پروژه خانگی ساخت کابینت

آموزش ساخت کابینت
آموزش ساخت کابینت

صرف نظر از اینکه در حال ساخت کابینت استریو یا کمد  ، کابینت آشپزخانه یا روشویی حمام هستید ، ساخت کابینت اصلی یکسان است . یک کابینت یا دکوراسیون شامل باکس یا جعبه با دو طرف پایین و بالا ، یک پشت و یک جلو است . قسمت جلویی ممکن است شامل کشوها ، درب ها یا قفسه ها یا ترکیبی از این سه باشد . ساختمان کابینت ، دارای انواع مختلفی است که ممکن است در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گیرد .

ساختار باکس  را می توان به سه نوع تقسیم کرد : پایه و ریل ، چارچوب و پانل و جعبه یا کیس . ساخت و ساز پایه و ریل روی صندلی ها ، میزها ، نیمکت ها ، چهارپایه ها و روی برخی از مبلمان مانند صندوقچه دیده می شود .

ساختار قاب و پانل برای تشکیل اجزای بسیاری از انواع مبلمان از جمله کناره ‌ها ، درب ها و قاب‌ های داخلی با پانل‌ های گرد و غبار استفاده می ‌شود که روی بسیاری از مبلمان ظریف و دست ساز استفاده می ‌شود .

ساخت جعبه ، طراحی اولیه کمد ، بوفه ، میز و صندوق ، و همچنین کابینت آشپزخانه و روشویی حمام است .

ساده ترین ساخت کیس یک جعبه ساخته شده از تخته سه لا است . اینها می توانند تخته سه لا از چوب نرم یا چوب سخت باشند و می توان آنها را رنگ کرد یا رنگ آمیزی کرد و لاک زد . تخته خرده چوب ، که در یک یا دو طرف به پایان رسیده است ، یک ماده رایج برای ساخت برخی از کابینت ها است . یک کیس را می توان از چوب جامد نیز ساخت ، اما امروزه از چوب جامد فقط برای قطعات کوچک یا مبلمان بسیار ظریف استفاده می شود .

آموزش ساخت کابینت
آموزش ساخت کابینت

ساده ترین کابینت ساخت جعبه مانند کابینت آشپزخانه است . در عکس بالا ابعاد ساخت و ساز معمولی پایه کابینت آشپزخانه با نمای کاربردی نشان داده شده است .

نحوه ساخت کابینت آشپزخانه و ساخت کیس کابینت آشپزخانه

هر دو کابینت بالا و پایین دارای جزئیات ساختمانی اولیه یکسانی هستند . در کابینت پایین ، اولین مرحله برش دو طرف است . اتفاقاً ، می ‌توانید یک کابینت آشپزخانه سفارشی بسازید که متناسب با هر فضایی باشد ، نه بخش‌ های کوچک جداگانه که مانند کابینت‌ های خریداری شده به هم متصل شده ‌اند . یا می توانید واحدهای کوچک تری بسازید و به همان شکل به آنها بپیوندید . اگر قرار است یک طرف مقابل دیوار پنهان شود ، آن طرف را می توان از تخته سه لا مقرون به صرفه تر ساخت . سمت درب باید از یک تخته سه لا با سطح چوب سخت یا صاف با سطح چوب نرم بریده شود .

آموزش ساخت کابینت
آموزش ساخت کابینت

عکس بالا ساختار معمولی یک کابینت آشپزخانه بالایی با چهره کاربردی است .

در زیر ساده ترین روش ساخت ، با استفاده از چسب و میخ های پایانی است که در زیر سطح قرار می گیرند و سوراخ ها با بتونه چوب پر می شوند . یک رابط 3/12 در 3/12 سانتی متری در لبه پشتی داخلی هر قطعه جانبی برای پشت کابینت ببرید . قفسه پایینی در بیشتر کابینت ها از روی زمین بلند می شود تا یک ” فضای انگشتان پا ” یا تخته لگد ایجاد شود . موقعیت پایین را روی قطعات جانبی قرار دهید و برش تخته ضربه را در هر طرف کابینت علامت بزنید . با استفاده از اره سابر برش دهید .

