همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار

آشنایی با درخت سپیدار

درخت سپیدار یکی از 25 تا 30گونه از گیاهان گلبرگ ریز است که بیشتر بومی نیمکره شمالی است.

گونه های مختلفی از این درخت وجود دارد. نام های دیگری که به انواع گونه های این درخت تعلق می گیرد صنوبر  و آسپن را شامل می شود. هرچند تفاوت هایی نیز با این گیاهان دارد. این گونه از تنوع ژنتیکی زیادی برخوردار است و می تواند از 15 تا 50 متر (49 تا 444 فوت) قد بکشد و تنه ی آن تا 2.5 متر (8 فوت 2 در قطر) رشد کند.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  آشنایی با درخت سپیدار

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - آشنایی با درخت سپیدار
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – آشنایی با درخت سپیدار

پوست تنه ی درخت های جوان صاف، سفید تا سبز مایل به سبز یا خاکستری تیره است و اغلب دارای منفذ های آشکار است. سطح درخت های قدیمی، در بعضی از گونه ها صاف باقی می ماند، اما در بعضی دیگر ناهموار و عمیق می شود. شاخه ها باریک هستند (برخلاف بید ها) و جوانه هایی در نوک شاخه موجود است. برگ ها به صورت مارپیچ قرار گرفته و می توانند به اشکال مثلثی و تقریبا دایره ای شکل در طبیعت دیده شوند.

گلبرگ ها از جانب مسطح می شوند به طوری که نسیم به راحتی باعث می شود که برگ ها به جلو و عقب بروند. اندازه برگ حتی در یک درخت منفرد بسیار متغیر است و به طور معمول دارای برگ های کوچک، در شاخه های جانبی و برگ های بسیار بزرگ روی شاخه های در حال رشد قوی است. برگ ها اغلب قبل از پائیز به رنگ طلایی روشن تغییر می کنند.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  کنده های چوب بریده شده درخت سپیدار

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - کنده های چوب بریده شده درخت سپیدار
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – کنده های چوب بریده شده درخت سپیدار

بسیاری از درخت های سپیدار به عنوان درختان زینتی پرورش داده می شوند و از ارقام بیشماری از آن ها در صنعت ساخت سازه های چوبی استفاده می شود. آن ها این مزیت را دارند که با سرعت بسیار سریع، به اندازه بسیار بزرگ رشد کنند.

تقریبا تمام درخت های سپیدار به راحتی از قلمه ها یا جایی که شاخه های شکسته روی زمین قرار دارند، ریشه می گیرند (آن ها همچنین اغلب توانایی مکیدن قابل توجهی دارند و می توانند مستعمرات بزرگی را از یک درخت اصلی تشکیل دهند؛ مانند جنگل معروف پاندو که از هزاران کلون سپیدار ساخته شده است).

این چوب که به چوب درخت سپیدار معروف است، یک چوب با کیفیت بالا و با رنگ سفید مایل به خاکستری است. چوب این درخت سبک تر و متخلخل است. انعطاف پذیری و دانه ی نزدیک آن، آن را برای تعدادی زیادی از کاربردها، مشابه درخت بید مناسب می کند.

در گذشته یونانیان و ایتروسکان ها به دلیل استحکام این چوب، سپری از جنس چوب درخت سپیدار درست می کردند و به دوامی مشابه چوب درخت بلوط مشهور بود، اما با کاهش قابل توجه وزن چوب.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  چوب درخت سپیدار

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - چوب درخت سپیدار
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – چوب درخت سپیدار

چوب درخت سپیدار از لحاظ سختی چه نوع چوبی است؟

از نظر سختی، که با تست اندازه گیری می شود، این چوب که شامل فشرده سازی یک توپ فولادی 2/1 اینچی در نمونه ای از چوب است، نمره 540پوند فوت را به دست می آورد که از بعضی از چوب های نرم مانند کاج سفید، بالاتر است؛ اما در مقایسه با بیشتر سخت چوب ها و حتی برخی از چوب های نرم، مانند صنوبر و سرو، چوب درخت سپیدار چندان قوی به شمار نمی آید.

