کابین دستشویی

کابین دستشویی : کابین های زیر دستشویی معروف به کابین حمام ، فول ست اکسسوری ، کابین روشوئی

100% ضد آب و مقاوم دربرابر پوسیدگی ، پوسته شدن و …

این گونه به نظر می آید که دکوراسیون سرویس های بهداشتی و حمام ها همیشه بدلیل فضای کم و کوچک بودن محیط داخلی مورد اغماض قرارگرفته و به آن پرداخته نمیشود .

مهمترین چیز کارایی و بکار آمدن یک فضا است .

صنایع چوب

 دکوراسیون و کابین های سرویس بهداشتی می تواند تاثیری شگرف در فضای خانه ، اداره و محیط های شهری داشته باشد .

فول ست سرویس بهداشتی

می توان با خلق طراحی های جذاب این تاثیرگذاری را به حداکثر رساند . کاری که در اصل وظیفه معمار و طراحان در هنگام رسم نقشه میباشد . در ادامه چند دکور زیبا معرفی شده است که امیدواریم مورد تایید شما نیز قرار گیرد :

ترکیب در معماری ، ترکیبی بی‌نظیر از عناصر مدرن و سنتی

کابین دستشویی

کابینت‌های بزرگ با دو درب ، نسبت به کابینت‌های کوچک‌تر و با یک درب ، فضای بیشتری را فراهم می‌آورند و این بدین معنی است که می‌توانید بدون محدودیت، وسایل لوکس خود را در آن ها جای بدهید.

صنایع چوب تولیدات و گالری عکس کابین های زیر سینک و دستشویی تمام چوب ضد آب

این کابینت زیبا از چوب تیره گردو ساخته شده، و رویه کانتر آن از یک سنگ مرمر پوشیده شده است (اطراف سنگ به گونه‌ای زیبا تراش داده شده است). همچنین سینک کوچک سرامیکی آن و شیرآلات مدرن آن نه تنها فضای بسیار محدودی را اشغال می‌کنند، بلکه تضاد زیبایی را با کابینت سنتی پدید می‌آورند. تکرار این سبکِ «سنتی-مدرن» در سایر قسمت‌ها نیز موجب می‌شود که عناصر ‌‌نهایت زیبایی و هماهنگی را به وجود بیاورند.

کابین دستشویی

صنایع چوب تولیدات و گالری عکس کابین های زیر سینک و دستشویی تمام چوب ضد آب

استفاده از جنس خوب یا پوشش مناسب در محیط های مرطوب بسیار مهم است .یرا علاوه از جلوگیری رشد قارچ ها از سرمایه شمانیز محافظت میشود .

صنایع چوب تولیدات و گالری عکس کابین های زیر سینک و دستشویی تمام چوب ضد آب

کابینت روشویی و دستشویی

کابین دستشویی

چوب بلوط

کابینت روشویی و دستشویی

کابینت روشویی

کابین دستشویی

چوب گردو

کابینت روشویی و دستشویی

دکوراسیون سرویس بهداشتی

رنگ پوششی

صنایع چوب

کابین ساخته شده از چوب گردو

صنایع چوب تولیدات و گالری عکس کابین های زیر سینک و دستشویی تمام چوب ضد آب

دکور سرویس بهداشتی

دکور سرویس بهداشتی

در ادامه مختصری درباره اصول معماری سرویس ها و حمام ها را تهیه و گرداوری کرده ایم که امیدواریم از آن بهره لازم را برای تزیین خانه خود ببرید .

کابینت دیوار حمام

کابینت سینک دستشویی  

محل ساخت : شهرک صنعتی خاوران ، کارگاه فن و هنر ایران زمین 

این روزها که جمعیت زیاد و درآمدها کم است، خانه ها کوچک ساخته می شوند و این خانه های کوچک هم اتاق های کوچکی دارند. یکی از این اتاق های کوچک، دستشویی کوچک است که دست صاحب‌خانه را برای تزئین آن می بندد. اما به نظر ما این فقط یک توجیه است.

کوچک بودن دستشویی باعث نمی شود تا نتوانیم آن را به روشی زیبا تزئین و دکور کنیم. فقط باید کمی مغزمان را گول بزنیم و کمی توهم ایجاد کنیم. چطور؟ با ما همراه باشید.

رنگ آمیزی هوشمندانه


دکوراسیون سرویس بهداشتی

دکور سرویس بهداشتی می تواند تاثیر زیادی در فضای خانه داشته باشد و می توان با خلق طرحی جذاب این تاثیرگذاری را به حداکثر رساند. در ادامه چند دکور زیبا معرفی شده اند:

صنایع چوب

ترکیبی بی نظیر از عناصر مدرن و سنتی

کابینت های بزرگ دو دره، نسبت به کابینت های کوچکتر و یک دره فضای بیشتری را فراهم می آورند و این بدین معنی است که میتوانید بدون محدودیت، وسایل لوکس خود را در آن ها جای بدهید. این کابینت زیبا از چوب تیره گردو ساخته شده، و رویه کانتر آن از یک سنگ مرمر پوشیده شده است (اطراف سنگ به گونهای زیبا تراش داده شده است). همچنین سینک کوچک شیشه ای و شیرآلات مدرن آن نه تنها فضای بسیار محدودی را اشغال میکنند، بلکه تضاد زیبایی را با کابینت سنتی پدید میآورند. تکرار این سبکِ «سنتی-مدرن» در سایر قسمتها نیز موجب میشود که عناصر نهایت زیبایی و هماهنگی را به وجود بیاورند. برای مثال در اینجا یک ردیف از کاشیهای زیبا و به روز در بالای کاشی های ساده و قدیمی سفید کار گذاشته شده اند.

بزرگ نشان دادن فضای دستشویی

فضای کم دستشویی را با بالا آوردن کابینت از سطح زمین، افزایش دهید. کابینت و سینک نصب شده بر روی دیوار موجب می شود قسمت اعظمِ دیوار در پشت آن دیده شده و این امر باعث میشود که فضای کوچک دستشویی، بزرگتر به نظر برسد. به منظور ایجاد فضای بیشتر، اندازه بخشی از سینک وسیعتر از قسمت دیگر آن بوده تا بتواند کارِ کانتر را نیز انجام دهید (به جای اینکه در دو طرف سینک، دو فضای هم اندازه کوچک قرار بگیرد). طبقه شیشهای که به قاب آهنی متصل است، فضای بیشتری را برای نگه داری وسایل دستشویی فراهم میآورد.

جلوه دادن به فضا

کابینتها این قابلیت را دارند که نقطه تمرکزِ دید در حمام و دستشویی باشند. در اینجا یک کابینت محکم و جادار، با پایه های چوبی ضخیم و سینکِ پرسلن بزرگ قرار دارد. وقتی که طراحی کابینت بدین گونه بر فضا سلطه پیدا میکند، از سهم تأثیرگذاری بقیه عناصرِ موجود در دستشویی کم می کند، بنابراین طراحیِ کلی فضا بیش از حد اهمیت پیدا نمی کند. این توالت ظریف و کم عرض، رنگهای زیبا و ماهرانه، کاشیهای ریزِ کف و تضاد کم (حداقل تضاد) میان اجزا، با سلطه کابینت بر فضا در هماهنگی و تعادل هستند.

