چوب راش چیست؟

5 حقیقت جالب که باید در مورد چوب راش بدانید :

راش یکی از پرمصرف ترین چوب ها در طول تاریخ است . اگرچه همیشه رقابت خاصی با چوب بلوط وجود داشته است ، اما چوب راش به دلیل شباهت در خواص تا به امروز به عنوان یکی از ماندگارترین چوب ها برای ساخت انواع دکوراسیون شناخته شده است .

اما چه چیزی راش را از سایر انواع چوب متمایز می کند ؟ بهترین ویژگی های چوب راش چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد ؟ در این مقاله متوجه خواهیم شد که چوب راش چیست و خواص ، کاربردها و مزایای این چوب چیست ؟

قیمت چوب راش تهران

چوب راش چیست ؟

راش که به خاطر رنگ های روشن و عملکرد عالی در برابر انواع پوشش ها شناخته می شود ، چوبی سخت ، سنگین و برگی است . سختی آن به حدی است که قبلاً قبل از معرفی چدن از آن در معدن برای ساخت ریل استفاده می شد . در قرن 18 و 19 نیز در زمینه کابینت سازی برای ساخت دکوراسیون ، کف ، درب یا حتی کاسه مورد استقبال قرار گرفت .

راش یک گونه اروپایی است و به صورت توده های جنگلی پایدار رشد می کند . ارتفاع این درخت به 40 متر می رسد و گونه ای با عمر طولانی است ، زیرا می تواند تا 300 سال عمر کند . علاوه بر این ، این گونه برای جنگلداری بسیار مورد قدردانی است ، زیرا می تواند در محیط های بسیار متنوع رشد کند .

راش با نام علمی Fagus Sylvatica شناخته می شود ، چوب این درخت خزان کننده نیمه سخت است و رنگ آن کرم کم رنگ است ، البته از مایل به سفید تا قهوه ای متغیر است . با گذشت زمان ، چوب طبیعی راش رنگ قرمز خاصی پیدا می کند ، اگرچه هنوز جوهره سفید خود را حفظ کرده است .

انواع راش

دو نوع راش عمدتاً به بازار عرضه می شود :

    اروپایی (Fagus sylvatica ) .

    آمریکایی (Fagus grandifolia) .

در این مقاله به نوع اول راش می پردازیم :

به طور کلی ، راش اروپایی خواص بهتری دارد : تا حدودی چگالی کمتری دارد ، اما مقاومت بیشتری دارد و خواص کشسانی و مکانیکی بهتری دارد . همچنین کمی تیره تر است .

رنگ چوب راش چیست ؟

همه چیز درباره چوب راش
همه چیز درباره چوب راش

چوب راش چوبی است روشن ، حتی مایل به سفید و بسیار همگن . چوب طبیعی راش با گذشت زمان رنگ قرمز متمایل به زردی به خود می گیرد ، اما هنوز کاملاً روشن است . بسیار متداول است که آن را تحت یک فرآیند تبخیر قرار دهیم که آن را تیره می کند و به رنگ های قرمز مایل به نارنجی می رسد . این همان چیزی است که به چوب راش تبخیر شده معروف است و عجیب است که بسیاری از مردم فکر می کنند این رنگ طبیعی راش است .

به طور معمول ، رنگ آن روشن است ، حتی در بسیاری از موارد به رنگ سفید می رسد . با این حال ، در حالت طبیعی خود می تواند رنگ قرمز یا زرد داشته باشد ، البته بدون فراموش کردن تن سفید . استفاده از محصولات محافظ یا روش بخاردهی نیز به تیره شدن رنگ و حتی قرمز شدن آن کمک می کند .

چوب راش هنگامی که بریده می شود سفید است ، سپس رنگ مایل به قرمز روشنی پیدا می کند و با گذشت زمان از قرمز تیره می گذرد ، و چوب درخت صنوبر را متمایز نمی کند . پرتوهای مدولاری آن ، که به طور نابرابر توزیع شده اند ، بسیار ظریف هستند .

