اشتباه نخواهد بود اگر بگوییم که کفپوش چوب سخت  ، هرگز از مد نمی افتد . همه افراد از مشاهیرگرفته تا کسی  که زندگی عادی دارد  به طور مداوم در حال کشف تکنیک ها و موضوعات جدید در مورد کفپوش چوبی برای خانه ها و دفاتر خود است . در این مطلب انواع چوب برتر برای کفپوش سازی را معرفی می کنیم.

البته کفپوش های متنوع تری مانند کف ساخته شده از سنگ های طبیعی و موزاییک امروزه در بازار موجود است . اما گرما ، سختی و جذابیت چوب واقعی به سختی قابل شکست است .

اما با انتخاب جالب ، سوالاتی در مورد طول عمر آن در آب و هوای بسیار مرطوب ، سطح نگهداری مورد نیاز و ارزش کلی پول وجود دارد . همه اینها به نوع چوبی که برای کفپوش خود استفاده می کنید بستگی دارد . بنابراین ، بهتر است نگاهی به بهترین نوع چوب برای آب و هوای  خود بیندازیم . در فرم های معماری داخلی عمیق فرو بروید تا ببینید چه چیزی در حال  حاضر مد روز است و چه نوع چوبی مورد علاقه طراحان است .

در اینجا نگاهی گذرا به پنج نوع چوب واقعی مورد استفاده برای کفپوش چوب سخت است .

این لیست  کامل نیست و فقط شامل انواع چوب های سخت است . این با انواع کلی کفپوش چوبی که ممکن است شامل چوب مهندسی ( مصنوعی ) یا چند لایه نیز باشد متفاوت است .

بلوط متداول ترین کفپوش چوب سخت است

چوب درخت بلوط  ، متداول ترین نوع چوبی است که برای کفپوش چوب سخت در  ایران و سایر نقاط جهان استفاده می شود . این به دلیل مقاومت زیاد آن در برابر خار ، فرورفتگی ، خراش و سایر اشکال تحریک خارجی است . این ویژگی ماندگاری آن را تضمین می کند در حالی که امکان نگهداری کم را نیز فراهم می کند ، دقیقاً مانند اینکه کفپوش کاشی کاری ( رایج ترین نوع  ) به ندرت به نگهداری نیاز دارد .

این یک انتخاب عالی برای کسی است که ایده فرش روی زمین را دوست ندارد . به علاوه ، الگوی سخت و دانه ای که سطح بلوط معمولاً به همراه دارد ، هنگامی که روی کفپوش پابرهنه  راه می روید ، این حس دلخواه را نیز به شما می افزاید .

اگر آن احساس لوکسی است که از کفپوش خود انتظار دارید ، پس اولین انتخاب شما باید بلوط باشد .

 طبیعتاً ، این نیز در مقایسه با چهار انتخاب دیگر ، یکی از انواع گران قیمت است .

چوب گیلاس برای ظاهری شسته و رفته

چوب گیلاس برای کفپوش سازی
چوب گیلاس برای کفپوش سازی

گیلاس نوع رایج دیگری از نوع چوبی است که به طور گسترده ای برای کف پوش استفاده می شود .

دو مورد از برجسته ترین ویژگی های چوب گیلاس عبارتند از

     با افزایش سن تیره می شود به همین دلیل برای برخی از افرادی که می خواهند اتاق هایشان هرچه بیشتر روشن باشد ، انتخاب محبوبی نیست .

     با توجه به رنگهای تیره طبیعی و پایان  سنباده ای ، ظاهری مرتب و زیبا فراهم می کند .

همانطور که اشاره شد ، این یکی از نادرترین کفپوش های چوب سخت است که پس از استفاده  سنباده می شود . این اطمینان حاصل می کند که سختی تا حدودی کاهش می یابد . اما نکته منفی  سنباده این است که بسیار حساس به خراش است . بنابراین ، اگر صاحب حیوانات خانگی هستید ( گربه ؟ سگ ؟ . . . )  ،  چوب گیلاس را به شما توصیه نمی کنیم . در این صورت ، چرا افرا یا چوب ماهون را بررسی نمی کنید ؟

افرا یکی از سخت ترین چوب های جنگل است

چوب افرا برای کفپوش سازی
چوب افرا برای کفپوش سازی

تا به حال در یک سالن بولینگ بازی کرده اید و از خود پرسیده اید که چگونه آن جا کفپوش براقی دارند ؟ جواب این است که چوب افرا ، یکی از قوی ترین و محبوب ترین انواع چوب است که برای کف سازی استفاده می شود و به راحتی براق می شود .