طراحی ایده آل حمام و دستشویی برای خانه های کلاسیک

استفاده از مواد و وسایل چشمگیر و رنگ های با شکوه، ظاهری کلاسیک به فضا بخشیده است. چوب تیره رنگ شده بر رویِ کابینتِ کلاسیک با سینک مسی و شیرِ آب نصب شده بر روی دیوار، سبکِ دنیای قدیم را با ملایمات زندگی مدرن ترکیب میکنند. همچنین طرحِ کاشی های دیوار در هماهنگی کامل با این طراحی اند.

فضای کابینت دستشویی را به حداکثر برسانید
با قرار دادن یک کابینت جا دار در زیر دستشویی، استفاده مفید از فضای اندک خود را به حداکثر برسانید. این کابینت کوچک اما جادار، فضای زیادی را برای جای دادن به حوله ها و سایر لوازم ضروری حمام پدید میآورد. به حداقل رساندن لوازم تزئینی بر روی کانتر (اطراف سینک)، آن را بزرگ تر از اندازه واقعی اش نشان می دهد.

حمام و دستشویی باریک

استفاده از کابینت در حمام و دستشویی های باریک سخت است. در این حمام و دستشویی با قرار دادن یک کنسولِ باریک، از فضای تنگِ آن حداکثرِ استفاده صورت گرفته است. با وجود اینکه این کابینت رنگ تیرهای دارد، باز بودنِ قفسه های آن موجب میشود که برای فضای کوچک دستشویی بیش از حد سنگین به نظر نرسد.

کابینت با فضای باز

یک کابینت دستشویی با طراحی هوشمندانه میتواند در عینِ باز بودن، فضای لازم را برای قرار دادنِ وسایل حمام و دستشویی فراهم کند. در این طراحی، دو کشوی کوچک نیز در زیر فضای باز جای گرفته اند. شما میتوانید در قسمت بازِ کابینت دو سبد قرار داده و حوله هایتان را داخلِ آنها قرار دهید.

طراحی سفارشی

کابینت آماده و رویه چوبی آن از درخت غان، ترکیب شده اند تا یک کابینت کوچک سفارشی را برای این حمام و دستشویی کوچک خلق کنند. شکل منحنی کانتر باعث میشود که درها به آسانی باز شوند و در عین حال کابینت های کوچک و جمع و جور، جایی را برای نگهداری وسایل به وجود بیاورند. سینک و شیرِ استوانه ای شکل، با فضای کوچک دستشویی هماهنگی داشته و ظاهرِ آن را مدرن میکنند.

طراحی دلفریب و مدرن

این کابینت دلفریب به گونهای طراحی شده است که به ترکیبی از سبکها دست پیدا کند. چوب گردوی تیره کابینتها و شیرآلات مسی، هماهنگی سنتی حمام و دستشویی را با خانه مجلل و اصیلی که متعلق به آن هستند، حفظ میکند؛ در عین حال کانتر گرانیتی مشکی و کاشی های موزائیکی با سلیقه مدرن نیز همخوانی دارند. تقارن، خطوط صاف و قرار گرفتن رنگهای خنثی در فضای این حمام و دستشویی به آن ظاهری تازه و دلفریب میبخشد.

فضای کاملاً فشرده!

فضای کوچک کابینت تمام لوازم ضروری را در خود جای میدهد! طاقچه برآمده بالای سینک نقشِ کانتر را بازی کرده و کابینت آینه دارِ نصب شده در بالای سینک فضای لازم را برای جا دادن لوازمِ ضروری پدید میآورد. در این فضا دیگر در زیرِ سینک، کابینتی وجود ندارد. فضای باز و خالیِ زیرِ کنسول، حمام و دستشویی را بزرگتر و دلبازتر نشان میدهد.

طرح مدرن

برای خلق ظاهری مدرن در این حمام و دستشویی، از یک کابینت تیره با طراحی باز و بر روی آن از یک سینک سفید به همراهِ شیرآلات نقرهای یک دست های استفاده شده است. طبقه زیر کانتر، فضای لازم را برای جای دادن به لوازم و وسایل ضروری فراهم کرده است و به شما اجازه میدهد که به آسانی به سبدهای پُر شده از نمکهای حمام، صابونها، اسفنجها و… دسترسی داشته باشید. کشوهای زیرین نیز، دیگر ملزومات حمام را در خود جای میدهند.

فضای کوچک و جالب

در طراحی این حمام و دستشویی از وسایل کهنه و مستعمل و جدید به همراهِ یکدیگر استفاده شده است تا این کابینت دستشویی تحسین برانگیز و منحصر به فرد خلق شود. رویه کانتر از موزاییک های شیشه ای کوچک پوشیده شده و بر رویِ آن یک سینک دستشویی شیشهای قرار گرفته است. طبقه زیر سینک، جای لازم برای قرار دادن حوله ها، ظرف شیشهای پُر شده از انواع صابونها و صدفهای تزئینی را فراهم میکند.

طرح اِسپا

این کابینت از مواد و رنگهای طبیعی ساخته شده و حسی از طبیعت را به فضا میبخشد. روی این کابینت کوچک از سنگ گرانیت مشکی پوشیده شده است؛ سینک آن از مس است و شیرِ آب ظاهری فواره مانند دارد. طرح در کابینت ها الهام گرفته از در خانه های آسیای شرقی هستند، با این تفاوت که پشت چارچوبها به جای کاغذ با ورقه های مسی پوشیده شده است تا با سینک مسی هماهنگی داشته باشد. رنگهای طبیعی مواد استفاده شده، جاذبهای زمینی به فضا میبخشند.

forum.98ia.com


با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید

این روزها که جمعیت زیاد و درآمدها کم است، خانه ها کوچک ساخته می شوند و این خانه های کوچک هم اتاق های کوچکی دارند. یکی از این اتاق های کوچک، دستشویی کوچک است که دست صاحب‌خانه را برای تزئین آن می بندد. اما به نظر ما این فقط یک توجیه است.

کوچک بودن دستشویی باعث نمی شود تا نتوانیم آن را به روشی زیبا تزئین و دکور کنیم. فقط باید کمی مغزمان را گول بزنیم و کمی توهم ایجاد کنیم. چطور؟ با ما همراه باشید.

رنگ آمیزی هوشمندانه

با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید

با کمک رنگ می توانید فضای دستشویی را به طور کلی تغییر دهید. رنگ های جلب توجه کننده گزینه های مناسبی برای این منظور هستند اما باید روش رنگ آمیزی درست را هم بدانید. نوارهای افقی باعث می شوند تا دیوارها بزرگ تر و عریض تر دیده شود. رنگ کردن سقف هم باعث می شود تا بیننده متوجه کوچک بودن اتاق نشود. بنابراین، قلم بردارید و دستوشیی را به یک گورخر افقی تبدیل کنید.

