همه چیز در مورد تخته کاج روسی

آشنایی با تخته کاج روسی

می توان گفت امروزه نسبتاً روسیه به عنوان یکی از بهترین مراکز معماری چوبی جهان از قرن 10 تا 12 شناخته شده است که غنی از چوب های با کیفیت فوق العاده می باشد.

روسیه بزرگترین فرهنگ خود یعنی ساختمان های چوبی را از خانه های ساده چوبی شخصی گرفته تا کلیساهای زیبا تا کاخ های چوبی در نزدیکی مسکو توسعه داده است.

چوب نراد

قیمت چوب نراد به روز , خرید اینترنتی چوب روسی , لیست قیمت چوب روسی , فروش چوب تهران , چوب روس, تخته روسی
قیمت چوب نراد به روز , خرید اینترنتی چوب روسی , لیست قیمت چوب روسی , فروش چوب تهران , چوب روس, تخته روسی

نراد را می توان به عنوان چوبی نام برد که مانند چوب درخت کاج یکی از مهم ترین ها برای تولید تخته چوب روسی است. این درختچه جزو گونه های نرم چوب است و به دلیل قیمت مناسب و صنعت مناسب توسط اساتید مورد توجه قرار می گیرد. برگ هایش سوزنی هستند و این برگ ها در تمام فصول سال سبز هستند. درباره چوب نراد

کاربرد چوب نراد

آن ها برای مقاصد مختلفی از قبیل کاغذ سازی، ساخت پالت، ساخت مبلمان، درب و پنجره های چوبی، کفپوش و دیوارپوش، چارچوب های ساختمان، تزئینات داخلی و خارجی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

همه چیز در مورد تخته کاج روسی – آشنایی با تخته کاج روسی
دیوارکوب لمبه چوب ترمووود , عکس لمبه چوبی
دیوارکوب لمبه چوب ترمووود , عکس لمبه چوبی

در واقع می توان اظهار داشت که قدمت خانه های چوبی در بعضی نقاط از کشور روسیه به صد ها سال پیش باز می گردند. نکته ی جاب توجه این است که در حدود هفت قرن پیش نیز چوب مورد علاقه ی مردم آن زمان کاج بوده است و تمام سازه های چوبی خود را از این چوب که دوام و استحکام چشمگیری دارد می ساختند.

خانه چوبی ایزبی
خانه چوبی ایزبی در موزه معماری چوبی و زندگی دهقانان در سوسدال ، روسیه

خانه ایزبا در ویکی پدیا

علت رشد آهسته و طولانی مدت درختان کاج در این منطقه به دلیل سرد و یخبندان بودن زمستان های سیبری مرکز و کوتاه بودن روز های آن در فصل تابستان است. نکته ی مثبت این رشد کند این است که کیفیت چوب بسیار بالا می رود و البته قیمت آن ها نیز افزایش چشمگیری پیدا می کند.

یک خانه جوبی سنتی روسی که با دقت بازسازی شده است واقع در واتیسکو سلو ، منطقه جاروسلاو روسیه
یک خانه جوبی سنتی روسی که با دقت بازسازی شده است واقع در واتیسکو سلو ، منطقه جاروسلاو روسیه

علت استفاده و استقبال فراوان از تخته کاج روسی این است که این نوع چوب چه از نظر هزینه و چه از نظر کیفیت یک سر و گردن از چوب های دیگر بالاتر است و علاوه بر دوام، زیبایی نیز می بخشد.

چوب کاج روسی , همه چیز درباره چوب روس
چوب کاج روسی , همه چیز درباره چوب روس

کاج روسی را می توان به یک درخت بزرگ مخروطی شکل توصیف کرد که قطر در نظر گرفته شده برای آن معمولا 35-50 است و هم چنین ارتفاع آن می تواند حداقل تا 30 متر و حداکثر تا 90 متر نیز برسد. درون چوب کاج روسی که سرشار از رزین متراکم شده است، عمدتا در انتهای چوب متمرکز شده اند در حالی که چوب رنگی روشن تر دارد كه از زرد تا صورتی متفاوت است. این حلقه ها در همه ی بخش ها با مرز واضح بین درون چوب و ساقه دیده می شود.

