رنگ اکریلیک روی چوب : آیا رنگ اکریلیک روی چوب کار می کند ؟

آیا می دانید چگونه رنگ اکریلیک را روی چوب اعمال کنید ؟ این فرآیند ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید . می توانید یک تکه چوب قدیمی را تغییر کاربری دهید و با کمی رنگ آن را به یک اثر هنری خیره کننده تبدیل کنید . اکریلیک ها رنگ های صنایع دستی هستند که برای طیف وسیعی از پروژه های خلاقانه ایده آل هستند .

اکریلیک یک نوع رنگ عالی برای چوب است . با این حال ، برای اینکه رنگ به خوبی بچسبد و رنگی ماندگار ایجاد کند ، باید چند مرحله اضافی انجام دهید . برای بهترین نتیجه باید سطح را آماده کرده و رنگ را ببندید .

در این راهنما ، نحوه استفاده از رنگ اکریلیک روی چوب را به شما نشان خواهیم داد . برای هر چیزی که باید بدانید از دستورالعمل های گام به گام استفاده کنید .

رنگ اکریلیک روی چوب
رنگ اکریلیک روی چوب

آیا می توان از رنگ اکریلیک روی چوب استفاده کرد ؟

چوب به طور طبیعی صاف با بافت کمی است که آن را برای طیف وسیعی از پروژه های نقاشی عالی می کند . این به اندازه کافی برای رنگ های روغنی یا مبتنی بر آب سازگار است . رنگ اکریلیک برای سطح مناسب است . از آنجایی که اکریلیک ها ارزان هستند ، رنگ ممکن است مقرون به صرفه ترین گزینه باشد .

با این حال ، این فرآیند به سادگی انداختن مقداری رنگ روی چوب نیست . بهتر است با رنگ های اکریلیک با احتیاط رفتار کنید و برای آماده سازی چوب اقدامات لازم را انجام دهید . همچنین تعداد بی شماری از انواع رنگ و پرایمر با گزینه های مختلف پرداخت ، وجود دارد . موادی که انتخاب می کنید ممکن است به پروژه شما بستگی داشته باشد . اما بهترین رنگ اکریلیک برای چوب برای سطح ساخته شده است .

انواع سطوح چوبی که می توانید رنگ کنید

دلایل زیادی برای رنگ آمیزی چوب وجود دارد . این ماده نسبتاً ارزان است و می‌توانید به جای بیرون ریختن تکه ‌های چوب قدیمی آن‌ ها را تغییر کاربری دهید .

پروژه های کاردستی با چوب برای کودکان سرگرم کننده است . برخی از افراد نیز از ساختن هنرهای چوبی یا رنگ آمیزی مجدد مبلمان چوبی لذت می برند تا آن را زیباتر کنند و ظاهری جدید به آن ببخشند . رنگ آمیزی مجدد مبلمان با رنگ اکریلیک رایج است ، اما باید بعد از آن مبلمان را آب بندی کنید .

هنگام رنگ آمیزی چوب ، بهتر است از چوب های سخت خودداری کنید . گاهی اوقات برای رنگ کردن با اکریلیک سخت است زیرا چسبیدن آنها به زمین بسیار سخت است .

اما بیشتر از همه از استفاده از تخته سه لا بلوط خودداری کنید . مهم نیست چقدر پرایمر یا سیلر استفاده می کنید ، رنگ منافذ بلوط را پر می کند و نتیجه جذاب نخواهد شد . برای یک روکش صاف ، چوب هایی مانند افرا نرم یا صنوبر را انتخاب کنید . آنها ارزان تر هستند ، رنگ را به خوبی نگه می دارند و در برابر چروک شدن یا تاب برداشتن مقاوم تر هستند .

آیا می توانید از رنگ اکریلیک روی چوب لکه دار استفاده کنید ؟

رنگ اکریلیک روی چوب
رنگ اکریلیک روی چوب

می توانید از رنگ اکریلیک روی چوب های لکه دار استفاده کنید ، که آن را برای رنگ آمیزی تکه های چوبی یا مبلمان قدیمی ایده آل می کند . روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای رنگ آمیزی چوب های لکه دار دنبال کنید . گزینه ای که انتخاب می کنید به نوع لکه روی سطح و وضعیت کلی چوب بستگی دارد .

