کاج روسی :

چوب کاج روسی ، در صورت نیاز به انواع چوب چهارتراش ، تخته و الوار چوب کاج با ما در تماس باشید . تولید کننده انواع چوب های برش خورده و لمبه چوبی در تهران .

درخت کاج روسی دارای چوبی قوی، بادوام، سنگین و جمع و جور است. کاج روسی درختی است که می‌تواند ارتفاعی بین 30 تا 90 متر داشته باشد.

درختان کاج تقریبا در تمام مناطق آب و هوایی از جمله روسیه یافت می‌شوند. این درختان به دلیل اینکه به جای میوه مخروط دارند با توجه به نوع مخروطشان دسته بندی می‌شوند.کاج روسی به جای داشتن برگ، دارای خوشه‌هایی سوزن مانند است. تعداد سوزن‌های موجود در هر خوشه، کاج ها را بیشتر متمایز می‌کند.

چوب کاج روسی در انواع ابعاد و ضخامت ها
چوب کاج روسی در انواع ابعاد و ضخامت ها

بهترین انواع کاج روسی را می‌توان در مناطق شمالی‌تر این کشور مشاهده کرد. این درختان دارای گونه های متفاوت با ویژگی‌های متفاوت می‌باشند.

 نوعی از این کاج که در سیبری وجود دارد (Pinuse sibirica)  به عنوان نماد شجاعت و آرامش شناخته می‌شود.

همه چیز درباره چوب کاج روسی

چوب درخت کاج
چوب درخت کاج

کاج روسی دارای درختانی با استحکام فوق العاده می‌باشد .گونه ای از آن موسوم به Larix sibrica به دلیلی دوام و استحکام بسیاری که دارد درخت ابدیت نام گرفته است.

لیست انواع چوب های اره شده ( چهار تراش کاج روسی )

گستره‌ی رنگی این چوب می‌تواند از رنک کرم و زرد روشنی که مایل به قهوه ای یا خاکستری است تا قرمز، بنفش یا نارنجی را در بر گیرد.

اکثر کاج های روسی دارای تنه هایی با ضخامت بالا و بافتی پوسته‌ای هستند. اما در میان آن‌ها می توان گونه‌هایی را مشاهده کرد که پوست آن ها نازک است و لطافت بیشتری دارد.

برگ‌های درخت کاج دارای انواع مختلفی است که هر کدام با نامی متفاوت عنوان می‌شوند.

درخت کاج , کاشت درخت کاج , چوب کاج
درخت کاج , کاشت درخت کاج , چوب کاج

برگ‌هایی که به سوزن موسومند در واقع برگ‌های بالغ کاج روسی می‌باشند که وظیفه فتوسنتز را در گیاه بر عهده دارند. برگ های مقیاس، شبیه به فلس های جوانه می‌باشند که رنگی قهوه‌ای و اندازه ای کوچکتر دارند. این برگ ها فتوسنتز نمی‌کنند. برگ‌های جوان که دارای رنگی سبز یا سبز آبی هستند، طولی 2 تا 6 سانتی‌متر دارند و به صورت مارپیچ روی شاخه ها قرار می‌گیرند.

نوع دیگری از برگ‌ها برگ بذر یا لپه نامیده می‌شوند که روی نهال‌ها متولد می‌شوند.

مخروط در درختان کاج، شکلی یکنواخت دارد که نر و ماده‌ی آن روی یک درخت قرار می‌گیرند. مخروط‌های ماده ممکن است تا پنج سال بالغ نشوند و در زمان بلوغ می‌توانند تا 60 سانتی متر طول داشته باشند. درختان کاج اغلب در خاک اسیدی رشد می‌کنند اما برخی نیز ممکن است در خاک آهکی مراتب رشد را طی کند.

گونه‌های مختلفی با شرایط شدید تحمیل شده توسط ارتفاع و عرض جغرافیایی سازگار هستند.

چوب کاج روسی چگونه صادر می‌شود؟

به طور معمول درخت کاج روسی یک دوره‌ی چهار تا پنج ماهه فصل برداشت دارد. این دوره برداشت، فصول بهار و تابستان را دربرمی‌گیرد.

چوب و تخته الوار های کاج روسی
چوب و تخته الوار های کاج روسی

بعد از بریدن این درخت‌ها  این درختان در کارخانه ها بریده می‌شوند و پس از بسته بندی در پک های مختلف ( بندیل )، بیشتر به صورت الوار و یا تخته چوب به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

کاج روسی پس از اینکه بریده شد توسط کارخانه های کشور روسیه به الوار یا تخته تبدیل می‌شود و رطوبت آن را به زیر ده درصد می‌رسانند، سپس از طریق گمرک به استان های مرزی صادر می‌شود و از آنجا به کارخانه ها و کارگاه‌های متقاضی صادر می‌شود.

انواع چوب درخت کاج روسی:

کاج های روسی دارای انواع مختلفی می‌باشند .اما سه گونه معروف از آن که در کشور ما دارای بیشترین میزان تقاضا است عبارتند از :

  • کاج ساسنا (‌pine)
  • کاج نراد (Abies alba)
  • کاج نوئل یولکا (Spruce)
چوب روسی
چوب روسی
کاج ساسنا:

کاج ساسنا به عنوان یکی از سه درخت مهم و بومی روسیه شناخته می‌شود. کاج بالغ ساسنا تا 35 متر رشد می‌کند و می‌تواند تا 700 سال زندگی کند.