چوب راش برای چه استفاده می شود ؟

صنعت دکوراسیون همچنان بزرگترین حوزه کاربرد چوب راش است و همچنین به عنوان ماده ای برای روکش ها و پله ها در طراحی داخلی استفاده می شود . چوب راش به عنوان هیزم هم از کیفیت گرمایی خوبی برخوردار است .

از راش برای قاب و پایه صندلی راحتی استفاده می شود . متراکم تر از بلوط ، این چوب به دلیل مزایای بسیاری که دارد ، به ویژه در کابینت سازی مورد قدردانی قرار می گیرد . ما می‌ توانیم از این چوب در دکوراسیون داخلی ، روی سکوها ، درب ها ، روکش‌ ها ، در ساخت دسته ابزار ، ساخت آلات موسیقی ، اسباب‌بازی ‌ها ، کفش‌ ها و ورق ‌های فلزی برای روکش‌ های تزئینی و غیره استفاده کنیم .

در صنعت نیز از چوب راش بیشتر و بیشتر به عنوان چوب پالت و برای جعبه و در ساخت کانتینر استفاده می شود و قسمت های بارگیری کامیون ها نیز با صفحات تخته سه لا ساخته شده از چوب راش اندود می شوند .

موارد استفاده از چوب راش :

    نجاری و نازک کاری داخلی ، درب ها ، سکوها ، قالب ها ،  پله ها ، پوشش ها .

   دکوراسیون داخلی ( صندلی حصیری ، صندلی راحتی ، مبل ، قفسه ) .

    پانل ، روکش و تخته سه لا صنعتی .

    ابزارهای مختلف مانند دستگیره ، گاو آهن ، گاری .

    چوب راش اغلب به عنوان چوب روکش استفاده می شود و همچنین اغلب برای ساخت تخته سه لا استفاده می شود .

   چوب راش به دلیل مزایای فراوان در کابینت سازی و نجاری کاربرد فراوانی دارد .

    کالاهای ورزشی ، مانند راکت تنیس ، چوب بیسبال ، یا ساختن داربست سالن بدنسازی با این چوب انجام می شود .

    آلات موسیقی .

    اسباب بازی و ساخت وسایل چوبی برای کودکان .

ویژگی های چوب راش

1 . رنگ : رنگ چوب راش روشن و کمی مایل به صورتی است . در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور طبیعی رنگِ عسلی آن بیشتر می شود .

2 . الیاف چوب : مستقیم .

3 .  دانه : ریز و یکنواخت . چوب راش دارای دانه ای شعاعی است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است .

4 . تراکم : چوب راش دارای تراکم متوسط ​​710 کیلوگرم بر متر مکعب و نیمه سخت است .

این ویژگی ها هستند که آن را برای استفاده در سازه ها عالی می کند .

5 . سختی : چوبی نیمه سخت با درجه 4 در تست مونین است .

6 . دوام : در تماس با رطوبت به راحتی پوسیده می شود و به حمله حشرات و قارچ ها حساس است .

برای این چوب استفاده از درمان های محافظتی ضروری است .

7 . بو : راش بوی خاصی ندارد .

8 . پایداری ابعادی :

ضریب انقباض حجمی : 0.51%.

شبکه های عصبی چوب : متوسط .

رابطه بین انقباضات : 2.05%.

9 . خواص مکانیکی :

مقاومت خمشی : 1000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع

مقاومت فشاری : 580 کیلوگرم بر سانتی متر مربع

استحکام کششی موازی : 1200 کیلوگرم بر سانتی متر مربع

مدول الاستیسیته یا یانگ : 150000 کیلوگرم بر متر مربع

10 . کارایی : چوبی آسان برای کار در نظر گرفته می شود .

همچنین چوب راش یک گزینه عالی برای چرخش و خم شدن است ، زیرا به خم شدن در اثر بخار واکنش بسیار خوبی نشان می دهد .

اره کردن : آسان .

خشک کردن : سخت و کند .

برس خوردن : آسان .

چسب : آسان .

میخ و پیچ : بدون مشکل .

پایان بندی : آسان و با رنگ جواب عالی می دهد .

11 . اشباع عالی :

یکی از خواص عالی چوب راش است .

