ایده هایی برای رنگ آمیزی مبلمان چوبی

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

مبلمان چوبی به دلیل قدرت ماندگاری خود ، هم از نظر ساختاری و هم از نظر زیبایی شناخته می شوند . با مراقبت صحیح ، یک صندلی چوبی ، میز یا قفسه کتاب در هر خانه ای عالی به نظر خواهد رسید و می تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود . برای برخی ، مبلمان چوبی یک بوم نقاشی است که می توان روی آن ایده های جدید و خلاقانه دکوراسیون را امتحان کرد .

نقاشی مبلمان چوبی می تواند یکی از پرطرفدارترین پروژه های انجام شده توسط خودتان باشد . برخی می خواهند ظاهر جدیدی به یک قطعه چوبی در خانه خود بدهند ، برخی دیگر هنگام بازسازی اتاق ، مبلمان را رنگ می کنند و برخی مبلمان چوبی را به عنوان راهی برای نشان دادن جنبه هنری خود تزئین می کنند .

وقتی مبلمان چوبی را رنگ آمیزی مجدد می کنید ، نتیجه نهایی به نوع چوبی که استفاده می کنید بستگی دارد و اینکه آیا می خواهید ظاهری سنتی داشته باشید یا چیزی مدرن تر می خواهید . هدف شما هر چه باشد ، به احتمال زیاد یکی از محبوب ترین پروژه های نقاشی مبلمان چوبی فهرست شده در زیر را انجام خواهید داد .

ابزار و مواد اولیه

با هر پروژه ای که تصمیم بگیرید به آن رسیدگی کنید ، به ابزار و مواد زیادی نیاز خواهید داشت . برخی از ابزارها برای پروژه های خاص مناسب تر از دیگران هستند ، اما بیشتر موارد برای انواع پروژه های نقاشی مبلمان چوبی توصیه می شود .

 این لیست برای پروژه های شما کامل خواهد بود  :

 2- 1-  پارچه قطره : این پارچه روی ناحیه کاری که در آن نقاشی می کنید قرار می گیرد . باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا وزن شما و قطعه را نگه دارد ، به علاوه چند سانتی متر مربع اضافی .

2-2- دنده محافظ ماسک گرد و غبار : برخی از پروژه ها به ماسک گرد و غبار نیاز دارند ، به خصوص اگر قرار است سنباده کاری سنگین انجام دهید . و همچنین ممکن است نیاز به دستکش داشته باشید . همه پروژه ها به انواع عینک های محافظ دیگر نیز نیاز دارند .

2-3- تمیز کننده مبلمان : مبلمان قبل از اینکه بتوانید کاری با آن انجام دهید باید تمیز باشد . مایع ظرفشویی برای اکثر قطعات خوب عمل می کند ، اما اگر قطعه با روغن یا گریس پوشانده شده باشد ممکن است به الکل نیاز داشته باشید .

2-4- پیچ گوشتی : اگر مبلمان دارای دستگیره ، دسته یا لولا هستند ، قبل از شروع رنگ آمیزی باید آن ها را جدا کنید . در غیر این صورت ، ممکن است روی آنها رنگ بنشیند و قسمت های بدون رنگ روی مبلمان باقی بماند .

2- 5 – کاغذ سنباده : چوب ناتمام جلوه ای طبیعی به مبلمان می دهد ، اما رنگ را به خوبی نمی گیرد .  بعلاوه ، می تواند ترک بر دارد و لباس ها به آن گیر کند . سطوح چوبی سمباده شده صاف و یکدست هستند و بهتر رنگ می گیرند .

2-7- پاور سندر : کاغذ سنباده برای قطعات کوچک یا مناطقی که دسترسی به آن سخت است مناسب است ، اما ممکن است ساعت ها طول بکشد تا یک میز یا آرماتور را با دست سنباده بزنید . سنباده برقی برای قطعات بزرگ تر مبلمان چوبی بهتر است .

2-8- پارچه تاک یا پارچه قفسه : رنگ آمیزی یک فرآیند چند مرحله ای است و ممکن است پس از اتمام هر مرحله نیاز به تمیز کردن داشته باشید . پارچه چسبناک می تواند اکثر این کارها را انجام دهد ، مانند پاک کردن گرد و غبار پس از سنباده زدن .