کاج ساسنا برگ هایی سوزنی رنگی متمایل به سبز دارد و در شاخه های جانبی آن برگ‌ها کوتاه و به صورت جفت رشد می‌کنند.

پس از گرده افشانی توسط باد، گل‌های ماده سبز و به مخروط تبدیل می‌شوند.

چوب کاج ساسنا یکی از قوی ترین چوب‌های نرم است که در دسترس است و در صنعت ساخت و ساز  صنایع چوبی و نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مواردی که باعث می‌شود چوب درخت ساسنا محبوبیت بالایی داشته باشد این است که این درخت را می‌توان به طور زیاد در محیط به تولید رساند و از این طریق می‌تواند طرفداران محیط زیست را راضی نگه دارد.

کاج سانسا حدود 50 گونه از کاج ها را شامل می‌شود.

چوب روسی ارزان قیمت , چوب ساسنا , کیفیت چوب روس , وزن مخصوص چوب نراد در متر مکعب
چوب کاج

کاج ساسنا می‌تواند مورد علاقه نجاران باشد، از آن جهت که دارای چوبی است که کار کردن با آن بسیار راحت و آسان است و آن را برای مواردی مانند خراطی و منبت کاری کاندید می‌کند.

چوب درخت ساسنا به نسبت چوب‌های دیگر انواع کاج کمی گرانتر است اما اگر این هزینه را تقبل کنید، می‌توانید از دوام و کیفیت محصولی که انتخاب کرده اید مطمئن باشید.

چوب کاج ساسنا به طور عمده در ساخت انواع پالت،کلاف سازی، مبلمان‌های ظریف،کاغذ سازی، انواع تخته های چند لایه، ام دی اف،نئوپان و … کاربرد دارد.

کاج یولکا:

یولکا درختی است که دارای برگ‌های سوزنی است و از این جهت همه ویژگی‌های درختان سوزنی برگ را داراست. چوب درخت یولکا در عین نرم بودن دارای مقاومت بالایی است. کاج یولکا به سرعت رشد می‌کند و می‌توان با سرعت بالایی این درختان را جایگزین کرد.

چوب کاج روسی در انواع ابعاد و ضخامت ها
چوب کاج روسی در انواع ابعاد و ضخامت ها

این درخت رنگی کرم مایل به زرد دارد و با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردش از جمله انعطاف پذیری،مقاومت در برابر حشرات و موریانه و …. می‌تواند در ساخت انواع کمد، انواع نمای چوبی، انواع پارکت، انواع وسیله های چوبی دکوری، زیرساز کف و سقف، انواع پله و نرده، انواع مبلمان و … استفاده می‌شود.

ویژگی‌های کار با چوب کاج روسی:

این چوب با استفاده از اره های صنعتی به راحتی بریده میشود. خشک کرن این چوب به آهستگی انجام میپذیرد و نسبت به انواع چوب دیگر به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. چوب کاج روسی در برابر چسب ورنگ بسیار منعطف عمل خواهد کرد و کار کردن با آن راحت خواهد بود.

کاربرد استفاده از چوب کاج روسی:

ارزش اقتصادی اصلی کاج ها در صنایع ساختمانی وصنایع کاغذی است. البته کاج ها می‌توانند منبع دانه‌های خوراکی که بصورت تجاری به عنوان آجیل کاج فروخته می‌شود و یا انواعی از روغن ها باشند که از برگ آن ها به دست می‌آید.

کاج ها و به خصوص کاج روسی از جمله تجاری‌ترین گونه های درختی هستند که برای تهیه چوب و خمیر چوب ارزش دارند.

از چوب کاج روسی در تهیه صنایعی با ارزش بالا مانند مبلمان، قاب‌های پنجره، تخته های کف،پارکت،سقف و … استفاده می‌شوند.

چوب روسی
چوب روسی ترمووود
چوب روسی ارزان قیمت

چوب روسی ارزان قیمت : یکی از مزایای چوب کاج روسی قیمت مناسب و ابعاد عالی آن است که مناسب اکثر کارهای ساختمانی و نجاری است . قیمت این چوب بدلیل اینکه همسایه کشور روسیه هستیم است و باعث شده این چوب در ایران بسیار پر مصرف باشد . در مقایسه با چوب های دیگر این چوب بسیار مناسب بدست ما می رسد , مثلا : قیمت این چوب در حدود 50% از چوب راش ارزانتر است .

کیفیت و معایب چوب کاج روسی :

یکی از مزایا و معایب این چوب وزن پایین آن است . بدلیل چگالی پایین این چوب نرم است و مستعد ساییده شدن و ضعیف در برابر ضربه ولی همین امر باعث شده یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در سقف بعنوان لمبه چوب روسی , استفاده برای تیر های ساختمانی و در کل چون سبک است ایده آل برای سقف است .

مطالب مرتبط با چوب کاج روسی :

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us