در بیشتر موارد ، صفحه جلویی پایینی 3 سانتی متری عرض دارد و به یک لبه 31/12 سانتی متری اجازه می ‌دهد تا به سمت پایین در فضای انگشتان پا بیرون بزند . این مکان را علامت بزنید و سپس از مربع نجار برای علامت گذاری خطی برای پایین استفاده کنید . قسمت پایین را 3/12 سانتی متری باریک تر از کناره ها ببرید و سپس قسمت پایینی را با چسب محکم کنید و میخ های پایانی را در جای خود محکم کنید و مطمئن شوید که با علامت های مربع تراز باشد . یک نوار نیلینگ در قسمت بالایی پشت نصب کنید . این را طوری برش دهید که بین دو طرف قرار بگیرد و با چسب در جای خود محکم کنید و میخ های آن را تکمیل کنید . پشت را از تخته سه لا یا تخته سخت 3/12 سانتی متری به اندازه مناسب ببرید و در حالی که کیس رو به پایین است ، پشت را در جای خود قرار دهید . از مربع نجاری برای اطمینان از مربع بودن قاب استفاده کنید و سپس پشت آن را با منگنه های 3/6  سانتی متری و میخ گیر هوا یا با میخ های روکش دار 9/12 سانتی متری در جای خود ببندید .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

اولین قدم این است که جعبه اصلی ، در این مورد از تخته سه لا ، را با چسب و پیچ یا میخ مونتاژ کنید .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

ابتدا صفحات جانبی را برش دهید  و روی لبه کیس چسب بزنید .

کیس را به صورت عمودی بچرخانید و آماده نصب روکش ها شوید . جداکننده های قفسه ها را برش داده و نصب کنید  . ساده ترین روش ، مخصوصاً برای درب های هم پوشانی ، نصب نوار روکش روی لبه های تخته سه لا است  . البته این لبه ها ابتدا باید صاف شوند . یک روش سنتی تر ، نصب نوارهای فیسر جداگانه روی لبه های جلویی کیس است . اینها معمولاً با لبه ‌های بیرونی کیس هم سطح می‌ شوند ، اما لبه ‌های داخلی را هم پوشانی می ‌کنند .

ابتدا دو روکش جانبی را برش دهید ، آنها را با انتهای بالایی طرفین و لبه پایینی فضای پنجه هم تراز کنید . اینها را با چسب و میخ شماره 6 در جای خود محکم کنید . سپس فیسر پایینی را برش دهید تا بین دو فیسر کناری قرار گیرد ، و اطمینان حاصل کنید که عرض مناسب با لبه بالایی قفسه پایین و لبه ‌های پایینی فضای انگشتان پا در طرفین مطابقت دارد . برای برش به طول ، یک انتهای آن را صاف و مربع ببرید ، سپس آن را در جای خود نگه دارید و با مداد نوک تیز ، طول را مشخص کنید . قطعات را با استفاده از یک تیغه دندانه ریز در یک اره بازوی شعاعی به صورت مربع برش دهید . در جای خود بچسبانید و با میخ های پایانی شماره 6 در لبه پایین قاب محکم کنید . برای محکم کردن بیشتر در جای خود ، از میخ های پایانی شماره 8 از قسمت های جانبی به طرفین استفاده کنید . قسمت بالایی را به همین ترتیب برش دهید ، به عرض پاره کنید و سپس به طول برش دهید . لبه های تمام فیسرها باید صاف باشد .

چگونه یک جعبه کابینت ساده بسازیم

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

در این حالت روکش بالایی بین دو روکش جانبی با چسب و میخ های پایانی شماره 8 از طریق لبه های طرفین به انتهای رو به بالا بسته می شود . اگر کابینت دارای کشو است ، فیس ها را برش داده و به همین ترتیب نصب کنید . جداکننده های درب و کشو را برش دهید تا در صورت نیاز بین صفحه یا فیسرهای پایین کشو و صفحه بالایی یا پایینی قرار گیرد . این پیچ‌ ها را می ‌توان با پیچ‌ های چوبی خود راه‌ انداز و چکش در سوراخ‌ های فرو رفته ، با چسب و میخ‌ های پایانی ، یا با بلوک‌ های چسب از پشت ، در جای خود محکم کرد . نوارهای چوبی 9/12 در 3 3/6  سانتی متری در داخل جلو و عقب و به طرفین در بالا برای لنگر انداختن میز پیشخوان در جای خود بسته می شوند .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

از یک اره دندانه ریز استفاده کنید و یک برش مربعی ایجاد کنید تا هیچ روزنه ای در محل اتصال وجود نداشته باشد .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

فیسر بالایی را در جای خود میخ کنید و سپس فیسر پایینی را به همین ترتیب نصب کنید .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

صفحات تقسیم کننده را به همین ترتیب نصب کنید .

چگونه یک قاب جعبه چوبی بسازیم .

انتهای فیسرها را با میخ های پایانی شماره 8 از طریق فیسر های جفت شونده آن ها لنگر بزنید .

در این مرحله کف کابینت آماده نصب است . اگر قرار است لوله کشی برای یک سینک نصب شود و اتصالات الکتریکی برای دفع نیاز باشد ، در این زمان دهانه ها را اندازه گیری و قطع کنید . سپس کابینت را در موقعیت خود قرار دهید . کابینت باید از همه جهت تراز باشد . از یک سطح 120 سانتی متری برای تعیین سطح و زوناهای چوبی برای اطمینان از یک سطح استفاده کنید . گل میخ ها را در دیوار قرار دهید و کابینت را با پیچ از طریق نوار میخکوبی بالایی در جای خود محکم کنید . پشت کابینت را می ‌توان با پیچ ‌هایی که در ناودانی‌ ها قرار می ‌دهند به دیوار محکم کرد . میز را بسازید و نصب کنید .

کابینت های بالایی به همان روش اولیه ساخته می شوند ، با استفاده از جعبه برای طرفین ، پایین و رویه تخته سه لا 9/12 سانتی متری است . در این مورد ، دو طرف ، بالا و پایین همه دارای زانو های 3/12 در 3/12 سانتی متری هستند که در لبه های داخلی خود برای پشت تخته سه لا یا تخته سخت کنده شده اند . روکش ها به همین ترتیب بریده و نصب می شوند . کابینت های بالایی با یک نوار میخکوب در بالا به دیوار و از پشت به گل میخ ها و همچنین با پیچ هایی از پشت به گل میخ ها متصل می شوند  . جک های کابینت خانگی 2 در 4 با گیره ها را می توان برای نگه داشتن موقت قاب رویی در موقعیت بالا و کمک به تراز کردن و لوله کشی آن استفاده کرد تا زمانی که بتوانید آن را محکم در جای خود ببندید .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

چکش ها را کمی زیر سطح قرار دهید .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

سپس تمام سوراخ های میخ را با بتونه چوب پر کنید .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

فیسرهای عمودی اغلب با پیچ های متحرک از لبه های داخلی متصل می شوند .

یک شکل پیچیده تر از ساخت و ساز شامل ایجاد یک قاب رو به رو از مفاصل مورت و تنون است . سپس قاب جلویی با بلوک‌ های چسب و پیچ‌ های چوبی فرو رفته از داخل یا با اتصالات چسب و جفت کردن به طرف‌ های کیس ، بالا و پایین متصل می ‌شود . این کار سوراخ های میخی را که باید پر شود کاملاً از بین می برد و بهترین روش برای مبلمان ظریف است .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

مبلمان ظریف اغلب شامل یک قاب با یک قاب چهره مونتاژ شده است که روی لبه جلویی کیس بسته شده است . گوشه های میتر به ساختار ظریف می افزایند .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

شکل دیگری از ساخت و ساز شامل پایه و ریل با پانل است . پایه‌ ها و ریل‌ ها با اتصالات مورتیس و تنون یا رولپلاک مونتاژ می ‌شوند .

