1 خرداد ؛ روز بهره‌ وری و بهینه سازی مصرف انرژی

در تعریف مفهومی بهره وری عبارت است از؛ استفاده مطلوب، موثر و بهینه از همه لحظه ها، مجموعه امکانات، ظرفیت ها، پتانسیل ها، سرمایه ها، نیروها و منابعی است که به انسان برای رسیدن به رشد و شکوفایی همه جانبه کمک می کند.

– مقدمه


روز بهره‌ وري, 1 خرداد روز روز بهره‌ وري, روز بهره وری و بهینه سازی مصرف
بهینه سازی مصرف انرژی

از اهداف مهم بهره وری کاهش هزینه، افزایش تولید و افزایش کیفیت است

1 خرداد ؛ روز بهره‌ وري و بهینه سازی مصرف انرژی

در تعریف مفهومی بهره وری عبارت است از؛ استفاده مطلوب، موثر و بهینه از همه لحظه ها، مجموعه امكانات، ظرفیت ها، پتانسیل ها، سرمایه ها، نیروها و منابعی است كه به انسان برای رسیدن به رشد و شكوفایی همه جانبه كمك می كند.

مقدمه

روز بهره وری و بهینه سازی مصرف، بهانه ای برای تكرار اهمیت استفاده مؤثر و مطلوب از زمان، امكانات، سرمایه، فرصت ها و نیروی انسانی در جهت تولید، بهینه سازی مصرف و در نتیجه ، رسیدن به رشد و شكوفایی همه جانبه اقتصادی و اجتماعی در جامعه است.

بهره وری در لغت معنای بهره بر، سودبرنده و كامیاب و همچنین به مفهوم راندمان و بازده است. در تعریف مفهومی بهره وری؛ استفاده مطلوب، موثر و بهینه از همه لحظه ها، مجموعه امكانات، ظرفیت ها، پتانسیل ها، سرمایه ها، نیروها و منابعی است كه به انسان برای رسیدن به رشد و شكوفایی همه جانبه كمك می كند. در واقع انسان با بیشترین استفاده از كمترین امكانات به بهره وری بالایی دست می یابد.

ضرورت بحث بهره وری
بهره وری می تواند بیشترین استفاده از کمترین امکانات و منابع در راه رسیدن به رشد و شکوفایی همه جانبه زندگی انسان باشد. اگر می خواهیم در دنیای پر رقابت امروزی، رونق اقتصادی، اجتماعی و زندگی بهتری داشته باشیم، لازم است به بهره وری بالایی برسیم؛ زیرا ایستادگی و تداوم حیات در صحنه جهانی، سرعت و دقت افزون تری می طلبد.

با توجه به آنکه در سه دهه اخیر، شاهد تحول های بزرگ اجتماعی، سیاسی و اقتصادی از جمله انقلاب، جنگ، توطئه های استکبار جهانی و همچنین بلایای طبیعی متعدد بوده و فرصت های بسیاری را از دست داده ایم، باید برای جبران ویرانی ها، گرفتاری ها و رفع تنگناهای موجود، زمان را به همراه حفظ کیفیت و کمیت به بند کشیم. البته این مسئله جز با توجه به اصل بهره وری، شدنی نیست، وگرنه رقابت های آینده، طومار هر کشوری را در هم خواهد پیچید.

بهینه سازی مصرف انرژی

در حال حاضر، در برخی کشورهای توسعه یافته با وجود محدودیت منابع، سرمایه گذاری های فراوانی در راه بهبود بهره وری در سطح ملی، منطقه ای، بخشی، سازمان ها، مؤسسه ها و حتی افراد انجام می گیرد. آنان پیشرفت روزافزون خود را مرهون توجه به اصل بهره وری می دانند.

 روز بهره وری و بهینه سازی مصرف,روز بهره‌ وري, 1 خرداد روز روز بهره‌ وري
بهینه سازی مصرف انرژی

