نحوه اصلاح تغییر رنگ کفپوش چوبی

در زیر ، به اصلاح مواردی که ممکن است باعث تغییر رنگ پارکت شود میپردازیم :

تغییر رنگ پارکت چوبی در اثر اشعه ماورا بنفش

برای کفپوش هایی که توسط اشعه ماوراءبنفش موجود در نور خورشید سوزانده شده اند ، چه کاری باید انجام دهم؟

 برای کفپوش چوبی ( تمام چوب )

کفپوش چوبی, کفپوش چوب طبیعی
کفپوش چوبی, کفپوش چوب طبیعی

از آنجا که با گذشت زمان ، رنگ چوب به تدریج تغییر می کند ، بسیاری از افراد از این تغییر رنگ لذت می برند ، اما وقتی بخشی از پارکت با مبلمان پوشانده شود ، درجه آفتاب سوختگی در آن قسمت متفاوت است و شرایطی پیش خواهد آمد که فقط رنگ بخشی از کفپوش متفاوت خواهد بود.

در چنین حالتی ، بهتر است قسمتی از سطح کفپوش را که دچار آفتاب سوختگی شده است را با کاغذ سنباده سایش دهید تا تغییر رنگ که در سطح روی داده است محو شده و از بین برود و سپس برای محافظت از قسمت سنباده زده شده ، از لاک یا روغن استفاده کنید.

در مورد کفپوش چوبی جامد ، برخلاف تخته سه لایه ، از تخته چوبی ضخیمی ساخته شده است ، بنابراین حتی اگر سطح آن کمی خراشیده شود ، ظاهر آن به طور قابل توجهی تغییر نمی کند.

اگر بیشتر قسمت های کفپوش روشن است و قسمت تاریک مقدار کمتری دارد ، قسمت تاریک را محو کنید ، و اگر بیشتر قسمت های آن تاریک است ، حاشیه قسمت روشن را با قسمت تاریک بردارید تا مرز بین رنگ ها از بین برود و در آخر برای محافظت از چوب از لاک و روغن استفاده کنید ؛ لازم است برای آن از موادی استفاده کنید که در چوب نفوذ کند ؛ زیرا اگر برای پوشاندن آن ، از نوعی رنگ و لاک استفاده کنید که فقط روی سطح زده می شود ، بعدا نمی توان رطوبت موجود در چوب را از بین برد و ممکن است کفپوش تغییر شکل داده یا پوسیده شود.

برای کفپوش کامپوزیت

کفپوش چوبی, کفپوش چوب طبیعی
کفپوش و پارکت چوب طبیعی

کفپوش کامپوزیت : با کشیدن روکش چوبی نازک روی تراشه های چوبی که به هم چسبیده شده اند ، ساخته می شود.

بنابراین ، اگر برای از بین بردن تغییر رنگ ، سطح کفپوش کامپوزیت خراشیده شود ، تراشه های چوبی زیرین نمایان میشود ، و ظاهر آن بدتر خواهد شد.

پس در مورد کفپوش کامپوزیت ، بهتر است که لاک رنگی بزنید تا رنگ های تغییر کرده تنظیم شود ؛ یا حتی اینکه به صورت کلی کف آن را جایگزین کنید بهتر است تا کف آن را با سنباده بخراشید.

رنگ برخی از واکس های کفپوش ، متناسب با رنگ کفپوش ها هستند و رنگ آنها در مقایسه با مواد دیگر رنگ آمیزی ، طول عمر بیشتری دارد ، اما اگر به طور مداوم از آن استفاده کنید ، تا حدودی باعث تغییر رنگ می شود.

رنگ امیزی و جایگزینی پارکت دشوار است ، اما استفاده از موم رنگی را می توان به عنوان بخشی از نگهداری روزانه پارکت انجام داد ، بنابراین اگر نگران تغییر رنگ هستید ، باید آن را امتحان کنید.

