مزایا و معایب چوب کاج روسی

نگاهی اجمالی به مزایا و معایب چوب کاج روسی

امروزه استفاده گسترده از چوب در انواع صنایع از جمله صنعت ساختمان سازی امری غیر قابل انکار است. وجود تنوع بسیار زیاد در چوب های مورد استفاده، ضرورت اطلاع از مزایا و معایب هر نوع چوب را دو چندان می کند، چرا که عدم انتخاب چوب مناسب پروژه شما، می تواند در آینده مشکلات متعددی را برایتان ایجاد کند. چوب کاج روسی یکی از انواع چوب های محبوب محسوب می شود.

چوب ترمووود چیست؟ همه چیز درباره چوب ترمووود و فرایند اصلاح چوب

این چوب نیز مانند هر نوع چوب دیگر نقاط قوت و ضعف خود را دارد.

چوب کاج
چوب کاج

از مزایای چوب کاج روسی می توان به استحکام و مقاومت زیاد برخی گونه های آن، سهولت کار بر روی آن به وسیله ابزار، پذیرش مناسب رنگ، روغن و عملیات پرداخت نهایی و از معایب چوب کاج روسی می توان به وجود صمغ به عنوان مانعی جهت سمباده زنی، در معرض پوسیدگی بودن، کج یا چندگانه بودن تنه درخت آن اشاره کرد. با ما در این مقاله همراه باشید تا بیشتر با مزایا و معایب چوب کاج روسی آشنا شوید.

نگاهی اجمالی به انواع رنگ چوب, رنگ چوب چیست؟

تخته کاج روسی
تخته کاج روسی

نگاهی اجمالی به مزایا و معایب چوب کاج روسی

چوب کاج روسی و ویژگی های آن

قبل از ورود به بحث مزایا و معایب چوب کاج روسی باید ابتدا این چوب را شناخت، چرا که در ایران کلمه چوب روسی برای اشاره به چند نوع چوب کاملا متفاوت استفاده می شود.

اگرچه کلمه چوب روسی به انواع چوب های وارداتی از کشور روسیه اطلاق می شود اما چوب کاج روسی از درخت کاج روسی تهیه می شود. این درخت که با نام Pitch Pine شناخته می شود از خانواده کاجیان همواره سبز است. علت روسی نامیده شدن آن، شناسایی آن در کشور روسیه برای اولین بار است. طول درخت کاج روسی به 35 متر و ضخامت تنه آن به 1.8 متر می رسد، همانطور که طول الوار تهیه شده از این درخت به 15 متر و پهنای آن به یک متر می رسد.

از ویژگی های چوب کاج روسی می توان به رنگ آن اشاره کرد که در ناحیه مغز چوب، قهوه ای متمایل به قرمز و در نواحی بیرونی تر سفید متمایل به زرد است. این چوب اگرچه در زمره نرم چوب ها (Soft Wood) به حساب می آید اما مقاومت خوبی دارد و اگر بخواهیم با اعداد و ارقام صحبت کنیم باید بگوییم که مقاومت آن در برابر خردشدگی 410 مگاپاسکال است. البته باید دانست که چوب کاج روسی گونه های متنوعی دارد. برخی از گونه های این چوب مانند کاج زرد جنوبی به دلیل تراکم زیاد بسیار مقاوم هستند و برخی دیگر از گونه ها دارای تراکم کمتر و در نتیجه مقاومت کمتری هستند.

چوب آکاژو: قیمت و مشخصات فنی چوب اکاژو

کاربردهای چوب کاج روسی

اجازه دهید قبل از صبحت پیرامون مزایا و معایب چوب کاج روسی به کاربردهای این چوب اشاره کنیم، چرا که اطلاع از کاربردهای وسیع این چوب، اهمیت آشنایی با مزایا و معایب چوب کاج روسی را برجسته تر می کند.

 در یک کلام باید گفت که چوب کاج روسی کاربردهای زیاد و متنوعی دارد. نوع کاربرد این چوب بسته به میزان تراکم گونه های آن، متفاوت است. برخی از انواع چوب های روسی بسیار متراکم و مقاوم هستند. از این نوع چوب ها در ساخت سازه های سنگین مانند چوب ریل قطار، کشتی، اسکله، انبار، پل، خرک، ستون، تیرک، خرپا در سقف و شاه تیر استفاده می شود. گونه هایی که دارای تراکم کمتری هستند در ساخت خمیر چوب، تخته چندلا، روکش، صندوق و جعبه، تخته بندی قائم، لایه زیرکف، کفپوش، مبلمان و بشکه سازی مورد استفاده هستند.

تخته کاج روسی
تخته کاج روسی, مزایا و معایب چوب کاج روسی- کاربردهای چوب کاج روسی

مزایا و معایب چوب کاج روسی- کاربردهای چوب کاج روسی

مزایا و معایب چوب کاج روسی

چوب کاج روسی نیز مانند هر چوب دیگر محاسن و معایب خاص خود را دارد. شما در ادامه با مزایا و معایب چوب کاج روسی به طور تفصیلی آشنا می شوید.

