راه پله باید در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت باشد ؟

شما در حال ساخت یک راه پله هستید زیرا باید دو سطح از خانه خود را به هم متصل کنید . راه پله های مختلفی وجود دارد که فرد می تواند از بین آنها انتخاب کند ، از جمله راه پله مارپیچی کم مصرف . اما ، راه پله باید به چه جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت جریان یابد ؟ اگر در حال بررسی راه پله مارپیچی هستید ، پاسخ مورد نیاز شما را در مورد نصب آن در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه ساعت دریافت کرده ایم – و چرا !

پاسخ اینکه آیا راه پله ها باید در جهت عقربه های ساعت باشند یا در خلاف جهت عقربه های ساعت است ، بستگی دارد . از لحاظ تاریخی ، راه پله ها در جهت عقربه های ساعت نصب شده اند ، دلیل اصلی آن این است که بیشتر افراد راست دست هستند . بنابراین ، فرد راست دست هنگام بالا رفتن از پله به نرده دستی دراز خواهد کرد . یک مزیت راه پله در خلاف جهت عقربه های ساعت این است که افراد چپ دست مجبور نیستند که ریل را با دست کمتر مسلط خود نگه دارند .

تصور کنید از پله های خود از سطح زمین بالا رفته اید . به هر دستی که به طور ذاتی به سمت نرده دست می یابید ترجیح شما در جهت راه پله را تعیین می کند . با این وجود ، در هنگام نصب پله مارپیچ ، فاکتورهای دیگری نیز باید در نظر گرفته شود ، مانند عملکرد و میزان باز بودن این پله ها . لطفاً به خواندن ادامه دهید و نه تنها به بهترین اطلاعات برای انتخاب راه پله خود آگاه خواهید شد ، بلکه ما همچنین تاریخچه جذاب منجر به طراحی پله های مارپیچ را ارائه خواهیم داد .

جهت چرخش پله گرد مارپیچ
جهت چرخش پله گرد مارپیچ

آیا راه پله های مارپیچ کاربردی هستند ؟

راه پله های مارپیچ یک روش عالی برای به حداکثر رساندن فضای عمودی در حالی که فضای افقی مورد نیاز را محدود می کند . تا زمان ساختن یک پله مارپیچ ، فاصله سقف تا کف ثابت است . یک تصمیم طراحی که باید اتخاذ شود ، قطر راه پله است . قطر بیشتر پله های مارپیچی بین 186 تا 240 سانتی متر است . اگرچه این به نظر بزرگ می رسد ، اما عرض هر پله فقط حدود 105 سانتی متر خواهد بود .

اگرچه برای صرفه جویی در فضا عملی است ، اما نقطه ضعف راه پله های مارپیچ ، فضای کم استفاده از راه پله است . به ندرت امکان بالا و پایین رفتن همزمان دو نفر وجود دارد . برای کسانی که با یک خانواده شلوغ زندگی می کنند ، یک راه پله باریک می تواند مشکل ساز شود . جابجایی وسایل بالا و پایین از پله نیز مشکل ساز است زیرا راه پله آنقدر محکم است که جابجایی قطعات بزرگ اگر عملی نباشد دشوار است .

جهت چرخش پله گرد مارپیچ
جهت چرخش پله گرد مارپیچ

بدانید که به ندرت راه پله مارپیچی اولین انتخاب ایده آل برای حرکت است . اغلب اوقات ، یک راه پله مارپیچ به دلیل محدودیت هایی که قبلاً ذکر شد ، انتخاب ثانویه حرکت است . با این حال ، این نوع راه پله ها می توانند به خانه شما ارزش افزوده ، هم سهولت دسترسی و هم جذابیت زیبایی را فراهم کنند .

افزودن یک پله مارپیچ در قسمت بیرونی نیز یک انتخاب عملی است زیرا دسترسی آسان بین سطوح یا چندین فضا را با حداقل فضای مورد نیاز امکان پذیر می کند . از پله های بیرونی کمتر رد می شود ، بنابراین ابعاد باریک وقتی می خواهید به راحتی از یک سطح به سطح دیگر بروید ، نگران کننده نیستند اما بسیار مفید هستند . مراقب موادی باشید که برای راه پله مارپیچی در فضای باز استفاده می شود تا بتواند در برابر هوا مقاومت کند . شما می خواهید از چوبی که به راحتی خراب می شود ( یا به خوبی محافظت می شود ) استفاده کنید و فلزاتی را انتخاب کنید که به راحتی زنگ نمی زنند .