آیا مبلمان از چنس چوب سپیدار دوام دارد؟

به دلیل سبک بودن این چوب، استفاده از آن در ساخت انواع ابزار آلات مناسب خواهد بود. همه این خصوصیات نشان می دهد که این چوب مناسب برای کابینت و تزئینات داخلی خواهد بود، اما چگالی و تخلخل کم آن باعث ایجاد فازی در سطح و لبه ها می شود که سنباده کشی آن را سخت می کند. اگر از این سوال که “آیا مبلمان از چنس چوب سپیدار دوام دارد؟” تعجب می کنید، جواب مثبت است. خصوصا به این دلیل که چوب سپیدار مقاومت قابل توجهی در برابر پوسیدگی و آسیب حشرات دارد.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  چوب درخت سپیداراز لحاظ سختی چه نوع چوبی است

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - چوب درخت سپیدار از لحاظ سختی چه نوع چوبی است
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – چوب درخت سپیدار از لحاظ سختی چه نوع چوبی است

اصطلاح “سپیدار رنگین کمانی” یعنی چه؟

چوب سپیدار رنگین کمانی

“رنگین کمان” اصطلاحی است که برای توصیف طیف رنگارنگ که گاهی در چوب سپیدار زرد ظاهر می شود، استفاده می شود. علت این تغییر رنگ کاملا درک نشده است؛ اما دانشمندان معتقدند که این مربوط به ترکیب مواد معدنی خاک در رشد درختان است. رنگ ها می توانند از سیاه تا رنگ بنفش، آبی، قهوه ای، طلایی و سبز متغیر باشند.

چوب صنوبر رنگین کمان

چوب سپیدار رنگین کمانی به دلیل ناسازگاری در مغازه های بزرگ تولید، هنوز نامطلوب به نظر می رسد. سپیدار رنگین کمانی گزینه مناسبی است برای کسانی که هم به چوب علاقه مند هستند و هم رنگ های عجیب و غریب را در دکوراسیون خانه می پسندند.

درختان صنوبر بسیار بلند، گسترده و نسبتا سریع رشد می کنند؛ بنابراین آن ها یک منبع تجدید پذیر عالی هستند. خلاصه اینکه اگر به دنبال تخیل منحصر به فردی هستید، سپیدار رنگین کمانی به همان اندازه خوب است.


همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  چوب درخت سپیدار رنگین کمانی

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - چوب درخت سپیدار رنگین کمانی
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  چوب درخت سپیدار رنگین کمانی

موارد استفاده رایج از چوب درخت سپیدار

در بسیاری از مناطق، این درخت ها به سرعت رشد می کنند. از چوب درخت سپیدار به طور گسترده برای تولید کاغذ استفاده می کنند. همچنین به عنوان یک سخت چوب ارزان قیمت که برای ساخت انواع پالت و تخته سه لایه ارزان قیمت استفاده می شود، فروخته می شود. کاربردهای تخصصی تر آن شامل جعبه های کبریت و جعبه هایی است که پنیر کاممبرت در آن به فروش می رسد.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت جعبه کبریت

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت جعبه کبریت
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت جعبه کبریت

چوب سپیدار همچنین در صنعت ساخت تخته اسکی روی برف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا از انعطاف پذیری بسیار مطلوبی برخوردار است و گاهی اوقات در بدنه های گیتارهای برقی و طبل ها نیز استفاده می شود. به دلیل دارا بودن اسید تانیک زیاد، از پوست این چوب برای برنزه کردن چرم در اروپا استفاده می شود.

از چوب درخت سپیدار می توان برای تولید چوب های چینی یا کفش های چوبی استفاده کرد. قالب های پخت انواع غذا که از چوب پوست کنده شده سپیدار ساخته می شود، ممکن است در فریزر، اجاق گاز یا در مایکروویو استفاده شود.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت ظروف

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت ظروف
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت ظروف

چوب سپیدار رایج ترین چوب مورد استفاده در ایتالیا برای نقاشی های تابلو بود؛ نقاشی مونا لیزا و مشهورترین نقاشی های ایتالیایی در دوره اولیه رنسانس، روی چوب سپیدار کشیده شده اند. چوب صنوبر بسیار سازگار است و با این که دوام مطلوبی دارد، اما میزان مقاومت آن به شرایط خاصی که از چوب استفاده می کنید، بستگی دارد.

