ابعاد استاندارد صندلی , استانداردهای ارگونومی صندلی

این نمونه تماما با دست ساخته میشود و یک اثر خاص است . تکیه کاهش از حصیر است هیچ چوب صافی در این صندلی بکار نرفته در اصل یه مدل مبل بار است .
این نمونه تماما با دست ساخته میشود و یک اثر خاص است . تکیه کاهش از حصیر است هیچ چوب صافی در این صندلی بکار نرفته در اصل یه مدل مبل بار است .

راهنمای خرید میز و صندلی برای کودکان

سلام : هدف ما از ساخت این صفحه ارتقای استاندارد و اصول ارگونومیک برای زندگی بهتر کودکان است . از دوستان و متخصصان خواهشمندیم ما را در این کار مهم یاری دهید . با تشکر حیدری ( گروه صنایع چوب و هنر ایران زمین )

ارتفاع استاندارد ۱۰ عنصر مهم در طراحی داخلی

مبانی طراحی داخلی: حتما برای شما هم زیاد پیش آمده که در رستوران، منزل اقوام یا قرار ملاقات های خود پشت برخی از میز ها احساس ناراحتی کرده اید، چون ارتفاع آن ها مناسب شما نبوده است، یا هنگام عبور از یک فضا حس می کنید لامپ های آویز آنقدر به سر شما نزدیک اند که ممکن است با آن ها برخورد کنید.

این قبیل اتفاقات، احساسات ناخوشایندی در ما به وجود می آورند، در حالی که اگر به درستی برنامه ریزی شوند هرگز موجب سلب آسایش مان نخواهند شد. امروز ۲۲ مهر به بهانه ی روز جهانی استاندارد
البته این نکته را به خاطر داشته باشید که اندازه های استانداردی که در اینجا یا منابع دیگر می بینید، الزاما برای شما مناسب نیستند و همیشه استثناء وجود دارد. در واقع این ابعاد، ابعادی هستند که رایج تر اند. شما در طراحی داخلی منزل خود، قبل از همه نیاز ها و خواسته های خود را برآورد کنید و دکوراسیون تان را متناسب با خودتان ایجاد کنید.

تبلیغات

فروشگاه , لیست قیمت انواع صندلی چوبی


ارتفاع استاندارد صندلی و میز

جدول رابطه ارتفاع صندلی و سن افراد
منبع همشهری آنلاین- ندا شریف:
هر روز به تعداد کسانی که از درد کمر شکایت دارند، اضافه می‌شود
در این بین کمتر کسی به عامل مهم آن یعنی عدم رعایت کامل استاندارد در انواع میز و صندلی‌های مصرفی توجه دارد.

متاسفانه یکی از مواردی که در کشور ما رعایت نمی‌شود، تناسب اندازه میز و صندلی با سن و قد افراد است. عدم رعایت این مهم و صرف زیبایی و ظاهری وسوسه‌انگیز، انواع مشکلات کمردرد، پادرد و گردن‌درد، کاهش کارایی افراد و هزینه‌های سنگین درمانی را در طول زمان، به دنبال دارد.

استاندارد صندلی 

به جز طرز نشستن،‌ نحوه خوابیدن، نوع راه رفتن و نوع کفش انتخابی نیز در میان ما کاملا استاندارد نیست. حتی آموزش‌های لازم به افراد برای اصلاح کردن این سبک از زندگی هم کمتر دیده می‌شود.

این مسئله در تمام سنین به خصوص در کودکان که ستون فقرات نرم‌تری دارند و ساعات نه چندان کمی را در مدرسه صرف یادگیری می‌نمایند از یک سو و در افراد بزرگسال که در محیط کار مدام با کامپیوتر در ارتباطند و زمان بیشتری صرف نشستن می‌کنند، از سوی دیگر دارای اهمیت است.

استاندارد ارتفاع صندلی
استاندارد ارتفاع صندلی

با انتخاب اندازه صحیح میز و صندلی، ضمن سلامت ستون‌فقرات، سطح تمرکز در مدارس و محیط‌های آموزشی نیز افزایش می‌یابد.

در واقع نشستن روی صندلی‌های غیراستاندارد باعث فشار روی ستون مهره کمری و پشتی شده و در درازمدت سبب تخریب و آرتروز ستون مهره‌ها می‌شود.

ارتفاع میز و صندلی از سطح زمین باید به گونه‌ای باشد که کف پا روی سطح زمین قرار بگیرد و بر آن تقریبا عمود باشد.

طول نشیمنگاه صندلی مهم و باید متناسب با طول ران باشد، در غیر این صورت باعث خم‌شدن زانو شده و فرد از پشتی صندلی فاصله می‌گیرد که ‌این با اصول استاندارد سازگار نیست.

وجود زیرپایی در حین نشستن پشت میز ضروری است.

راست نشستن بیش از حد باعث درد در ستون مهره‌ها و عضلات کمر می‌شود. پس اگر مدت طولانی از صندلی استفاده می‌کنید، باید زاویه نشیمنگاه و پشتی ثابت بماند تا کمترین فشار به ستون مهره کمری وارد شود.

ارتفاع میز و صندلی چقدر باید باشد؟

جدول زیر تناسب ارتفاع میز و صندلی را با سن افراد در شش سایز مختلف نشان می‌دهد. هنگام خرید این اندازه‌ها را به یاد داشته باشید.

سن (سال)

 4-3

 6-4

  8-6

  11- 8

    14-11

    14+

ارتفاع میز (میلی‌متر)

   460

  530

  590

  640

   710

760

ارتفاع صندلی (میلی‌متر)

260

310

350

380

430

460

 gresswell magazine

ابعاد استاندارد میز تحریر


ارتفاع استاندارد کانتر و اپن آشپزخانه

ارتفاع نهایی یعنی سطح تمام شده ی کانترهای آشپزخانه شامل مصالح کانتر، به طور معمول ۹۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود، ضمن اینکه برای کاربران بلند قد می تواند به ۹۵ سانتی متر هم برسد. ارتفاع جزیره یا کانتر های دو طبقه نیز معمولا حدود ۱۰۵ سانتی متر است. عنصر اپن آشپزخانه، پرکاربرد و موثر در زیبایی دکوراسیون منزل است، بنابراین توجه به جزییات آن ضروری است.

ابعاد استاندارد صندلی

ارتفاع استاندارد صندلی اپن آشپزخانه
ارتفاع استاندارد نشیمن صندلی های اپن ۶۰ سانتی متر است. صندلی های بار هم معمولا ۷۵ سانتی متر هستند. صندلی های اپن و بار می توانند بدون پشتی یا با پشتی باشند. بعضی از آن ها چرخان هستند. اگر صندلی هایی انتخاب می کنید که دسته دارند، توجه کنید در زیر کانتر یا پیش آمدگی کابینت جای گیرند.

ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری

ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری و حتی میزهای غذاخوری معمولی ۷۵ سانتی متر است. این اندازه حتی برای افراد قد بلند نیز مناسب است. ارتفاع صندلی غذاخوری نیز به طور معمول بین ۴۲ تا ۴۷ سانتی متر است. در این مورد هم اگر صندلی غذاخوری تان دسته دار است، برای جا دادن آن ها در زیر میز به پیش آمدگی های میز ناهارخوری توجه کنید.

ارتفاع استاندارد کانتر حمام و سرویس بهداشتی

ارتفاع استاندارد برای کانتر حمام و سرویس بهداشتی ۸۵ تا ۸۷ سانتی متر است. اگر میز توالت توکار دارید، ارتفاعش باید به ۷۵ سانتی متر کاهش یابد تا با یک صندلی معمولی مطابقت نماید. ارتفاع نشیمن صندلی های معمولی بین ۴۲ تا ۴۷ سانتی متر است.

ارتفاع مناسب قفسه بالای میز کار

در محیط کار یا اتاق کار که دارای قفسه های باز در بالای میز ها است، فاصله ی استاندارد قفسه از میز، ۵۵ تا ۶۰ سانتی متر است. این اندازه برای مانیتور کامپیوتر کافی است و حتی می تواند نورپردازی زیر صفحه ی قفسه را نیز شامل شود.

ارتفاع استاندارد لامپ دیوارکوب بالای روشویی

در حمام ها و سرویس های بهداشتی، نورپردازی از دو جهت بسیار مناسب است. روشنایی بالای سر می تواند از یک چراغ سقفی یا لامپ های دفنی ساطع شود. بهترین منبع برای تأمین روشنایی در جلو نیز از لامپ های دیوارکوب در ارتفاع ۸۲ تا ۹۰ سانتی متر از روشویی ناشی می شود. ممکن است برای افراد بلند قد تر به ارتفاع بیشتری نیاز باشد.

ارتفاع مناسب قرنیز در سرویس بهداشتی

ارتفاع استاندارد خط مرز قرنیز در سرویس بهداشتی بین ۱۱۲ تا ۱۲۰ سانتی متر است. این ارتفاع مکان میز توالت یا کابینتروشویی را نیز مشخص می کند و یک ظاهر یک دست و تمیز می دهد.

ارتفاع استاندارد میز قهوه خوری

ارتفاع تمام شده ی بیشتر میز های قهوه خوری بین ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر است. این ارتفاع فضای کافی برای پاهای فرد نشسته روی کاناپه و صندلی فراهم می آورد.

ارتفاع مناسب نصب هود آشپزخانه

ارتفاع هود ها معمولا توسط تولیدکننده های آن ها تعیین می شود و به همین دلیل متفاوت است. ارتفاع استاندارد هود بین ۷۵ تا ۸۲ سانتی متر است، اما شما ارتفاع خود را در نظر بگیرید. اگر بلند قد هستید و به فضای بیشتری برای سر خود نیاز دارید، یک طراحی ساده بدون جزییات بزرگ انتخاب کنید. کاربرد اصلی هود حذف بو و ذرات غذا از هوا است. بنابراین هود باید در ارتفاعی نصب شود که حداکثر کارایی را داشته باشد.

ابعاد استاندارد  یک آشپزخانه معاصر 

ارتفاع استاندارد چراغ های آویزی بالای جزیره آشپزخانه

اندازه ی آویزها ممکن است بر اساس ارتفاع سقف مختلف باشد، اما معمولا چراغ های آویز بین ۱۰۰ تا ۱۰۸ سانتی متر بالای کانتر تمام شده قرار می گیرند. اگر می خواهید در بالای سرتان هیچ گونه مزاحمتی نداشته باشید، شاید بهتر است این ارتفاع بیشتر باشد. تعداد آویزها بر اساس اندازه ی جزیره آشپزخانه ی شما فرق می کند، اما بین ۲ تا ۴ عدد رایج است.


ویژگی های یک صندلی مناسب


هر چقدر که صندلی شما در محل کار راحت و یا در اصطلاح ارگونومیک باشد، اگر از آن درست استفاده نکنید، عوارض بدی ممکن است برای بدنتان اتفاق بیفتد.


نشسن صحیح روی صندلی

آدمی سال‌ها تجربه کرد تا بفهمد چه چیزی برای نشستن مناسب‌تر است. پس از آن هم سال‌ها آزمایش کرد تا بداند که درست نشستن چگونه است.

در منزل، محیط کار، خیابان، پارک، سینما و همه جا شما برای نشستن به این وسیله نیاز دارید.

صندلی یکی از لوازمی است که باید در طراحی و ساخت آن حتما استانداردها و نکات ایمنی و حفاظتی رعایت شود.

اگر این استانداردها و نکات ایمنی رعایت نشود، باعث ایجاد امراضی از قبیل: کمردرد، پادرد و ناراحتی‌های عضلانی و اختلال در سلامتی جسمی می‌شود.

صندلی اداری

یک صندلی اداری مناسب باید به گونه‌ای باشد که چهار ناحیه ستون فقرات (گردن، پشت، کمر و دنبالچه) را پوشش دهد.

انسان به طور متوسط هنگام نشستن در طول یک ساعت، 53 بار بالاتنه خود را حرکت می‌دهد که نزدیک به 28 درصد این حرکات شامل تکیه دادن و چرخیدن می‌شود.

اغلب صندلی‌های اداری به واسطه بی‌حرکت بودن تکیه‌گاه و نشیمن‌گاه به شخص اجازه نمی‌دهند که به راحتی بالاتنه خود را در وضعیتی که تمایل دارد حرکت دهد. برای حل این مشکل کاربر از پشتی صندلی فاصله می‌گیرد که در نتیجه حمایت پشتی صندلی را از دست می‌دهد.

از طرفی بیشتر صندلی‌های کاری، تمام مناطق چهارگانه ستون فقرات را به طور یکسان پوشش نمی‌دهند.

تغییر وضعیت بدن در حالت نشسته توسط مفاصل لگن و ران، زانو و مچ پا صورت می‌گیرد.

یک صندلی کاری ایده‌آل می‌بایست امکان حرکت مناسب این مفاصل را فراهم کند.

در صورتی که ‌نمی‌توانید ارتفاع صندلی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که پاهای شما به زمین برسند یا به طور کلی صندلی قابلیت تنظیم ندارد، از زیرپایی استفاده کنید

مشخصات یک صندلی اداری مناسب

– تنظیم پشتی صندلی و چگونگی قرار گرفتن مهره ها روی آن از مهمترین عوامل است.

– قسمت میانی صندلی نباید گردش خون در پاها به خصوص در زانوها را دچار اختلال کند و خون در زانو ها جمع شود.

– آرنج ها نیز باید به صورت 8 از شانه ها فاصله داشته باشد.

– پشتی صندلی شما باید از انواع فنری باشد.

– یک صندلی خوب اداری باید تکیه‌گاهی مطمئن و راحت برای بدن شما ایجاد کند که برای انجام وظایفتان مناسب باشد.

– گردش خون به سمت اعضای پایین‌تر بدن، نباید قطع شود.

– حفظ یا تغییر وضعیت به آسانی صورت گیرد.

– تکیه‌گاهی برای ستون فقرات داشته باشد.

– سطح آن، اصطکاک لازم را برای جلوگیری از لغزش و سرخوردگی داشته باشد.

– رطوبت‌پذیر باشد.

– دسته صندلی نیز می‌تواند ماهیچه‌های گردن و شانه را محافظت کند و به‌عنوان تکیه‌گاهی برای بلند شدن، مورد استفاده قرار گیرد.

نشیمنگاه صندلی

هنگام نشستن روی یک سطح، نشیمنگاه آدمی در تماس مستقیم با سطح قرار می‌گیرد.

بهترین حالت برای نشستن، حالتی است که نیروی وزن آدمی در بیشترین سطح پخش شود.

پس اگر برای مدت زیادی می‌نشینید، صندلی‌ای را برگزینید که نشیمنگاه آن تا اندازه زیاد با فرم نشیمنگاه آدمی هماهنگ شده باشد.

صندلی اداری

ارتفاع صندلی

نشیمنگاه آدمی همه وزن آدمی را هنگام نشستن روی صندلی تحمل نمی‌کند. بخشی از پشت و همچنین پاها در این کار کمک می‌کنند.

از این‌رو ارتفاع نشیمنگاه یک صندلی اهمیت بسیار می‌یابد.

در واقع صندلی نه باید خیلی بلند باشد نه خیلی کوتاه.

اگر بیش از حد بلند باشد، به قسمت‌های درونی زانو فشار وارد می‌شود و در حالی‌که هیچ وزنی روی پاهای شما نیست، قسمت‌های دیگری از بدنتان تحت فشار زیادی قرار دارند.

در مقابل، صندلی بسیار کوتاه هم، سنگینی را بر روی استخوان‌های نشیمنگاه می‌اندازد.

پس ارتفاع یک صندلی مناسب برای محل کار، باید قابل تنظیم باشد.

شما هم هنگامی که روی صندلی می‌نشینید، باید ارتفاع صندلی را به نسبت قد خود، تنظیم کنید.

ارتفاع مناسب در یک نشستن معمولی آن است که کف پاها به خوبی روی زمین قرار گیرند.

عمق صندلی

عمق نشیمنگاه صندلی هم تاثیری بسیار و مستقیم بر آسایش آدمی در نشستن دارد.

اگر عمق صندلی زیاد باشد، لبه نشیمنگاه آزاردهنده خواهد بود.

اگر هم عمق نشیمنگاه کم باشد، آدمی برای جبران یا جلوگیری از افتادن، فشار فراوانی بر پشت و زانوها می‌آورد.

پشتی صندلی

می‌تواند به تقسیم سنگینی شما کمک زیادی کند، چرا که برای بخشی از بدن تکیه‌گاه می‌شود و از این طریق، فشار بر قسمت‌های دیگر را کاهش می‌دهد.

انواع پشتی های صندلی

– کوتاه‌‌تر هستند و تنها از ناحیه کمر محافظت می‌کنند.

– کمی بلندترند و شانه‌ها را نیز می‌پوشانند که باعث می‌شود کمی از وزن نیز بر روی این ناحیه از بدن بیفتد، به جای اینکه تمام آن بر روی کمر باشد.

