تشخیص چوب گردو

همه چیز در مورد چوب درخت گردو

شاید در مورد چوب گردو شنیده باشید اما آیا همه چیز را در مورد آن می دانید و با انواع آن آشنا هستید؟

این که آیا شما به دنبال یک میز قهوه جدید برای سالن خود هستید یا قصد دارید آشپزخانه خود را مجدداً دیزاین کنید، برای این که تصمیمی عاقلانه و آگاهانه بگیرید، مهم است که همه چیز را در مورد نوع چوب مورد نظر بدانید. به عبارت دیگر، برای یادگیری انواع مختلف چوب لازم نیست در کار تجارت چوب باشید.

همه ی ما در خانه و در محل کار و حتی در فضای باز با چوب احاطه شده ایم. از میزی که روی آن کار می کنید تا ساختار اصلی خانه شما و درختان در خیابان.  همه چیز از چوب ساخته شده است! این امر باعث می شود تا کمی برای یادگیری انواع مختلف چوب کمی وقت صرف کنید.

در کل در طبیعت درخت ها به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند برای نمونه دو گروه سوزنی برگان و پهن برگان. قابل به ذکر است که درخت گردو جزو پهن برگان به حساب می آید و هم چنین درخت گردو از خانواده راش سانان است. صدها نوع چوب در طبیعت وجود دارد و طبیعتاً انواع مختلفی از چوب نیز رایج است که هرکدام از لحاظ ظاهری، خصوصیات و کاربرد نسبت به دیگری منحصر به فرد هستند.

در حالی که انواع چوب مانند چوب درخت کاج، چوب درخت گردو، چوب درخت بلوط، چوب درخت سرو و چوب ماهون نسبتاً محبوب هستند.  بافت و رنگ قهوه ای غنی چوب درخت گردو زبانزد همه است. شکی نیست که گردو یک چوب عالی است. کار با آن نه تنها جالب است بلکه نتیجه نهایی کار با گردو به طور کلی فوق العاده جذاب می شود.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – نمونه ای از چوب درخت گردو

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

درک این نکته مهم است که چوب گردو بسیار متنوع است و انواع مختلفی دارد. این بدان معنی است که اصطلاح  چوب گردو بسیار کلی است. این یکی از اصلی ترین دلایلی است که باعث شده افراد تجربیات متفاوتی در استفاده از چوب گردو داشته باشند.

نکته مهم دیگری که باید در مورد چوب گردو بدانید این است که به عنوان سخت چوب طبقه بندی می شود. به خاطر داشته باشید که یک تصور غلط رایج در مورد سخت چوب و نرم چوب وجود دارد. برخلاف تصور سخت چوب بودن دلیل بر زبر و خشن بودن جنس این چوب نیست.

وزن چوب گردو در حدود 700 کیلوگرم بر متر مکعب است و می توان آن را در رده ی چوب های سنگین طبقه بندی کرد. درخت گردو در کشور هایی مانند فرانسه، ژاپن و ایالات متحده ی آمریکا پرورش داده می شود ولی معروف ترین و مرغوب ترین آن ها، چوب گردوی ایرانی است.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – نمونه ای از چوب درخت گردو

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

بسته به نوع چوب و روشی که برای خشک کردن آن استفاده می شود، رنگ و استحکام چوب گردو می تواند به شدت متفاوت باشد. عموماً الوارهایی که برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک شدن در کوره خشک شده اند به رنگ قهوه ای یک دست هستند.

از طرف دیگر، اگر چوب گردو در مجاورت هوا خشک شود، منجر به رنگ بنفش تیره می شود که باعث افزایش جذابیت بصری کلی می شود و در مواقعی که این چوب برای اهداف تزیینی استفاده می شود این رنگ می تواند یک فاکتور خوب برای آن در نظر گرفته شود که توجه مشتری را به خود جلب کند.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – نمونه ای از چوب بنفش گردو

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

از زیبایی های چوب درخت گردو می توان از نقش ها و گره های زیبایی گفت که سطح چوب را مزین کرده اند. در حالی که بیشتر ما دوست داریم خانه های خود را با چوب گردو زیبا و بی نظیر تزئین کنیم، اکثر چوب های گردو معمولاً خیلی گران هستند که برای ساخت کابینت آشپزخانه و پیشخوان استفاده می شوند.

