تعادل در چیدمان

تعادل در چیدمان

تعادل در چیدمان

شاید فکر کنید برای آنکه دکوراسیون زیبایی داشته باشید لازم است از یک تیم حرفه ای کمک بگیرید، البته وجود چنین افرادی برای داشتن یک خانه زیبا خوب است اما مگر چند نفر از ما توانایی استخدام یک گروه طراح را داریم؟ شاید بد نباشد در گام اول بدانیم اصول چیدمان در منزل چگونه است؟ بقیه کار را به سلیقه تان بسپارید.

بطور کلی اثاثیه منزل به سه شکل چیده می شوند.

روش کلاسیک چیدمان خانه، روش تقارنی است. در این شکل چیدمان، همه اسباب خانه روبروی هم چیده می شوند. مثلا اگر در پذیرایی یک تابلو نصب می شود روی دیوار مقابل آن هم یک تابلو نصب می شود. آینه ها، مبل ها و … متقارن چیده می شوند. عسلی هایی که دو طرف کاناپه ها قرار می گیرند، آباژورهای یک شکلی که در دو سوی اتاق قرار می گیرند نمونه هایی از این نوع چیدمان هستند.

این روزها دکوراتورهای مدرن به روشهای کلاسیک علاقه کمتری نشان می دهند. در نتیجه از روش نامتقارن برای چیدمان استفاده می کنند. این نوع دکوراسیون بی تکلف است و فضایی جوان پسند و خودمانی ایجاد می کند. باید دقت کرد که در این روش درست است که تقارن به آن شکل تصنعی دیده نمی شود اما وزن بصری اشیا باید یکسان باشد مثلا نباید در راستای یک دیوار آباژور و مبل و میز گذاشت و در عوض دیوار مقابل را خالی نگه داشت.

در خانه هایی که متراژ وسیع دارند و فضا برای چیدمان کوچک نیست از روش نعلی یا دایره ای استفاده می شود. یعنی همه اجزای دکور حول یک مرکز گرد هم می آیند البته این روش بدلایل بسیار از جمله کوچک بودن خانه ها کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

سعی کنید در دکور خانه تان یک تم یا درون مایه پیدا کنید که به آن علاقه بیشتری دارید و آن را بعنوان شناسنامه منزل تان در نقاط مختلف خانه تکرار کنید. ( به عکس های پایین و طرح های تکرار شونده دقت کنید.)

مثلا یک طرح، مثل بته جقه یا یک نوع خط نوشته را در تابلو، کلاهک آباژور، رومیزی و … تکرار کنید. همینطور می توانید از ظروف ویترای یا شیشه های رنگی برای جاشمعی، گلدان و … استفاده کنید.

یک نقطه خانه را بعنوان نقطه طلایی برای خودتان مشخص کنید و آنجا را بعنوان مرکز ثقل دکوراسیون تان نشان دهید. یک میز گرد کوچک که روی آن را قاب عکس و شمع چیده اید، کتابخانه ای که در هال قرار داده اید و علاوه بر کتاب آن را با خرده ریزهای تان پر کرده اید مناسب هستند.

http://www.akairan.com

WhatsApp us