چوب درخت افرا

معرفی چوب درخت افرا:

چوب درخت افرا نیمه سخت و نیمه سنگین، ترد و قابل تورق است. از چوب درخت افرا می توان به دلیل کشیدگی و کاربرد آسان در روکش گیری جایگاه های خاص و صنعت مبلمان به ویژه مبلمان کلاسیک استفاده کرد. رنگ چوب افرا سفید متمایل به کرم است که گاهی دارای رگه های قرمز رنگ می باشد. چوب افرا نسبت به سایر چوب ها به راحتی پاک و تمیز می شوند و در عین حال به دلیل قیمت مناسب می توان در دکوراسیون چوبی منزل، اداره و … به کار برد.

از چوب درخت افرا می توان در اهداف تزئینی و برنامه های تجاری استفاده نمود. علاوه بر چوب افرا که می توان در صنایع دستی استفاده کرد می توان از شربت درخت افرا نیز به عنوان شیرین کننده و طعم دهنده استفاده کرد. علاوه بر این کارها افرا جنبه زینتی نیز دارد و در پارک ها و فضاهای سبز کاشته می شود.

از دیگر ویژگی های چوب درخت افرا می توان به بافت نامشخص آن اشاره کرد. می توان از این چوب برای ساخت میز های کنسول، ساختمان های چوبی، اندام های مصنوعی، آلات موسیقی، لوازم تزئینی و قفسه های دیواری استفاده کرد. همچنین افرا به دلیل مقاومت و طول عمر بسیار بالا قابلیت نقش اندازی و ظریف کاری، خراطی، مجسمه سازی و … را دارد.

چوب درخت افرا-کاربرد چوب درخت افرا

چوب درخت افرا
چوب درخت افرا

بر روی چوب درخت افرا نقوشی مانند چشم بلبلی، راه راه (پلنگی)، موجدار، درخشنده، مجعد و یا نقوشی شبیه به صفحه ویولون به وضوح دیده می شود. این نوع چوب به دلیل وجود این گونه نقوش بر روی بافتش برای ساخت صنایع دستی سفارشی و مبلمان به کار می رود. رنگ چوب تمامی درختان به مرور زمان تغییر پیدا می کند چوب هایی با رنگ روشن مانند افرا به دلیل وجود اکسیژن و اشعه uv به مرور تیره تر می شوند اما نیازی به نگرانی نیست زیرا چوب درخت افرا سال ها زمان می برد تا به رنگ طلایی- عسلی در بیاید.

 چوب درخت افرا
چوب درخت افرا

بنابراین اگر از آن دسته از افراد هستید که می خواهید دکوراسیون خانه تان روشن باشد می توانید در ساخت وسایل چوبی منزل تان از چوب درخت افرا استفاده کنید زیرا علاوه بر رنگ روشنش که فضای خانه تان را روشن تر می کند، به علت تغییر رنگ کمش می توانید با وسایل دیگری که بعدها به خانه شما اضافه می شوند هماهنگی زیباتری ایجاد کنید.

از چوب درخت افرا به دلیل نقوش زیبایی که در بافتش وجود دارد می توان در ساخت ابزار موسیقی از جمله صفحات روی ویولن استفاده کرد. و همچنین به دلیل اینکه چوبی سخت، سبک و شکننده و قابل تورق است می توان در فعالیت هایی چون مبل سازی، صنعت روکش، قالب کفش، پوشش سطوح بزرگ، تولید لوازم مهندسی، تخته خرده چوب، دیوارها، ساخت مجسمه، تخته چندلا و تخته هایی که برای ساخت انبارهای برنج استفاده کرد.

افرا در انواع مختلفی در بازار وجود دارد که می توان هر یک از آنها را در موقعیت خاصی به کار برد.

معمولا بخش بیرونی چوب افرا برای مبل سازی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین استفاده از این چوب در دکوراسیون منزل به دلیل وجود لکه های سفید رنگ و رگه های معدنی است. بعضی از این رگه ها و لکه ها در درخت افرا به رنگ قرمز مایل به قهوه ای دیده می شوند که موجب زیباتر شدن این نوع چوب می شود.

انواع درخت افرا:

انواع درخت افرا شامل افرای قرمز، کرب، نروژی، قندی، نقره ای، ژاپنی، سیاه، راه راه، پوست کاغذی و کلیزوم است که در ادامه به بررسی ویژگی های هر یک خواهیم پرداخت.