همه چیز در مورد تخته کاج روسی - آشنایی با تخته کاج روسی
تصویر سطح روی چوب کاج روسی , همه چیز در مورد تخته کاج روسی - آشنایی با تخته کاج روسی
تصویر سطح روی چوب کاج روسی

وقتی نام چوب روسی در ایران به میان می آید، ناخودآگاه ذهن همه به چوب های سفید منعطف می شود در حالی که چوب های سفید رنگ مختص به چوب های روسی فقط نیستند و خود انواع مختلفی دارند که از بین آن ها می توان به چوب صنوبر و کاج اشاره کرد.

این چوب دارای ویژگی هایی مانند لبه های باریک، جنسی متورم و کم انقباض، قابلیت ترک خوردگی کم هنگام خشک شدن، مناسب برای سمباده کشی و کوبیدن پیچ در آن و همین طور دارای انعطاف خوب برای ساخت سازه های منحنی شکل است. با توجه به سبکی و قابلیت کشسانی که دارد مناسب برای استفاده در اسکلت ساختمان ها است.

سختی چوب چیست ؟

مقاومت چوب در برابر نفوذ جسم خارجی سختی چوب نامیده می شود.

سختی چوب, سختی چوب چیست ؟
سختی چوب

لازم است بدانید که سختی چوب به طور مستقیم با افزایش رطوبت مرتبط است. چوب روسی یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین چوب است که به کشور ما می آید. در کشور عزیزمان ایران به دلیل استقبال زیاد مردم چوب کاج روسی معمولا در صنایع ساخت مبلمان به کار می رود.

همه چیز در مورد تخته کاج روسی – استفاده از چوب کاج روسی در صنایع ساخت مبلمان

همه چیز در مورد تخته کاج روسی – استفاده از چوب کاج روسی در صنایع ساخت مبلمان
همه چیز در مورد تخته کاج روسی – استفاده از چوب کاج روسی در صنایع ساخت مبلمان

چوب کاج با دکوراسیون منزل و حالت نور پردازی در دکوراسیون داخلی خانه (دیوارها و سقف ها)، دکوراسیون خارجی و نمای ساختمان بهترین ترکیب را در زیبایی به وجود می آورد. محققان معتقدند که از چوب کاج در ساخت وسایل اتاق کودکان استفاده شود زیرا رنگ طبیعی آن بسیار آرامش بخش است.

بهترین کیفیت چوب از کاج هایی است که در مناطق شمالی روسیه رشد می کنند و آن ها را فرشته می نامند. این چوب دارای حلقه های متراکم باریک و هم چنین چوب باریک با 10 تا 14 عدد حلقه در هر سانتی متر است. تراکم چوب متوسط است (بالای 540 کیلوگرم در متر مکعب برای چوب با رطوبت طبیعی). چوب کاج روسی از جنگل های روسیه تهیه می شود، سپس بعد از انجام شدن مراحل فرآوری در کارخانه و بریده شدن در اندازه های گوناگون، به کشورهای مختلف صادر می شود.

همه چیز در مورد تخته کاج روسی - آشنایی با تخته کاج روسی
همه چیز در مورد تخته کاج روسی - آشنایی با تخته کاج روسی
همه چیز در مورد تخته کاج روسی – آشنایی با تخته کاج روسی

علاوه بر این کاج سیبری (Pinus Sibirica) به عنوان درخت آرامش و شجاعت در نظر گرفته می شود. مشخصه ی مقاومت حرارتی چوب کاج از مواردی همچون آلومینیوم و پی وی سی بالاتر است. چوب کاج روسی را می توان با الگوی بافت برجسته ی آن متمایز کرد در حالی که این چوب با سال ها تیره شدن رنگ آن و تغییر آن به رنگ مایل به قرمز به دلیل مقدار زیاد رزین داخل چوب، به هیچ عنوان کدر و سفید نمی شود و رنگ آن از بین نمی رود.

