چگونه یک سبک از دماغه ( لب آبچکان در کف پله )  پله چوبی انتخاب کنیم !

به میزان پیش آمدگی لب پله دماغه گفته میشود . به دماغه لب پله هم گفته میشود

دماغه پله , کف پله
دماغه پله یا لبه پله , کف پله
دماغه و لب پله , کف پله چوبی
دماغه و لب پله , کف پله چوبی

خواه یک ورودی بزرگ با یک راه پله پیچ و خم داشته باشید یا یک مجموعه ساده از پله های منتهی به زیرزمین خود ، دماغه راه پله از ویژگی های مهم ایمنی است . و در حالی که هدف آن بیشتر فایده ای است ، به این معنی نیست که نمی توانید چیزی نصب کنید که جذاب به نظر برسد . هنگام انتخاب نوع خاصی از دماغه پله چبی ، چندین ویژگی مختلف برای جستجو وجود دارد . بسته به محیط ، مواد و ظاهر دلخواه شما باید مطمئن شوید که دماغه ای که نصب می کنید برای خانه و نیاز شما مناسب است .

محیط را در نظر بگیرید و مواد خود را انتخاب کنید

قبل از افزودن دماغه پله ، به محیطی که در آن قرار دارد فکر کنید . آیا قرار است در منطقه ای با تردد زیاد پا باشد یا در یک راه پله چوبی کوچک که فقط شما از آن استفاده می کنید نصب می شود ؟ این عامل می تواند در انتخاب ماده برای دماغه شدن تفاوت ایجاد کند . اگر این منطقه مورد استفاده زیادی قرار می گیرد ، چیزی را انتخاب کنید که با دوام باشد و به راحتی آسیب نبیند . تعدادی از متداول ترین مواد برای سوراخ کردن پله ها شامل PVC ، لاستیک ، آلومینیوم و چوب است . شما می توانید دماغه های ساخته شده از فلز سبک را در انواع مختلفی از برنز ، نقره یا برنز پیدا کنید .

به محلی که در آن دماغه نصب می شود فکر کنید و مواد خود را از آن پایه قرار دهید . اگر در یک منطقه شلوغ از خانه یا محل کار خود یک راه پله بزرگ داشته باشید ، ممکن است به چیزی از PVC احتیاج داشته باشید که جای خوبی برای شما ایجاد کند . اگر قرار است راه پله چوبی در مکانی کاملاً قابل رویت باشد ، در نظر بگیرید چیزی با پایان جذاب یا رنگی که با رنگ کف فعلی شما مطابقت دارد اضافه کنید . کف پا راه پله پایه ای ساخته شده از آلومینیوم یا پی وی سی در مکان هایی که بیشتر پنهان هستند و برای بازدیدکنندگان یا مشتریان شما قابل مشاهده نیستند به خوبی کار می کند . مواد پله های خود را فراموش نکنید . اگر آنها از چوب سخت ، بامبو یا چوب مهندسی ساخته شده اند ، ممکن است بخواهید چیزی را که از چوب ساخته شده است ، در پایان نصب کنید که کامل کننده راه پله موجود است . برای کاشی ، ورقه ، روکش یا پله های فلزی ، پی وی سی ممکن است گزینه بهتری باشد زیرا می تواند به راحتی روی این ماده را بگیرد و پس از نصب در جای خود باقی بماند .

دماغه و لب پله , کف پله چوبی
دماغه و لب پله , کف پله چوبی

شکل دماغه پله خود را انتخاب کنید

از آنجا که ایجاد دماغه راه پله مسکونی به نظر جذاب می رسد ، شما همچنین می خواهید شکل مناسبی برای پله های خود انتخاب کنید . شبیه به طرح های میز آشپزخانه ، شکل دماغه به اشکال مختلفی وجود دارد که می تواند ظاهر پله های شما را بهبود ببخشد و یک ظاهر یکنواخت به آنها ببخشد که به خوبی با دکوراسیون کلی خانه شما مخلوط شود .