درخت افرا قرمز یا سرخ:

 برگ های این نوع افرا از سایر گونه های خود کوچک تر هستند و معمولا در شمال شرقی آمریکا رشد می کنند. جنس چوب این نوع افرا چوب نرم است و به همین دلیل برای ساخت مبلمان به کار می رود. همچنین این نوع درختان در مقابل نور کامل خورشید رشد خوبی خواهند داشت و در سایه رشدشان کاهش خواهد یافت. درخت افرا قرمز را به عنوان درخت زینتی در چمن، کنار رود، فضای سبز و پارک می کارند همچنین به دلیل داشتن شاخه های موزون و شکیل و رنگ تنه قهوه ای به عنوان منظره ساز در زمستان استفاده می کنند.

چوب درخت افرا - افرا سرخ یا قرمز
چوب درخت افرا – افرا سرخ یا قرمز

چوب درخت افرا – افرا سرخ یا قرمز

درخت افرا کرب:

درخت افرا کرب معمولا در باغ ها و پارک های کشورهای ترکیه، اسکاتلند، استرالیا و آمریکای شمالی می روید و به دلیل سختی برای ساخت آلات موسیقی و مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع درخت در فصل پاییز زرد رنگ می شود. در ژاپن و آسیای شرقی به جای افرا کرب، افرا میاب جایگزین شده و کشت می شود. چوب درخت کرب سفید رنگ و سخت است به همین دلیل برای ساخت کف پوش و آلات موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این درخت به عنوان محافظ در کنار آلاچیق ها در پارک ها مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت انبوه یا تک درخت کاشته می شود.

چوب درخت افرا-درخت کرب

چوب درخت افرا-درخت کرب
چوب درخت افرا-درخت کرب

درخت افرا نروژی:

افرا نروژی در اروپای شرقی و مرکزی و جنوب غربی آسیا می روید که در فصل پاییز رنگ برگ هایش به نارنجی متمایل به قرمز و یا زرد کمرنگ تبدیل می شود. عمر این درخت 250 سال است که در قیاس با دیگر گونه های خود عمر طولانی تری دارد و فصل گل دهی آن در فصل بهار است و شامل گل های زرد و یا زرد متمایل به سبز می باشد. این نوع درخت تمایل بسیار زیادی برای جذب رطوبت دارد به همین دلیل ریشه هایش به سطح زمین نزدیک هستند. این ویژگی به درخت کمک می کند در مناطق آلوده نیز رشد کند. چوب درخت افرا نروژی بسیار سخت است به همین دلیل برای ساخت پارکت به کار می رود.

چوب درخت افرا – انواع چوب درخت افرا

چوب درخت افرا - انواع چوب درخت افرا
چوب درخت افرا – انواع چوب درخت افرا

درخت افرا قندی:

درخت افرا قندی معمولا در مناطق شمال شرقی آمریکای شمالی کاشت می شود. همچنین این نوع درخت به دلیل داشتن رنگ های متنوع و چشم نواز در جنوب شرقی کانادا و نیواینگلند مورد توجه قرار گرفته است. درخت افرا قندی در پاییز رنگ هایش به زرد روشن، نارنجی و قرمز تبدیل می شود. این گونه از درخت افرا اگر آب اضافی دریافت کند تنه اش فاسد می شود و اگر آب کمی به ریشه اش برسد باعث خشک شدن برگ هایش می شود. همچنین لازم به ذکر است که شربت افرا از این گونه از درخت افرا تهیه می شود.

چوب درخت افرا – شیره درخت افرا قندی

چوب درخت افرا – شیره درخت افرا قندی
چوب درخت افرا – شیره درخت افرا قندی

درخت افرا نقره ای:

این درخت معمولا در کانادا و شرق ایالات متحده رشد می کند. قسمت پایینی برگ های این نوع درخت به رنگ نقره ای است و مردم محلی آمریکا از آن به عنوان دارو استفاده می کنند. همچنین این درخت در خاک های مختلف رشد کرده و در پاییز رنگ برگ هایش به قهوه ای، زرد کمرنگ و نارنجی تبدیل می شود. معمولا از چوب درخت افرا نقره ای برای ساخت انواع سبدها و مبلمان استفاده می شود.

درخت افرا ژاپنی:

این گونه از درخت افرا در مناطق کره شمالی و جنوبی، چین، ژاپن و جنوب شرقی روسیه می روید. افرا ژاپنی در شرایط مختلفی رشد می کند البته این نوع درخت بسیار کند رشد می کند و برای این کار نیاز به خاک مرطوب و سایه دارد. ریشه های این درخت متراکم و غیر مهاجم هستند به همین دلیل برای مشخص کردن مرزها استفاده می شود. درخت افرا در پاییز به رنگ های بنفش، برنزی و زرد می روید.

