9 روش نگهداری از چوب

از قدیم استفاده از چوب در ساخت منازل بسیار مرسوم بوده است. استفاده از چوب حین زیبائی بی نظیر و گرمایی که به خانه می بخشد نیاز به مراقبت دارد. روش های نگهداری از چوب زیاد سخت و وقت گیر نیست ولی با رعایت آن ها می توانید طول عمر چوب را در خانه ی خود افزایش دهید.

وسایل چوبی با کیفیت می تواند یک عمر دوام داشته باشد. با این وجود، حتی بالاترین کیفیت چوب نیز در صورت عدم مراقبت صحیح مستعد خراش و سایش است.

هنگام خرید وسایل چوبی برای منزل خود، همیشه خوب است که بخواهید از دستورالعمل های خاص نظافت و مراقبت از چوب مورد نظر استفاده کنید.

ساده ترین روش های نگهداری از چوب روغن کاری آن، زدودن غبار، جلوگیری از آسیب های محیطی نظیر نور خورشید و … است که در ادامه ی مقاله با هر کدام از این روش ها بیشتر آشنا می شوید.

روش های نگهداری از چوب – تمیز کردن سطح چوب

نگهداری از چوب
نگهداری از چوب

1. از وسایل چوبی به درستی نگه داری کنید.

یکی از روش های نگهدای از چوب برای جلوگیری از ایجاد لکه و یا آسیب بر اثر گرما این است که همیشه هنگام قرار دادن لیوان روی میزهای چوبی از زیر لیوانی استفاده کنید و هرگز غذای گرم را به طور مستقیم بر روی آن ها قرار ندهید.

برای محافظت از میز ناهار خوری خود در برابر نشت مواد غذایی و نوشیدنی، حتما قبل از سرو غذا سفره یا پارچه ای روی میز پهن کنید.

لکه های بوجود آمده ناشی از قرار دادن لیوان به طور مستقیم بر روی چوب

لکه های بوجود آمده ناشی از قرار دادن لیوان به طور مستقیم بر روی چوب
لکه های بوجود آمده ناشی از قرار دادن لیوان به طور مستقیم بر روی چوب

2.  از آسیب های محیطی جلوگیری کنید.

نور مستقیم خورشید، گرما و دیگر عوامل محیطی می توانند بر روی چوب شما اثرات جبران ناپذیری داشته باشند. مبلمان با ارزش را جلوی پنجره ها، دریچه ها یا شومینه قرار ندهید زیرا نور و گرما می تواند به چوب آسیب برساند و رنگ آن را کم رنگ و سفید کند.

روش های نگهداری از چوب –  تابش مستقیم نور خورشید بر سطح چوب

روش های نگهداری از چوب -  تابش مستقیم نور خورشید بر سطح چوب
روش های نگهداری از چوب – تابش مستقیم نور خورشید بر سطح چوب

3. زدودن گرد و خاک از روی چوب را فراموش نکنید.

هیچ کس واقعاً دوست ندارد گرد و غبار روی وسایل چوبی بنشیند زیرا ظاهر خوبی ندارد و به مرور باعث کدر شدن رنگ چوب می شود. یکی از روش های نگهداری از چوب که باید به آن اهمیت داد زدودن ذرات خاک موجود در هوا است که بر روی چوب می نشینند و می توانند یک لایه لکه دار را بر روی چوب بسازند که سطح را خراش می دهد. زدودن مکرر گرد و غبار از وقوع این اتفاق جلوگیری می کند. برای آسیب نرسیدن به چوب، همیشه با یک پارچه نخی نمناک و یا پارچه های میکرو فایبر اقدام به پاک کردن سطح چوب کنید.

روش های نگهداری از چوب – زدودن گرد و خاک از روی چوب

روش های نگهداری از چوب - زدودن گرد و خاک از روی چوب
روش های نگهداری از چوب – زدودن گرد و خاک از روی چوب

4. چوب خود را تمیز نگه دارید.

گاهی اوقات زدودن گرد و غبار به تنهایی کافی نیست و لازم است که مبلمان چوبی خود را تمیز کنید. هرگز از پاک کننده های چند منظوره استفاده نکنید زیرا می تواند باعث آسیب رسیدن به بافت اصلی چوب شوند. پاک کننده های مخصوص چوب در بازار موجود هستند که براساس نیاز خود می توانید از آن ها استفاده کنید ولی ارزان ترین و آسان ترین روش نگهداری از چوب و تمیز کردن آن این است که اگر لکه ای دارید که به شدت خیس شده یا چسبنده است، یک پارچه را در آب آغشته کنید که حاوی مقداری کمی مایع ظرفشویی است و تا حد امکان آن را بفشارید و آن ناحیه را به آرامی پاک کنید. حتماً پس از شستشو از یک پارچه مرطوب استفاده کنید تا اثر مایع شوینده از سطح چوب پاک شود و سپس با یک پارچه ی خشک سطح را خشک کنید.

