میز حکاکی شده چینی متعلق به امپراتوری مینگ

 

دکوراسیون چینی

میز چوبی حکاکی متعلق به دوره امپراطوری مینگ

از میان آرامگاه های امپراتوران سلسله های قدیمی چین ، آرامگاه های امپراتوران سلسله ” مینگ ” ( از سال 1368 میلادی تا سال 1644 میلادی ) بسیار کامل است . از این میان ، آرامگاه اجداد نخستین امپراتور سلسله ” مینگ ” آرامگاه اول سلسله مینگ نام دارد . این آرامگاه توسط ” جو یوان جانگ ” نخستین امپراتور سلسله ” مینگ ” برای اجداد خود تاسیس شد . ” جو ” از سال 1368 میلادی تا سال 1398 میلادی امپراتور سلسله ” مینگ ” بود . وی یک امپراتور افسانه ای در تاریخ چین محسوب می شود . وی در یک خانواده روستایی فقیر به دنیا آمد و قبلا راهب بودایی بود . بعدها وی در قیام دهقانی مبارزه با سلسله ” یوان ” ( از سال 1271 میلادی تا سال 1368میلادی ) شرکت کرد . به سبب آنکه وی شجاع و مدبر بود ، از یک سرباز معمولی به رهبر قیام تبدیل شد . سال 1368 میلادی بر مسند امپراتوری نشست و چین را وحدت بخشید .

 

امپراتور ” جو یوان جانگ ” برای یادبود اجداد خود ، برای پدربزرگ و اجدادش آرامگاهی ساخت که فقط اشیای متعلق به آنان مانند کلاه و لباس در آن دفن شود. آرامگاه اجداد نخستین امپراتور سلسله ” مینگ ” در شهر ” سی جو ” در شهرستان ” شو یی ” در شرق چین و نزدیک ساحل شرقی دریاچه “هون زه” چهارمین دریاچه بزرگ چین واقع است .

 

ساخت این آرامگاه 28 سال طول کشید . بر اساس مدارک تاریخی ، این آرامگاه قبلا دارای سه دیوار شهری ، سه پل ، بیش از یک هزار اتاق و بسیار پردامنه و با شکوه بود . اکنون در این آرامگاه یک راهرو 250 متری وجود دارد . در راهرو از جنوب به شمال 42 مجسمه سنگی دیده می شود . وزن هر مجسمه چند تن می باشد و بسیار محکم به نظر می رسد .

 

 

 

رمز پیدایش آرامگاه اجداد نخستین امپراتور سلسله ” مینگ ” بسیار جالب است . در سال 1680 میلادی این آرامگاه به سبب جاری شدن سیل در دریاچه ” هون زه ” به زیر آب رفت و به یک آرامگاه سلطنتی زیر آب تبدیل شد . در سال 1963میلادی ، دریاچه ” هون زه ” خشک شد و این آرامگاه بار دیگر از دل آب بیرون آمد . بسیاری مجسمه های سنگی از آب بیرون آورده شد برای نمونه مجسمه های شیر نر ، اسب ، خدمتکار ، افسر ، وزیر و غیره . ارتفاع برخی از این مجسمه ها بیش از سه متر و وزن آنها حدود 10 تن است . تالار روی زمین این آرامگاه واژگون شده اما بخش زیر زمینی آن کامل حفظ گردیده است و اشیای زیادی در آن قرار دارد .

 

آرامگاه مذکور اکنون در یک آبگیر کوچک واقع است . اگر به داخل این آبگیر نگاه شود ، می توان در آرامگاه را دید . بسیار تعجب آور است که تمام آب این آبگیر کوچک را نمی توان خالی کرد . کارشناسان ذی ربط بر آنند به سبب آنکه آرامگاه بطور دراز مدت در زیر آب مانده و در معرض هوای آزاد قرار نداشته ، بطور مطلوب حفظ شده است . پس از خشکسالی دریاچه ” هون زه ” در سال 1963میلادی ، این دریاچه در سال 1993 میلادی و سال 2001 میلادی بار دیگر خشک شد . به ویژه در خشکسالی این دریاچه در سال 2001 ، 1178 متر دیوار این آرامگاه از آب بیرون آمد . علاوه بر این ، شهر ” سی جو ” قدیمی که آرامگاه مذکور در آنجا واقع است ، در روزگار قدیم بسیار پرشکوه بود . در خشکسالی دریاچه ” هون زه ” در سال 1963 میلادی ، دیوار این شهر و بعضی پایه های ساختمان آن به چشم خورد .

 

با وجود آنکه ساختمان روی زمین خراب شده است ، اما مردم همچنان می توانند دامنه و شکوفایی این شهر را احساس کنند . سیل این شهر را کاملا تخریب نکرده است با این حال در زیر شن و گل و لای دفن است . کارشناسان بر آنند در صورتی که این شهر از آب بیرون آورده شود ، احیای چهره آن بسیار آسان است . به سبب آنکه شهر ” پمپی ” ایتالیا به سبب انفجار آتش فشان در زیر زمین دفن شد ، کارشناسان شهر ” سی جو ” قدیمی را ” شهر پمپی چین ” می خوانند .

 

منبع : سایت

گرداوری هنرکده فن و هنر

 

تخت سایبان چینی

 

مبلمان ساخته شده در طول دودمان Liao ، کاوش های باستان شناسی از کاخ زیرزمینی در تیان کای تا، در Fangshan منطقه از پکن

مبلمان ساخته شده در طول دودمان Liao ، کاوش های باستان شناسی از کاخ زیرزمینی در تیان کای تا، در Fangshan منطقه از پکن

سایبان چوبی چینی

سایبان چوبی چینی

صندلی، چین، اواخر مینگ به سلسله چینگ، اواخر قرن 16-18 AD، چوب بلسان بنفش

صندلی، چین، اواخر مینگ به سلسله چینگ، اواخر قرن 16-18 AD، چوب بلسان بنفش

مبلمان چینی در تایپه

مبلمان چینی در تایپه

نیمکت دوره مینگ در موزه شانگهای

نیمکت دوره مینگ در موزه شانگهای

 

WhatsApp us