چوب راش , راههای تشخیص چوب راش

به چه چوبی چوب راش می گویند ؟ آیا میدانید چوب هایی هستند که از نظر ظاهر بسیار شبیه به چوب راش هستند و حتی متخصصان صنعت چوب هم از نظر ظاهری نمی توانند این موضوع را تشخیص دهند .

چوب راش المان٬ چوب راش٬ فروش چوب راش٬ چوب راش پل مایر چوب٬ راش آلمان٬ 
چوب راش المان٬ چوب راش٬ فروش چوب راش٬ چوب راش پل مایر چوب٬ راش آلمان٬
شناخت چوب راش٬ چوب راش المان٬ چوب راش ایران٬ چوب راش روسی٬ چوب راش گرجستان٬ درب چوب راش٬

 چوب راش

نام علمی :

Fagus orientalis

نام انگلیسی :

Beech

ارتفاع درخت راش 30 تا 40 متر است و قطر تنه ی آن یک تا یک و نیم متر میشود.

نام علمی راش یا همان فاگو از واژه یونانی گرفته شده است که به معنای خوراکی میباشد که دلیلش خوراکی بودن دانه ی آن میباشد . این درخت دارای 650 گونه ی متفاوت است که در 7 جنس مختلف دسته بندی شده اند و این تقسیم بندی بر مبنای علم گیاه شناسی میباشد.

گالری عکس چوب راش , مشخصات ظاهری چوب راش
گالری عکس چوب راش , مشخصات ظاهری چوب راش

سه جنس آن در ایران رشد میکنند که در زیر نام میبریم :

Costanea , fagus , quercus

یازده گونه از راش در نیمکره شمالی رشد یافته اند و نوع فاگوس ارینتالیس آن ، گونه ی بومی ایران است که به راش شرقی معروف شده است و در رشته کوه البرز و قفقاز و شمال شرق ترکیه میروید.

وزن مخصوص این چوب 650 تا 710  کیلو گرم بر متر مکعب است و جز چوبهای پهن برگ بشمار میرود.

چوب راش ایرانی

پله چوب راش , کف پله چوبی
پله چوب راش , کف پله چوبی

Fagus orientalis

چوب راش ایرانی دارای بافت ریز و همگن است و رنگ آن گستردگی وسیعی دارد بطوری که بیرون آن سفید و مایل به صورتی است و درون آن زرد روشن تا قهوه ای مایل به صورتی یا قرمز میباشد و دارای الیاف موازی و یکنواخت است ولی وجود گره های بزرگ در آن مشکل ساز است. چوبی بدون بو و طعم است و در زمره ی چوبهای معطر نیست. وزن آن 6/0 تا 75/0 گرم بر سانتی متر مکعب است.

چوب راش اروپایی

Fagus sylvatica

مانند سایر گونه ها تراکم بالایی دارد و در بازار ایران موجود است که معروفترین آن راش گرجستان و راش آلمان است. راش آلمان گرانتر و از استاندارد بالاتری برخوردار است که در ساخت در و پنجره گره چینی قابل استفاده است راش اروپایی کمرنگ تر از راش ایرانی است .از این چوب برای لایه برداری یا اسلایسر استفاده میشود و رنگ روکشهای تولید شده راش توسط بخار کمی تیره تر هستند .

معایب چوب راش :

ثبات ابعاد کم این چوب از مشکلات آنست و دوام چندانی در برابر تغییرات دمایی و رطوبت ندارد و منقبض و منبسط میشود . برای تبدیل آن به ترمو نباید زیاد حساب کرد و مورد مناسبی برای نمای ساختمان نیست. از نظر ایجاد آلرژی و حساسیت خطرناک نیست ولی در راش اروپایی این حساسیت دیده شده است که در مرحله برش و پرداخت برای چشم و پوست و تنفس مشکل ساز است . بدلیل نوسانات ارزی نوع اروپایی و بخصوص آلمانی آن بسیار گران تمام میشود.

راههای شناخت چوب راش 

  • شناخت بافت و دانه بندی چوب راش 20%
  • اطمینان از منبع وارد کننده یا پخش 20%
  • وزن چوب با توجه به رطوبت و زمان 30% شناخت چوب از نظر تراکم و وزن مخصوص چوب راش اولین اولویت مهم است .
  • تجربه , برش و کار با چوب راش 30%

جهت شناخت بیشتر چوب راش به لینک زیر مراجعه فرمایید .

چوب راش چیست ؟ 

WhatsApp us