برای رنگ آمیزی چوب لکه دار مراحل مشابه زیر را انجام دهید تا چوب را آماده و تمیز کنید .

بسیاری از انواع چوب های لکه دار دارای یک عنصر ضد آب با روکش براق و صاف هستند . شما باید چوب را سمباده بزنید تا آن را از بین ببرید و اجازه دهید رنگ جدید به آن بچسبد . سطح را با حداقل سنباده 150 ، سنباده بزنید . وضعیت چوب تعیین می کند که چه مقدار سنباده باید انجام دهید . اگر لکه براق ندارید ، سنباده زدن ممکن است طول بکشد .

سپس روی چوب را با پرایمر بپوشانید . اگر رنگ چوبی که قبلاً رنگ آمیزی شده بود ، رنگ تیره بود ، پر کردن چوب یک مرحله بسیار مهم است . در غیر این صورت ، رنگ نهایی ممکن است متفاوت از تصور شما باشد . فروشگاه‌ های سخت ‌افزار یک پرایمر لکه ‌بر ارائه می‌ دهند که ارزش امتحان کردن را دارد .

آیا استفاده از رنگ اکریلیک روی چوب بی خطر است ؟

رنگ های اکریلیک مبتنی بر آب معمولاً غیر سمی هستند و بی خطر هستند . کار با رنگ روی چوب توصیه می شود .

به دلیل پایه آب ، اکریلیک ها مانند رنگ های روغنی بوهای قوی یا مواد شیمیایی مضر تولید نمی کنند . با این حال ، حتی رنگ غیر سمی نیز در صورت قورت دادن آن نا امن می شود . یک راهنمای کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده می گوید برخی از اکریلیک های مبتنی بر آب دارای آمونیاک و فرمالدئید هستند که اگر آنها را بخورید تحریک می شوند .

برای ایمنی یا صنایع دستی کودکان ، با رنگ‌ های صنایع دستی همراه با مهر تأیید محصول تأیید شده مؤسسه هنر و مواد خلاق ( AP ) بروید . آنها محصولات غیر سمی را تأیید می کنند ، بنابراین رنگ اکریلیک که استانداردهای ایمنی آنها را برآورده می کند غیر سمی و برای کودکان ایده آل است .

آیا نیاز به پرایم کردن چوب دارید ؟

قبل از شروع رنگ آمیزی ، چوب را با آستر کاری آماده کنید . بیشتر قطعات صنایع چوبی که از فروشگاه های صنایع دستی خریداری می کنید ناتمام هستند . قبل از رنگ آمیزی با اکریلیک ، باید چوب را با سنباده زدن و پوشاندن آن با آستر آماده کنید .

پرایمر مناسب برای پروژه شما باید با رنگ و نوع سطحی که استفاده می کنید مطابقت داشته باشد . پرایمری را انتخاب کنید که با مواد شما مطابقت داشته باشد . به عنوان مثال ، از آنجایی که بیشتر رنگ‌ های اکریلیک بر پایه آب هستند ، احتمالاً لکه و پرایمر مبتنی بر آب نیاز دارید .

اگر چوب های ناتمام یا قبلا رنگ شده را رنگ آمیزی می کنید ، پرایمرهای لکه گیری برای چوب نیز وجود دارد . آنها رنگ را در بالا نگه می دارند به جای اینکه آن را در منافذ چوب تخلیه کنند . مانع رنگ را در جای خود نگه می دارد .

پس از خشک شدن پرایمر ، می توانید نقاشی را روی چوب شروع کنید .

رنگ اکریلیک روی چوب
رنگ اکریلیک روی چوب

برای رنگ آمیزی سطح چوبی با اکریلیک ، به چند وسیله برای کار نیاز دارید :

    کاغذ سنباده ریز

    آستر چوب

    رنگ آکریلیک

    قلم مو

    برس اسفنجی  ( اختیاری )

    کاسه آب

    حوله

همچنین ممکن است بخواهید از سه پایه برای قرار دادن چوب در هنگام رنگ آمیزی استفاده کنید . هنگامی که مواد را در اختیار دارید ، آماده شروع هستید .

مرحله 1 : از منطقه کاری خود محافظت کنید :

قبل از شروع نقاشی ، باید از محل کار خود نیز محافظت کنید . به یک منطقه با تهویه مناسب بروید یا یک پنجره را باز کنید . پروژه های بزرگ تر بهتر است در فضای باز یا گاراژ انجام شوند . اکریلیک ها ممکن است بوی قوی داشته باشند که باعث سردرد شما می شود ، بنابراین در صورت نیاز از پنکه یا ماسک محافظ صورت استفاده کنید .

یک برزنت یا روزنامه بگذارید تا رنگ را از محل کار خود دور نگه دارید . لباس خود را با چیزی محافظ بپوشانید و در حین کار با رنگ ها دستکش بپوشید .

مرحله 2 : چوب را آماده کنید :

مگر اینکه بخواهید محصول نهایی ظاهری بافت داشته باشد ، باید چوب را آماده کنید . هدف ایجاد یک سطح صاف و یک دست است .

با سنباده زدن چوب با سنباده متوسط ​​یا ریز  ( بین 140 تا  180 ) شروع کنید . با دانه چوب یا جهت خطوط طبیعی در چوب ماسه بزنید . سعی کنید هر گوشه و شکافی را که قصد رنگ آمیزی دارید بپوشانید .

پس از سنباده زدن ، سطح باید صاف به نظر برسد . هر گونه گرد و غبار یا زباله را با استفاده از یک حوله مرطوب تمیز کنید . هر گونه کثیفی یا زباله را از بین ببرید . از مصرف بیش از حد آب نیز خودداری کنید . اگر الیاف حوله گیر کند ، چوب به سنباده بیشتری نیاز دارد .

اجازه دهید چوب خشک شود . هنگامی که سطح از خاک اره یا باقی مانده تمیز شد ، به سراغ پر کردن چوب بروید .

اگر چوب شما از قبل سمباده شده است ، می توانید از این مرحله صرف نظر کنید .

مرحله 3 : سطح را پرایم کنید :

پرایمر مزایایی دارد که به رنگ آمیزی هر نوع سطحی گسترش می یابد . این برای ایجاد سطحی برای چسبندگی بهتر رنگ ، کمک می کند تا پروژه شما طولانی تر شود و روشن تر به نظر برسد و این عالی است .

بتونه کاری چوب قبل از رنگ آمیزی همچنین به پر شدن منافذ بیرونی ، جذب رطوبت و به حداقل رساندن تاب برداشتن کمک می کند . برخی از پرایمرهای چوب به صورت اسپری عرضه می شوند که می توانید روی سطح بمالید . اکثر گزینه ها رنگ های مایع هستند که با قلم مو اعمال می شوند .

دو لایه پرایمر را اعمال کنید ، اجازه دهید سطح قبل از رفتن به مرحله بعد خشک شود . اطمینان حاصل کنید که آن را به طور یکنواخت به کل سطح بمالید . یک برس غلتکی به ایجاد یک روکش صاف کمک می کند .

می توانید از یک آستر چوب از فروشگاه صنایع دستی محلی خود استفاده کنید یا با یک پرایمر همه منظوره مانند Gesso کار را انجام دهید . Gesso یک آستر فوق العاده برای استفاده با رنگ اکریلیک بر روی سطوح مختلف است .

اگر چند لایه اول تمام سطح را نمی پوشاند ، یک لایه پرایمر دیگر اضافه کنید تا چوب کاملاً پوشانده شود . بگذارید یک شبه خشک شود تا بهترین نتیجه را بگیرید .

مرحله 4 : طرح خود را نوار یا شابلون بچسبانید :

اگر می خواهید طرح خاصی را روی چوب بکشید ، از شابلون و نوار نقاشی برای پوشاندن قسمت ها استفاده کنید . از نوار برای پوشاندن هر نقطه ای که نمی خواهید رنگ کنید استفاده کنید . شابلون به کپی کردن یک طرح یا الگو بر روی چوب کمک می کند .

مرحله 5 : رنگ را اعمال کنید :

مقدار کمی رنگ را روی سطح فشار دهید و شروع به رنگ آمیزی چوب آماده شده ، کنید . یک کاسه آب و یک حوله را در نزدیکی خود نگه دارید تا نشت ها را تمیز کنید . اگر می خواهید قلم مو را بشویید تا رنگ ها را تغییر دهید یا ترکیب کنید ، قلم مو را در آب فرو کنید .

همچنین می توانید از یک برس اسفنجی برای استفاده از رنگ در یک منطقه بزرگ تر استفاده کنید .

رنگ را با استفاده از برس ها و اندازه های مختلف برس ، بسته به طرح خود اعمال کنید . اجازه دهید بین رنگ ها خشک شود .

اکریلیک ها به سرعت خشک می شوند ، بنابراین در حین کار از مقدار کمی رنگ استفاده کنید . از خشک شدن رنگ روی قلم مو خودداری کنید . در غیر این صورت ، ممکن است برس شما را خراب کند . قلم مو را تا نوک آن با رنگ پر نکنید . درعوض ، زمانی که رنگ بیشتری نیاز دارید ، مقدار کمی رنگ بگیرید .

رنگ بیش از حد می تواند به برس شما آسیب برساند یا باعث تاب برداشتن چوب شود .

مرحله 6 : اجازه دهید رنگ خشک شود :

پس از اتمام رنگ آمیزی طرح ، چوب رنگ شده را بگذارید تا در جایی امن خشک شود .

برخی از اکریلیک ها تا 24 ساعت طول می کشد تا کاملا خشک شوند . پروژه های کوچک تر می توانند در کمتر از دو ساعت خشک شوند . هنگامی که رنگ ، دیگر در لمس کردن احساس چسبندگی نمی دهد ، آماده آب بندی است .

آیا باید رنگ اکریلیک را روی چوب مهر و موم کنید ؟

آیا رنگ اکریلیک روی چوب کار می کند ؟

رنگ اکریلیک روی چوب
رنگ اکریلیک روی چوب

پس از رنگ آمیزی اکریلیک روی چوب ، باید رنگ را مهر و موم کنید . سیلر از رنگ در برابر خرد شدن یا پوسته پوسته شدن محافظت می کند . همچنین از تغییر رنگ چوب جلوگیری می کند ، زیرا چوب مستعد ناخالصی هایی است که آن را زرد یا قهوه ای کهربایی نشان می دهد ، مگر اینکه سطح آن به درستی مهر و موم شده باشد .

در پروژه های چوبی ، آب بندی رنگ ضروری است زیرا منافذ چوب هنگام اعمال رنگ ، رنگ را می مکد . رطوبت می تواند باعث تاب برداشتن سطح چوبی شود یا باعث شود ، لایه های رنگ بیشتری را روی چوب بپوشانید .

اگر نوع چوب به خصوص متخلخل باشد ، می تواند پرایمر را نیز جذب کند و همچنان باعث ایجاد مشکلات تاب خوردگی شود . در این صورت باید سعی کنید چوب را آب بندی کنید ، سپس آستر کرده و رنگ کنید . با این حال ، برخی از مارک ها برای صرفه جویی در وقت ، پرایمرها و درزگیرهای ترکیبی را برای چوب ارائه می دهند .

شما همیشه نیازی به آب بندی رنگ اکریلیک ندارید ، اما انجام این کار بسیار توصیه می شود . پوشش رویی از خراشیدگی و پوسته پوسته شدن جلوگیری می کند . همچنین از رنگ در برابر کثیفی یا مایع محافظت می کند که می تواند سطح چوب را بپیچد .

درزگیر برای طول عمر بهترین است ، به خصوص اگر چوب در معرض عناصر قرار گیرد یا به طور مرتب در مکانی قرار گیرد که ممکن است خیس شود . اما اگر مبتدی هستید که با اکریلیک روی چوب آزمایش می کنید ، این مرحله ممکن است ضروری نباشد .

نحوه مهر و موم کردن رنگ اکریلیک روی چوب

وقتی از رنگ کاری خود راضی هستید و اکریلیک ها کاملاً خشک شدند ، چوب را ببندید . یک درزگیر شفاف از رنگ محافظت می کند و به ماندگاری رنگ کمک می کند . در برابر آب ، اشعه ماوراء بنفش ، خراشیدگی ، لایه برداری ، شادابی رنگ و غیره محافظت می کند .

سیلرها انواع و اقسام مختلف دارند . Gesso یک پرایمر و آب بند همه منظوره عالی برای بسیاری از رسانه ها است . لاک یکی دیگر از درزگیرهای موجود در فروشگاه سخت افزار محلی شما است . استفاده از آن آسان است ، اما برخی از مارک ها بسیار سمی تر هستند . هر گزینه ای را که انتخاب می کنید ، حداقل دو لایه سیلر را اعمال کنید .

 مرحله 1 : یک لایه نازک اول را اعمال کنید :

اولین لایه سیلر را در یک لایه نازک بمالید . بسته به نوع درزگیر ، می توانید روی آن اسپری کنید ، از قلم مو استفاده کنید یا با استفاده از برس اسفنجی ، درزگیر را بمالید . اگر اسپری سیلر دارید ، از اسپری های کوتاه برای پوشاندن سطح استفاده کنید .

 مرحله 2 : زمان خشک شدن :

اجازه دهید 6 تا 12 ساعت خشک شود . سیلر ممکن است در حدود 30 دقیقه خشک شود ، اما قبل از افزودن یک لایه دیگر ، اجازه دهید تا زمانی بماند که کاملا خشک شود .

مرحله  3 : لایه روی سیلر :

لایه دوم سیلر را اضافه کنید . در صورت نیاز ، می توانید بیش از دو لایه اعمال کنید . اطمینان حاصل کنید که سیلر بین هر لایه کاملاً خشک شده است .

رنگ اکریلیک چقدر طول می کشد تا کاملا روی چوب خشک شود ؟

اکثر انواع رنگ اکریلیک در یک یا دو ساعت خشک می شوند . رنگ های اکریلیک درجه یک هنرمند معمولاً به سرعت خشک می شوند . برخی از آنها ممکن است ظرف چند ساعت خشک شوند ، در حالی که انواع دیگر ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد تا کاملا خشک شوند . لایه های ضخیم رنگ ممکن است بیش از 48 ساعت طول بکشد .

برای بهترین نتیجه ، اجازه دهید رنگ حداقل 12 ساعت خشک شود . اگر لکه های اشباع قابل مشاهده ای نداشته باشد و در لمس کردن احساس چسبندگی نداشته باشد ، رنگ خشک است .

بهترین رنگ اکریلیک برای چوب

بهترین نوع رنگ اکریلیک برای چوب ، درجه هنری یا دانشجویی است . با این حال ، بسیاری از مارک ها به خوبی روی چوب کار می کنند .

رنگ ‌های با کیفیت هنرمند در رنگ‌ های زیادی وجود دارند ، اما رنگ‌ های کلاس دانشجویی معمولاً ارزان ‌تر هستند . رنگ ‌های حرفه ‌ای رنگ ‌های زنده ‌تری دارند و ترکیب یا لایه ‌بندی آسان ‌تر هستند . به بطری رنگ نگاه کنید تا لیست سطوح توصیه شده را برای بهترین نتیجه ببینید .

دوباره بررسی کنید که آیا رنگ برای چوب ایده آل است یا خیر .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگ اکلیریک چیست ، رنگ اکلیریک روی چوب ، رنگ امیزی چوب

مطالب مرتبط با موضوع رنگ چوب :

WhatsApp us