درخت افرا سیاه:

مراحل رشد، نوع خاک و محل رویش این نوع افرا شبیه به افرا قندی است و با اسامی مختلفی مثل افرا سیاه، افرا قندی و افرا سنگی شناخته می شود. رنگ پوست این نوع افراسیاه بالغ و خاکستری تیره متمایل به سیاه است و در فصل پاییز اغلب به رنگ زرد می روید.

چوب درخت افرا-افرا سیاه

چوب افرا سیاه
چوب درخت افرا ؛ افرا سیاه

درخت افرا راه راه:

این نوع افرا بومی مناطق شرق آمریکای شمالی است و با نام های افرا موس یا افرا موس وود شناخته می شود. افرا راه راه به دلیل وجود خطوط سفید عمودی روی پوست درخت به این نام شناخته می شود و همین ویژگی باعث تفاوت این نوع افرا با افراهای دیگر می شود. پوست افرا راه راه پس از رشد به رنگ قهوه ای یا قهوه ای مایل به قرمز تبدیل می شود.

درخت افرا پوست کاغذی:

محل رشد این نوع افرا در مرکز چین است و چون پس از بلوغ به ورقه های کاغذی باریک تبدیل می شود به آن افرا پوست کاغذی می گویند. این نوع درخت برای رشد بهتر نیاز به نور کم خورشید، سایه و همچنین خاک مرطوب دارد و آخرین افرایی است که در پاییز رنگش تغییر می کند.

چوب درخت افرا – درخت افرا پوست کاغذی

درخت افرا پوست کاغذی
چوب درخت افرا – درخت افرا پوست کاغذی

درخت افرا چشم پرنده:

چوب درخت افرا  چشم پرنده دارای رنگ های سفید مایل به قرمز یا سفید مایل به زرد است و در سطح آن گره های کوچک و ریزی هستند که زیبایی تنه درخت را دو چندان می کنند. به همین دلیل از این چوب روکش های بسیار زیبایی تولید می شود.

چوب افرا چشم بلبلی
چوب افرا چشم بلبلی
چوب افرا چشم بلبلی
چوب افرا چشم بلبلی

درخت افرا کوهستانی:

از چوب درخت افرا کوهستانی در صنعت درودگری از جمله تهیه روکش های مختلف استفاده می شود. این گونه از چوب درخت افرا علاوه بر تلفیق با روکش های تیره تر برای معرق کاری نیز مناسب است.

چوب افرا کوهستانی مناسب برای فعالیت هایی همچون صنایع روکش و کف پوش سازی، پوشش سطوح بزرگ، لوازم مهندسی، مجسمه سازی و مبلمان، کنده کاری و ظریف کاری و… می باشد علاوه بر این فعالیت ها این گونه از چوب درخت افرا مناسب برای ساخت آجیل خوری و شکلات خوری، پایه چراغ، شمعدان چوبی، انواع مهره های چوبی و انواع کارهای خراطی است. شایان ذکر است که این نوع چوب در حرفه های نازک کاری، منبت کاری و کنده کاری بسیار پرطرفدار و پر کاربرد است. 

درخت افرا شبه چناری:

این نوع افرا در برابر آلودگی، ضایعات صنعتی و … مقاوم است. علاوه بر این درخت افرای شبه چناری مقاومت زیادی در برابر باد نیز دارد به همین دلیل به عنوان بادشکن مورد استفاده قرار می گیرد. از چوب درخت افرا شبه چناری برای صنایعی همچون ساخت ابزار موسیقی، مبلمان، قالب سازی ها و کفپوش های چوبی استفاده می شود. همچنین از خود این درخت به عنوان یک گیاه سایه انداز در خیابان ها و پارک ها استفاده می شود.

درخت افرا کلیزوم:

این نوع افرا بومی قاره آسیا است و خود آن دارای سه نوع متفاوت است که در جنوب غربی چین، قفقاز، هیمالیا، ترکیه و شمال ایران می روید. نام دیگر درخت افرا، کاپادوسیان است که در آب و هوای معمولی رشد نسبتا خوبی دارد. شایان ذکر است که درخت افرا کلیزوم رشد سریعی دارد و رنگ آن در پاییز تبدیل به زرد طلایی می شود. درخت آفرین یا افرا از چشم نواز ترین و زیبا ترین گونه های درخت در جهان است و در نیمه های بهار شکوفه می زند و شکوفه هایش به رنگ سفید است.

رنگ چوب درخت افرا سفید مایل به کرم بوده و انتخاب مناسبی برای سلایق مختلف است. چوب این درخت به در طراحی دکوراسیون منزل، قفسه های دیواری، ساختمان های چوبی و ساخت درب های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب افرا چشم بلبلی
چوب افرا چشم بلبلی

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با معرفی انواع چوب :

WhatsApp us