نحوه مقابله با تغییر رنگ در اثر واکنش شیمیایی

چرا کفپوش به دلیل واکنش شیمیایی تغییر رنگ می دهد

چوب ساج , کاربرد و شناخت چوب ساج
کفپوش چوب ساج , کاربرد و شناخت چوب ساج

کفپوش چوبی توسط مواد موجود در محصولات لاستیکی و محصولات فلزی تغییر رنگ می دهد ، این به دلیل تانن (جوهر مازو)  موجود در چوب است.

تانن های موجود در چای و چوب هنگام ترکیب با یون های فلزی خاصیت سیاه شدن دارند ، بنابراین اگر محصولی مانند آهن را مستقیماً روی کف قرار دهید ، ممکن است رنگ آن قسمت سیاه شود.

با این حال ، تغییر رنگ ناشی از فلز ، بیشتر برای چوب هایی با تانن زیاد (مانند سرو) اتفاق می افتد ؛ آن هم زمانی که در محیط مرطوب قرار می گیرند .

بنابراین تغییر رنگ برای چوب با تانن کمتر به سختی اتفاق می افتد ؛ با این وجود نمی توان گفت که رنگ هرگز تغییر نخواهد کرد ، پس هنگام قرار دادن محصولات فلزی روی کف ، حتما یک ورق یا موارد مشابه را اطراف فلز بکشید تا در تماس مستقیم با یکدیگر قرار نگیرند.

برای محصولات لاستیکی ، روغن موجود در لاستیک ممکن است در چوب نفوذ کرده و رنگ را منتقل کند ، یا گوگرد موجود در آن به پوشش چوب وارد شده و باعث تغییر رنگ شود.

در صورت تغییر رنگ در اثر واکنش شیمیایی چه باید کرد
کفپوش چوب کاج روسی , اجرای الوار چوب کاج در کف
کفپوش چوب کاج روسی , اجرای الوار چوب کاج در کف

تغییر رنگ ناشی از لاستیک یا فلز احتمالاً به داخل چوب نفوذ کرده است ، بنابراین آن قسمت از صفحه کفپوش باید تعویض شود تا به حالت اولیه برگردد.

اگر درجه تغییر رنگ بسیار کم باشد و تغییر رنگ فقط روی سطح ایجاد شده باشد ، می توان با سنباده کشی یا موارد مشابه ، آن را از بین برد.

اگر رنگ روی کفپوش یا پوشش شفاف آن توسط محصول لاستیکی تغییر رنگ داده باشد ، در صورت عدم نفوذ به عمق چوب ، می توان با تراشیدن رنگ و رنگ آمیزی مجدد با آن مقابله کرد.

پس بهتر است اگر به دلیل لاستیک یا فلز تغییر رنگ ایجاد شده است ، ابتدا سطح کفپوش را با یک کاغذ سنباده یا موارد مشابه کمی خراش داده و روند تغییر رنگ در عمق را بررسی کنید.

نحوه مقابله با تغییر رنگ ناشی از جذب مایعات

تغییر رنگ به دلیل قهوه ، چای و ابمیوه ها

اگر روی سطح پارکت فقط آب ریخته باشد ، می توانید با پاک کردن آن از تغییر رنگ پارکت جلوگیری کنید ، اما اگر قهوه ، چای ، آبمیوه و غیره ریخته و تغییر رنگ دهد ، فقط با پاک کردن نمی توانید آن را تمیز کنید.

به خصوص در مورد پارکت های طبیعی که سطح آنها محافظت نشده است و لایه محافظ ندارند ، به محض نفوذ مواد در چوب تغییر رنگ اجتناب ناپذیر است ، بنابراین در صورت ریختن مایعات ، در اسرع وقت آن را با دستمال یا پارچه تمیز ، پاک کنید.

اگر چوب به رنگ آن آغشته شده است ، می توانید کفپوش قسمتی که ، رنگ آن تغییر کرده است را تعویض کنید ؛ یا با رنگ امیزی کل رنگ کفپوش را ، به رنگ لکه ی بوجود آمده روی چوب تبدیل کنید.

در مورد کفپوش کامپوزیت ، سطح آن پوشش دارد و پوشانده شده است ، بنابراین حتی اگر مایع رنگی ریخته شود ، پاک کردن آن با دستمال کفایت کرده و رنگ کفپوش چوبی تغییری نخواهد کرد.

با این حال ، لطفا توجه داشته باشید که اگر روی سطح کفپوش کامپوزیت ، خراش وجود داشته باشد و مایع رنگی به داخل آن نفوذ کند ، رنگ کفپوش عوض شده و مانند حالت قبل قابل بازیابی نیست.

ادرار حیوان خانگی / توالت

اگر حیوان خانگی نا آشنا به محل توالت داشته باشید یا ادرار بر کفپوش چوبی توالت ریخته شود ، علاوه بر تغییر رنگ به علت رطوبت ، تغییر رنگ به دلیل مواد موجود در ادرار نیز ، ممکن است ایجاد شود.

اگر مدت زمان طولانی آن را رفع نکنید ، از پوشش روی چوب عبور می کند و باعث تغییر رنگ دائمی چوب می شود ، بنابراین اگر ادار را روی کفپوش پیدا کردید ، در اسرع وقت آن را تمیز کنید .

در ادرار حیوانات خانگی موادی وجود دارند که باعث فرسایش پوشش و موم پارکت میشوند و از پس آن تغییر رنگ کفپوش را بدنبال دارند ، بنابراین اگر بخشی از کفپوش در اثر ادرار حیوان خانگی تغییر رنگ داده است ، برای از بین بردن رنگ ایجاد شده لازم است دوباره آن قسمت را رنگ آمیزی کنید.

برای مشکلات بوجود آمده در خصوص بوی ادرار نیز ، پاک کننده های مخصوص برای حیوانات خانگی برای کفپوش به فروش می رسند ، بنابراین بهتر است از این محصولات برای پاک کردن استفاده کنید.

همچنین روشی وجود دارد که می توان اسید سیتریک یا جوش شیرین را با آب رقیق کرده و آلودگی را پاک کرد ، اما هنگام کار باید احتیاط کنید زیرا ممکن است در شکاف های بین صفحات کفپوش ، رنگ سفید باقی بماند یا پوشش سطح آن از بین برود.

تغییر رنگ به دلیل ازدیاد رطوبت اطراف گلدان گیاهان

در صورت قرار دادن گلدان گیاهان طبیعی ، رطوبت پارکت در اطراف گلدان افزایش می یابد و ممکن است رطوبت باعث تغییر رنگ کفپوش شود.

تنها راه ترمیم این تغییر رنگ ، جایگزینی صفحات کفپوش است . هنگام قرار دادن گلدان گیاهان طبیعی روی کفپوش ، زیر گلدان یک حصیر ضد آب و یا پوشش مناسبی قرار دهید تا از آنها محافظت شود.

در صورت امکان یک برامدگی متخلخل را در زیر گلدان قرار دهید تا سطح کفپوش در معرض هوا قرار گیرد و از تغییر رنگ آن جلوگیری شود.

ترمیم علائم سوختگی قیر و توتون و تنباکو

اگر کفپوش دارای علائم سوختگی باشد ، چه کاری باید انجام دهم؟

قیر توتون ، یک لکه روغنی است و با شوینده مناسب برای لکه های روغن پاک می شود.

با این حال ، اینگونه مواد شوینده ، موم را هم نیز از بین می برند.  اگر کفپوش با قطران کثیف شد ، بهتر است یک دستگاه پاک کننده موم تهیه کنید ، موم آن قسمت را بردارید و سپس موم جدید بزنید.

اگر فقط سطح آن در اثر حرارت تغییر رنگ داده است ، می توانید با پرداخت آن با کاغذ سنباده یا موارد مشابه آن را برداشته و مجدداً پوشش را اعمال کنید.

