قسمت بالا و کناره های خمیده که به شکل شیشه ساعتی در می آیند .

هندریل پله چوب کاج , دست انداز پله
هندریل پله چوب کاج , دست انداز پله

مشخصات HR – این شکل از نیمرخ نان کلبه ای بلندتر و زاویه دارتر است .

نرده های چوبی برای پله
هندریل چوب بلوط

نرده چوبی

سنتی – وجه تمایز یک نرده سنتی این است که دارای یک قله کوچک در قسمت بالای آن است که از مرکز نرده عبور می کند.

نرده های چوبی برای پله
هندریل چوب بلوط , دست انداز چوبی

با راهنمای ما می توانید گزینه های بیشتری برای سبک های نرده پیدا کنید :

 طرح های نرده راه پله :

گزینه های شما چیست ؟

درست کردن نرده‌های دستی چوبی

اکثر نرده‌های دستی چوبی به صورت ناتمام عرضه می شوند که به شما این فرصت را می دهد که لکه یا لاک کامل را بردارید تا زیبایی طبیعی چوب را جلوه داده و از خشک شدن چوب جلوگیری کند. همینطور ، شما می توانید نرده های دستی خود را با رنگی شاد و روشن انتخاب کنید  تا  سلیقه شخصی خود را به نمایش بگذارید . می توانید نرده های چوبی خود را ناتمام بگذارید اما استفاده از روغن ، موم و یا لاک باعث محافظت از روغن های طبیعی  و عرق جای دست افراد می شود که می تواند باعث تغییر رنگ چوب شود .

روغن موم سفت

ما توصیه می کنیم روغن سخت موم را روی نرده های چوبی استفاده کنید که زود خشک شده و مقاوم است استفاده کنید . روغن های موم سخت حاوی ترکیبی از روغن ها و موم ها هستند که برای محافظت از چوب از جمله روغن بذر کتان ، روغن آفتابگردان و موم طراحی شده اند . استفاده از روغن موم سخت ، نرده های چوبی را در برابر لک شدن مقاوم می کند و سطح صاف و زیبایی را به سطح آن می بخشد .

روغن

اگر روش سنتی تری را برای تصفیه چوب ترجیح می دهید ، می توانید دو یا سه لایه روغن بزرک یا ساج استفاده کنید و سپس یک لایه موم بزنید . روغن دانمارک مخلوطی از روغن و لاک است از این رو سخت تر از روغن معمولی است اما به سختی روغن موم سخت نیست .

موم

واکس های که در مرحله پایانی به نرده های چوبی یک سطح فوق العاده صاف می دهند و یک لایه محافظ اضافی به چوب می دهند . موم را می توان به راحتی و در صورت لزوم بدون نیاز به کشیدن نرده ، دوباره استفاده کرد . ممکن است بخواهید پس از روغن زدن روی نرده ، یک لایه موم بزنید درخشش فوق العاده ای پیدا کنند .

لاک الکل زدن

لاک حاوی رزین ، روغن خشک کننده و مواد رقیق کننده است تا باعث ایجاد درزگیری روی چوب شود . با    روغن زدن نرده و پس از خشک شدن ، این لاک  نرده را در برابر نشت رطوبت  محافظت کنید . نکته منفی لاک این است شما را موقعه کار بیشتر ، بر روی نرده اذیت می کند و استفاده از آن مشکل است ، زیرا حباب های هوا یک مسئله رایج است که موقعه طولانی شدن کار شما را آزار می دهد .

لکه دار

اگر می خواهید ظاهر نرده چوبی خود را با محور های موجود ، ستون های جدید و پله های مخصوص راه پله مطابقت دهید ، لازم است قبل از تصفیه چوب لکه بزنید . قبل از استفاده از لکه ، باید یک لایه مُهر و موم سمباده روی نرده های چوب نرم ، مانند کاج قرار دهید ، زیرا چوب نرم خیلی تراز نیست.

تطابق رنگ با چوب ممکن است مشکل باشد ، بنابراین با استفاده از جعبه آزمایش مقدار کمی را در زیر نرده قرار دهید و اجازه دهید خشک شود تا بتوانید تصویری دقیق از رنگ دریافت کنید .

هنگامی که از رنگ راضی بودید ، می توانید لکه را به بقیه نرده ها بمالید و اجازه دهید قبل از مهر و موم چوب با لاک خشک شود . رنگ آمیزی چوب به سادگی رنگ چوب را تغییر می دهد و هیچ گونه محافظتی ایجاد نمی کند ، بنابراین باید کار چوب را با موم یا لاک به پایان برسانید .

نحوه تمیز کردن نرده های چوبی

با تمیز کردن سطح آن با دستمال مرطوب کودک می توانید به راحتی روغن و خاک را از یک نرده چوبی بردارید . اگر یک دستمال مرطوب کودک همه آلودگی ها را پاک نکرد ، یک پارچه را در سطلی که با پیمانه های مساوی از آب و سرکه است فرو ببرید تا آلودگی های لجباز را از بین ببرد و سپس با یک پارچه تمیز و مرطوب باقی مانده را پاک کنید .

در روش دیگر ، از پارچه آغشته به محلول مایع لباسشویی و آب گرم برای تمیز کردن نرده استفاده کنید .

اگر نرده های دستی شما دارای موم است ، پس می توانید واکس دیگری را پس از تمیز کردن به آن بمالید تا جلوه زیبایی به آن بخشد .

نوشته شده توسط : ف . پاکزاد

مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp chat