این کیفیت باعث می ‌شود که محصول مناسب پس از درمان یا استفاده حتی برای استفاده ‌هایی که به ویژه نامطلوب هستند ، به عنوان مثال در محیط ‌های مرطوب و حتی در تماس مستقیم با آب ، مناسب باشند .

مزایای چوب راش :

یکی از بزرگ ترین مزایای این چوب خاصیت اشباع عالی است .

 متراکم ، سخت و همچنین بسیار قوی است . در واقع ، این درخت دارای تراکم 650 تا 750 کیلوگرم بر متر مکعب است ، این چوب از بلوط جامدتر است .

    کار با این چوب بسیار آسان است .

    سطح بالای اشباع آن :

    چوب بسیار جامد : راش برای دکوراسیون و لوازم داخلی ( به عنوان مثال برای صندلی ، میز ، درب ،  پله ) مناسب است .

    چوب بادوام و بسیار محکمی است .

    ارتجاعی : سایش سخت و پایدار است .

    کشسانی : چوب راش بخارپز به ویژه بسیار انعطاف پذیر است .

    هیزم خوب : چوب راش ارزش حرارتی بالایی دارد و گرما را به خوبی حفظ می کند . در نتیجه نسبت به چوب صنوبر با سرعت کمتری می سوزد . بریکت های چوبی یا گلوله ها برای کباب کردن نیز اغلب از چوب راش ساخته می شوند .

    فاقد رزین : بنابراین جرقه تولید نمی کند .

معایب چوب راش :

    چوب راش چوب سنگینی است .

    تمایل به ترک خوردن : برای جلوگیری از ترک خوردن ، می توانید چوب را روغن کاری کرده و مرتباً نگهداری کنید .

    به آرامی رطوبت خود را از دست می دهد : بهتر است چوب راش را به مدت یک تا دو سال نگهداری کنید تا به آرامی خشک شود . بنابراین به عنوان هیزم مناسب است .

    مقاوم در برابر آب و هوا فقط با مواد نگهدارنده چوب : اگر چوب راش را با مواد نگهدارنده درمان می کنید ، به مواد زیست تخریب پذیر توجه کنید .

    این چوب به سختی تیره می شود .

آیا چوب راش برای دکوراسیون خوب است ؟

همه چیز درباره چوب راش
همه چیز درباره چوب راش

راش همیشه در دکوراسیون بسیار محبوب بوده است زیرا شفاف ، ریزدانه ، دانه مستقیم و به راحتی سمباده می شود . استحکام و ظرفیت خمشی آن به ویژه برای ساخت صندلی ها و مبل ها مورد توجه قرار می گیرد .

از طرفی به رطوبت حساس است و بنابراین نمی توان آن را در حمام یا فضای باز بدون درمان خاصی استفاده کرد .

این چوب همچنین یک چوب ” لایه کن ” است : چوب‌ ها را بخار می ‌کنند و به منظور تبدیل شدن به ورق‌ هایی که برای آبکاری روی مواد کمتر در نظر گرفته شده است ، بخار می‌ شوند .

از خواص تزئینی بالای راش هم در تولید دکوراسیون استفاده می شود به عنوان مثال صندلی های وینی از راش ساخته می شوند .

دکوراسیون ساخته شده از راش جامد با مقاومت در برابر سایش بالا ، قابلیت اطمینان ، استحکام و دوام مشخص می شود . به همین دلیل است که راش جامد عمدتاً برای دکوراسیونی استفاده می شود که به شدت توسط مصرف کنندگان استفاده می شود .

اصولا از راش جامد برای تولید صندلی ، نیمکت ، دکوراسیون اداری و وسایل کودک استفاده می شود . میزهای اداری و ناهار خوری ، تخت ها ، کمدها از راش جامد ساخته شده است .

دکوراسیون ساخته شده از راش جامد را می توان در خانه ، در یک کافه یا رستوران و همچنین دکوراسیون روستایی استفاده کرد . در هر یک از مکان های فوق ، دکوراسیون راش شیک ، محترمانه و برازنده به نظر می رسند که سال ها به صاحبان خدمت می کنند .