با این حال، شما می توانید میز تلویزیون یا مبلمان خود از جنس چوب گردو سفارش دهید تا با تمام قسمت های خانه هارمونی در رنگ و طرح وجود داشته باشد. این چوب به دلیل استحکام، رنگ آمیزی و قابلیت شکل گیری و انعطاف پذیری آن در برش منحنی های دقیق، قابلیت و ویژگی جلا خوردن آن که باعث درخشیدن چوب می شود، در ساخت مبلمان محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

این چوب در طول جنگ جهانی اول کشف شد. چوب گردو ماده ای عالی برای استفاده در ساخت اسلحه و چنگک بود. آن چه که چوب گردو را  بسیار محبوب کرده است، توانایی ایجاد یک سطح صیقلی پس از شکل دادن به طرح های زاویه ای پیچیده است.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  نمونه ای از استفاده از چوب گرد

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

آشنایی با انواع مختلفی از چوب درخت گردو

چوب گردوی ایرانی (انگلیسی)

چوب گردوی ایرانی که بیشتر تحت عنوان چوب گردوی انگلیسی معروف است، از درختانی می آید که رایج ترین منبع گردو خوراکی را دارند.

این نوع از درخت گردو نام های زیادی دارد از جمله گردوی چرکسی، گردوی فرانسوی، گردوی معمولی و گردوی اروپایی. درختان گردو انگلیسی به طور گسترده در سراسر غرب آسیا و اروپای شرقی توزیع می شود و در کشور قرقیزستان بسیار رایج است.

آن ها می توانند تا 35 متر طول رشد کنند و معمولاً حدود 2 متر عرض دارند. چوب گردوی ایرانی نسبتاً گران است. این یکی از دلایلی است که اغلب در شکل روکش مشاهده می شود.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  چوب گردوی  انگلیسی

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

درون چوب گردوی انگلیسی می تواند از قهوه ای کم رنگ تا شکلاتی تیره و چوب تقریباً سفید باشد. بسته به روش خشک کردن آن، می تواند اثری از رنگ های مختلف داشته باشد. در حقیقت رنگ هایی مثل خاکستری، بنفش یا قرمز در چوب گردوی انگلیسی دیده می شود. به خاطر داشته باشید گرچه چوب گردوی انگلیسی به طور معمول با دوام متوسط درجه بندی می شود، اما مستعد حمله ی حشرات است.

چوب گردوی سیاه

چوب گردو سیاه در میان نجاران در سراسر ایالات متحده بسیار محبوب است.

این نوع از چوب درخت گردو نه تنها قوی و کار کردن با آن بسیار آسان است، بلکه همچنین دارای پایداری و مقاومت عالی در ابعاد و دوام بالا در برابر شوک نیز هست.

چوب گردو سیاه از درخت هایی به دست می آید که به طور گسترده در شرق ایالات متحده وجود دارند. آن ها می توانند به طول 37 متر رشد کنند. با این حال، قطر تنه فقط ضخامت 0.6 تا 1 متر دارد.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  چوب گردوی سیاه

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

دقیقاً مانند چوب درخت گردوی انگلیسی، درون چوب گردوی سیاه بین قهوه ای شکلات کمرنگ و قهوه ای تیره متغیر است. با این حال، چوب درخت آن معمولاً به رنگ خاکستری زرد تا تقریباً سفید رنگ است.

اگر به دنبال چوب هایی هستید که بسیار بادوام و مقاوم در برابر پوسیدگی باشد، گردو سیاه عالی ترین انتخاب  برای شماست! با این حال، به خاطر داشته باشید که دقیقاً مانند چوب گردوی انگلیسی، گردوی سیاه نیز مستعد حمله حشرات است.

خبر خوب این است که چوب گردوی سیاه به وفور در دسترس است و به طور کلی قیمت آن مقرون به صرفه تر است. با توجه به از قیمت نسبتاً پایین، بسیاری از افراد از آن برای ساخت کابینت، پنل داخلی، مبلمان و حتی موارد وسایل جدید در خانه استفاده می کنند.

چوب گردوی آمریکایی

درختان گردوی آمریکایی در جنگل های مملو از سخت چوب ها و در مزارع که در ایالت های مرکزی متمرکز هستند، بسیار گسترده در شرق ایالات متحده رشد می کنند و از تگزاس تا ساحل شرقی گسترش می یابند. این درختان یکی از معدود گونه های سخت چوب کاشته شده و هم چنین از معدود درختانی است که به طور طبیعی مجددا می روید.

آن ها  نسبتاً بلند و مستقیم رشد می کنند. چوب گردو آمریکایی به عنوان چوب اره و به عنوان روکش موجود است. طی سال های اخیر تقاضای جهانی زیادی برای این گونه مشاهده شده است. چوب گردوی آمریکایی سفت، سخت و با تراکم متوسط است. از استحکام خوبی در مقابل خم و خرد شدن برخوردار است و خشک نیست.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  چوب گردوی آمریکایی

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

چوب گردوی کلرو

این نوع از چوب درخت گردو هم چنین به عنوان گردوی سیاه کالیفرنیا نیز شناخته می شود .چوب گردوی کلارو بیشتر به چوب گردوی سیاه مرتبط است و عموماً در کالیفرنیا و اورگان یافت می شود.

این درختان معمولاً 9 تا 18 متر طول و 1 تا 1.5 متر عرض دارند درون چوب گردوی کلرو می تواند در هر جایی بین قهوه ای روشن تا قهوه ای شکلاتی در نظر گرفته شود. با این حال، پیوند درختان گردوی کلرو با گردوی انگلیسی می تواند چوب هایی با رگه های رنگی و چند رنگ در نزدیکی نقطه پیوند ایجاد کند.

این چوب گاهی اوقات به عنوان مرمر کلارو گردو نیز یاد می شود. مانند اکثر انواع دیگر چوب گردو، کلرو نیز مستعد حمله حشرات است.  طرف روشن آن، از پایداری و مقاومت زیاد در برابر پوسیدگی برخوردار است. به طور معمول، قیمت چوب گردوی ساده کلرو فقط کمی بیشتر از گردو سیاه است. با این حال، جای تعجب نیست که چوب مرمر کلرو بسیار گران است و عمدتاً فقط برای اسلحه استفاده می شود.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  چوب گردوی کلرو

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

چوب گردوی سفید

همان طور که از نام آن پیداست، چوب گردوی سفید به طور کلی سبک تر از گردوی سیاه است. با این حال، این تنها تفاوت نیست. این نوع از چوب درخت گردو نسبت به انواع دیگر بسیار نرم است. درون چوب گردوی سفید معمولاً برنزه (روشن تا متوسط) با تناژی از رنگ قرمز است.

گرچه مستعد حملات حشرات است، چوب گردوی سفید از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی نسبت به چوب گردوی سیاه و چوب گردوی انگلیسی و همین طور چوب گردوی کلرو دوام چندانی ندارد. چوب گردوی سفید مانند درخت های توسکا و صنوبر است.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  چوب گردوی سفید

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

در حالی که کار با آن آسان است، ولی به دلیل ذات نرمی که دارد، حتی پس از سمباده زدن چوب، تمایل به داشتن سطوح پرز دار و یا کرکی دارد. خبر خوب این است که گردوی سفید به طور کلی ارزان تر است و به طور گسترده ای در دسترس است. علاوه بر این، در حالی که این درختان ممکن است بهترین کیفیت چوب را ارائه ندهند، ولی آن ها منبع خوبی از گردو های خوشمزه هستند.

چوب گردوی فرانسوی

چوب گردوی فرانسوی نتیجه گرده افشانی درخت گردوی انگلیسی و درخت گردوی کلرو است. این آزمایش منجر به یک نژاد جدید گیج کننده ، به نام باستون شده است. این نوع رشد سریع تری نسبت به پدر و مادر خود دارد و چوب قوی تری را فراهم می کند، اما کیفیت و کمیت گردوی آن در هیچ جایی نزدیک به کیفیت گردویی نیست که توسط کلارو یا گردو انگلیسی تولید می شود.

آن ها می توانند تا 30 متر از ارتفاع رشد کنند و قطر تنه ی آن ها در حدود 1 – 1.5 متر می باشد. درون چوب گردوی فرانسوی از طلایی روشن تا قهوه ای مایل به قرمز متفاوت است. بعضی اوقات، چوب دارای رگه هایی آشکار است که عموماً بسیار تیره و تقریباً سیاه رنگ است.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  چوب گردوی باستون

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

چوب گردوی پروئی

به این نوع از چوب گردو، پروئی گفته می شود، اما از نظر فنی فقط از کشور پرو وارد نمی شود. در حقیقت این درختان از جنوب مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی توزیع می شوند. این درختان معمولاً 9 تا 18 متر طول و 0.6 – 1 متر عرض دارند. همچنین به عنوان گردوی گرمسیری و نوگال نیز شناخته می شود. چوب گردوی پروئی در بین فروشندگان چوب و نجاری ها بسیار مشهور است.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  چوب گردوی پروئی

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

رنگ اصلی این چوب معمولاً از بیشتر انواع دیگر تیره تر است. این رنگ قهوه ای شکلاتی عمیق و گاهی ترکیبی از رنگ بنفش دارد. هم چنین یافتن چوب گردوی پروئی با رگه هایی با رنگ روشن معمول است. این نوع از چوب درخت گردو کمی گران تر از اکثر انواع داخلی چوب است. با این حال، نرخ چوب برای واردات به شدت بالا نیست.

چگونه می توان چوب گردو  را  از بقیه ی چوب ها تشخیص داد؟

رنگ تیره: شما می توانید چوب گردوی سیاه را با رنگ غنی شکلاتی – قهوه ای تشخیص دهید که گاهی رگه هایی از سفید نیز آن وجود دارد.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  رنگ شکلاتی چوب گردو

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

تراکم و وزن:  سختی چوب گردو تقریبا متوسط است. چوب گردو در مقایسه با دیگر سخت چوب ها سبک تلقی می شود. از ابزار های معمولی برای کار کردن با چوب، این نوع چوب هم برش داده می ود و هم کنده کاری می شود.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  نمونه ای از چوب های گردو

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

مقاومت و پایداری: چوب گردو از نظر ابعادی پایدار محسوب می شود. در برابر پیچ و تاب خوردن تا حد متوسطی مقاومت می کند.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  نمونه ای از وسیله ی چوبی دارای منحنی های زیاد

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

کاربرد های چوب درخت گردو

استفاده از چوب درخت گردو در ساخت مبلمان منزل

مهم نیست که چه چیز  هایی در یک اتاق قرار دهید  از منسوجات، لوازم جانبی حتی رنگ دیوارها و پرده ها. چیزی که بیشتر از همه زیبایی هر اتاق را مشخص می کند مبلمانی است که ما برای قرار دادن در آن انتخاب می کنیم.

یکی از اصلی ترین عناصر تعیین کننده دوام، جذابیت بصری و ارزش کلی مبلمان، موادی است که مبل های ما از آن ساخته شده است و وقتی صحبت از مبلمان زیبا  با ماندگاری طولانی به میان می آید، مواد معدودی وجود دارند که بتوانند به اندازه ی چوب درخت گردو ارزشمند و با شکوه باشند.

چوب درخت گردو یک انتخاب عالی برای ساخت مبلمان با سبک سنتی است اما باعث شده است تا به برخی از طرح های جذاب و مدرن تر نیز تبدیل شود. چوب گردو به مرور زمان روشن تر می شود و طی سال ها زیبایی و دوام خود را حفظ می کند. و در طول تاریخ این چوب تبدیل به محبوب ترین نماد از مبلمان شده است.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – استفاده از چوب درخت گردو در ساخت مبلمان منزل

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

مبلمان ساخته شده با چوب گردو با مراقبت و نگهداری مناسب به راحتی می توانند دوام بیاورند. مدیر اجرایی انجمن تولید کنندگان گردو آمریکایی اظهار داشته است که دوام گردو مهم ترین دلیلی است که برای ساخت مبلمان طی سال های دراز انتخاب شده است.

اگر از پس هزینه ها چنین مبلمانی نمی توانید بر بیایید و یا اگر ظاهر مبل ها برای شما مهم تر از ساختار آن است، خرید مبلمان ساخته شده با روکش های گردو را در نظر بگیرید.

مبلمان ساخته شده ی ضعیف ممکن است نشانه هایی از خم شدن روکش یا جدا شدن از چوب اصلی را نشان دهد. سطوح روکش مخصوصاً در امتداد لبه ها را از نزدیک بررسی کنید تا مطمئن شوید روکش یکنواخت و محکم است.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  استفاده از چوب درخت گردو در ساخت مبلمان منزل

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

استفاده از چوب درخت گردو در میز ناهار خوری منزل

اگر می خواهید چوبی برای میز ناهار خوری انتخاب کنید که هرگز از آن خسته نشوید و حتی تمایل به عوض کردنش نداشته باشید، فقط میزی با جنس چوب درخت گردو می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. این چوب سخت دارای رنگ دانه های غنی با تغییرات متناقض رنگ است و آن قدر طبیعی و خالص است که انگار نقش  و گره های روی آن در حال حرکت هستند.

بعضی برای تنوع دادن به سرویس چوب خود، پایه های میز را فلزی انتخاب می کنند که اتفاقا با چوب به کار رفته در میز، مجموعه ی چشم نوازی ایجاد می کند.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – استفاده از چوب درخت گردو در میز ناهار خوری منزل

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

استفاده از چوب درخت گردو در ساخت کتاب خانه

همان طور که ذکر شد چوب درخت گردو منعطف است. اگر می خواهید کتاب خانه ی خود را در طرح مد نظر بسازید این چوب مناسب است. زیر هنگام برش منحنی ها و زاویه ها، نجار را آزار نمی دهد. گذاشتن کتاب های سنگین بر روی قفسه های آن با خیال راحت انجام می شود. چون این چوب مقاومت بالایی در برابر خم شدگی دارد.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  استفاده از چوب گردوی سیاه در ساخت کتاب خانه

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

استفاده از چوب درخت گردو در ساخت آلات موسیقی

چوب دارای برخی از خواص شگفت انگیز دلپذیر است که آن را به انتخاب ایده آل برای آلات موسیقی تبدیل می کند. چوب درخت گردو اغلب برای ساخت پشت و پهلوهای گیتار ها و ساز های دیگر مانند ویالون استفاده می شود.

چوب هایی نظیر اش، توسکا و چوب لاله درختی معمولاً برای بدنه های گیتار های برقی به دلیل خصوصیات سفت و سخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. چوب استفاده شده در آلات موسیقی تاثیر زیادی بر تن آهنگ خروجی دارد.

چوب گردوی سیاه نرم تر و متراکم تر از چوب ماهون است اما هنوز هم بسیار طنین انداز است. این چوب به دلیل سازگازی بیشتر با آهنگ تولید شد در آلات موسیقی و محبوبیتش بین هنرمندان، در بسیاری از تولیدی ها به طور اختصاصی سفارش داده می شود.

در گیتار تنها سیم ها نیستند که ارتعاشات آهنگ را به وجود می  آورند بلکه بدنه ی گیتار بسیار در این امر موثر است. اگر بدنه ی گیتار از جنس چوب گردو باشد، این تاثیری که بر ارتعاشات سیم ها می گذارد، این چوب را تبدیل به بهترین ماده برای ساخت آلات موسیقی می کند.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  استفاده از چوب درخت گردو در ساخت آلات موسیقی

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

استفاده از چوب درخت گردو در ساخت کفپوش خانه ها

چوب گردو یکی از منحصر به فرد ترین گزینه های برای ساخت کفپوش چوبی است. رنگ آن از روشن تا قهوه ای موجود است. اگرچه گردو یک نوع نرم داخلی کفپوش های چوبی است. رنگ های طبیعی چوب گردو فرو رفتگی ، خط و خش ها را نشان نمی دهد. به هین دلیل سعی کنید از جلا دهنده ها بر روی این چوب زیاد استفاده نکنید. لکه شدن روی کفپوش که از جنس چوب گردو است، بسیار نادر است.

محال است چوبی پیدا شود که رنگ آن مانند چوب درخت گردو براق، پر رنگ و دلفریب باشد. کفپوشی از جنس چوب گردو در آمریکای شمالی تحت عنوان نرم ترین و راحت ترین نوع کفپوش شناخته شده است. گردو تنوع گسترده ای از رنگ های طبیعی دارد که جذابیتی چشم گیر به آن می بخشد.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  استفاده از چوب درخت گردو در ساخت کفپوش خانه ها

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
استفاده از چوب درخت گردو در ساخت  کابینت و کانتر(پیشخوان) آشپز خانه

گردو به دلیل چوب رنگ طبیعی و تیره دارای ارزش و قیمت بسیار بالایی است. چوب گردو از لحاظ تاریخی برای  مبلمان، کفپوش، کابینت، پیشخوان و انواع دیگر محصولات نجاری مورد استفاده قرار گرفته است. استحکام، پایداری چوب گردو آن را به عنوان یک انتخاب عالی برای کفپوش و کابینت آشپزخانه تبدیل می کند. از آن جا که چوب گردو در حال حاضر از چوب درخت گیلاس، افرا یا بلوط گران تر است، این باعث می شود که قیمت وسایل ساخته شده از چوب گردو به خصوص مبلمان و کابینت که چوب بیشتری در آن ها استفاده می شود، به طرز عجیبی گران باشد.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  استفاده از چوب درخت گردو در ساخت  کابینت و کانتر(پیشخوان) آشپز خانه

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

چگونه چوب درخت گردو را رنگ کنیم؟

قبل از این که به این عنوان بپردازیم باید گفت که بسیار نادر است که کسی بخواهد چوب گردو را از رنگ طبیعی و جذاب خود خارج کرده و به رنگ های دیگر درآورد زیرا رنگ آن به حدی زیباست که کمتر کسی به آن علاقه نشان نمی دهد. اما اگر به هر دلیل مجبور به انجام این کار شدید د این جا مراحل رنگ زدن چوب را شرح خواهیم داد.

تکنیک مناسب هنگام رنگ آمیزی روی چوب می تواند بهترین نتیجه را داشته باشد. این تکنیک ها هم چنین برای جلا زدن چوب عملی خواهند بود. جلا، یک پوشش محافظ شفاف، براق یا مات است و می تواند از محافظت کند و حتی گاهی باعث تقویت رنگ دانه هاو الگوی چوب می شود. با این حال، ظاهر نهایی چوب همیشه به سطح و نوع چوب مورد نظر بستگی خواهد داشت:

نحوه آماده سازی یک سطح بدون نقاشی:
  1. اگر شما برای اولین بار یک سطح را نقاشی می کنید، مهم است که ابتدا سطح چوب را سمباده بزنید. با یک کاغذ سمباده ی مرطوب سمباده زدن را شروع کنید تا سطح چوب صاف و بدون ناهمواری شود.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  سمباده زدن سطح چوب

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
  1. با پارچه ی خیس به روی سطحی که سمباده زده اید بکشید تا ذرات ریز چوب پاک شود.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  کشیدن پارچه ی مرطوب روی سطح چوب

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
  1. یک لایه رنگ آلکیدی به روی چوب بزنید و تا سه الی چهار ساعت به آن زمان بدهید تا کامل خشک شود.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – زدن لایه ای از رنگ آلکیدی روی سطح چوب

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
  1. بهتر است از پرایمر رنگ برای پوشاندن فرو رفتگی های چوب استفاده کنید و سپس دومین لایه ی رنگ آمیزی را انجام دهید.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – زدن پرایمر روی سطح چوب

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
  1. از جلا دهنده بر روی سطج چوب بزنید تا جلوه ی بیشتری داشته باشد.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – زدن جلا روی سطح چوب

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
  1. به یاد داشته باشید که اگر از پرایمرهایی بر پایه ی روغن استفاده کردید حتما از رنگ های رغنی استفاده کنید. پرایمر و رنگ های بر پایه ی روغن بسیار آهسته تر ار پرایمر و رنگ های بر پایه ی آب خشک می شوند.
نحوه ی رنگ آمیزی سطح از پیش رنگ شده:

اگر مجدداً در حال رنگ آمیزی سطحی هستید که از قبل رنگ شده، اولین کاری که باید انجام دهید ارزیابی وضعیت رنگ سطح است. اگر رنگ روی سطح در حال پوسته ریزی است باید آن را با کاردک لایه برداری کنید تا لایه ی رنگ قدیمی از روی آن پاک شود.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو – استفاده از کاردک برای پاک کردن لایه ی رنگ قدیمی

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو

بعد از این که لایه رنگ قدیمی پاک شد، برای اسن که سطح چوب فاقد رنگ صاف تر شود، دقایقی به سمباده زدن سطح چوب مشغول شوید. هرگز سعی نکنید سطح چوب را بدون مقدمات اولیه و آماده سازی رنگ کنید. هرگز رنگ آمیزی لایه ای از رنگ جدید بر روی قدیمی به خصوص اگر ماهیت براقی داشته باشد، زیبا نخواهد بود و در نهایت باید آن را لایه برداری کنید چون بسیار ناهموار می شود و پوسته ریزی می کند.

همه چیز در مورد چوب درخت گردو –  سمباده زدن سطح چوب

انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو
قیمت چوب درخت گردو, انواع چوب گردو , تشخیص چوب گردو , قیمت روز چوب گردو

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی


مطالب مرتبط با موضوع چوب گردو را بخوانید :

WhatsApp us