انتخاب بهترین چوب برای نرده های پله

به معنای واقعی کلمه ده ها نوع چوب وجود دارد که می تواند برای پروژه های ساخت خانه استفاده شود . گذر از بهترین گزینه های موجود برای نرده های پله چوبی می تواند یک کار دلهره آور باشد . با این حال ، بسته به محل زندگی ، نوع طرحی که قصد استفاده از آن را دارید ، بودجه و عوامل دیگر ، برخی از انواع چوب ممکن است گزینه بهتری نسبت به سایرین باشد . شما می توانید برای خرید مواد مورد نیاز خود به مکانی عالی مانند  فروشگاه های چوب  بروید ، اما اگر نمی دانید به چه چیزی نیاز دارید ، نمی توانید آن مکان مناسب را پیدا کنید .

برای آشنایی بیشتر با نوع چوبی که برای پروژه بهسازی خانه شما مناسب است ، ادامه مطلب را بخوانید .

نرده های چوبی نه تنها جذابیت زیبایی را ایجاد می کنند ، بلکه محکم و کاربردی نیز هستند .

اهمیت سیستم نرده راه پله به خوبی طراحی شده

انواع نرده و دست انداز پله , نرده چوبی پله گرد , نرده چوبی پله , نرده راه پله چوبی گرد
انواع نرده و دست انداز پله , نرده چوبی پله گرد , نرده چوبی پله , نرده راه پله چوبی گرد

از نظر کاربردی ، یک سیستم نرده تعیین می کند که محیط بیرونی و داخلی ساختمان چقدر ایمن و در دسترس خواهد بود . سلامت ، ایمنی و رفاه سرنشینان به طور مستقیم تحت تأثیر قرار می گیرد . یک سیستم نرده خوب طراحی شده نه تنها پشتیبانی ، راهنمایی و ایمنی را ارائه می دهد ، بلکه زیبایی و جذابیت بصری یک ساختمان را افزایش می دهد و بر نحوه تعامل کاربران با محیط اطراف تأثیر می گذارد .

محیط / موقعیت جغرافیایی

قبل از اینکه حتی پروژه ساخت نرده راه پله خود را شروع کرده و چوب خود را از انبارهای ساختمانی مانند فروشگاه های چوب خریداری کنید ، ابتدا باید مفاهیم مکان را درک کنید . محیط و موقعیت جغرافیایی پروژه نرده پله ممکن است الزامات طراحی سازه و مصالح مورد استفاده ، از جمله روکش نهایی یا روکش را تعیین کند .

برخی از سوالاتی که باید در نظر بگیرید عبارتند از :

آب و هوا مرطوب است یا خشک ؟

هنگامی که آب و هوای کلی نسبتاً مرطوب است ، مواد مقاوم در برابر خوردگی برای کاربردهای بیرونی مورد نیاز است .

آیا نرده نزدیک آب شور است یا در محیط دریایی ؟

اگر قرار است نرده در نزدیکی اقیانوس نصب شود ، باید از مواد مقاوم در برابر خوردگی در داخل و خارج استفاده شود .

آیا نرده در منطقه ای مستعد باد است ؟

معیارهای طراحی ویژه برای ساختمانها در مناطق باد شدید باید در نظر گرفته شود .

الزامات نگهداری از راه آهن ممکن است به تغییرات آب و هوایی فصلی ( گرم یا سرد شدید ، بارندگی زیاد و غیره ) یا به دلیل چشم انداز ( موریانه ها ، مناطق مرطوب و غیره ) بستگی داشته باشد .

مزایای استفاده از چوب

مصالح چوبی برای نرده راه پله ظاهر داخلی خانه شما را به صورت عملی تقویت می کند .

چوب به دلیل زیبایی و انعطاف پذیری خود در برآورده ساختن نیازهای زیبایی طرح نرده معروف است زیرا می توان بدون اضافه کردن هزینه زیاد به پروژه رنگ آمیزی کرد . می توان آن را برای یک ظاهر روستایی دست ساز کرد ، برای ظاهر سنتی تر حکاکی کرد ، یا برای سبک مدرن تر آن را سنباده کرد و شکل داد . سیستم های نرده چوبی داخلی را می توان به راحتی تمیز و نگهداری کرد ، اما سیستم های بیرونی نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند زیرا ممکن است در معرض شکستگی ، کوچک شدن یا پیچ خوردگی باشند . برای اطمینان از سالم ماندن ساختار ، یک نرده چوبی خارجی باید در برابر شرایط آب و هوایی ( باران ، اشعه ماوراء بنفش ، گرما و برف ) محافظت شود تا از خراب شدن یا پوسیدگی جلوگیری شود .

بهترین انواع چوب برای استفاده در نرده پله

شماره 1 : کاج زرد

لمبه چوب کاج , قیمت نصب لمبه , دیوارکوب و سقف کاذب لمبه
لمبه چوب کاج , قیمت نصب لمبه , دیوارکوب و سقف کاذب لمبه

درختان کاج از محبوب ترین گونه ها در جهان هستند زیرا این نوع شامل چندین گونه مختلف درختان است . کاج زرد فوق العاده متراکم است . به همین دلیل است که دوام دارد و می تواند در انواع مختلف آب و هوا رشد کند . این یک نوع چوب محبوب برای ساخت خانه ، ساخت مبلمان و پروژه های مختلف ساخت چوب است .

با توجه به پایگاه داده چوب آنلاین ، تراکم چوب کاج زرد آن را برای پروژه ها قابل اعتماد می کند . همچنین توانایی مقاومت در برابر آب و هوای سخت ، درجه حرارت ، ابزار نجاری و سایر مراحل ساختمانی را دارد . این نوع به دلیل قابلیت کارکرد کلی ، مقاومت در برابر پوسیدگی و تراکم سخت یکی از بهترین گزینه ها برای نرده و کفپوش پله ها است . کاج زرد نه تنها کاربردی و زیباست ، بلکه یکی از مقرون به صرفه ترین چوب های داخلی و خارجی است .

شماره  2 : بلوط سفید

چوب بلوط سفید , معرفی انواع چوب
چوب بلوط سفید , معرفی انواع چوب

چوب بلوط سفید به دلایل زیادی محبوب است . دلیل اصلی محبوبیت آن به دلیل رنگ منحصر به فرد و زیبای آن است – یک قهوه ای روشن تا متوسط ​​با رنگ زیتونی پس از خرد شدن و درمان . همچنین چوبی است که در برابر پوسیدگی کاملاً مقاوم است ، و آن را به گزینه ای با دوام برای پروژه هایی مانند ساخت پله های پله ، ریل ، قالب گیری و پایه های جدید تبدیل می کند . مانند کاج زرد ، قابلیت کار بلوط سفید به اندازه کافی قدرت و خم شدن دارد تا به خوبی با ابزار نجاری کار کند . تنها تفاوت بلوط سفید با کاج زرد این است که با توجه به رنگ برتر آن کمی گران تر است .

شماره 3 : گردو

چوب درخت گردو
چوب درخت گردو

چوب گردو به دلیل رنگ متمایز و تزئینی و ساختاری که با افزایش سن با ارزش‌تر و تیره تر می شود ، مشهور است . در برابر رطوبت داخلی بسیار مقاوم است ، اما برای استفاده در فضای باز بسیار مقاوم در برابر آب و هوا نیست . مقاومت چوب گردو در برابر سایش و پوسیدگی و همچنین استحکام آن در فرآوری و پرداخت چوب ، بسیار بالا است . با اینکه چوب متراکم است ، گردو خیلی سنگین نیست و چکش خور است ، بنابراین می توان آن را به راحتی برای طرح های پیچیده تر نرده راه پله تراش و مجسمه سازی کرد . این نوع چوب نیز مانند بلوط سفید گران تر است .

شماره 4 : افرا

روکش چوب افرا راک ، افرا شکر ، افرا سفید
روکش چوب افرا راک ، افرا شکر ، افرا سفید

درست مانند انواع چوب های ذکر شده در بالا ، افرا نیز به اندازه کافی قوی است که در برابر هرگونه چیزی مقاومت می کند . پردازش ، صیقل دادن ، رنگ آمیزی و لاک زدن آسان است و تعمیر و نگهداری آن نیز راحت است . با این حال ، با تغییرات آب و هوا به خوبی کنار نمی آید . چوب افرا با رنگ روشن و بافتش بکر به نظر می رسد ، اما خراش ها و علائم آن به دلیل این ویژگی می تواند بیشتر نمایان شود . علاوه بر این ، هنگامی که در معرض رطوبت و تغییرات دما قرار می گیرد ، کاملاً مستعد ترک خوردگی است .

نتیجه

همانطور که خوانده اید ، امروزه در مورد چوب برای نرده های راه پله ، گزینه های مختلفی وجود دارد . اگر همه عوامل مهم مانند بودجه ، نوع آب و هوایی که در آن زندگی می کنید ، انعطاف پذیری پوسیدگی ، کارایی و دوام مواد را در نظر بگیرید ، می توانید به بهترین گزینه برای نیازهای خود برسید .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : روش انتخاب چوب مناسب راه پله ، انتخاب چوب در شرایط اب و هوایی مختلف

مطالب مرتبط درباره پله چوبی :