بهره وری می تواند بیشترین استفاده از کمترین امکانات در راه رسیدن به هدف باشد

– اهداف بهره وری
از اهداف مهم بهره وری می توان به کاهش هزینه، افزایش تولید و خدمات، افزایش کیفیت و استفاده بهینه از زمان اشاره کرد. بهره وری بدون ارتقای کیفیت، امری بیهوده است. افزایش کیفیت می تواند شامل بهبود امور مادی نظیر تولید کالا و خدمات و بهبود شرایط کار، و امور معنوی مانند بهبود شیوه زیستن، عبادت و اجرای احکام الهی باشد. در اسلام به افزایش کیفیت توجه ویژه ای شده است، به گونه ای که خداوند در آیات نورانی قرآن کریم، بارها انسان را به انجام بهترین ها دعوت می کند.
از دیگر اهداف مهم بهره وری، کاهش هزینه است. دین مبین اسلام در موارد فراوانی به مؤمنان سفارش می کند از منابع در اختیارشان درست استفاده کنند تا با پیش گیری از خسارت های احتمالی، هزینه ها را کاهش دهند. اسلام با سفارش به استفاده معتدل از منابع، می خواهد از اسراف که هزینه فراوانی به افراد تحمیل می کند، جلوگیری کند تا هزینه های اضافی، در موارد ضروری تر و مهم تر به کار گرفته شود.

مفاهيم، نكات و پيام‌هاي بهره ‌وري
1- به لحاظ عدم آگاهي كامل افراد جامعه از مفاهيم بهره ‌وري برداشت‌ هاي نادرستي بعضاً از بهره وري و بهبود آن مي‌شود، بطور مثال عده‌اي بهره‌ وري را به ‌عنوان سخت‌ تر كار كردن مي‌دانند در صورتي ‌كه معنا و مفهوم بهره ‌وري در ارتباط با كار كردن چيز ديگري است. بهره ‌وري را مي‌ توان هوشيارانه و آگاهانه ‌تر كار كردن بيان كرد نه سخت تر كار كردن.

2- اگر سازماني بخواهد به بهبود بهره ‌وري مستمر و پايدار دست يابد بايد براي بهره ‌وري و بهبود آن اهميت استراتژيك  قائل شود و به بهبود بهره ‌وري به عنوان يك فرايند مديريتي نگاه كند. چون فرايند مديريتي، فرايندي مستمر، پيوسته و پايدار بوده و هنگامي ‌كه شكل گرفت به طور مداوم و لاينفك به عملكرد سازماني تبديل مي‌شود و برخلاف برنامه به يك دوره زماني خاص محدود نمي ‌شود.

3- بهره ‌وري قبل از اين كه به ‌عنوان يك شاخص اقتصادي و يا عامل توسعه مطرح شود يك فرهنگ است. براي اين كه بهره‌ وري در يك جامعه پايگاهي پيدا كرده و ماندگار شود و در متن عقايد و سنت‌ هاي بومي ريشه بدواند، بايد نه تنها به عنوان يك معيار اقتصادي صرف، بلكه به ‌عنوان يك انديشه و تفكر قلمداد شود.

4- هميشه اين باور وجود دارد كه هر فرد در حالت عادي داراي استعداد‌ها، قابليت‌ ها و ظرفيت ‌هايي از قبيل: خلاقيت، نوع ‌آوري، ابتكار، اختراع، مديريت، رشد و ترقي و هم چنين ويژگي‌ هاي خاصي مي‌باشد كه بر اثر پرورش و آموزش‌ هاي صحيح و مناسب مي‌توان اين استعدادها، قابليت‌ ها و ظرفيت‌ ها را به مرحله ظهور رساند و موجب رشد و بهبود بهره ‌وري نيروي انساني گرديد. بنابراين از جمله مهم ترين ابزارهاي رشد و بهبود بهره‌وري توجه به آموزش و پرورش هدفمند نيروي انساني مي‌باشد.

5- سعادت، خوشبختی و بهروزی هر ملتی وابسته به كار و تلاش همه اقشار جامعه می باشد و بهره ‌وري معياری برای ارزيابي عملكرد اين فعاليت ‌ها و تلاش‌ ها در بخش‌ هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مي‌باشد. بر اين اساس طبيعي است جوامعي كه مردمي سخت‌كوش و فعال و تلاشگر دارند از بهره‌ وري بالايي برخوردار خواهند بود.
براي بهره ‌ور بودن، بايد باور و اعتقاد داشته باشيم كه امروز، بهتر از ديروز و فردا بهتر از امروز مي‌توان عمل كرد و اين مطلب همان فرمايش حضرت علي(ع) است كه مي‌فرمايد: هر كسي دو روزش مثل هم باشد زيان ديده است، بر اين اساس بايد سعي و تلاش نمود كه هر روزمان بهتر از ديروزمان باشد و اين هم يك پيام بهره‌ وري است.


مناسبتهای سال 94

یکم خرداد مصادف با : 1 خرداد 1394 May – June 2015

۱ خرداد – از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۶۳ روز گذشته و به پایان آن ۳۰۲ روز (در سال عادی) یا ۳۰۳ روز (در سال کبیسه) مانده است.