 در اینجا متداول ترین اشکال دماغه را شما می توانید انتخاب کنید :

    مداد گرد : این شکل شبیه مداد کناری است و گوشه های آن کمی گرد و بدون لبه های تیز است . صورت دماغه صاف است و در هر دو پله مدرن و سنتی به نظر جذاب می رسد . این شکل یک انتخاب عالی برای خانواده های دارای بچه است زیرا لبه ها به سختی بعضی گزینه های دیگر نیستند در صورتی که فرزندان شما دچار مشکل شوند .

    مربع : با وجود آنچه از نام آن پیداست ، لبه های این شکل در واقع کمی گرد هستند . لبه گرد کمک می کند تا از آسیب دیدگی مانند فرو رفتگی ، خار و خراش جلوگیری شود . شکل مربع به پله های شما تعریف قابل مشاهده و کمی تأثیر چشمگیر می دهد .

    نیمه دور : همچنین به آن ”  مرکز ” گفته می شود ، این شکل یک طرح صاف و منحنی در لبه ها با یک سطح صاف بین آن ارائه می دهد . شبیه نیم ماه ، شکل نیمه گرد اغلب روی پله زیرین اعمال می شود که کمی بیشتر از پله های باقیمانده گسترش می یابد ، همچنین به عنوان فرود شناخته می شود .

    دور کامل : این دماغه آج تا انتهای لبه و قسمت جلوی دماغه خم می شود و به آن حالت و جلوه صاف می دهد . این طرح برای پله های بزرگ ظریف به نظر می رسد اما به اندازه سایر اشکال از لغزش محافظت نمی کند . بیشتر اوقات فقط در هنگام فرود استفاده می شود .

    بدون پیش آمدگی : این سبک بی نظیر است زیرا ظاهری براق دارد . سوراخ دماغه مستقیماً با بالابر زیر قرار دارد تا به نظر برسد که پله ها یک تکه چوب مداوم هستند . به شما کمک می کند ضمن ایجاد ظاهری امروزی و مینیمالیستی ، احتمال لغزش را کاهش دهید .

دماغه راه پله چوبی

دماغه و لب پله , کف پله چوبی
دماغه و لب پله , کف پله چوبی

به پایان رساندن نگاه خود را

هنگامی که در مورد مواد و شکل تصمیم گرفتید ، وقت آن است که تصمیم بگیرید که می خواهید محصول نهایی در خانه شما چگونه باشد . آیا شما به دنبال ظاهری یکنواخت و متناسب با مواد راه پله خود هستید یا چیزی را می خواهید که از کفپوش فعلی شما در یک رنگ یا ماده متضاد به نمایش درآید ؟

اگر پله های چوبی تیره دارید ، مطمئناً نصب جای پله برنجی برجسته خواهد بود . متناوباً ، می توانید چیزی اضافه کنید که کاملاً با پله های شما مطابقت داشته باشد به طوری که دماغه به سختی قابل مشاهده باشد . این واقعاً از نظر طعم و مزه و ایمنی به ترجیح شخصی شما برمی گردد .

ساخت پله مستقیم می تواند به اندازه و مشخصات رنگ شما ، پله و دماغه ایجاد کند . این دماغه سازی در چوب سخت ، چوب سخت مهندسی شده و بامبو برای یک تطابق کامل در دسترس است . قالب های چوبی از یک ماده طبیعی ساخته شده اند ، بنابراین ممکن است در رنگ و دانه چوب تنوع ایجاد شود . هر قطعه از قالب به سفارش ساخته شده است و شما می توانید از انواع مختلفی از اشکال و اندازه ها انتخاب کنید تا ظاهر مطلوبی در خانه خود داشته باشید .  قالب ها از گونه ای متفاوت از تخته کف ساخته شده اند اما برای تکمیل کف پوش شما برای زیبایی ایجاد شده اند .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : راه پله چوبی ، روش انتخاب دماغه مناسب پله

مطالب مرتبط با پله چوبی :