به طور خلاصه ، چوب راش دارای خواص بی نظیری است که آن را نه تنها برای استفاده در سازه ها ، بلکه برای استفاده در انواع نجاری داخلی و خارجی مانند دکوراسیون ، کنده کاری و تراشکاری ، روکش و تخته سه لا ، و حتی پالت و پوشش ها مفید می کند .

دلیل انتخاب چوب راش به عنوان دکوراسیون :

1 . کیفیت تزئینی بالا : بافت زیبا در دو بخش شعاعی و مماسی .

2 . استحکام و چگالی بالا قابلیت اطمینان و عمر طولانی دکوراسیون ساخته شده از این ماده را فراهم می کند .

3 . خشک می شود و ترک نمی خورد .

4 . آسان برای رسیدگی : نیش ، اره ، برش، خم شدن .

5 . با کمک محلول های خاص کاملاً سفید و رنگی می شود .

6 . در هنگام لاک زدن ، سایه طبیعی زیبا را تغییر نمی دهد .

چگونه از دکوراسیون راش مراقبت کنیم ؟

مراقبت از چوب راش ساده ترین است . می توان آن را با یک دستمال مرطوب مانند پارچه میکروفیبر یا چرم بابونه تمیز کرد . باید بلافاصله با یک پارچه خشک پاک شود . از طرف دیگر چوب راش روغنی یا موم شده همیشه به صورت خشک نگهداری می شود .

به سادگی می توانید دکوراسیون راش خود را با یک پارچه نرم تمیز و خشک پاک کنید . هرگز دکوراسیون چوبی خود را با قسمت ساینده اسفنج یا پارچه های کرکی تمیز نکنید . پارچه های میکروفیبر را ترجیح دهید که تمیز ، جلا داده و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارند .

اگر سطح چوب کثیف است ، تمام سطح را با پارچه ای که قبلاً در آب ولرم و کمی صابون آغشته شده است پاک کنید ( مثلاً چند قطره مایع ظرفشویی در 1 لیتر آب ) یا از تمیز کننده چوب استفاده کنید ( هرگز از مواد شوینده استفاده نکنید . ) .

فوراً آثار آب یا مایعات ریخته شده روی چوب راش را پاک کنید . برای جذب مایع می توانید آرد یا نمک را نیز اضافه کنید . ظروف ، گلدان یا فنجان را روی دکوراسیون راش ناتمام خود نگذارید که ممکن است اثرش بر روی آن بماند .

تمیز کردن چوب همیشه باید در جهت دانه های چوب ، با پارچه یا اسفنج نرم و بدون مالش شدید انجام شود .

تمیز کردن کامل چوب روغنی یا موم شده : لکه ها را با تمیز کننده چوب پاک کنید . محصول پاک کننده را روی پارچه بریزید و هرگز مستقیماً روی چوب نریزید .

پس از پاک کردن با یک پارچه خشک ، یک لایه نازک از روغن چوب ( یا موم ) را با یک پارچه مرطوب بمالید ، ترجیحا همیشه از همان روغن تکمیلی ( موم ) استفاده کنید . دکوراسیون چوب راش را می توان لاک ، موم یا روغن کاری کرد .

تخته های برش راش باید در آب صابون شسته شود ، کسانی که مایلند می توانند به آن سفید کننده بمالند . آنها را نباید به مدت طولانی در آب قرار داد و یا در ماشین برای شستن گذاشت . بهترین راه برای نگهداری آنها عمودی نگه داشتن آنهاست .

آیا چوب راش بادوام است ؟

این چوب سخت و سنگین است ( تراکم 0.6-0.9 ) ، بسیار تاب می خورد و در برابر خشکی و رطوبت ، ترک خوردن مقاومت نمی کند . پوسیده می شود و در معرض کرم های چوبی قرار می گیرد . این چوب می تواند برای مدت طولانی در زیر آب قرار بگیرد یا در معرض گرما قرار بگیرد .

راش یک چوب سخت است ، اگر منحصراً برای طراحی داخلی استفاده شود ، بسیار مقاوم و بادوام است . در واقع پانل های چوب راش منعطف علاوه بر کاربرد در ساخت سازه های صندلی و رومیزی برای ساخت پله ها و کفپوش های پارکت و همچنین برای آلات و ابزار موسیقی استفاده می شود .