بزرگداشت ملاصدرا

یکم خرداد ، مناسبتها و وقایع تاریخی
بزرگداشت ملاصدرا
یکم خرداد ، مناسبتها و وقایع تاریخی
بزرگداشت ملاصدرا
یکم خرداد ، مناسبتها و وقایع تاریخی
یکم خرداد ، مناسبتها و وقایع تاریخی
یکم خرداد ، مناسبتها و وقایع تاریخی
یکم خرداد ، مناسبتها و وقایع تاریخی

خرداد ۱۳۹۴
May – June 2015
شعبان – رمضان – ١٤٣٦

1 خرداد ؛ روز بهره‌ وری و بهینه سازی مصرف

۱ خرداد ولادت سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام مصادف با  ٣ شعبان 

بهره‌ وری و بهینه سازی مصرف

در تعریف مفهومی بهره وری عبارت است از؛ استفاده مطلوب، موثر و بهینه از همه لحظه ها، مجموعه امکانات، ظرفیت ها، پتانسیل ها، سرمایه ها، نیروها و منابعی است که به انسان برای رسیدن به رشد و شکوفایی همه جانبه کمک می کند.

وقایع

۱۳۵۹ ‐ آغاز تحریم اقتصادی ایران به‌دست ایالات متحدهٔ آمریکا

مناسبتهای سال 94 

روز بزرگداشت ملاصدرا

روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف

زادروزها

۱۳۰۰ – جلیل شهناز، نوازنده ایرانی (درگذشت ۱۳۹۲)

۱۳۳۹ – فرحناز منافی ظاهر، بازیگر ایرانی

۱۳۵۸ – نازنین بنیادی، بازیگر ایرانی

۱۳۶۳ – شهاب گردان، بازیکن فوتبال اهل ایران 

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


بهینه سازی مصرف انرژی
گردآوری : وود نیوز 

 منابع :

herasat.mums.ac.ir

 hawzah.net

irna.ir


مطالب مرتبط با موضوع وقایع :

 • عید سال 1398 مبارک باد
  متن تبریک عید نوروز ۹۸ , سال نو مبارک , پیام تبریک سال نو 1398
 • یک سال از حادثه سانچی گذشت 2019
  یک سال از حادثۀ غرق شدن نفتکش ایرانی سانچی در آبهای دریای چین و در نزدیکی منطقۀ انحصاری-اقتصادی ژاپن گذشت و یکی پدیا پس از این حادثه رئیس‌جمهور ایران دستور تشکیل کمیتهٔ ویژهٔ رسیدگیِ حادثهٔ نفتکشِ سانچی را صادر کرد و ریاست آن به عهده علی ربیعی وزیر کار قرار گرفت و او برای پیگیری… بیشتر بخوانید: یک سال از حادثه سانچی گذشت 2019
 • جایزه نوبل
   جایزه نوبل معتبرترین جایزه‌ای است که در حوزه‌هایعلمی به یک دانشمند تعلق می‌گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت کارخانه‌دارو شیمی‌دان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند پایه‌گذاریشد. در سال ۱۹۰۱ میلادی،نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌هایفیزیک، شیمی، فیزیولوژی… بیشتر بخوانید: جایزه نوبل
 • درخت های چوبی کریسمس
  درخت های چوبی کریسمس ساخت درختچه های چوبی نمادین از درخت کاج نوئل. شلف دیواری درختچه های کریسمس در راستای حفظ محیط زیست و کاهش برش درختان کریسمس، هنرمندان و طراحان در اقصی نقاط جهان دست به طراحی انواع درختچه‌های تزئینی زدند و با توجه کاربری بعد از کریسمس این درختچه‌های تزئینی قابلیت استفاده بجای… بیشتر بخوانید: درخت های چوبی کریسمس
 • درخت های چوبی کریسمس
  درخت کاج کریسمس
 • پیام Arcibo _ آرسیبو
  پیام Arcibo پیام آرسیبو در نوامبر سال 1974 ، از ایستگاهی در پورتوریکو پیامی توسط تلسکوپ رادیویی ” آرسیبو ” به کهکشان و به سمت خوشه کروی ام – 13 فرستاده شد .این پیام شامل 1679 پالس قطع و وصل بود که کارل ساگان و پروفسور درک و ناسا امید داشتند توسط هوشمندان احتمالی فضایی… بیشتر بخوانید: پیام Arcibo _ آرسیبو
WhatsApp us