با این حال ، اگر سوختگی و ذغال تا حدی عمیق پیشرفت کرده باشد ، لازم است که صفحات کفپوش را ، در قسمتی که سوختگی اتفاق افتاده است تعویض کنید یا از مواد ترمیم کننده استفاده کنید .

مواد ترمیم کننده کفپوش به محصولی گفته می شود که رزین را با رنگی که با گرما نرم می شوند ، ترکیب می کند. این رزین را به سطح کفپوش وارد میکنند تا سطح آن آماده شود و سپس سطح چوب ، رنگ آمیزی می شود تا قسمت تعمیر شده به چشم نیاید.

اما اگر خراش بزرگی داشته باشیم که به مواد تعمیراتی زیادی نیاز داشته باشد ، رنگ آمیزی آن مشکل خواهد بود و در صورت اشتباه ، قسمت تعمیر شده به چشم می آید ، بنابراین بهتر است از یک شرکت تعمیراتی بخواهید آن را ترمیم کند.

در چنین حالتی ، اجازه دهید ترمیم پارکت را از پیمانکار بخواهیم

چوب معجزه خداوند
کفپوش چوبی

چه موقع باید کفپوش چوبی به کل تعویض شود

اگر تغییر رنگ یا لکه ها در یک ناحیه وسیع دیده شده است ، یا اگر مواد کفپوش نه تنها تغییر رنگ داده بلکه ، تغییر شکل داده و یا پوست آن کنده شده است ، بهتر است به جای ترمیم ، کفپوش را به کل تعویض کنید.

وقتی صحبت از تمیز کردن یا تعمیر طیف گسترده ای از لکه ها می شود ، هزینه آن تقریباً همانند ایجاد پوشش مجدد برای کف است .

علاوه بر این ، انتظار می رود تغییر شکل و لایه برداری باعث ضعیف شدن ساختار کفپوش شود ، بنابراین خرابی های مشابه ممکن است در آینده نزدیک رخ دهد ؛ حتی در آن مناطقی که در حال حاضر مشکلی وجود ندارد.

اگر کفپوش را تعویض کنید ، می توانید از تغییر رنگ و خرابی در قسمت های دیگر پارکت جلوگیری کرده و زمان و هزینه و تلاش لازم برای تعمیرات را هدر ندهید.

هنگام در نظر گرفتن بازسازی کفپوش ، چه کاری باید انجام شود

هنگام بازسازی کف ، مواردی که باید برای یافتن یک شرکت بازسازی مورد توجه قرار گیرند ، عبارتند از : هزینه ، مدت زمان اتمام بازسازی ، روش بازسازی

گردآورنده : زهرا اکبری

کلمات کلیدی : کفپوش چوبی ، چوب ، پارکت ، تغییر رنگ چوب ، اشعه ماورا بنفش ، آفتاب سوختگی ، سنباده ، لاک ، روغن ، تخته سه لایه ، کفپوش کامپوزیت ، واکس کفپوش ، موم رنگی ، واکنش شیمیایی ، محصولات لاستیکی ، محصولات فلزی ، تانن ، جوهر مازو ، سیاه شدن چوب ، گوگرد ، رنگ آمیزی ، قهوه ، چای ، ابمیوه ، آب ، لکه ، ادرار ، ادرار حیوانات ، کفپوش چوبی توالت ، فرسایش پارکت ، موم پارکت ، موم ، بوی ادرار ، اسید سیتریک ، جوش شیرین ، گلدان گیاهان طبیعی ، سوختگی ، قیر ، توتون ، تنباکو ، لکه روغنی ، قطران ، حرارت ، مواد ترمیم کننده ، رزین ، تعمیرات ، بازسازی کفپوش چوبی ، بازسازی پارکت

مطالب مرتبط با موضوع رنگ چوب :

WhatsApp chat