2-9- رنگ : مینای روغنی به دلیل ماندگاری و دوام به طور گسترده ای بهترین انتخاب برای رنگ آمیزی یا لاک  مبلمان چوبی است ، اما ساتن و لاتکس نیز به خوبی کار می کنند .

2-10- قلم مو یا غلطک : برس ها را در اندازه های مختلف خریداری کنید . برس ‌ها و غلتک‌ های بزرگ ‌تر برای سطوح بزرگ مانند میزها خوب هستند ، در حالی که اندازه‌ های کوچک ‌تر برای رنگ ‌آمیزی سطوح کوچک ‌تر یا شکاف ‌ها و سایر مناطقی که دسترسی به آن‌ ها سخت است ، بهترین هستند .

2-11- واکس موم : در حالی که برای رنگ آمیزی مبلمان چوبی واکس موم لازم نیست ، یک لایه موم که با یک پارچه خشک اعمال می شود ، به قطعه شما درخشندگی می بخشد – و یک لایه محافظ اضافی به رنگ جدید شما می افزاید .

اینها چیزهایی هستند که شما برای هر پروژه نقاشی چوبی که انجام می دهید به آن نیاز دارید . با این حال ، برخی از پروژه ها به مواد اضافی ، همراه با مراحل اضافی برای به دست آوردن ظاهری که می خواهید ، نیاز دارند .

در ادامه تعدادی از پرطرفدارترین پروژه های نقاشی مبلمان چوبی و مراحلی که برای تکمیل آنها باید طی کنید آورده شده است .

نقاشی مبلمان چوبی ناتمام

اگر می خواهید مبلمان چوبی ناتمام را رنگ کنید ، گزینه های زیادی دارید . برخی افراد ترجیح می دهند آن را با لاک به پایان برسانند و ظاهر طبیعی چوب را حفظ کنند . برخی دیگر آن را با رنگ روشن رنگ آمیزی می کنند تا با بقیه مبلمان رنگارنگ شان مطابقت داشته باشد . با این حال ، چوب ناتمام معمولاً به معنای چوب تصفیه نشده است ، بنابراین باید زمان بیشتری را صرف کنید تا مطمئن شوید که حاوی لبه‌ های ناهموار یا خرده ‌های بد نیست .

علاوه بر ابزارها و مواد استاندارد ، برای ایجاد یک پایه مناسب برای رنگ آمیزی ، به یک پرایمر اعم از شلاک یا روغنی نیز نیاز دارید .

نحوه رنگ آمیزی چوب ناتمام : مراحل آماده سازی و رنگ آمیزی

قبل از رنگ آمیزی ، چوب را با پاک کننده تمیز کنید و بگذارید کاملا خشک شود . در مرحله بعد ، از سنباده برقی برای صاف کردن سطوح استفاده کنید . به کاغذ سنباده بروید تا گوشه ها را بدون فرسودگی صاف کنید . همیشه با دانه های چوب سنباده بزنید تا سطح صاف تری داشته باشید . گرد و غبار را با پارچه چسبناک پاک کنید .

یک لایه پرایمر روی مبلمان بمالید . شلاک یا روغنی انتخاب های محبوبی هستند ، اما بر پایه آب نیز کار می کند . حدود دو ساعت طول می کشد تا پرایمر خشک شود . وقتی درست شد ، دوباره آن را سمباده بزنید و لایه دوم پرایمر را اضافه کنید . این یک سطح بهتر برای رنگ آمیزی فراهم می کند و از یکپارچگی چوب محافظت می کند . پس از خشک شدن پرایمر ، در نهایت آماده رنگ آمیزی هستید .

برای اکثر مبلمان چوبی ، به دو لایه رنگ نیاز دارید . یک لایه را اضافه کنید ، بگذارید خشک شود و سپس دیگری را اضافه کنید . رنگ آمیزی یک لایه روی لایه دیگر در بیشتر مواقع کافی است ، اما می توانید بین لایه ها هم سنباده بزنید تا مطمئن شوید که هر دو لایه روی آن باقی می مانند و پوسته پوسته نمی شوند .

فقط به این دلیل که مبلمان چوبی تمام شده است به این معنی نیست که بازسازی آن را تمام کرده اید . وقتی نوبت به رنگ آمیزی مبلمان چوبی تمام شده می رسد ، چند مرحله بیشتر طول می کشد ، اما ارزش آن را دارد که جلوه جدیدی به یک قطعه قدیمی بدهید .

رنگ آمیزی مجدد مبلمان تمام شده چوبی

علاوه بر ابزار و مواد استاندارد ، به موارد زیر نیز نیاز خواهید داشت :

    یک ابزار خراش دهنده

    حوله یا پارچه خشک

    درزگیر شفاف بر پایه روغن

کار آماده سازی برای مبلمان چوبی تمام شده همانند کارهای ناتمام است . پارچه قطره را روی زمین بگذارید ، لباس محافظ خود را بپوشید ، سخت افزار را بردارید و مبلمان را تمیز کنید . با این حال ، چوب تمام شده در مراحل خاص نسبت به سایر مراحل ، به ویژه سنباده ، به زمان بیشتری نیاز دارد .

قبل از اینکه بتوانید یک قطعه تمام شده را رنگ کنید ، باید یک سطح صاف با لاک نسبتاً نازک را با یک کاغذ سنباده یا سنباده برقی بالاتر پاک کرد . با این حال ، یک سطح ناهموار و لاک ضخیم‌ تر به کاغذ سنگی کمتر و زمان بیشتری با سنباده برقی نیاز دارد . سمباده زدن را تا زمانی ادامه دهید که چوب صاف شود و درخشندگی خود را از دست بدهد .

اگر مبلمان قبلا رنگ شده است ، ممکن است قبل از سنباده زدن به یک ابزار خراش دهنده نیاز داشته باشید . فقط قطعات شل را قبل از سنباده خراش دهید . وقتی کارتان تمام شد ، مبلمان را با پارچه چسبناک خود پاک کنید . یک یا دو لایه پرایمر و سپس دو لایه رنگ اضافه کنید ، اجازه دهید هر لایه قبل از اضافه کردن لایه بعدی خشک شود .

رنگ مبلمان چوبی کهنه و شیک

مبلمان با طراحی شلوغ یکی از داغ ترین ترندها در مبلمان چوبی و بخشی از جنبش جدید شیک کهنه است . برای برخی ، این به این معنی است که قطعه ای را که قبلاً در اختیار دارید ، بردارید و رنگ جدیدی به آن بدهید ، و کار دیگری انجام ندهید . برای دیگران ، این به معنای بازسازی یک قطعه جدید است تا قطعه شان قدیمی و فرسوده به نظر برسد . در هر صورت ، یک صندلی ، میز یا کلبه ای خواهید داشت که به عبارت « مبلمان عتیقه » معنای کاملاً جدیدی می دهد .

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

قبل از دنبال کردن این نکات نقاشی شیک ، مطمئن شوید که موارد زیر را دارید :

    موم شمع

    ابزار خراش دادن

    یک گونی سنگین

    لکه چوب

    پوشش محافظ ساتن

مبلمان چوبی شلوغ

بر خلاف مبلمان جدیدتر ، مبلمان چوبی آسیب دیده دارای دو رنگ یا بیشتر است ، بنابراین هر مرحله یک لایه در یک زمان انجام می شود . ابتدا مبلمان خود را با یک کاغذ سنباده متوسط ​​بمالید و گرد و غبار را با پارچه چسبناک پاک کنید . بعد ، پرایمر را به کل قطعه اضافه کنید .

اکنون زمان آن رسیده است که به مبلمان خود ” ضربه بزنید ” یا حداقل با کوبیدن آن با گونی پر از میخ ، دستگیره یا اشیاء دیگر ، آن را آسیب دیده جلوه دهید . مبلمان را آنقدر محکم نکوبید که واقعاً بشکند – فقط به اندازه ای که فرورفتگی ها و شلختگی ها را اضافه کنید که این توهم را ایجاد می کند که یک قطعه شلوغ و شلخته است .