همه چیز در مورد تخته کاج روسی - کاج سیبری (Pinus Sibirica)
همه چیز در مورد تخته کاج روسی - کاج سیبری (Pinus Sibirica)
همه چیز در مورد تخته کاج روسی – کاج سیبری (Pinus Sibirica)

چوب لارچ روسی

لارچ روسی نوعی از کاج است که تنها درخت مخروطی به شمار می رود که به عنوان نرم چوب طبقه بندی می شود اما در اصل سختی آن مانند چوب درخت بلوط است. برخی به دلیل دوام باورنکردنی اش آن را “درخت ابدیت” می نامند. به لطف دوام بالا و مقاومت زیادش در برابر پوسیدگی و قارچ، بهترین کیفیت را در میان درخت های مخروطی دارد که باعث می شود آن را برای کاربردهای بیرونی، انواع روکش ها و کف پوش ایده آل کند.

رزین چوب لارچ روسی به طور مساوی بین فیبر های درون چوب تقسیم می شود و به عنوان یک ضد عفونی کننده خوب عمل می کند که از چوب در برابر رطوبت، بیماری های قارچی و حشرات و به خصوص آفات محافظت می کند.

همه چیز در مورد تخته کاج روسی – چوب لارچ روسی

همه چیز در مورد تخته کاج روسی - چوب لارچ روسی
همه چیز در مورد تخته کاج روسی – چوب لارچ روسی

تحقیقات طولانی مدت نشان داده است که ترکیبی از عواملی مانند چگالی بالا و خاصیت رزین زیاد با ساختار بسیار خاص رزین، دوام چوب لارچ را دو برابر بیشتر از کاج معمولی روسی می کند. طبق تحقیقات جنگل داری دانشگاه ایالتی مسکو، چوب لارچ روسی از چوب کاج معمولی دو برابر نسوز تر نیز هست.

چوب لارچ
چوب لارچ

رنگ غالب چوب از زرد مایل به قهوه ای یا زرد مایل به خاکستری و گاهی نارنجی تا قرمز است که باعث ایجاد رنگ هایی زیبا و گرم در چوب می شود. کیفیت ساخت لارچ روسی به همراه مزایای زیبایی شناختی آن دامنه ایده های مختلف معماری و طراحی را گسترده تر می کند. در حالی که گونه های دیگر کاج های روسی ممکن است در معرض لکه و پوسیدگی باشند، در دراز مدت چوب لارچ تمام ویژگی های چوب مرغوب را حتی بدون استفاده از مواد شیمیایی حفظ می کند. تخته های چوب لارچ روسی که در استفاده در نماهای بیرونی بدون هیچ گونه قرآیند حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است در نهایت تغییر رنگ دهند اما خاصیت خود را از دست نمی دهند. با استفاده از روغن های محافظ طبیعی، می توان رنگ های زرد و قرمز مانند آن را حفظ کرد.

چوب کاج روسی قرمز

کاج قرمز یک درخت واقعاً گسترده در اروپا است، اما اصلیت آن به روسیه بر می گردد و جزء کاج های وحشی محسوب می گردد. هرچند که چوب به رنگ سفید یا زرد کمرنگ است، اما چوب کاج قرمز سایه ای مایل به قرمز دارد که دارای حلقه های متفاوت در سطح آن است. این گلگون بودنش باعث شده است که نام خاص خود را داشته باشد. چوب کاج قرمز در فصل پاییز به دلیا رنگ قهوه ای که در فصل بهار به خود می گیرد، پر رنگ می شود.
چوب کاج قرمز از دسته چوب های سفید به شمار می رود. متاسفانه چوب کاج قرمز به طرز چشمگیری نسبت به حمله حشرات و قارچ حساس است. با این حال، در برابر خم شدن، فشرده سازی و کشش بسیار مقاوم است و امکان استفاده از آن را برای کاربردهای الاستیک فراهم می کند.

همه چیز در مورد تخته کاج روسی – چوب کاج روسی قرمز

همه چیز در مورد تخته کاج روسی - چوب کاج روسی قرمز
همه چیز در مورد تخته کاج روسی – چوب کاج روسی قرمز

همانطور که در اغلب سایر گونه های مخروطی اتفاق می افتد، چوب کاج قرمز نیز ماده ای مناسب برای کار است. چسباندن و کوبیدن میخ در آن آسان است و قابلیت خشک شدن سریع را دارد. چوب کاج قرمز در سوراخ ها و پوشش های نجاری چه در داخل و چه در خارج از آن استفاده می شود. به خصوص در ساخت روکش های تزئینی، تخته سه لا و مبلمان روستیک بسیار مفید است.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

WhatsApp us