0 Items

کاج صنوبر

این گونه در ایران بسیار کمیاب می باشد

کاج

کاج

نام علمی: Pinus glabra

توزیع: جنوب شرقی ایالات متحده (دشت ساحلی)

درخت اندازه: 65-100 فوت (20-30 متر) بلند، 2-3 پا (6.16 متر) قطر تنه

میانگین وزن خشک: 33 پوند / فوت 3 (525 کیلوگرم / متر 3 )

وزن مخصوص (پایه، MC 12٪): .42، .52

سختی Janka:  700 lb f (3.110 N)

مدول پارگی: 10،300 lb f / در 2 (71.0 MPa)

مدول الاستیک: 1،405،000 lb f / در 2 (9.69 GPa)

قدرت خردایش : 5،660 lb f / در 2 (39.0 MPa)

انقباض: داده ای موجود نیست تجربه ما این است که اگر این چوب رطوبت داشته باشد بسیار کاهش حجم و در صورتی که چوب خشک باشد و در تماس با رطوبت قرارگیرد بسیار افزایش سایز دارد . بطوری که یک درب 90 سانتی متر در طی یک فصل بیش از یک سانتیمتر کاهش سایز داشته و در شرایطی دیده شده است درب سونای خشک در جریان تماس با رطوبت بالای صد در صد بیش از 5 میلیمتر در عرض 5 ساعت افزایش سایز داشته و موجب قفل شدن درب شده است .

چوب کاج

رنگ / ظاهر: قارچ قهوه ای مایل به قرمز است، نمک زرد سفید است.  در ایران بیشتر نخودی رنگ است .
دانه / بافت: با دانه بندی خوب با بافت متوسط.
Endgrain: کانال های رزین بزرگ، متعدد و به طور مساوی توزیع شده، بیشتر انحصاری؛ مواجهه با چوب های اولیه به طور ناگهانی، کنتراست رنگ نسبتا زیاد است. قطر تراشه متوسط ​​و بزرگ.
مقاومت به انقباض : چوب قلع به عنوان مقاومت متوسط ​​و کم مقاومت در برابر پوسیدگی محسوب می شود.
کارایی: به طور کلی، کاج اسپرین با اکثر ابزارها نسبتا خوب عمل می کند، هرچند رزین می تواند ابزار و سمباده را مسدود کند. صنوبر کاج صنوبر و چسبیده.
بوی: دارای بوی مشخصی است که در بین گونه های بیشتری از جنس Pinus به اشتراک گذاشته شدهاست .
آلرژی / سمیت: در بعضی از افراد، کار با کاج باعث ایجاد واکنش های پوستی آلرژیک و یا علائم آسم می شود. برای کسب اطلاعات بیشتربه مقالات چوب آلرژی و سمی بودن و ایمنی گرد و غبار چوبمراجعه کنید.
قیمت گذاری / دسترسی: کاج صنوبر دارای تراکم کمتری نسبت به اکثر گونه های دیگر در گروه کاج زرد جنوبی است، بنابراین توزیع آن بیشتر به نیازهای چوب محلی و تولید تخته سه لا محدود می شود. چوب بعضی اوقات به عنوان کاج زرد جنوبی فروخته می شود.
پایداری:  این گونه چوب در لیست های CITES ذکر نشده است و توسط IUCN به عنوان گونه ای از حداقل نگرانی گزارش شده است.
استفاده های معمول: کاج زرد جنوبی برای ساخت و ساز سنگین از قبیل: پل ها، پل ها، قطب ها، ریل های راه آهن و غیره استفاده می شود. همچنین برای ساخت تخته سه لا، چوب خمیر و ونیر استفاده می شود.
نظرات: کاج نمک یکی از کمترین گونه های کاج در جنوب شرقی ایالات متحده است و معمولا تنها در گروه های پراکنده یا درختان جدا شده در جنگل های مخلوط یافت می شود.

گروه فن و هنر ایران زمین

تهیه و برش انواع چوب کاج و صنوبر

چوب کاج روسی زیر پایی , لمبه چوب کاج , تخته چوب کاج , قیمت چوب روسی به روز , فروش چوب روسی در تهران , مشخصات چوب روسی , قیمت تخته چوب روسی , ابعاد چوب روسی , لیست قیمت چوب روس , دکور چوب روسی , چوب روس لمبه

چوب کاج روسی٬ چوب کاج روسیه٬

WhatsApp chat