برای ساختن همه چیز از مبلمان و جعبه گرفته تا آلات موسیقی و اسباب بازی ها، چوب صنوبر استفاده می شود؛ همچنین در طول تاریخ این نوع چوب برای ایجاد ظروف غذاخوری، تابوت، کنده کاری، جعبه، پالت و قاب برای مبلمان یا لوازم داخلی مورد استفاده قرار گرفته است.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت اسباب بازی

استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت اسباب بازی
اسباب بازی چوبی

چه چوب سپیدار شما قدیمی باشد یا جدید، فرآوری شده باشد یا نه، برخی از مصارف فضای باز برای این چوب به دلیل خطرات ناشی از آسیب دیدگی با آب فراوان مناسب تر از سایرین است.

استفاده از چوب در ساخت کاسه چوبی
استفاده از چوب در ساخت کاسه چوبی

به طور کلی، این چوب نباید در سازه هایی استفاده شود که در معرض باران زیاد قرار بگیرند، مانند سقف، طبقه کف در معرض رطوبت، پل ها و راه پله های فضای باز. کاربردهای رایج در فضای باز چوب سپیدار شامل نمای خارجی ساختمان، کرکره، سقف ایوان، ستون، پرده و نرده است. چوب های در معرض آب را گاهی اوقات به منظور چک کردن پوسیدگی یا مشکلات مرتبط با آب و هوا بررسی کنید.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت پرده

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت پرده
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت پرده
استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت اسباب بازی
استفاده از چوب درخت سپیدار در ساخت اسباب بازی

کاربرد چوب سپیدار در ساخت کابینت های آشپزخانه

چوب سپیدار را می توان رنگ آمیزی کرد تا با ظاهر بسیاری از انواع دیگر چوب که عجیب و غریب تر به نظر می رسند و اغلب 2 یا 3برابر بیشتر هزینه آن ها می شود، به خانه شما جلوه ای جدیدتر ببخشد؛ به عنوان مثال بسیاری از کابینت های آشپزخانه از چوب سپیدار ساخته شده و سپس رنگ آمیزی می شوند که مانند کابینت های ساخته شده از چوب درخت گیلاس یا بلوط، گران قیمت به نظر می رسد. چوب درخت سپیدار با قیمت پایین و امکان پنهان کردن رنگ واقعی آن، آن را به یک انتخاب محبوب برای کسانی که مایل به ایجاد یک کابینت زیبا در حد بودجه خود هستند، تبدیل کرده است.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  کاربرد چوب سپیدار در ساخت کابینت های آشپز خانه

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - کاربرد چوب سپیدار در ساخت کابینت های آشپز خانه
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – کاربرد چوب سپیدار در ساخت کابینت های آشپز خانه

کاربرد چوب سپیدار در ساخت وسایل چوبی منزل

از آنجا که چوب سپیدار نسبتا نرم است و به اندازه سایر انواع چوب سخت که در مبلمان مورد استفاده قرار می گیرند، سخت نیست، معمولا انتخاب اول نجاران برای ساخت مبلمان نیست. با این حال، برای مبلمان نقاشی شده کاملا محبوب است. نرمی سپیدار (در مقایسه با چوب های سخت دیگر مانند بلوط یا گردو) بدان معنی است که چوب سپیدار رنگ شده به راحتی در برابر خراشیده شدن، آسیب دیدگی و لب پر شدن تسلیم می شود. با این وجود، با استفاده از رنگ روغنی باکیفیت مناسب در واقع می توانید مقاومت چوب در برابر خراش ها را افزایش دهید. بنابراین برای قطعات مبلمان که می توان آن ها را رنگ آمیزی کرد، سپیدار یک جایگزین عالی برای صرفه جویی در هزینه برای چوب های بسیار سخت تر است.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  کاربرد چوب سپیدار در ساخت وسایل چوبی منزل