خب حالا زمان آن رسیده است که ، یک لایه پایه از رنگ دلخواه خود را بمالید ، موم شمع را روی نقاط تصادفی که می خواهید رنگ بیشتری داشته باشد ، بمالید و یک لایه رویی اضافه کنید . پس از خشک شدن رنگ ، روی قطعه را کمی سنباده بزنید . روی نواحی که معمولاً دچار ساییدگی و خرابی می شوند ، مانند گوشه ها و پاهای روی میز چوبی ، به شدت سنباده بزنید یا از ابزار خراش دادن استفاده کنید . گرد و غبار را پاک کنید و یک لکه چوب و یک پوشش ساتن محافظ برای حفظ ظاهر اضافه کنید .

رنگ آمیزی با شابلون

مبلمان چوبی ، چه تمام شده و چه ناتمام ، ممکن است در یک رنگ باشند ، اما این رنگ در واقع از رنگ ها و نکات برجسته ای تشکیل شده است که فقط می تواند از چوب طبیعی باشد . برای برخی ، این تنوع رنگ کافی نیست ، بنابراین زمانی که می‌خواهند مبلمان چوبی را رنگ آمیزی یا لاک مجدد کنند ، به سایر فروشگاه ‌های تزئینی روی می ‌آورند . شابلون ها محبوب هستند زیرا می توانند هر قطعه را به یک ایدۀ خلاق و منحصر به فرد تبدیل کنند .

علاوه بر مجموعه ابزارها و مواد معمولی خود ، به موارد زیر نیز نیاز دارید :

    اسفنج گرد

    شابلون یا کاغذ شابلون

    چسب شابلون

    رنگ اکریلیک در رنگ دوم

    پارچه خشک

    آب و سرکه سفید

نحوه استفاده از شابلون در هنگام نقاشی

قبل از شابلون کردن ، مبلمان خود را آماده کنید . پارچه قطره ای خود را بگذارید ، لباس محافظ خود را بپوشید ، قطعه را تمیز کنید و آن را سمباده بزنید . سپس پرایمر را بمالید و بگذارید خشک شود . از آنجا ، بسته به نوع استنسیلی که استفاده می کنید ، دو گزینه برای استفاده از شابلون در پروژه نقاشی خود دارید .

اگر از کاغذ شابلون استفاده می کنید ، با استفاده از پوشش پایه شروع کنید و بگذارید خشک شود . کاغذ شابلون را روی سطحی که می خواهید رنگ کنید قرار دهید و رنگ دوم را اضافه کنید . بسته به اندازه کاغذ و اندازه ناحیه ای که می خواهید شابلون کنید ، ممکن است مجبور شوید این مرحله را چندین بار تکرار کنید . اگر چنین است ، از قبل برنامه ریزی کنید – قبل از اینکه واقعاً نقاشی کنید ، تصمیم بگیرید که می خواهید شابلون را در کجا قرار دهید .

اگر از خود شابلون ها استفاده می کنید ، روند معکوس می شود . ابتدا شابلون ها را روی سطح مبلمان قرار دهید و با چسب محکم نگه دارید و سپس رنگ را اضافه کنید . این اجازه می دهد تا رنگ طبیعی ظاهر شود . با این حال ، اگر ترجیح می‌دهید که زیر شابلون ‌ها روکش کنید ، لکه را اضافه کنید ، بگذارید خشک شود ، سپس شابلون‌ ها را اضافه کنید و رنگ دوم را استفاده کنید . قبل از برداشتن شابلون ها صبر کنید تا لایه دوم خشک شود .

اگر مقداری چسب به مبلمان چسبید ، آن را با پارچه و مخلوط آب و سرکه سفید بشویید . اگر این امر کار نکرد ، یک مایع ظرفشویی ملایم یا صابون روغن را امتحان کنید . ناحیه مورد نظر را با یک پارچه خشک دیگر بشویید و بگذارید کل آن خشک شود . در نهایت ، یک پوشش محافظ برای محافظت از نواحی شابلون و پس ‌زمینه زیر آن اعمال کنید .