دوش حمام بدون اتاقک

با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید

اگر در خانه فضای کافی برای تفکیک حمام و دستشویی وجود ندارد و باید آنها را در یک اتاق تعبیه کنید، بهتر است هیچ حایلی میان آنها نباشد. لازم نیست از اتاقک یا دیوار جداکننده برای بخش حمام استفاده کنید. این کار باعث کوچک تر دیده شدن فضا می شود. حمام و دستشویی را در یک اتاق در کنار هم کار کنید. البته در این اتاق باید از زمین تا سقف دستشویی را کاشی کنید تا آب باعث پوسیدگی دیوارها نشود.

طراحی نامرسوم

با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید

اگر حمام برای قرار دادن یک وان کوچک فضا دارد اما با این کار برای سینک و کابینت دستشویی دیگر فضایی باقی نمی ماند، می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید. درست پشت دیوار شیشه ای وان،سینک دستشویی و آینه را نصب کنید تا در فضا صرفه جویی شود.

کفپوش زیبا

با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید

می توانید کف زمین دستشویی را مرکز توجه کنید. برای این منظور بهتر است از انواع کاشی های زیبا و طرح دار استفاده کنید تا بیننده با دیدن آنها کوچکی دستشویی را فراموش کند. می توانید همان ایده را در پشت پنجره هم به کار بگیرید تا زیبایی فضا دوچندان شود.

استفاده بهینه از فضا

با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید

از همه دیوارهای خانه باید بهترین استفاده را بکنید. به طور مثال، حتی در دستشویی هم می توانید فضایی برای انبار وسایل اضافه یا کتاب های خود پیدا کنید. کمی خنده‌دار و عجیب به نظر می رسد اما دستشویی هم یکی از اتاق های خانه است. آن را همچون دیگر اتاق ها تزئین کنید. مثلا این دستشویی علاوه بر کتابخانه دیواری، قاب عکس و شمعدان هم دارد که برای فضای دستشویی کمی عجیب به نظر می رسند. اما کار شده است.

برچسب دیواری

با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید .

کابین دستشویی

در فروشگاه های کاغذدیواری، برچسب های بزرگی وجود دارند که طرح آنها باعث ایجاد عمق در فضا می شود. در واقع عکس هایی هستند که توهم ایجاد می کنند. به طور مثال، به همین عکس نگاه کنید، این عکس به گونه ای است که گویا در پشت دستشویی فضا ادامه دارد. این عکسِ ایستگاه مترو با پرسپکتیوی که دارد باعث می شود تا بیننده متوجه کوچک بودن دستشویی نشود. به ویژه اگر این عکس درست در مقابل در ورودی چسبانده شده باشد.

کاغذ دیواری با گل های درشت

با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید

کاغذ دیواری هایی که طرح های بسیار بزرگ و گل های درشت دارند، باعث جلب نگاه بیننده می شوند و او دیگر متوجه کوچک بودن فضا نمی شود. اگر سقف را نیز کاغذدیواری کنید، تاثیر بیشتری خواهد داشت.

آینه

با این کلک‌ها دستشویی را بزرگ‌تر نشان دهید

استفاده از آینه های بزرگ برای فضاهای کوچک، یکی از قدیمی ترین ترفندهای معماری است. می توانید علاوه بر یک آینه بزرگ در قسمت دستشویی، در سه کنج آن نیز آینه دیگری کار بگذارید تا همه چیز دوبرابر دیده شوند. کار گذاشتن لامپ های تخت داخلی در کناره های این آینه ها نیز نور را بیشتر می کنند و فضا را بزرگ تر نشان می دهند.

منبع برترین ها

===============================================

ایده‌های بزرگ برای فضاهای کوچک

ما به شما راه های استفاده بهینه از حداقل فضا را نشان می دهیم و روش هایی برای به کارگیری رنگ و تامین فضای انباری در اتاق های کوچک به شما پیشنهاد می کنیم.

آیا منزل شما کوچک است؟
برای همه وسایلتان جای کافی ندارید؟
آیا به دلیل انبار شدن وسایل متعدد در اتاق ها هیچ وقت مرتب به نظر نمی رسند؟
چاره چیست؟

ما به شما راه های استفاده بهینه از حداقل فضا را نشان می دهیم و روش هایی برای به کارگیری رنگ و تامین فضای انباری در اتاق های کوچک به شما پیشنهاد می کنیم.
انتخاب دقیق و هوشمندانه مبلمان برای چنین فضاهایی یکی از بهترین راهکارهای طراحی دکوراسیون موفق در خانه ای کوچک است. تا حد امکان از مبلمان چند منظوره برای این اتاق ها بهره بگیرید. به عنوان مثال از کاناپه های تخت خوابشو می توانید به خوبی سود ببرید یا با قرار دادن چند کوسن بر روی تخت خواب یک نفره ای که در کنار دیوار قرار دارد از آن به عنوان کاناپه نیز استفاده کنید.

اندازه گیری قاب پنجره به منظور ساختن یک کمد زمینی که از سطح روی آن نیز بتوان به عنوان نشیمن استفاده کرد یکی از راه های ساخت یک انباری پنهان است.
اگر پنجره اتاق در فرورفتگی دیوار قرار گرفته باشد، می توانید صندوقی چوبی به ابعاد متناسب با عرض و طول فرورفتگی دیوار بسازید که از جلو یا بالا باز شود و از آن برای جا دادن لوازم ریز و درشت استفاده کنید ضمن آنکه با قرار دادن چند تشکچه کوچک و تعدادی کوسن از آن به عنوان فضایی برای نشستن نیز بهره می برید. این صندوقچه های چندکاره ضمن ایفای نقش یک انباری کوچک پنهان می توانند کاربردهای دیگری نیز داشته باشند مانند میز وسط اتاق و یا میزهای کنار مبل.

جعبه های چوبی را می توان در ابعاد مختلفی ساخت مثلاً یک جعبه کوچک با ارتفاع بلند، طول برابر با عرض تخت خوابی دو نفره و عرض حدود ۳۰ سانتی متر می تواند به جای تاج تخت مورد استفاده قرار گیرد و اگر از دو طرف در داشته باشد جای مناسبی برای نگهداری ملحفه ها خواهد بود.

سطح روی آن نیز برای قرار دادن آباژور، چیدن کتاب و یا لوازم تزئینی قابل استفاده خواهد بود.

خرید مبل هایی که فضای داخل قسمت نشیمن آنها خالی است و به صورت کشویی یا لولایی باز می شوند می تواند کمک بزرگی به افزایش فضای انباری در اتاق های کوچک باشد. زیر آماده سازی فضاهایی در اتاق های کوچک برای پنهان کردن خرده ریزهای روزمره رازی است که در به وجود آوردن انباری ها نهفته است.
از فرورفتگی ها و ویژگی های معماری اتاق نیز تا حد امکان سود ببرید. نصب طبقات در فرورفتگی دیوار می تواند فضای مفیدی را در اختیار شما قرار دهد که قابل استفاده برای جای دادن تلویزیون، سایر لوازم صوتی و یا حتی کامپیوتر و ملزومات آن باشد. این طبقات برای چیدن کتاب یا لوازم دکوری نیز مناسب هستند.