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - کاربرد چوب سپیدار در ساخت وسایل چوبی منزل
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – کاربرد چوب سپیدار در ساخت وسایل چوبی منزل

مقایسه چوب سپیدار فرآوری شده و فرآوری نشده

 چوب سپیدار فرآوری شده نسبت به چوب فرآوری نشده، نسبت به آب به طور قابل توجهی مقاوم است. طبق گفته دانشگاه مینسوتا، فرآوری چوب نه تنها از عناصر، بلکه از چوب در برابر حمله حشرات نیز جلوگیری می کند. چوب سپیدار فرآوری نشده به طور متوسط فقط سه تا چهار سال دوام می آورد. در مقایسه با سایر چوب های سخت، چوب سپیدار به دلیل تراکم آن، یکی از بد قلق ترین گونه ها در عملیات فرآوری است. بسیاری از تولیدکنندگان از روش های فرآوری جایگزین با استفاده از ترکیبات مختلف بتونه و امولسیون موم استفاده می کنند. اگر قصد استفاده از این نوع سپیدار فرآوری شده را در خارج از منزل دارید، با یک فروشنده با تجربه مشورت کنید.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  الوار سپیدار

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - الوار سپیدار
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – الوار سپیدار

رنگ آمیزی چوب درخت سپیدار

چوب این درخت به دلیل توانایی خوب در رنگ آمیزی مشهور است. این چوب انتخابی عالی هنگام ساخت پروژه های نجاری است که باید رنگ شوند. چوب سپیدار نسبت به پوسیدگی نسبتا مقاوم است و هنگامی که به طور کامل سنباده کشی و رنگ آمیزی شده باشد، در بسیاری از پروژه های داخلی آمادگی لازم برای انواع برش را پیدا می کند. اگر قصد استفاده از چوب درخت سپیدار را برای سازه های چوبی در فضای باز دارید، ممکن است بسته به پروژه و محل قرارگیری قطعه تمام شده، هر دو سال یکبار مجبور شوید آن را دوباره رنگ آمیزی کنید.

رنگ آمیزی چوب سپیدار موضوع دیگری است؛ در نوع بومی، برای رسیدن به نتایج خوب هنگام رنگ آمیزی، لازم است که تمام سطوح با دو لایه از پرایمر چوب پوشیده شده تا برای رنگ آمیزی آماده شود. این کار باعث می شود رنگ یا حتی جلای بسیاری به طور یکنواخت جذب شود. رنگ های ژلی به طور معمول بهتر از رنگ های نافذ عمل می کنند. رنگ های مبتنی بر آب ممکن است باعث ایجاد سطح ناخوشایند در سطح چوب شوند  که صد در صد به سنباده کشی اساسی قبل از رنگ نیاز دارد.

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار –  رنگ آمیزی چوب درخت سپیدار

همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار - رنگ آمیزی چوب درخت سپیدار
همه چیز راجع به درخت و چوب سپیدار – رنگ آمیزی چوب درخت سپیدار

برخی از نجاران سعی در استفاده از سپیدار برای شبیه سازی چوب های سخت تر مانند افرا را دارند. این می تواند مشکل باشد؛ زیرا حتی اگر دانه این دو نوع چوب تا حدودی مشابه باشد، فردی که متخصص این کار باشد، تقریبا همیشه می تواند اختلافات را تشخیص دهد. هنگام تلاش برای تقلید از چوب دیگری مانند افرا، سعی کنید از چوب هایی استفاده کنید که نسبتا عاری از بخش های خاکستری یا سبز باشد. داشتن کمی دانه خوب است، اما چوب درخت سپیدار تمایل دارد مقاطع بزرگی داشته باشد که از رنگ تیره تری نسبت به کرم سفید معمولی برخوردار است. برای بهترین نتیجه هنگام تقلید از ظاهر چوب دیگر با چوب سپیدار، حتما قبل از شروع رنگ آمیزی کل پروژه چوب، رنگ مورد نظر را روی بخش باطله چوب آزمایش کنید.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی