صندلی لهستانی ( Bentwood )

صندلی لهستانی گونه‌ای صندلی چوبی است که در برخی اجزای آن چوب خم شده بکار رفته است. روش ساخت میز و صندلی به این روش را میشائل تونت در قرن نوزدهم ابداع کرد. چون نخستین بار یکی از مهاجران لهستانی این روش را در ایران بکار گرفت این صندلی در ایران به صندلی لهستانی معروف شد.

صندلی لهستانی

روش ساخت لوازم منزل به سبک دکوراسیون لهستانی

این اشیاء که با چوب درختان پهن برگ ساخته میشود به روش خمکاری با بخار آب و قالب گیری اجرا میشود . در این روش بسیار مشکل علاوه بر تجربه درودگری میبایست از چسب مرغوب درودگری و ابزار الات مخصوصی بهره برد . اصطلاحا به این سبک در درودگری Bentwood گفته میشود . و به سبک لهستانی معروف است .

دکوراسیون چوبی Bentwood

بیشترین لوازمی که با این روش ساخته میشود شامل :

انواع صندلی ، گهواره ، صندلی های گهواره ای ( راک ، راکنچر و .. )صندلی های کافه ، مبلمان است .  rocking chairs

یک روش محبوب در تولید جهانی مبلمان

این روش که به وسیله یشائل تونت پایه گذاری شده از محبوبترین روش های ساخت مبلمان است .   او توانست با طراحی و ساخت این نوع از مبلمان انقلابی در صنعت مبلمان ایجاد کند .

سرو جعبه قرمز Tsimshian bentwood قدمت از 1880s به، به نمایش گذاشته در موزه مردم شناسی UBC

سرو جعبه قرمز Tsimshian bentwood قدمت از 1880s به، به نمایش گذاشته در موزه مردم شناسی UBC

سرو جعبه قرمز Tsimshian bentwood قدمت از 1880s به، به نمایش گذاشته در موزه مردم شناسی UBC

جعبه Bentwood یک آیتم سنتی ساخته شده توسط مردم First Nations را در سواحل غرب آمریکای شمالی از جمله HAIDA، Gitxsan، تلینگیتی، Tsimshian، Sugpiaq، Unangax، Yup’ik، Inupiaq و ساحل از salish. این جعبه ها به طور کلی از یک تکه از چوب است که بخار پز و خم را به شکل یک جعبه ساخته شده است. استفاده سنتی از جعبه های متنوع و شامل ذخیره سازی محصولات مواد غذایی، پوشاک و برای دفن. آنها اغلب بدون دکوراسیون بودند در حالی که دیگران استادانه تزئین شده بود. امروز بسیاری از آنها برای جمع ساخته شده و می تواند از موزه ها، مغازه ها هدیه و سایت های آنلاین خریداری و همچنین به طور مستقیم از هنرمندان سفارش.

Aleut یا Unangan مردم آلاسکا شکار خانه از جنس فرفورژه، به نام chagudax، با استفاده از روش bentwood ساخته شده از تخته پاره روی اب. خانه از جنس فرفورژه توسط شکارچیان که در قایق بودند استفاده شد. گفته می شود کمک به حفظ دریا اسپری کردن چهره و همچنین بهبود شنوایی. آنها اغلب با رنگ، مهره، سبیل شیر دریایی و مجسمه عاج تزئین شده بود. اندرو Gronholdt با احیای هنر کنده کاری chagudax در 1980s اعتبار. هنرمندان Unangan روز در حال حاضر ایجاد chagadux برای مقاصد تشریفاتی و آنها را برای فروش به عموم مردم به عنوان