ساخت قاب و پانل

با این نوع ساخت ، پایه های گوشه مجموعه که ممکن است پایه های مونتاژ نیز باشند ، با پانل ها نصب می شوند . قاب شامل ریل ها و پایه هایی است که با خرطومی و تنون یا رولپلاک به هم بسته شده اند . میله های گوشه ممکن است برای پذیرفتن پانل ها به صورت ربات ضخیم شوند ، یا ممکن است پانل ها با رولپلاک در جای خود نگه داشته شوند . این یک روش بسیار محبوب برای ساخت صندوقچه ها و میزهای کوچک و همچنین قطعات بزرگ تر مبلمان است . پانل ممکن است از چوب نازک تر یا ضخیم تر ساخته شود که در لبه ها شکل گرفته است .

قاب داخلی روی مبلمان توکار و ساده می تواند شامل استانداردهای قفسه بندی با قفسه های چوبی قابل تنظیم باشد یا می توان از نوارهای قفسه چوبی برای پشتیبانی از قفسه هایی که به طور دائمی قرار دارند استفاده کرد . کشوها می توانند از سیستم های کشویی فلزی استفاده کنند . با این حال ، در کابینت ها و مبلمان خوب ، ساختار داخلی به اندازه بیرون مهم است زیرا قاب داخلی نه تنها کشوها و قفسه ها را فراهم می کند ، بلکه استحکام را نیز فراهم می کند . کشوها اغلب توسط پارتیشن ‌های چوبی به نام فریم‌ های وب پشتیبانی می‌ شوند . ممکن است از چوب جامد یا تخته سه لا استفاده شود ، اما وزن زیادی اضافه می کنند پس معمولا از قاب های باز استفاده می شود . اگر قاب ها با پانل های چوبی نازک نصب شده باشند به آنها پانل های ذره گفته می شود . پانل های ذره و قاب های تحت وب نشانه هایی از مبلمان با کیفیت هستند . آنها همیشه روی میزها یا دفاتر با کشوهای قفل شده استفاده می شوند . در غیر این صورت می توانید یک کشوی بالایی را بردارید .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

بسیاری از ساخت و سازهای مبلمان ظریف از قاب های وب با پانل های گرد و غبار بین کشوها استفاده می کنند .

این قاب ‌ها معمولاً با اتصالات خاردار و تنون ، و با دادو برای پانل‌ های چوبی نازک مونتاژ می‌شوند . فریم های وب ممکن است با چسب و میخ یا پیچ در جای خود ثابت شوند . اغلب ، فریم ‌ها در کناره‌ های کیس به شکل خرگوشی یا دادو قرار می ‌گیرند و از بلوک ‌های چسب برای پشتیبانی زیر قطعات قاب در پشت استفاده می‌ کنند . اگر چه ضخامت قسمت ‌های قاب می ‌تواند به اندازه کامل قطعات قاب باشد ، اما بهتر است لبه‌ های قاب را باریک ‌تر کنید و اتصال دادو باریک ‌تری برش دهید تا سطح چسبندگی بیشتر و اتصال محکم ‌تری ایجاد شود . اتصال دم کبوتر برای این نوع واحد قوی ترین است . با این حال ، قاب ها باید از جلو به داخل بلغزند . هنگامی که از ساختار قاب و پانل برای کناره‌ های کیس نیز استفاده می ‌شود ، ممکن است قاب تحت وب با خراش‌ های خرد شده و تانک ‌ها نصب شود .

اگر لبه جلویی قاب نیز به عنوان یک کشو رو به جلو عمل می کند ، با چوب سخت پوشیده شده است تا با نمای بیرونی پروژه مطابقت داشته باشد . در غیر این صورت قاب جلوی کشوها پنهان می شود . اگر قاب ها مانند بوفه ها بلند هستند ، باید یک ریل نگهدارنده وسط یا حتی در صورت لزوم دو ریل نگهدارنده داشته باشند .

درب و کشو

درب ها و کشوها می توانند هم پوشانی ، لبه یا هم سطح باشند . درب های هم پوشانی و کشوها تمام ضخامت جلو را نشان می دهند . اینها اغلب در کابینت آشپزخانه و روشویی حمام به سبک یورو استفاده می شوند . درب ها و کشوهای لبه دار معمولاً دارای لبه یا ربت 9/24 در 9 سانتی متری در اطراف تمام لبه ها هستند . این امکان استفاده از لولاهای لبه ای 9/24سانتی متری را برای نصب درب ها فراهم می کند . درب ها و کشوهای فلاش با قسمت جلویی آنها هم سطح با روکش کیس نصب می شوند . اینها نیاز به دقت زیادی در ساخت و نصب دارند . درب های فلاش کابینت و همچنین درب های هم پوشانی یا لبه ای را نمی بندند .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

نمونه های رایج درب نشان داده شده است .

جلوی درب ها ممکن است از چوب جامد یا تخته سه لا 9/12 سانتی متری ساخته شود . لبه های بیرونی ممکن است روی درب های هم پوشانی به صورت مربع باقی بمانند ، اما معمولاً روی درب های لبه ای گرد می شوند . کشوها معمولاً از چوب جامد و گاهی از تخته سه لا ساخته می شوند .

با این حال ، مبلمان ظریف اغلب از ساختار قاب و پانل برای درب ها و گاهی اوقات برای کشوها استفاده می کنند . یا ممکن است کشوها از چوب جامد با قسمت جلویی شکل باشند . درب های اسکلت و پانل از دو پایه قائم به نام پایه و دو قطعه افقی به نام ریل تشکیل شده است . برخی از درب ها نیز یک قطعه افقی سوم یا ریل متقاطع در وسط دارند . قطعات قاب دارای دادوهایی هستند که در امتداد لبه های داخلی خود برای پانل ها بریده شده اند . یا ممکن است یک ربات در امتداد لبه های داخلی قاب بریده شود ، در این صورت پانل با قالب گیری در جای خود ثابت می شود . لبه داخلی قاب ” چسبیدن ” نامیده می شود . می توان آن را صاف یا شکل دار گذاشت ، یا با قالب های تزئینی متصل ارائه کرد . چسباندن قالب بر استحکام ساختار قاب می افزاید .

درب های قاب و پانل ممکن است به روش های مختلفی ساخته شوند . ساده ترین کار این است که دادوها را در قطعات قاب برش دهید ، سپس قطعات قاب را رولپلاک کنید و به هم بچسبانید ، پانل را در جای خود قرار دهید ، همان طور که قاب ها را جمع می کنید . یا می توان قاب را با اتصالات خاردار و تنون مونتاژ کرد . با این حال ، بهترین روش استفاده از روتر یا شکل دهنده برای ایجاد چسب های شکل است . این یک اتصال شکل ایجاد می کند و یک سطح چسب بزرگ تر و همچنین یک لبه قاب تزئینی ایجاد می کند .

پانل های وارد شده در قاب ها می تواند پانل های تخته سه لا نازک یا چوب جامد با لبه های آنها شکل باشد . قسمت بالای قاب و پانل را می توان مستقیم رها کرد یا یک پانل قوس دار و ریل بالایی ممکن است روی شکل دهنده یا با روتر ایجاد شود .

ایجاد کابینت ، چه ساخت کابینت آشپزخانه خود یا یک تکه مبلمان خوب ، یک کار ارزشمند است . با ساخت جعبه ساده شروع کنید و با به دست آوردن تجربه و ابزار راه خود را به سمت ساخت و ساز پیچیده تر حرکت دهید .

آموزش ساخت کابینت چوبی
آموزش ساخت کابینت چوبی

درب ها و ساختار قاب و پانل اغلب از مهره های شکل و لبه های اوجی با پانل های مسطح یا شکل تشکیل شده است . اینها را می توان با روتر یا شکل دهنده برش داد .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : ساخت کابینت چوبی ، کابینت های چوبی

مطالب مرتبط با موضوع ساخت کابینت آشپزخانه :

WhatsApp us