درباره شاخت تخته نرد و تخته بازی شطرنج

تخته نرد و تخته بازی شطرنج دو بازی بسیار جذاب و پرطرفدار هستند که از دیرباز تا به امروز از طرف افرادی که به بازی های فکری علاقه دارند بازی می شوند.هر دو بازی شامل تعدادی قوانین و قطعات هستند که برای بازی در نظر گرفته شده اند. در این مقاله قصد داریم شاخص تخته نرد و تخته بازی شطرنج را بررسی کنیم.

ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی
ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی

انتخاب بازی شطرنج: بازی شطرنج یکی از بزرگترین تجسمی برای تحلیل و استفاده از ذهنیت برای بیشتر از صد و پنجاهۀ سال ایده ای است و امروزه نیز رسماً به عنوان یک رساله علمی شناخته شده است. این بازی از همه اندازه های از کوچک ترین حرکات ممکن تا طولکشی های بلند مدت تحلیل می شود و برای همین انتخاب این بازی برای بازی کردن به معنی تجربه ذهنی و مغزی عمیقی است.

ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی
ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی

انتخاب بازی نرد: در مقابل بازی نرد یک بازی جذاب و بدون باز کردن مرزهای زیادی برای همه افرادی که دوست دارند ساعت ها بازی کنند است. همچنین این بازی به دلیل سادگی قوانینش، پنجره براحتی و بازی خیلی ساده برای تعامل فردی می شود.

قطعات بازی شطرنج: در بازی شطرنج، هر بازیکن دارای شش عدد فیگور ده دست دارد که شامل پادشاه، فرزندان پادشاه، سرباز و قلعه است. هرکدام از قطعات با شیوه خاص خود حرکت می کنند. حرکت صحیح قطعات می تواند از پیروزی در بازی یاری کند.

ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی
ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی

قطعات بازی نرد: در بازی نرد، دو بازیکن دارای قطعات مختلفی هستند که شامل دو دست مهره‌ها، مکان‌های تخته نرد و تاس هستند. بازیکن باید مهره های خود را با استفاده از تاس به وسیله حرکات مختلف به خانه مورد نظر برساند تا بازی را برنده شود.

در خلاصه، بازی شطرنج و بازی نرد دو بازی قدیمی، جذاب و فکری هستند که هر یک با قوانین و قطعات خود، تجربه جذابی را به بازیکنان خود ارائه می دهند. بازی کردن در این دو بازی، همچنین می تواند به مهارت های فکری، حل مسائل، هوشیاری و تمرکز توجه کمک کند. با تنوع در بازی ها، شما می توانید با سطوح مختلف، از بازی با شخص یا حتی انجام بازی و تمرین مستقل لذت ببرید.

ساخت جعبه بازی تخته نرد ( backgammon )

با توجه به جذابیت بازی نرد، ساخت یک جعبه بازی نرد با پارچه و چوب به شما کمک خواهد کرد تا از این بازی ساده و جذاب استفاده کنید.

ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی
ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی

برای ساخت یک جعبه بازی نرد شما به موارد زیر نیاز دارید:

 • تخته چوبی به اندازه ۴۰x۴۰ سانتی‌متر
 • رنگ یا رنگ‌آمیزی
 • نوار چوبی یا نوار خودچسب
 • مهره‌ها (۳۰ مهره کوچک تخته که ۱۵ عدد سفید و ۱۵ عدد سیاه است)
 • دو تاس بازی

طریقه ساخت جعبه بازی نرد:

۱. تخته‌ی چوبی خود را با رنگ یا رنگ‌آمیزی خودتان رنگ کنید. می توانید تخته را به رنگهای روشن، خنثی و محرمانه رنگ کنید.

۲. اگر نمی‌خواهید خط خوردگی روی تخته چوبی تان باشد، می‌توانید نوار چوبی ۱ یا ۲ سانتی‌متر به کمک چسب چوب بر روی خط خوردگی قرار دهید.

۳. حالا باید کناره‌های تخته چوبی با چوب بپوشید. نوارهای بامبو به اندازه ۴۰ سانتی‌متر برید و با استفاده از چسب یا نوار خودچسب، به بیرون تخته چوبی چسبانید.

۴. به دو عدد تاس بازی نیاز دارید. شما می توانید از دو تاس دایسی استفاده کنید و یا تاس‌های زیبا را باز کرده و از آنها برای بازی نرد استفاده کنید.

۵. جعبه برای نگهداری مهره‌ها را از چوب بسازید. شما می توانید یک ساده با دو بلبرینگ چوبی (درب دار) بسازید و مهره‌های خود را درون آن ریخته و درون جعبه نگهداری کنید.

۶. در انتها، مهره‌های خود را بر روی تخته قرار دهید و بازی نرد را شروع کنید!

با استفاده از این راهنما، شما می توانید یک جعبه بازی نرد با مناسبت و درخشش خاص خودتان بسازید تا همیشه از آن لذت ببرید.


مطالب مرتبط با موضوع میز بازی :

 • ساخت تخته نرد و شطرنج چوبی و معرق کاری شده
  کارگاه ساخت تخته نرد، ساخت تخته نرد با ام دی اف، آموزش ساخت تخته نرد با چوب گردو، تخته نرد و تخته بازی شطرنج
 • عکس میز , ساخت انواع میز بازی
  لبه میز چوبی پوکر یک لبه از چوب وجود دارد که برای استراحت دست بازیکن طراحی شده است . و وسط میز یک صفحه با پارچه مخصوص وجود دارد که برای گذاشتن و برداشتن کارت کمک میکند .
 • طراحی و طرز ساخت شطرنج چوبی
  یکی از تفریحات سالمی که می توان نام برد انجام بازی های فکری و شطرنج است که از قدیم مورد توجه طیفی بسیاری از ایرانیان بوده است و سالانه افراد زیادی در سراسر دنیا با هم به رقابت می پردازند
 • مهره شطرنج ایفل
  ساخت مهره شطرنج چوبی ?مهره شطرنج      پاسارگاد 2/200 میلیون ت      ایفل    2/400  م ت ایفل بلند 2/500 م ت صفحه شطرنج با کشو 1 م ت
WhatsApp us