– برای سر نیز یک پشتی قرار داده شده است که از دردهای ناحیه گردن جلوگیری می‌کند.

مفاصل بدن به‌ویژه لگن، ران، زانو و آرنج در صورت نشستن طولانی‌ مدت روی صندلی، ممکن است صدمه ببینند

صندلی خانم و یا آقا؟

طراحی صندلی باید برای زنان و مردان متفاوت باشد، چرا که ارگونومی بدن آنان با هم متفاوت است.

خانم‎ها در هنگام انتخاب و استفاده از صندلی به اندازه آن توجه کنند.

صندلی مورد استفاده آنان، باید سبک باشد و رویه آن عرق نکند.

ضمن اینکه استفاده از پشتی صندلی و چرخ‌دار بودن آن برای خانم‌های باردار ضروری است.

عوارض استفاده نادرست از صندلی

هر چقدر که صندلی شما در محل کار راحت و یا در اصطلاح ارگونومیک باشد، اگر از آن درست استفاده نکنید، عوارض بدی ممکن است برای بدنتان اتفاق بیفتد.

– اگر بدن خود را بیش از حد به جلو خم کرده باشید، مشکلاتی چون احساس درد در ناحیه گردن و کمر آزارتان می‌دهد.

– نشستن بر روی لبه صندلی، می‌تواند تا حد زیادی فشار بر دیسک‌ کمر را افزایش ‌دهد.

– اگر به مدت طولانی، به صورت ثابت بر روی صندلی بنشینید، ممکن است با مشکلاتی مانند خستگی زودرس، درد و ضعف عضلات گردن، از بین رفتن تناسب اندام، کاهش گردش خون، کاهش راندمان قلب و ریه و مشکلات گوارشی مواجه شوید.

– مفاصل بدن به‌ویژه لگن، ران، زانو و آرنج شما نیز در صورت نشستن طولانی‌ مدت، ممکن است صدمه ببینند.

درست نشستن بر صندلی

– بر روی صندلی صاف بنشیند.

– پاهای خود را در وضعیتی قرار دهید که به صورت کامل بر روی زمین قرار داشته باشند.

– برای اینکه کمترین فشار به مفصل ران و زانو وارد شود، نیز ران و ساق پا را در زاویه 90 درجه قرار دهید.

– در صورتی که ‌نمی‌توانید ارتفاع صندلی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که پاهای شما به زمین برسند یا به طور کلی صندلی قابلیت تنظیم ندارد، از زیرپایی استفاده کنید.

صندلی مدرسه

صندلی مدرسه

استفاده از صندلی آموزشی غیراستاندارد، باعث ایجاد اثرات زیانبار در دانش آموز می‌شود، از قبیل: عدم تمرکز ذهنی، ایجاد خستگی، کاهش میزان یادگیری و به وجود آمدن ناراحتی‌های جسمانی.

در طراحی صندلی تحریر و آموزشی نکات زیادی را می‌بایست رعایت کرد.

حتما صندلی ساخته شده در خارج از کشور، صندلی استاندارد و قابل قبول برای مصرف داخلی نمی‌باشد. زیرا آن صندلی برای مردم آن کشور سازنده طراحی شده است.

طراحی صندلی تحریر برای پسران و دختران باید متفاوت باشد. چون ترکیب استخوان‌بندی و ظاهر آنها با هم متفاوت است.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


منابع :

سیمرغ

پزشکان ایران

ویوان نیوز

ویژه‌نامه تندرستی همشهری

استاندارد ارتفاع میز و صندلی مطالعه

استاندارد ارتفاع میز کامپیوتر
میز و خرید صندلی مطالعه

های اندازه استاندارد میز تحریر

میز و قیمت صندلی مطالعه

اندازه استاندارد تخت خواب یک نفره

میز و صندلی ، میز و صندلی لهستانی ، قیمت صندلی ناهارخوری ، صندلی ناهار خوری دست دوم ، صندلی ناهار خوری مدرن ، میز و صندلی چوبی کافی شاپ ، صندلی ناهار خوری فلزی ، قیمت انواع صندلی چوبی ، میز و صندلی رستورانی ، میز ناهارخوری کم جا ، میزهای ناهارخوری رستوران

با تشکر از توجه شما ، گروه صنایع چوب و هنر ایران زمین

WhatsApp us