مزایای چوب کاج روسی

اگر بخواهیم از خوبی های این چوب بگوییم باید گفت که اگرچه در تقسیم بندی انواع چوب در زمزه نرم چوب ها دسته بندی می شود اما مستحکم است. همین استحکام زیاد خصوصا در برخی گونه های آن مانند کاج زرد جنوبی به آن قابلیت استفاده در سازه های سنگین مانند واگن بارکشی را داده است. استفاده از چوب کاج روسی در مناطق با آب و هوای متغیر و نیز مورد استفاده های سخت و سنگین از مزایای این چوب است.

اگر در کف سازی ساختمان های عمومی و کارخانجات از کاج روسی برای روکش نهایی استفاده شود، موجب دوام طولانی مدت آن خواهد شد.

نکته دیگر پیرامون استحکام چوب کاج روسی قابلیت محکم نگه داشتن میخ در خود است.

انعطاف نداشتن از دیگر مزایای چوب کاج روسی است و به آن قابلیت استفاده در اموری مانند خرپا و داربست را می دهد.

از دیگر مزایای چوب کاج روسی می توان به ظاهر زیبای آن اشاره کرد چرا که بافت های تیره رنگ که در نواحی رشد آن وجود دارند، نوارهای زیبایی در سطح آن ایجاد کرده اند. همین زیبایی باعث پرطرفدار بودن این چوب در کف سازی است. گونه بازیافت شده این چوب در آمریکای شمالی بسیار محبوب است چرا که گرم، زیبا و چشمگیر است. به نظر می رسد علت این مساله وجود لکه های سیاه نامنظم در آن باشد.

نرمی این چوب از دیگر مزایای چوب کاج روسی است، امتیازی که عمل سمباده زنی را راحت می کند؛ هر چند وجود صمغ عاملی مزاحم بوده که در بحث معایب چوب کاج روسی به آن خواهیم پرداخت.

آسانی کار بر روی این چوب به وسیله اکثر ابزارها، از دیگر مزایای چوب کاج روسی به حساب می آید. انجام عملیات پرداخت نهایی نیز روی این چوب آسان است، چرا که چسب کاری و پرداخت رنگ و روغن را به خوبی می پذیرد.

تخته کاج روسی
مزایای چوب کاج روسی, تخته کاج روسی

مزایای چوب کاج روسی

معایب چوب کاج روسی

چوب کاج روسی در کنار تمامی نکات مثبتش، نقاط ضعفی نیز دارد. اولین عیب این چوب در دسترس نبودن آن به عنوان یک گونه الواری اصلی است. علت این مساله این است که بسیار اتفاق می افتد که تنه درخت کاج روسی کج است و یا یک تنه ندارد بلکه چند تنه ای است. مساله دیگر سرعت رشد پایین این درخت است.

از دیگر معایب چوب کاج روسی می توان به ناهموار بودن بافت این چوب اشاره کرد.

همانطور که در بحث مزایای چوب کاج روسی توضیح داده شد، کار بر روی چوب کاج روسی با بسیاری از ابزارها آسان است اما کار با ابزارهای دستی قدری مشکل است. صمغ موجود در این چوب ابزار را چسبنده و عمل سمباده زنی را با مشکل مواجه می نماید.

اگرچه وجود صمغ زیاد در چوب کاج روسی مانع از پوسیدگی است و در قدیم منبعی مهم در تولید قیر و الوار در ساخت کشتی، الوار معدن و ریل راه آهن محسوب می شده است، اما باید دانست که این چوب در معرض پوسیدگی است بنابراین در صورت استفاده از آن در محیط های مستعد پوسیدگی مانند ریل قطار باید با استفاده از ماده های محافظ، عمل آورده شود.

نکته دیگر اینکه هرچند لایه های بیرونی تر چوب کاج روسی را می توان با مواد نگه دارنده عمل آورد ولی متاسفانه مغز چوب کاج روسی این مواد را نمی پذیرد و مقاومتش در برابر پوسیدگی بین سطح میانه تا کم اندازه گیری می شود.

از دیگر معایب چوب کاج روسی ایجاد التهابات پوستی در پوست های حساس، هنگام کار با خود این چوب، خاک اره و صمغ آن است.

دقت شود که خشک سازی چوب کاج روسی باید با دقت انجام شود چرا که ممکن است موجب ایجاد ترک در آن گردد.

تخته کاج روسی
مزایای چوب کاج روسی

معایب چوب کاج روسی

کلام آخر

اگر تا انتها مقاله را خوانده باشید لابد دریافته اید که چوب کاج روسی اگرچه نقاط ضعفی دارد اما وجود نقاط قوت فراوان در آن باعث محبوبیت زیاد آن شده است. شما می توانید با استفاده از چوب کاج روسی در سازه های خود از زیبایی و نیز قابلیت های آن بهره ببرید. مهم نیست که چه سازه ای مد نظرتان باشد، چوب کاج روسی با تنوع کاربرد زیاد خود در همه جا قابلیت حضور و نقش آفرینی دارد.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط :