به گزارش افکارنیوز، انتخاب یک رنگ مد روز و محبوب برای منزل تان کاری جالب و هیجانی است، تا زمانی که از همان رنگی که یک روز به نظرتان بهترین رنگ ممکن بود خسته می شوید. در ذیل راهکارهایی توصیه می گردد که با استفاده از آن از ملالت و خسته شدن مداوم از فضای زندگی تان درباره رنگ ها جلوگیری کنید.

سفید و رنگ های خنثی

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از گرایشات رنگی، اجتناب از رنگ های تند در دکوراسیون داخلی است. اگر رنگی می خواهید که با گذر زمان تکراری نشود، از یک پالت رنگ های خنثی و کمرنگ و سفید کلاسیک استفاده کنید. پالت کمرنگ کسل کننده نیست. از بافت های محکم مثل چوب و مخمل استفاده کنید، از دیگر سایه های خنثی برای سرزنده کردن فضا استفاده کنید ولی رنگ های سنگین استفاده نکنید چون ممکن است در طول سال ها از چشم بیافتد. سفید کامل سال هاست در دنیای مد استفاده می شود اما امواج جدید خبر از سایه های گرم تر سفید می دهند و به نظر می رسد این رنگ سال های زیادی مورد استفاده قرار بگیرد. رنگ های سفید خنک و گرم با هر تمی که دوست داشته باشید هماهنگی دارد، پس برای دیوار، کابینت و دیگر سطوح وسیع رنگی مطمئن و پایدار است.

1

 

اگر قصد دارید از رنگ های غیر خنثی هم استفاده کنید، بهتر است سراغ رنگ های پایدار و سرد بروید مثل آبی، سبز، و آبی-بنفش. رنگ هایی مثل قرمز، بنفش، نارنجی و زرد هر سایه ای هم داشته باشند هرگز مثل رنگ های سرد تازه نمی مانند. شاید به این دلیل باشد که رنگ هایی گرم، آتشین و سرزنده هستند و زود از آن ها خسته می شویم. دلیل قاطعی نمی توان نام برد اما رنگ های گرم و تند همیشه به سرعت تکراری می شوند.

2

تنالیته های مختلف رنگ آبی مداوم ترین رنگی است که می توانید در دکوراسیون داخلی منزل انتخاب کنید. بهترین رنگ مکمل آن که نارنجی است هم در یک طرف ترازوی دکوراسیون قرار می گیرد و این ترکیب تبدیل به یکی از بهترین پالت های دکوراسیون منزل تان می شود. البته به این معنی نیست که هرگز نباید سراغ رنگ های تند و گرم بروید. اما بهتر است رنگ های قرمز و نارنجی را برای وسایل کوچک تری که کمتر در دید قرار دارند انتخاب کنید و اسباب و وسایل بزرگ تر را در رنگ های سرد خریداری کنید. یکی از مهم ترین مزایای رنگ آبی هماهنگی آن با دیگر رنگ های زیر و بم است مثل ارتشی و آبی سلطنتی، سایه های روشن و کمرنگی از دیگر رنگ ها.

3

 

از فرصت ها استفاده کنید. اگر ترکیب آبی های مختلف با سلیقه شما جور نیست، راه های دیگری هم برای رنگ آمیزی وجود دارد که حس تکراری بودن به شما دست ندهد. وسایلی که سرانجام یک روزی باید تعویض شوند می توانند رنگ های غیر متعارف داشته باشند، وسایلی که به صورت مداوم استفاده و خراب می شوند مثل حوله، ملحفه، وسایل آشپزخانه و غیره. رنگ های غیرمعمولی که برای انتخاب آن ها شک دارید را روی این وسایل امتحان کنید و نتیجه آن را ببینید.

4

 

اگر از آن دسته افرادی هستید که قصد دارید کار طراحی داخلی منزل و بازسازی ساختمان را انجام دهید می توانید رنگ های مورد علاقه خود را روی دیوارهایی که تا نیمه در دید هستند امتحان کنید البته باید از قبل این واقعیت را قبول کنید که ممکن است روزی با تغییر سلیقه مجبور به رنگ آمیزی دوباره آن شوید. نمای کامل یک دیوار یا نیمه یک دیوار، تاثیر زیادی در تغییر فضای محیط دارد. رنگ آمیزی کاری نسبتا کم هزینه محسوب می شود پس برای امتحان رنگ جدید راهی مناسب است. تکرار یک رنگ در فضاهای متعدد کوچک، مقدار واقعی رنگ آمیزی را بیش از حد واقعی نشان می دهد پس رنگ آمیزی دوباره نباید حتما در یک فضای وسیع باشد. ملحفه و روبالشی های رنگی و طرح دار انتخاب کنید، چون حتی اگر وسایل بزرگ خانه رنگ های خنثی داشته باشند یک موج رنگارنگ و شاد ایجاد می شود. از ترکیب رنگ های حرفه ای استفاده کنید. اگر از رنگ های شب لذت نمی برید، آن دسته از وسایل که بافت و طرح منسجم و قوی دارند را در رنگ های گرم خریداری کنید. به رنگ تنوع طبیعی بدهید که نسبت به یک تغییر کلی مثل رنگ کردن، سرزندگی و تداوم بیشتری به وجود بیاورد. توجه کنید که کوسن های نارنجی-قرمز در این عکس چه قدر با دیوار نارنجی در 2 عکس قبل تر تفاوت دارد. جنس و بافت خوب در پارچه کمک می کند یک رنگ تند دیرتر از چشم بیافتد. پس به جای خرید بی شمار وسایل ارزان قیمت بی ارزش و بی کیفیت، سرمایه خود را در چند وسیله تزئینی با کیفیت عالی خرج کنید.

رنگ های تند را در روشی حرفه ای نیز می توانید به کار ببرید، به طور مثال وسایل خاکی مثل آثار هنری و طرح و اشکال خاص خریداری کنید. یک تابلوی نقاشی مثل نمونه ای که در تصویر می بینید تا سال های سال جذاب و مسحورکننده می ماند، همچنین معیاری برای انتخاب رنگ وسایل تزئینی و کوسن های جدید خواهد بود.

5

 شاید این روش به نظر کارساز نباشد، اما بعضی اوقات بهترین راه برای رهایی از رنگ های تکراری و گرایشات قدیمی، اضافه کردن رنگ های جدید متنوع است. اگر کل فضای اتاق یک رنگ در سایه های مختلف باشد که تکراری شده، کل محیط به نظر قدیمی و تکراری می آید. اگر پالت رنگ دکوراسیون داخلی متنوع و قوی باشد، هیچ یک از این رنگ ها به تنهایی موج طراحی اتاق را در دست نمی گیرند.

به جای استفاده از یک رنگ غالب، از هریک از رنگ های مختلف به یک اندازه استفاده کنید تا با وجود تفاوت رنگ ها، ترکیب متعادلی به وجود بیاید. یک چراغ آویز سقفی زرد یا قرمز تند هم اضافه کنید تا مرکز اتاق را پرنور و سرزنده کند.

 

یکی از بهترین راهکارها برای اطمینان از تداوم و موفقیت یک ترکیب رنگ خاص در زمینه دکوراسیون منزل ، استفاده از یک نمونه امتحان شده است. اگر از یک طراحی قدیمی که دهه ها تداوم داشته و همچنان جذابیت دارد استفاده کنید، پایداری زیبایی دکوراسیون داخلی منزل تان در آینده تضمین خواهد شد. به طور مثال ترکیب رنگ های قرمز و آبی با سایه ای از بژ ماسه ای، جذابیتی جاودانه دارد. می توانید به سادگی این پالت را روی یک سری از مبلمان معاصر خود اعمال کنید یا کل ترکیب و رنگ آمیزی دقیق را به جا انجام بدهید.

بهتر است قبل از هر اقدامی کمی در زمینه معماری داخلی تحقیق کنید تا به طرحی ایده آل و متناسب با فضای زندگیتان برسید برای این منظور می توانید از خدمات مشاوره رایگان شرکت های خوبی همچون آرین پاراکس بهرمند گردید این شرکت در زمینه نقشه کشی ساختمان ، دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان فعالیت می نماید.

6