چنانچه امکان داشته باشد می توان با نصب درهای لولایی یا کشویی یا حتی یک پرده پارچه ای متناسب با طرح و رنگ دکوراسیون اتاق آن را محصور و از نظرها پنهان کرد. فرورفتگی دیوار و یا وجود یک ستون که بخشی از دیوار را مجزا می کند هرقدر کم عرض باشد هنوز قابل استفاده است و نباید از آن چشم پوشی کرد. یک کمد دیواری حتی می تواند به یک اتاق کار کوچک برای شما تبدیل شود.
در فضاهای کوچک حتماً در مورد رنگ و نور دقت کنید. اتاق های کوچک اغلب کم نور هستند اما رنگ کردن دیوارها با سفید یا کرم استخوانی تنها راه حل پاسخگو نیست. سایه روشن هایی مثل آبی کم رنگ و یاسی یا سبز روشن و کرم می توانند یک اتاق را بزرگتر از آنچه هست نشان دهند.
اتاق های کوچک را خوب نورپردازی کنید. نور کافی مانع دلتنگ به نظر رسیدن اتاق می شود. پرده های کرکره ای یکی از بهترین انتخاب ها برای پنجره ها در اتاق های کوچک هستند زیرا با چنین پرده هایی شما می توانید میزان نور مورد نیاز خود در اتاق تنظیم کنید. ضمن آنکه پرده های مدل دار برای فضای کوچک شلوغ بوده و مناسب نیستند.

استفاده از یک آباژور پایه دار هم برای تامین نور مصنوعی کافی بسیار مفید است. آباژور پایه دار را می توانید در زمان مورد نیاز به نزدیک میز آرایشی، کمد دیواری یا محل مطالعه انتقال دهید و در هر زمان نور کافی برای کار را تامین نمایید.
نصب آینه در اتاق های کوچک می تواند تاثیر بسزایی در بازتاب نور در اتاق داشته باشد. آینه های قدی فضا را بزرگ تر نشان می دهند و آینه های کوچک تر نیز با بازتاب نور موجب انتشار بهتر آن در فضا می شوند. در بسیاری از آیین های دکوراسیونی مانند فنگ شویی آینه به دلیل بازتاب انرژی های مثبت عنصری مفید محسوب می شود.
در دستشویی و حمام نیز اگر جای کافی برای نصب یک کابینت در زیر کاسه دستشویی داشته باشید فضای مناسب برای نگهداری از وسایلی از قبیل حوله، صابون، شامپو و سایر وسایل مخصوص شست وشو فراهم خواهد شد.

کابین دستشویی


اصول یک دکوراسیون زیبا برای حمام تان

کابین دستشویی

می خواهید تغییری در دکوراسیون حمام کوچک خود بدهید؟!
اما نمی دانید ازکجا باید شروع کنید و چه اقداماتی را برای زیبایی بیشتر آن انجام دهید !
شاید با خود بگوئید: حمام خانه ما بزرگ نیست و ما نمی توانیم کارخاصی برای زیبایی آن انجام دهیم.
اصلا، نگران نباشید

ما در این یاداشت به شما کمک خواهیم کرد تا راحت تر بتوانید با حفظ فضا و استفاده از شیوه‌های نوین طراحی، حمام کوچک منزل خود را به روز‌رسانی کنید و فضای بیشتری را به وجود آورید.
با کمک گرفتن از تخیل و ابتکار عمل و رعایت چند نکته ساده می توانید حمام تنگ و کوچک خود را بدون تغییرات اساسی و وقت گیر به فضایی دنج تبدیل کنید.

در این راستا، اولین گام این است که با محدودیت فضای حمام کوچک خود کنار بیایید و بدانید حتی در این حمام های کوچک نیز می توان با استفاده از لوازم شیک و ظریف، نهایت زیبایی را در این فضا به وجود آورید.

فضاسازی کنید

از طرح‌های شلوغ، ‌در فضاهای کوچک استفاده نکنید، زیرا این گونه طرح‌ها بر فضا غلبه کرده و باعث کوچک تر به نظر رسیدن فضا می‌شوند. طراحان دکور برای رفع این مشکل، سعی می کنند به‌جای بازی با الگوها، با بافت‌ها کار کنند و بدین طریق بر بزرگ تر نشان داده شدن فضا کمک نمایند.

می پرسید: چگونه؟

برای پاسخگویی به سوالتان، شما را به خواندن ادامه این نوشتار دعوت می کنیم:

1 – رنگ آمیزی کنید

تجدید رنگ، می تواند گام موثری باشد. در حمام های کوچک، با استفاده از رنگ‌های روشن در پس زمینه و رنگ های درخشان تر در کابینت ها و سایز لوازم، می توان روشنایی و نور لازمه را به‌وجود آورد.

2 – از دیوارپوش های مناسب استفاده کنید

چگونگی دیوارپوش های حمام هم مهم است. برای عریض‌تر شدن فضا از کاشی‌های مستطیلی بزرگ به‌صورت افقی استفاده کنید. جانمایی و نصب عمودی آنها، می تواند نشانگر فضایی با سقف بلند باشد.

3 – استفاده از سرویس های بهداشتی مناسب

برای وسیع تر نشان دادن فضا، از یک توالت فرنگی ، دست شویی و دوش ظریف حمام استفاده کنید. این لوازم ظریف و کوچک تر از حد معمول را با رنگ ها و طرح های مختلف می توانید در بازار با اندکی قیمت بیشتر از لوازم معمولی تهیه کنید.

استفاده از توالت فرنگی های گرد بر کشیده و جمع‌وجور که هم نشیمن‌گاه راحت‌تری دارند و و هم نسبت به نوع قدیمی مصرف آب کمتری نیاز دارند ، توصیه می شود.
برای خلق فضای بیشتر در حمام کوچک خود، مجبورید از یک دستشویی کوچک و لیلیپوتی که در گوشه ای از حمام نصب می شود، استفاده کنید. نصب سینک‌هایی با پایه‌های فرو رفته باریک و بلند یا کنسولی به گسترش فضا کمک می کند.

برای ایجاد فضای ذخیره‌سازی توصیه می کنیم از سینک‌هایی که بر روی قفسه‌هایی تعبیه شده‌، استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که سایز شیرهای آب را متناسب با سایز کوچک دست شویی انتخاب کنید. از سوی دیگر، پوشاندن دیوار پشت سینک با آینه سرتاسری، ترفند خوب دیگری برای افزایش فضا در طراحی حمام های کوچک است.

در چنین حمامی، استفاده از دوش‌های کارآمد نیز بسیار مهم می باشد . توصیه ی ما به شما استفاده از کابین‌های دوش شیشه‌ای ، بالخص کابین‌های دوش زاویه‌دار که در کنج قرار می‌گیرند، است . همچنین، بهترین انتخاب برای فضای کوچک حمام شما، می تواند کابین‌هایی با درهای کشویی باشد.

4 – استفاده از کنج‌ها برای ذخیره‌سازی

باید از همه فضاهای موجود در حمام‌های کوچک استفاده کرد. کنج‌ها همان فضاهای بی‌استفاده حمام هستند که می توان آنها را با طراحی های منحصر به فرد به فضاهایی مفید تبدیل کرد. استفاده از یونیت‌ها و یا قفسه ها ، پیشنهاد ویژه ی ما به شما برای ذخیره سازی فضاست.

5 – قفسه‌بندی فراموش نشود

قفسه‌بندی، در حمام های کوچک بسیار کارا و ارزشمند است. توصیه می کنیم به‌جای استفاده از قفسه‌های زمینی که فضای زیادی را اشغال می‌کنند، از کابینت‌های دیواری بلند بدون در استفاده کنید. حتی به جای استفاده از قفسه‌های بزرگ، می توانید قفسه‌ها و تاقچه‌هایی را داخل دیوار تعبیه کنید. فقط توجه داشته باشید قفسه ها در ارتفاع مناسبی از دیوار نصب شوند تا از خم شدن‌های اضافی جلوگیری شود.

6 – تزئینات حمام، بسیار جلوه ساز است

تنها چیزی که برای تجدید دکوراسیون حمام لازم و ضروری است ، ذوق و سلیقه است.
شما کدبانویی هستید که می توانید با اعمال اندکی سلیقه ، کاری کنید کارستون.
باور ندارید!
با یک بار امتحان و استفاده از چند روش گفته شده در ذیل ، یقین خواهید یافت که می شود.

_ با تغییر جای لوازم و اضافه کردن چند چیز کوچک دکوری، می توانید نمایی نو در دکوراسیون حمام خود به وجود آورید.

_ می توانید با نصب لوازم لوکس همچون دوش های مدرن، کابینت ها و قفسه های شیشه ای و… نمایی زیبا ایجاد کنید.

_ برای تزئین حمام های کوچک خود، بر آیینه ها وآویزهای کوچک و رنگی حوله ها تمرکز کنید. توجه به این لوازم ساده و آراستن آنها، می تواند اهمیت ویژه ای در زیبا سازی این فضای کوچک خانه شما داشته باشد.
مثلا، آیینه های تراشکاری شده با قاب ها ی زیبا تاثیر چشمگیر و بسزایی در زیبایی حمام دارد.

_ تعدادی از قاب عکس های خانوادگی و یا تعدادی مناظر مشابه با قاب های یکسان را بر روی یکی از قفسه های دیواری قرار دهید.

_ نصب چراغ هایی با ولتاژهای کم، در گوشه های مختلف حمام، بسیار زیباست.

_ اگر قاب عکسی در حمام آویزان کرده اید، پیشنهاد می کنیم با نصب چراغی در بالای آن، زیبایی اش را دو صد چندان کنید.

_ یکی دیگراز روش های تزئین، استفاده از شامپوها، صابون ها، اسپری های بدن و … با جلد زیبا است که می تواند تغییری در یکنواختی محوطه حمام ایجاد کند.

_ برای ایجاد فضایی رمانتیک در حمام ، می توانید از شمع های زیبا و معطر استفاده کنید. با قرار دادن شمع هایی رنگی در اطراف وان و یا بر روی قفسه ها و یا بر روی پیشخوان کنار دست شویی کنتراست لازمه را با رنگ دیوار و کاشی های حمام ایجاد کنید.

_ یکی از کارهای موثر در تغییر جلوه حمام، استفاده از گلدان های زیبا و متفاوت گل در حمام است . گلدان های دیواری و باکس های گل بهترین گزینه برای استفاده در این فضای خاص می باشند. البته گلدان ها و گل های شیشه ای دست ساز نیز منظره زیبایی را بر روی پیشخوان یا اطراف وان یا کنار در ورودی ایجاد می کنند.

_ یکی از آسان ترین راه ها برای تغییر نمای حمام استفاده از تزئینات دکوری همچون گل های خشک، زنجیر و … برروی در کابینت ها و کمدهاست .

_ درون سفال ها، ظرف های سنتی و زیبا و یا کاسه های شیشه ای رنگ آمیزی شده صابون ها و لوازم های آرایشی خود را قرار دهید و اطراف آنها را با شیشه ها و مروارید های بدلی رنگی پر کرده و تزئین نمائید . برای زیبایی بیشتر ، می توانید در کاسه ها را با استفاده از زنجیرها و ربان های رنگی ، زیبا ببندید.

_ اگر فضای خالی در حمام موجود است، می توانید از دستگاه پخش سی دی استفاده کنید. گوش دادن به موسیقی های آرام بخش به هنگام استحمام ، برای آرامش و تمدد اعصاب بسیار خوب است.

_ میز کوچک یا یک صندلی حصیری زیبا می تواند فضای درون حمام را تغییر دهد.

_ و در نهایت پیشنهاد ویژه ایی را برای گرمایش فضای حمام شما داریم و آن نصب یک حوله گرم‌کن باریک و بلند است که می تواند حوله‌های شما را گرم و خشک نگه‌دارد و احساس آرامشی را برای شما به ارمغان بیاورد . کابین دستشویی

zanozendegi.ir


زیبـایی حـق شمـاست

کابین دستشویی

همه ما به طبیعت رفته‌ایم و از طراوت و شادابی آن لذت برده‌ایم. گاهی تصمیم می ‌گیریم تا هرز گاهی به آغوش سبزه و گل پناه ببریم و در آنجا فارغ از دنیای شلوغ و پرهیاهو، به تجدید قوا بپردازیم و با جسم و روحی صیقل داده شده به شهر و دیارمان باز گردیم اما حال و هوای شهر چگونه است؟

خیابان‌های شلوغ، کوچه‌های پر سرو صدا، ساختمان‌های سر به فلک کشیده، هوایی بس آلوده و تیره. زمانی‌که در منزل را می‌گشاییم، نگاهمان به شمعدانی‌های کنار حوض نمی‌افتد. دیگر مجالی برای قدم نهادن در حیاط خانه و لذت بردن از سرسبزی باغچه کوچکمان نمی‌یابیم. آنچه اکنون در بدو ورود به منزل جلوه می‌نماید، فضای اتاق نشیمن و یا نمایی کلی از آشپزخانه امروزی (nepo) می‌باشد. ما نیز یا روی صندلی اتاق نشیمن ( همان هال) نشسته و یا به جهت تغییر ذائقه به آشپزخانه رفته و از غذای آماده‌ای که از فروشگاه تهیه کرده‌ایم، تناول می‌کنیم. تماشای برنامه‌های تلویزیون و صرف شام در کنار تصاویر تلویزیونی حرکت بعدی ما را شامل می‌شود. اکنون نوبت رفتن به رختخواب و خواب است. به نظر شما این همان زندگی زیبا و ایده‌آل است؟

آیا خانه، تنها جایی برای خوردن و خوابیدن به حساب می‌آید؟

حدود ۸۵ درصد از زمانی که ما در حال کار و فعالیت هستیم و نیز ساعاتی را که به استراحت و خواب می‌پردازیم، در فضاهایی این چنین سپری می‌شود. این بخش از زمان که کم هم نیست را می‌توان لذت بخش‌تر و دلنشین تر ساخت اما چگونه؟

تنها هنر زیبای دکوراسیون داخلی و چیدمان داخلی است که توانایی ایجاد فضایی زیبا و مبتنی بر آنچه در رویا می‌پرورانیم و در طبیعت به دنبالش هستیم را داراست. خیلی از ما با شنیدن کلمه دکوراسیون(داخلی)، آن را مختص به قشری خاص که در فضایی متفاوت (از آنچه که ما در آن زندگی می‌کنیم) می‌پنداریم. گو اینکه دیگران و عام مردم حق استفاده و بهره‌مندی از این هنر زیبا را ندارند. صد البته که چنین نیست، فقر و درآمد پایین افراد جامعه بوده است. این امر سبب شده تا روند رو به رشدی که ما در این عرصه داشتیم نزول یابد، به نحوی که غالب مردم از عباراتی چون دکوراسیون داخلی هراسان و فراری شده‌اند.

اما زیبایی حق آدمی است و لذت بردن از آن شایسته هر ایرانی زیبا اندیش و هنرمند است. خیلی از ما بارها و در بدو ورود به خانه با این سوال از جانب همسر و مادرمان مواجه شده‌ایم: «چیزی تغییر نکرده؟ این طوری بهتر نشد؟ و امثالهم…»

کابین دستشویی

ما نیز پس از نیم نگاهی که به اطرافمان می‌اندازیم، ‌نظرات خود را اعلام داشته و سعی و کوشش آنها را در متنوع ساختن فضای داخلی تحسین می‌کنیم. پس اینگونه تغییرات و ایجاد چیدمانی جدید مختص به قشر خاص و فضایی با ویژگی‌های منحصر به فرد نیست. آنچه مهم است استفاده بهینه و البته کارآمد از فضاست. آری کارآمد. زیرا هر فضایی بالاخره به نحوی سروسامان می‌گیرد. یعنی آشفته‌ترین فضا‌ها هم، در آن‌ها چیدمان صورت گرفته ولی تاثیر یک چیدمان عالی و حساب شده بر روحیه و کارآمدی ما کجا و تاثیر یک چیدمان به هم ریخته کجا؟

توجه کنید، این طرز استفاده از فضای اطرافمان است که اهمیت دارد نه خود فضا.
این مطلب را همیشه در نظر داشته باشید، فضایی که دارید از آنچه می‌بینید بزرگتر است. «کمتر، بیشتر است.» این مثلی است که دکوراتورها بر آن تکیه داشته و با همین دید در فضاهایی که از دید شما بسیار کوچک است، زیباترین چیدمان را به اجرا می‌گذارند. حال این سوال در ذهن شما نقش می‌بندد که چگونه می‌توان با صرف هزینه‌ای اندک و زمانی کوتاه، از یک چیدمان عالی در محیط اطرافمان بهره برده و به دکوراسیون داخلی اهمیت داد؟
پاسخ این است که در شماره‌های بعدی همراه ما باشید تا :

▪ فنون بهره‌مندی از فضاهای کوچک اطرافتان را آموخته و خود تجربه کنید.
▪ با اصول اولیه چیدمان یعنی فرم، نور، رنگ، بافت، جنسیت، کف، سقف، دیوارها، مبلمان و … آگاهی یافته و به نحو احسن از آنها در چیدمان‌های خود یاری بگیرید.
دکوراسیون منزل و محل کارتان را به سادگی تغییر داده و به زیبایی اجراکنید.
▪ با هنرهای تزیینی – کاربردی بیشتر آشنا شوید.

● کوتاه، اما مفید

▪ هیچگاه برای فضاهای کوچک از سرامیک‌ها و کف پوش‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده نکنید.این حالت برای فضاهای بزرگ برعکس می‌باشد .یعنی عدم استفاده از سرامیک‌های کوچک در فضاهای بزرگ. در حالت اول سرامیک‌های بزرگ سبب کوچک‌تر دیده شدن فضا و سرامیک کوچک در فضای بزرگ باعث می‌شود تا بزرگی فضا به چشم نیاید.

▪ در محیط‌های کاری و مکان‌هایی که مدت زمان زیادی از شبانه روز را درآن جا می‌گذرانیم، در انتخاب رنگ‌های گرم و تند وسواس بیشتری نشان داده و ترجیحا از رنگ‌های آرام و معتدل استفاده شود.

▪ پرده‌ها را هماهنگ با رنگ حاکم در محیط انتخاب کنیم.
▪ قبل از پرداختن به اجرای دکوراسیون، سلائق و روحیاتمان را در نظر گرفته و با توجه به میزان هزینه‌ای که برای انجام این امر کنار گذاشته‌ایم، برنامه‌ریزی کرده و اقدام به طراحی و سپس اجرا کنیم.

منبع : مجله خانواده سبز


خلاقیت زیر دوش

خلاقیت زیر دوش و سرویس های بهداشتی

کابین دستشویی

سرویس های بهداشتی از جمله مهمترین قسمت های یک خانه به حساب می آیند که متاسفانه به جهت محدودیت های موجود در وسعت آپارتمان های کوچک امروزی، مورد کم توجهی سازندگان و در واقع مهندسین نقشه کش قرار گرفته اند به گونه ای که در مرحله کشیدن پلان ساختمان معمولا آخرین و کوچکترین فضای موجود به این سرویس ها شامل حمام و دستشویی و توالت اختصاص می یابد. حال آنکه به عنوان مثال یک حمام، تنها فضایی برای شستشو و حفظ بهداشت نیست بلکه از آنجا که آب عاملی موثر جهت تمدد اعصاب است، حضور در این فضا و تماس بدن با آب، خود سبب ایجاد آرامش روحی نیز می شود. حال تصور کنید اگر به جهت یک نقشه کشی نامناسب برای این محیط، اهالی خانه به هنگام استحمام همواره با موانع مختلف موجود در فضا برخورد کرده و از فضای کافی حتی برای اعمال عادی شستشو بهره مند نباشند، چه میزان به لحاظ روحی نیز تحت فشار خواهند بوداصولا در بررسی یک حمام و ملزومات آن چندین موضوع مهم می بایست مورد توجه قرار گیرد:

● پوشش سطوح

این پوشش شامل دیوارها و کف است و از آنجا که بیشترین میزان مصرف آب در ساختمان، در محیط های حمام و دستشویی صورت می پذیرد، عایق بودن سطوح این فضاها در برابر نفوذ آب، مهمترین ویژگی لازم برای دیوارپوش ها و کفپوش ها است. برای پوشش کف فضای حمام کفپوش های مختلفی شامل سنگ، سرامیک، وینیل یا همان لینولئوم ها و مکالئوم ها وجود دارند. سنگ ها اگرچه به لحاظ عایق بودن در برابر نفوذ آب و همچنین استحکام برای این منظور مناسبند ولی از آنجا که نسبت به کفپوش های دیگر از هزینه بالاتری برخوردار بوده و در ضمن جهت کاربرد مواد شوینده و ضدعفونی کننده برای تمیز کردن سطح آنها نیز محدودیت های زیادی وجود دارد، نسبت به سرامیک کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

خانواده وینیل ها و مکالئوم ها نیز از جمله کفپوش های از جنس Pvc هستند که در سالیان قبل برای پوشش کف سرویس های بهداشتی و به خصوص آشپزخانه ها از آنها بیشتر استفاده می شد ولی امروزه با وجود انتخاب های بهتر و مناسب تر و همچنین از آنجا که برای نصب آنها از چسب های مخصوص استفاده می شود، آسیب پذیرتر بوده و امکان بر آمدن چسب و در نتیجه نفوذ آن به سطوح زیرین همواره وجود دارد لذا برای محیط حمام توصیه نمی شود.