برای یک راه پله مارپیچ به چه بزرگی دهانه نیاز دارید ؟

اندازه دهانه راه پله مارپیچ به قطر راه پله مارپیچ بستگی دارد . دهانه راه پله مارپیچی همیشه یک یا دو اینچ از قطر راه پله مارپیچ بزرگتر خواهد بود . دلیل این امر این است که باعث می شود دست روی نرده نتواند به روزنه گیر کند .

راه پله های مارپیچی زیبا هستند ، که اغلب چشم نواز به نظر می رسند . تصمیم گیری در مورد مکان مناسب راه پله به عهده صاحب خانه است . راه پله های مارپیچی اگر در مکانی نصب شود که مانع از دیدن می شود ، می تواند مانند چشم شود . یک مکان ایده آل برای یک پله مارپیچ ممکن است گوشه ای از اتاق باشد تا از نظر زیبایی انگیزترین نتیجه را داشته باشد . با این حال ، وقتی نوبت به تعیین محل می رسد ، پله های مارپیچ به دلیل نیاز به دیوارهای نگهدارنده محدود نخواهند شد ، همانطور که در بیشتر انواع دیگر راه پله ها وجود دارد .

به یاد داشته باشید هنگام اندازه گیری و مکان یابی راه پله مارپیچ خود ، از مقررات مربوط به کد ساختمان پیروی کنید . مقررات بسته به مکان متفاوت خواهد بود . همچنین باید حواستان به ترخیص فاصله از سر باشد که برای اطمینان از فاصله کافی بین هر مرحله و سقف برای صعود ایمن از دهانه و بدون برخورد سر ، اطمینان حاصل کنید .

چرا قلعه ها دارای پله های مارپیچ هستند ؟

جهت چرخش پله گرد مارپیچ
جهت چرخش پله گرد مارپیچ

قلعه ها برای اهداف دفاعی دارای پله های مارپیچی بودند . بیشتر شوالیه های قرون وسطایی از شمشیر با دست راست استفاده می کردند . بنابراین ، چرا این مهم است که این امتیاز را به شوالیه های مدافع ( پایین آمدن از پله ها ) در برابر حمله شوالیه ها ( بالا رفتن از پله ها ) می دهد . از نظر دیداری ، شوالیه مهاجم قوس کمتری برای تاب دادن شمشیر داشت زیرا پله های مارپیچ معمولاً در جهت عقربه های ساعت بودند .

شوالیه مهاجم نیز اغلب از نظر جسمی بیشتر در معرض دید بود و قادر به دیدن مدافع در گوشه پله مارپیچ نبود . با توجه به پله های باریک راه پله مارپیچی ، پا برای امنیت مهاجمان که فضای کمتری برای قرار دادن صحیح پاهای خود روی پله ها داشتند ، ایمن نبود .

در نتیجه

اگرچه پله های مارپیچی جای خود را در تاریخ داشته اند ، اما اکنون به عنوان یک راه حل عملی برای دستیابی به سطوح مختلف یک خانه در نظر گرفته شده اند . نصب راه پله مارپیچی یا در جهت عقربه های ساعت و یا در خلاف جهت عقربه های ساعت به عوامل مختلفی بستگی دارد ، اما به طور کلی ، هیچ قاعده استانداردی وجود ندارد . استفاده دستی اصلی خود را برای استفاده از پله ها ، نمای تمام شده و اندازه مورد نیاز مکان برای تعیین جهت یک پله مارپیچ در نظر بگیرید .

موارد مارپیچ ممکن است به اندازه کافی ساده به نظر برسند ، اما برای هر صاحبخانه ایده آل نیستند . به یاد داشته باشید که این نوع راه پله ها بطور باورنکردنی باریک هستند ، بنابراین ممکن است برای خانواده های فعال راحت نباشد . همچنین ، آنها به دهانه کافی بزرگ نیاز دارند تا بتواند قطر و فاصله ارتفاع راه پله را بین هر پله و سقف قرار دهد .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : روش نصب راه پله دایره چوبی ، جهت نصب راه پله دایره چوبی ، نکات مهم برای نصب راه پله گرد چوبی

مطالب مرتبط با پله چوبی :

گالری عکس پله گرد :