میانبرهای صرفه جویی در زمان

رنگ آمیزی یا استفاده از لکه مجدد مبلمان چوبی ممکن است چندین ساعت طول بکشد . ممکن است وسوسه شوید که یک یا دو مرحله را برای صرفه جویی در زمان رد کنید ، اما در انجام این کار ، ممکن است با مبلمانی روبرو شوید که رنگ خود را حفظ نمی کند و در نهایت به رنگ آمیزی وقت گیر دیگری نیاز دارد .

در حالی که بهتر است هر مرحله را دنبال کنید و مطمئن شوید که درست انجام شده است ، ممکن است بتوانید با استفاده از ابزارها و مواد مختلف در زمان خود صرفه جویی کنید . میانبرهای زیر می توانند زمان نقاشی را کاهش دهند و همچنان مبلمان شما را حفظ کنند .

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

نقاشی بدون سنباده

برای بسیاری از کارگران نجاری ، ایده رنگ آمیزی مبلمان چوبی بدون سنباده توهین آمیز است ، زیرا سطح سمباده نشده کاملاً تضمین می کند که رنگ در نهایت پوسته پوسته می شود ، مخصوصاً روی یک قطعه پر استفاده . با این حال ، اگر مبلمان ناتمام را به دلیل سطح درمان نشده رنگ می کنید ، می توانید از آن خواسته اجتناب کنید . اگر تصمیم دارید ، مطمئن شوید که پرایمر شما مبتنی بر روغن است یا سنباده برقی را با یک سنباده مایع جایگزین کنید . رنگ آمیزی مبلمان با رنگ روغن یا پرایمر به مبلمان بدون سنباده اجازه می دهد تا با لایه های کمتر رنگ ، پوشش رنگی صاف و کاملی به خود بگیرد .

پرش پرایمر

بدون آستر ، رنگ کردن مبلمان چوبی سخت تر است ، اما پرایمر می تواند تا چهار ساعت به پروژه نقاشی مبلمان چوبی اضافه کند . شما نمی توانید از این مرحله بگذرید ، به خصوص اگر می خواهید مرحله سنباده را رد کنید ، اما می توانید آن را با مرحله دیگری ترکیب کنید . به جای خرید رنگ و آستر ، رنگی با آستر داخلی پیدا کنید . به این ترتیب پایه و رنگ را به جای چهار کت در دو لایه می گیرید .

گوشه ها و شکاف ها

پروژه نقاشی مبلمان چوبی شما ممکن است به آرامی پیش برود ، اما متوجه خواهید شد که در مفاصل ، گوشه ها و کنده کاری ها کند می شود . چه در حال برهنه کردن ، تمیز کردن یا رنگ آمیزی باشید ، درمان این نواحی همیشه آسان نیست ، مخصوصاً با اکثر مواد رنگ آمیزی استاندارد .

برای این حوزه ها کوچک تر و تخصصی تر فکر کنید . از پشم فولادی متوسط ​​به جای کاغذ سنباده برای پاک کردن لاک استفاده کنید و از خطر سنباده زدن برخی جزئیات جلوگیری کنید . وقتی زمان پر کردن و رنگ آمیزی فرا می رسد ، از برس هایی که در فروشگاه های سخت افزاری پیدا می کنید استفاده نکنید . با قلم موی هنرمند یا برس های مجموعه رنگ کودک استفاده کنید . آنها به اندازه کافی کوچک هستند که حتی در کوچک ترین شکاف هم قرار می گیرند و اطمینان حاصل می کنند که هیچ نقطه ای از مبلمان شما دست نخورده باقی نمی ماند .

پروژه نقاشی با مبلمان چوبی با کیفیت آغاز می شود .

چه از طرفداران پروژه ‌های خودتان باشید یا بخواهید یک قطعه قدیمی ‌تر را برای مطابقت با یک محصول جدید بسازید ، کار شما فقط به اندازه مبلمانی که استفاده می‌ کنید خوب خواهد بود .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگ آمیزی مبلمان چوبی ، روش رنگ امیزی مبلمان چوبی

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

WhatsApp us