ولی در میان کفپوش های اشاره شده سرامیک با وجود آنکه به لحاظ استحکام با سنگ قابل مقایسه نیست و همچنین سطح آن حتی در انواع بافت دار نیز از سنگ لیزتر است ولی به دو دلیل برای این محیط رایج ترین و مناسب ترین کفپوش به حساب می آید. اول آنکه سطح آن دارای لعابی است که در مجاورت با انواع مواد شوینده مقاوم بوده و دوم آنکه از قیمت کمتری نسبت به سنگ برخوردار است. مشکل لیز خوردن آن به خصوص برای افراد سالمند و کودکان نیز با به کارگیری تدابیر لازم به راحتی قابل حل است:

الف) از دمپایی های کف پلاستیکی و غیرابری استفاده کنید.
ب ) در مسیر رفت و آمد و در زیر دوش در شرایطی که سطح زیر دوش نیز با سرامیک پوشیده شده باشد، کفپوش های پلاستیکی بادکش دار پهن کنید. البته این لایه ها برای داخل فضای وان نیز بسیار مناسب هستند.

●دیوارپوش ها

یکی از رایج ترین روش ها برای پوشش دیوار سرویس های بهداشتی به خصوص حمام، کاشی کاری این سطوح است. البته برای پوشش دیوارهای حمام با کاشی، چند امکان وجود دارد: الف پوشش کلیه سطوح دیوارها تا سقف با کاشی، ب کاشی کاری نیمه و یا دوسوم پایینی دیوار و پوشش قسمت بالایی آن با رنگ و یا حتی در بعضی قسمت ها با کاغذ دیواری، ج کاربرد دو نوع پوشش مختلف در دو قسمت از دیوار محیط به صورت کامل از کف تا سقف که یکی از آنها به طور قطع کاشی است.به این ترتیب که معمولا برای محیط های کوچک که فاصله چندانی بین دوش و دیگر قسمت های حمام وجود ندارد، از روش کاشی کردن تا نزدیکی سقف استفاده می شود مگر آنکه در این حمام ها قسمت دوش به طور کامل مجزا شده باشد که پس از این به روش های مجزا کردن نیز خواهیم پرداخت.

لازمه کاربرد روش های دوم و سوم در حمام، داشتن وسعت کافی است که در نوع سوم نیاز به این وسعت از نوع دوم نیز بیشتر است. به این گونه که دیوارهای قسمت اختصاص یافته به دوش و احیانا وان به طور کامل کاشی شده و دیوارها فاصله دارند که احتمال پاشیده شدن آب به آنها بیشتر است، با توجه به میزان این فاصله با روش دوم به صورت ترکیبی و یا به روش سوم با کاربرد مجزا از کاشی و رنگ یا کاغذ دیواری پوشش می یابند. لازم به ذکر است کاربرد رنگ در صورتی امکان پذیر است که رنگ ساختمانی انتخابی از نوع روغنی براق و یا لااقل دوسوم براق باشد و در مورد کاغذدیواری نیز قابل شستشو بودن آن ضروری است. البته قابل شستشو بودن رنگ و یا کاغذ دیواری به معنای امکان کاربرد مستقیم آب بر روی این لایه ها نیست بلکه به جهت صیقلی تر بودن سطح رنگ های روغنی و همچنین کاغذهای دیواری قابل شستشو، لکه ها و جرم های موجود بر روی آنها به راحتی با دستمال نم دار و کمی مواد شوینده پاک می شوند.


نکته دکوراسیونی یک) از آنجا که محیط حمام نیز مانند هر مکان دیگری در خانه به لحاظ دکوراسیونی حائز اهمیت است، در مراحل انتخاب پوشش ها و لوازم و تجهیزات مورد نیاز در محیط، هارمونی و هماهنگی میان رنگ ها و طرح های موجود و انتخابی را مدنظر قرار دهید. در واقع پالت رنگی و طرحی فضا توسط دیوارپوش ها، کفپوش ها، پرده حمام، کابینت ها، حوله ها و دیگر لوازم کاربردی و تزئینی موجود در محیط تشکیل می شود. در ضمن توجه داشته باشید که طرح و رنگ انتخابی با کاربرد فضا سنخیت داشته و حس تمیزی و بهداشت را القا کند. به عنوان مثال رنگ های آبی روشن و تیره، سبز روشن، سبز آبی، سفید و کرم انتخاب های مناسبی برای این محیط هستند. البته این به این معنا نیست که از رنگ های شاد و تند نمی توان استفاده کرد بلکه سلیقه افراد خانواده نیز در این موضوع دخیل است.

کابین دستشویی

نکته دکوراسیونی ۲) محیط حمام نیز مانند دیگر فضاهای خانه می تواند بستر مناسبی برای کاربرد لوازم تزئینی باشد. تزئینات دیوارکوب، گل ها و گیاهان مصنوعی و خشک، تابلو و حتی گیاهان طبیعی از این جمله اند. البته برای انتخاب هر یک، موارد مختلف شامل جنس لوازم و رابطه آنها با رطوبت، محل نصب و همچنین در مورد گیاهان طبیعی، نوع گیاه و نیازهای نوری و رطوبتی آن را در نظر بگیرید.
به این ترتیب علاوه بر ایجاد محیطی بهداشتی و مناسب، فضایی زیبا و روح بخش را ترتیب داده اید.

● لوازم کاربردی و تزئینی

▪ پرده حمام: از آنجا که پرده حمام نیز مانند هر پرده دیگری در فضای خانه سطحی از آن محیط را تشکیل می دهد، می بایست به لحاظ رنگ، سبک و طرح و نقش با بقیه سطوح از جمله کاشی دیوارها و کفپوش ها و حتی کابینت بندی هماهنگی داشته باشد. کافی است شما رنگ و طرح مورد نظر را انتخاب کرده سپس ترکیبی از همان طرح و رنگ را در دیگر لوازم کاربردی این محیط استفاده کرده و در واقع چرخش رنگی و طرحی انجام دهید. البته تولیدکنندگان این قبیل لوازم معمولا در سرویس لوازم بهداشتی حمام از یک پارچه و یا طرح و رنگ، برای سطل حمام، سطل رخت چرک، جامسواکی و غیره بهره گرفته و سرویسی هماهنگ را تولید می کنند.


▪ کاربرد حمام های کابینی است. این حمام ها به صورت کابین های دردار در ابعاد و فرم های مختلف به همراه تجهیزات گوناگون تولید شده و قابل نصب در محل دوش هستند یعنی مرحله دوش گرفتن در داخل کابین انجام می گیرد. در این دو روش امکان پاشیده شدن و نفوذ آب به بقیه نواحی حمام به صفر می رسد.