سختی چوب راش همراه با مقاومت در برابر خمش ، ضربه ، فشار و پیچش ، آن را به یکی از جالب ترین چوب ها از نظر مکانیکی تبدیل کرده است .

معیار مهم دیگر : مقاومت در برابر حیوانات کوچک است ! مطمئناً هدف شما حفظ راه پله زیبایی است که برای مدت طولانی از انتخاب آن مراقبت کرده اید . اگر کاملاً ضروری است که راه پله خود را در برابر انگل ها و قارچ ها درمان کنید ، برخی از گونه ها کم و بیش شکننده و مستعد ابتلا به انگل هستند .

اگر این به شما اطمینان می دهد ، بدانید که راش به عنوان یک چوب ” نسبتا مقاوم ” در برابر حشرات طبقه بندی می شود . ما البته در مورد راش کلاسیک صحبت می کنیم . با این حال ، فراموش نکنید که راش ما بخارپز است ! و این درمان کمی با دمای بالا باعث می شود که در برابر آفات و قارچ ها مقاومت بیشتری داشته باشد ! که یک مزیت بسیار بزرگ برای این گونه از چوب ها است !

آیا چوب راش جزء چوب سخت محسوب می شود ؟

از ویژگی های اساسی چوب راش می توان به استحکام ، سختی و سهولت اشباع آن اشاره کرد . به خوبی برای چسباندن ، چرخاندن و خم شدن مناسب است . این چوب ، عمدتاً در داخل خانه استفاده می شود ، جایی که کاربردهای متعددی دارد .

آیا چوب راش گران است ؟

چوب راش به گرانی چوب ماهون نیست ، زیرا ویژگی های کمتری نسبت به این چوب دارد : هزینه آن بر اساس نوع و در نتیجه کیفیت خود چوب متفاوت است .

راش به طور قابل توجهی ارزان تر از بلوط است ، راش چوبی است که برای همه بودجه ها قابل دسترسی است . قیمتی معادل قیمت چوب های سبک روشن را نشان می دهد . هنگام انتخاب چوب برای راه پله ، زیبایی شناسی را نیز در نظر بگیرید . این چوب نسبتاً ارزان است ، به خصوص در اروپا ،  جایی که بسیار رایج است .

قیمت / در دسترس بودن : راش اروپایی به طور گسترده در دسترس است و در محدوده طبیعی آن بسیار مقرون به صرفه است .

آیا چوب راش ضد آب است ؟

از آنجایی که چوب راش ضد آب نیست ، فقط با یک درمان سطحی خاص می تواند در برابر آب و هوای بیرون مقاومت کند و بنابراین به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد . با این حال ، اغلب برای فناوری چوب خم در صنعت دکوراسیون استفاده می شود ، به عنوان مثال : برای صندلی های بیسترو یا صندلی های چوب خم .

تا کنون تمرکز بر روی قسمت های روشن و بیرونی تنه بوده است . اکنون هر چه چوب تیره‌تر برای پارکت مد می ‌شود ، به اصطلاح قلب قرمز راش در بسیاری از سایه ‌های جذاب قرمز ، قهوه ‌ای تیره ، مایل به سبز ، خاکستری یا بنفش به وجود می ‌آید .

آیا چوب راش سمی است ؟

برگ های راش هیچ گونه سمی ندارند . میوه های درخت راش ، اما کمی سمی هستند . قبل از خوردن ، آنها را باید تفت داد . سپس سم تجزیه می شود و می توان به عنوان آجیل در آشپزخانه استفاده کرد .

آلرژی : وقتی صحبت از راش اروپایی می شود ، شایع ترین واکنش ها تحریک چشم ، پوست و تنفس است .

آیا راش هیزم خوبی است ؟

همه چیز درباره چوب راش
همه چیز درباره چوب راش

نکته مفید !

از آنجایی که کنده های راش بسیار آهسته می سوزند ، برای شومینه انتخاب مناسبی هستند . در صورت امکان ، چوب هایی که به سرعت می سوزند را نباید در اجاق قرار داد ( مانند چوب صنوبر ) زیرا خروجی گرمایش اجاق بهینه نیست .