نقطه فروش منحصر به فرد آن ، الگوی دانه است که در مقایسه با نمونه چوب بلوط آن ، اثر بیشتری یافته است . مانند سایر انواع ذکر شده در این لیست ، افرا نیز بسیار مقاوم در برابر بیشتر شرایط آب و هوایی از جمله باران است . اما به یاد داشته باشید که با گذشت سالها از استفاده ، چوب افرا تمایل به ایجاد یک لایه زرد در سطح ( به ویژه در مناطق بدون استفاده ) دارد . گرچه این مسئله با تمیز کردن پیشرفته قابل رفع است ، اما می تواند ظاهر کفپوش شما را تحت تأثیر قرار دهد .

اما ، اگر  به دنبال چوبی با طول عمر بسیار بالایی  هستید ، اجازه دهید ما  چوب ماهون را معرفی کنیم .

چوب ماهون چوب برتر برای کفپوش سازی

چوب ماهون چوب برتر برای کفپوش سازی
چوب ماهون چوب برتر برای کفپوش سازی

همانطور که قبلاً حدس زده اید ، کسانی که به دنبال ظاهری غنی و سلطنتی با چاشنی بو های قدیمی  هستند  ، چوب ماهون را ترجیح می دهند . این چوب ضد آب و با دوام است ( حتی بیشتر از بلوط ) –  تمام پارامترهای مناسب برای یک خانه را دارد .

چوب ماهون که بیشتر به عنوان ماده ای برای ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد ، بسیار گران است و باعث می شود بودجه طراحی داخلی شما زیاد شود . اگر سخت روی آن  انگشت گذاشتید ، بهتر است گزینه بعدی را در نظر بگیرید : کاج .

برای نرمی و مقرون به صرفه بودن با چوب کاج همراه شوید

کفپوش سازی با چوب کاج
کفپوش سازی با چوب کاج

سطح دانه ای که قبلاً در مورد کفپوش بلوط در مورد آن صحبت کردیم را به خاطر دارید ؟ خوب ، این اغلب در کفپوش چوب سخت وجود دارد ، مگر اینکه شما اصلاحاتی را در مورد چوب واقعی انجام دهید .

اگر سختی کف زمین را دوست ندارید ، کف کاج را در نظر بگیرید که یکی از نرم ترین انواع موجود در حال حاضر است . ( گیلاس ، که ما در بالا بحث کردیم ، همچنین می تواند واجد این شرایط باشد . )

چوب کاج که یکی از چوب برتر برای کفپوش سازی می باشد معمولاً بالای تخته های نازک به صورت تخته های بلندی که شبیه تخته سه لا آفتابگردان است ، ثابت می شود . چوب کاج به اندازه کافی بادوام است که می تواند از تمام تغییرات فصلی هوا از خود مراقبت کند . و به جز  برخی از نگهداری معمول سالانه  ، در گوشه و کنار آن نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارد .

پیشنهادات آخر

اگر کسی هستید که در جستجوی بهترین نوع کفپوش چوبی آپارتمان جدید خود است ، این راهنما تمام آنچه برای شروع گفتگو با پیمانکار خود نیاز دارید است . اگرچه این پنج نوع در مورد کفپوش چوب سخت ، افکار شما را کنترل می کنند ، اما گونه های دیگری مانند بامبو ، گردو و خاکستر نیز مورد استفاده قرار می گیرند .

در پایان ، همه چیز به شکل ظاهری کفپوش ، احساس آن و دوام آن بستگی دارد . که باز هم به این بستگی دارد که خانه شما یک آپارتمان در یک برج است یا یک خانه چند طبقه در سطح زمین . اگر می خواهید همه این پارامترها را مثبت ارزیابی کنید ، یکی از پنج مورد بالا را انتخاب کنید .

برای کمک بیشتر و مشاوره تخصصی ، با ما صحبت کنید .

نوشته شده توسط : فیروزه پاکزاد

مقالات مرتبط برای مبلمان چوبی:

WhatsApp us