▪ هواکش: وجود پنجره در محیط حمام هم به جهت نورگیری در هنگام روز و هم از همه مهمتر تبادل هوا و خروج بخارات آب، از اهمیت بسیاری برخوردار است ولی متاسفانه در بسیاری از ساختمان های امروزی این قبیل نورگیرها را به فضاهای دیگر اختصاص داده و بخارات داخل حمام را از طریق لوله ای از پشت بام خارج می کنند که برای این منظور وجود هواکشی قوی در سر لوله واقع در حمام ضروری است. اگرچه با وجود پنجره نیز استفاده از هواکش برای تخلیه هر چه بیشتر و سریع تر بخارات لازم است. پس در هر صورت هواکشی انتخاب کنید که از قدرت کافی برخوردار باشد.


▪ تجهیزات گرمایشی: برای گرم کردن محیط حمام در اغلب موارد از رادیاتور استفاده می شود. این رادیاتورها در دو نوع معمولی و دیواری به عنوان حوله خشک کن که هم نقش گرم کننده هوای محیط و هم خشک کردن حوله ها را ایفا می کند وجود دارند. هشدار: هرگز از بخاری های گازسوز و یا حتی برقی در این محیط استفاده نکنید زیرا احتمال خفگی و یا برق گرفتگی بسیار وجود دارد.


▪ کابینت بندی: ترتیب دادن ترکیب کابینتی کامل همراه با کاسه دستشویی و احیانا آینه و ویترین و یا طبقاتی در کنار آن و یا حتی کابینت های دیواری و یا زمینی مجزا برای قرار دادن لوازم مربوط به شستشو شامل مواد بهداشتی، مواد شوینده و ضدعفونی کننده محیط، حوله های اضافی و غیره و همچنین اختصاص بخشی از کابینت ها برای قرار دادن داروها، از جمله نیازهای چنین فضایی محسوب می شود. البته ممکن است وسعت موجود، امکان استفاده از هیچ یک از کابینت های زمینی را فراهم نکند. در چنین شرایطی شما می توانید از سطح دیوارها برای نصب کابینت های دیواری در ابعاد مناسب و یا حتی طبقات مستقل استفاده کنید.


● نکته : هنگام انتخاب کابینت بندی برای محیط حمام علاوه بر توجه به مدل و طرح و رنگ آمیزی و همچنین حفظ هماهنگی با دیگر عناصر موجود در محیط از ضدآب بودن آن اطمینان حاصل کنید. امروزه با به بازار آمدن نئوپان های فشرده و روکش دار شامل Mdf ها و Hdf ها نگرانی ها برای آسیب دیدگی لوازم چوبی موجود در حمام در معرض آب و بخارات برطرف شده است ولی با این حال در هر صورت حفظ فاصله لازم بین محل دوش و همچنین کابینت بندی ضروری است.


تجهیزات حمام ها: از جمله رایج ترین تجهیزات حمام ها نصب توالت فرنگی و دستشویی و همچنین وان و یا زیردوشی است.این روزها در اغلب خانه ها در صورت کافی بودن وسعت حمام علاوه بر توالت ایرانی یک توالت فرنگی و دستشویی نیز در محیط حمام جای می دهند، که معمولا متعلق به استفاده شخصی افراد خانه است. وجود چنین امکانی برای سالمندان به خصوص افرادی که از مشکل زانو و یا کمر در رنج هستند، بسیار ارزشمند است.کاربرد وان و یا زیردوشی نیز سالیان سال است که رواج داشته و انواع آنها با توجه به وسعت فضا در ابعاد و فرم های مختلف در محل دوش کار گذاشته و یا ساخته می شوند. وان های بزرگ علاوه بر اهمیت شان به لحاظ بهداشتی، به لحاظ رفاهی نیز بسیار مورد توجه خانواده ها هستند به خصوص در صورتی که دارای کاربرد جکوزی نیز باشند.
لوازم و خرده ریز های بهداشتی: در محیط حمام به لوازمی شامل آویزهای دیوارکوب و یا رومیزی جهت آویختن حوله های لباسی و دستی، طبقات آویزدار مخصوص لوازم و مواد بهداشتی شامل شامپوها، لیف، صابون و غیره نیاز است. فقط توجه داشته باشید اگر قصد دارید این لوازم در کمترین فاصله با آب قرار گیرند آنها را پلاستیکی و یا از جنس استیل و یا هر فلز دیگری که آبکاری مرغوب داشته باشند، انتخاب کنید.

●نورپردازی

در یک حمام استاندارد تصمیم گیری پیرامون پلان فضا و جایگیری هر یک از لوازم کوچک و بزرگ صرفا کاربردی و یا کاربردی دکوراسیونی همزمان با در نظر گرفتن سیستم لوله کشی و فاضلاب ساختمان براساس استانداردهای از پیش تعیین شده انجام می گیرد که در این جا به پاره ای از آنها در یک حمام مجهز شامل وان، توالت فرنگی، دستشویی و غیره می پردازیم:

استاندارد ابعاد لوازم بهداشتی داخل سرویس :

الف محل شیرهای مربوط به دوش : شیر باز و بسته کردن آب دوش در بالای وان می بایست در ارتفاعی مناسب برای افرادی که به طور ایستاده و یا نشسته در داخل وان می خواهند از آن استفاده کنند، نصب شود. این ارتفاع ۹۵ تا ۱۲۰ سانتی متر از کف وان پیشنهاد می شود.


محل شیر وان: ارتفاع مناسب برای نصب شیر وان ۷۵ تا ۵۸۲ سانتی متر از کف وان است، این میزان برای فردی که در داخل وان نشسته فاصله مناسبی است.
▪ جای صابون و یا شامپو کنار وان: این قبیل لوازم می بایست حداقل در فاصله ۴۵ سانتی متری تا دیواره انتهایی وان بر روی دیوار نصب شوند.


بهترین محل برای نصب شیر آب و دستمال کاغذی مربوط به توالت فرنگی: از آنجا که مناسب ترین محل برای نصب توالت فرنگی در کنار یکی از دیوارهای این محیط است، تعبیه شیر آب مربوط به آن نیز در بهترین شرایط بر روی دیوار کناری آن هم در ارتفاع ۶۵ سانتی متری از سطح زمین است، این ارتفاع مناسب ترین فاصله برای نصب جای دستمال کاغذی توالت نیز محسوب می شود، تنها در صورتی که فاصله کافی با شیر حفظ شده و یا بر روی دیوار دیگری در نزدیکی توالت نصب شود.


کاسه دستشویی: ارتفاع قرار گرفتن کاسه دستشویی از سطح زمین می بایست به میزانی باشد که به راحتی امکان خم شدن و شستشوی دست و صورت وجود داشته باشد این میزان معمولا ۹۰ تا ۹۵ سانتی متر از کف زمین است.
الهام اسمعیلی

گرداوری فن و هنر ایران زمین


مطالب مرتبط با موضوع کابین روشویی :

WhatsApp us