کسانی که با چوب گرم می کنند در مورد چوب راش می دانند . بسیار آهسته و داغ می سوزد : 1 متر مکعب هیزم خشک راش 2100 کیلووات ساعت انرژی حرارتی را فراهم می کند که یکی از بالاترین مقادیر در بین تمام چوب های خانگی است . زغال های داغ برای اجاق‌ های کاشی یا برای کباب کردن ایده ‌آل هستند . این چوب بسته به منطقه نسبتاً ارزان است .

چوب راش یکی از پرطرفدارترین هیزم ها است که بسیار طولانی و بی صدا می سوزد و ارزش حرارتی بسیار بالایی دارد . این امر همچنین باعث ایجاد اخگرهای بسیار داغ می شود که چوب راش را نه تنها برای کباب کردن ، بلکه برای اجاق گازهای کاشی نیز مناسب می کند .

چوب راش نیز مهمترین ماده اولیه برای زغال چوب است . اگر روی چوب راش ( سوسیس ، ژامبون ، ماهی ) دود شود ، باعث ایجاد طعم تند خاصی در غذا می شود .

چوب راش شبیه چیست ؟

چوب راش شبیه توس زرد است ، اما با رنگ قرمز به چوب قلب قهوه ای تیره تر . این ماده ای با دانه های صاف و بافت یکنواخت است که اغلب خالدار ، سخت ، قوی و سنگین است و ساختار منافذ ظریفی دارد .

آیا چوب راش ارزشمند است ؟

راش همچنین یک گونه بسیار ارزشمند برای جنگلداری است ، زیرا می تواند در محیط های بسیار متنوع رشد کند . راش همچنین یک سوخت ایده آل و منبع مهم فیبر برای صنعت کاغذ است . کمتر در حالت خام استفاده می شود ، زیرا دانه بسیار محتاطانه ای از ویژگی های مقاومت انکارناپذیر آن است و به ویژه از آن برای تضمین استحکام قاب ها یا پایه های دکوراسیون راش جامد استفاده می کند .

تفاوت چوب راش و چوب بلوط ؟

از دور می توان راش را از بلوط تشخیص داد . در واقع ، آنها با ظاهر تاج خود متمایز می شوند . شاخه ‌های اصلی راش کاملاً مستقیم می ‌ایستند در حالی که شاخه‌ های بلوط سینوسی و گسترده هستند . تفاوت راش و بلوط در درجه مقاومت آنها در برابر رطوبت است . چوب راش در مقایسه با بلوط بسیار کمتر در برابر آب و هوا مقاوم است .

کلمات کلیدی : چوب راش چیست ، مزایای چوب راش ، تفاوت چوب راش

مترجم : حسین عتیقی


مطالب مرتبط با موضوع چوب راش :

 • خواص چوب راش برای استفاده در نرده چوبی پله
  خواص چوب راش برای نرده چوبی راه پله و ساخت و نصب کف پله ، استفاده از چوب راش در دکوراسیون داخلی منزل، نکات مهم در اجرای نرده چوبی پله
 • خرید چوب راش گرجستان
  خرید چوب راش گرجستان تهران خاوران بازار چوب ایران ، انواع چوب راش گرید aa , تخته چوب راش روسی
 • همه چیز درباره فروش چوب راش گرجستان در تهران
  همه چیز درباره چوب راش گرجستان ، خدمات فروش انواع چوب راش تهران ، قیمت چوب راش تهران خاوران بازار چوب ایران
 • فروش چوب راش تهران خاوران
  فروش عمده چوب راش گرجستان رومانی در تهران بازار چوب ایران آماده ارائه خدمات برش و cnc چوب در ابعاد دلخواه با کیفیت عالی
 • چوب راش چیست ؟
  چوب راش در مقایسه با بسیاری از انواع چوب های دیگر بسیار ارزان است . اگرچه چوب راش معمولاً در ترکیب با گونه‌ های چوبی گران ‌تر استفاده می ‌شود ، چوب راش مقرون به صرفه است و قیمت آن تقریباً  55 تا 65 میلیون تومان است. هر متر مکعب .
WhatsApp us