روش های نگهداری از چوب –  تمیز کردن چوب با مواد شوینده با پاک کننده مخصوص چوب

روش های نگهداری از چوب -  تمیز کردن چوب با مواد شوینده با پاک کننده مخصوص چوب
روش های نگهداری از چوب – تمیز کردن چوب با مواد شوینده با پاک کننده مخصوص چوب

5. از چوب وسایل خود در برابر مواد شیمیایی محافظت کنید.

اکثر پولیش ها و اسپری های تجاری حاوی مواد نفتی یا روغن سیلیکون هستند تا وقتی آن را بر روی چوب اعمال می کنید اثر براق کنندگی و محافظتی داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که از این محصولات شیمیایی بیش از حد استفاده نکنید زیرا می توانند باعث ایجاد ترکیباتی شود که با خاک ترکیب می شود و سطحی چسبناک ایجاد کنند. همیشه در استفاده از محصولات حتماً از محصولی با درصد چربی مناسب استفاده کنید تا از ایجاد این حالت چسبندگی جلوگیری شود.

6. از چوب در برابر سایش و خراش مراقبت کنید

هرچقدر از وسایل چوبی به خوبی و به درستی مراقبت شود، جلوی ایجاد خراش های کوچک را نمی توان گرفت. ممکن است در حمل و نقل این وسایل، خراش های کوچک و بزرگ روی سطح آن ها مشاهده کنید.

یکی دیگر از روش های نگهداری از چوب را می توان این گونه بیان کرد که اگر آسیب روی سطح چوب بیش از حد گسترده باشد می توانید با جلا دادن تا حدی این خراش ها را از بین برد. اگر آماده نیستید که وسایل ارزشمند چوبی خود را رها کنید، ممکن است لازم باشد که به دنبال روش های نگهداری از چوب که شدیدتر و قوی تر باشند رجوع کنید. رنگ آمیزی یک قسمت از مبلمان آسیب دیده زندگی جدیدی را در آن به وجود می آورد و عمر چندین ساله ی دیگری به آن می بخشد.

7. چوب را روغن کاری کنید

اگر وسایل چوبی بیش از حد خشک شده است. شاید نیاز به روغن کاری مجدد آن داشته باشید. با تمیز کردن آن با صابون روغنی یا پاک کننده های مناسب دیگر شروع کنید. روغن چوب خود را به روی سطح بمالید و بگذارید حدود 15 دقیقه روی چوب بماند و سپس سطح را پاک کنید.

روش های نگهداری از چوب –  روغن کاری کردن چوب

روش های نگهداری از چوب -  روغن کاری کردن چوب
روش های نگهداری از چوب – روغن کاری کردن چوب

8. بوی چوب را تازه نگه دارید.

گاهی اوقات قطعات چوبی قدیمی تر بوی ناخوشایند ایجاد می کنند به خصوص اگر آن ها در جای مرطوب قرار گرفته باشند. می توانید سطح آن را با پاشیدن جوش شیرین تازه کنید و یا یک قابلمه ذغال را درون کشوها قرار دهید تا بویایی که از درون چوب سرچشمه می گیرد را جذب کند.

9. لکه های سخت سطح چوب را از بین ببرید.

علیرغم بهترین تلاش های شما برای نگهداری از چوب، گاهی اوقات به طرز اجتناب ناپذیری آسیب اتفاق می افتد و مبلمان چوبی زیبای شما لکه دار می شود. مهم نیست که چه نوع لکه ای دارید، حتما آن را در اسرع وقت تمیز کنید. هر چه مدت زمان بیشتری لکه بر روی سطح قرار بگیرد، حذف آن سخت تر خواهد بود.

برای حلقه های سفید ایجاد شده ناشی از لیوان های خیس، به مقدار مساوی خمیر دندان سفید و جوش شیرین مخلوط کنید و بر روی سطح چوب بمالید.

آن را به لکه بمالید تا زمانی که از بین برود سپس مبلمان را پاک کرده و با پارچه ای خشک کنید. برای لکه های تیره بوجود آمده بر اثر آب، سعی کنید لکه را به آرامی با پارچه خیس شده در سرکه بشویید. برای پاک کردن علامت های مداد رنگی، مایونز را روی منطقه بمالید. اجازه دهید تا چند دقیقه روی سطح بماند و سپس اقدام به پاک کردن آن کنید.

روش های نگهداری از چوب –  از بین بردن لکه های سخت سطح چوب

روش های نگهداری از چوب -  از بین بردن لکه های سخت سطح چوب
روش های نگهداری از چوب – از بین بردن لکه های سخت سطح چوب

روش های نگهداری از چوب اصلا سخت نیست ولی نیازمند حوصله است زیرا با چوب باید به آرامی رفتار شود تا مبادا حین تمیز کردن دچار سایش شود. امیدواریم با استفاده از روش های گفته شده همیشه چوبی براق و تمیز داشته باشید.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با موضوع نگهداری از چوب . کفپوش :

WhatsApp us