رنگ آمیزی چوب فرآیند نسبتاً ساده ای است. فقط خوب آماده کنید و بسته به نوع چوبی که باید رنگ کنید مراحل را دنبال کنید. قبل از اینکه تی شرت قدیمی خود را بپوشید و برس های خود را بیرون بیاورید، به شما پیشنهاد می کنیم چند دقیقه وقت بگذارید و 15 نکته نقاشی ما را بخوانید تا زندگی خود را آسان تر کنید. برای شروع پروژه خود آمادگی بهتری خواهید داشت. علاوه بر این، اگرچه چوب یک ماده جامد است، اما چند ترفند برای به دست آوردن نتایج زیبا وجود دارد. فرقی نمی‌کند کابینت‌های آشپزخانه قدیمی‌تان را بازسازی کنید ، یک حوض چوبی را بازسازی کنید، نرده‌های چوبی را رنگ کنید یا مبلمان‌تان را رنگ کنید ، در اینجا مراحلی وجود دارد که باید دنبال کنید.

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

تجهیزات لازم
ابتدا خود را به درستی تجهیز کنید. در اینجا یک نمای کلی از آنچه ممکن است برای آماده سازی و رنگ آمیزی سطح چوب خود نیاز داشته باشید آورده شده است:

غلتک
قلم مو (مطمئن شوید که برس مناسب برای سطح رنگ شده انتخاب کنید)
سینی رنگ
کاردک
کاغذ سنباده (سنگ سنباده)
پارچه یا اسفنج تمیز
دستکش، ماسک و عینک
محلول تری سدیم فسفات (TSP)
چوب بریزن
خمیر چوب مخصوص کاغذ سازی
پرایمر (یا پوشش پایه)
رنگ اکریلیک برای چوب
لاک برای چوب

منبع مقاله وب سایت

مرحله 1. سطح چوب خود را قبل از رنگ آمیزی آماده کنید
بسیاری از افراد هنگام نقاشی، مرحله آماده سازی را نادیده می گیرند. به همین دلیل مقاله ای نوشتیم که قبل از شروع در 4 مرحله نحوه درست کردن دیوارها را توضیح می دهد . این مرحله یکی از شروط ضروری برای موفقیت های ماندگار و ظاهر خوب است. و در مورد چوب، آماده سازی نیز غیر قابل مذاکره است. سطوح چوبی را همیشه باید از قبل سمباده زد، تمیز و آستر کرد. پس از آماده شدن سطح، می توانید چوب را با رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید.

آماده سازی سطح شما ممکن است بسته به نوع چوبی که باید رنگ کنید متفاوت باشد.

– چوب خام رنگ نشده، نو یا قدیمی:

الف) چوب را تمیز کنید
بزرگترین دشمن نقاش گریس و کثیفی هستند، زیرا مانع از چسبندگی رنگ، تاخیر در خشک شدن و زرد شدن می شوند. گریس همچنین می تواند با رنگ مورد استفاده مخلوط شود که از مقاومت آن جلوگیری می کند. اگر چوب شما دارای لکه های چربی است، شستشو با محلول TSP به طور موثر رسوبات چربی را از بین می برد.

قبل از رفتن به مرحله بعد، بگذارید کاملا خشک شود.

ب) چوب را سنباده بزنید
ابتدا مطمئن شوید که چوب خشک است.

چوب باید قبل از رنگ آمیزی سمباده شود تا سطح صاف شود. اگر از سنباده استفاده می کنید، از دستکش، ماسک و عینک محافظ استفاده کنید.

اگر سطح شما بسیار زبر است، اولین قدم در سمباده زدن این است که آن را با کاغذ سنباده درشت یا درشت خشن کنید. همیشه در امتداد دانه های چوب کار کنید. سپس سمباده را با یک کاغذ متوسط ​​انجام دهید. اگر با دست سمباده می زنید، شکل 8 را کار کنید تا روی چوب علامت نزنید. کار را با یک کاغذ دانه ریز تمام کنید. این یک سطح با کیفیت و یک سطح کاملا صاف را فراهم می کند.

پس از اتمام سمباده، گرد و غبار باقیمانده سمباده را با استفاده از جاروبرقی پاک کنید و سطح را دوباره با یک پارچه تمیز مرطوب شده با آب پاک کنید.

مشاوره:

همیشه در جهت دانه های چوب سنباده بزنید.
هرگز از برس فولادی یا پشم فولادی استفاده نکنید که به دانه های چوب آسیب می رساند.
روی همان محل اصرار نکنید و زیاد فشار ندهید تا چوب را در جاهایی کنده نکنید
بعد از هر مرحله یک پارچه مرطوب روی چوب بکشید. این کار گرد و غبار سنباده را از بین می برد و یک نمای کلی از پیشرفت کار شما ارائه می دهد.

ج) سوراخ ها را ببندید

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

چوب اغلب دارای سوراخ‌ها و ترک‌هایی است که کار را سخت‌تر می‌کند و از یک نتیجه نهایی زیبا جلوگیری می‌کند. بنابراین لازم است آنها را با بتونه چوب پر کنید که معمولاً با کاردک استفاده می شود.

مقدار خمیر مورد نیاز برای پر کردن کامل ترک یا سوراخ را بمالید و با کاردک صاف کنید، سپس بگذارید سفت شود. پس از خشک شدن، خمیر را به آرامی با کاغذ سنباده ریز سنباده بزنید.

مشاوره:

از یک کاردک بزرگتر از شکافی که باید پر شود استفاده کنید
– چوب لاک زده یا رنگ شده:
اگر چوب شما لاک زده باشد، نمی توانید مستقیماً آن را رنگ کنید، زیرا سطح چوب لاک زده بیش از حد صاف است. ابتدا باید سطح را با یک کاغذ سنباده ریز سنباده بزنید و قبل از استفاده از پرایمر، همان مراحلی را که برای چوب های رنگ نشده انجام می دهید، دنبال کنید.

اگر چوب شما رنگ شده و رنگ در شرایط خوبی است ، به سادگی سطح را با استفاده از محلول TSP تمیز کنید، یا سطح را با اسفنج یا قلم مو که در مخلوطی از 100 میلی لیتر ماده شوینده قلیایی در یک لیتر آب داغ فرو کنید، بشویید. با آب شفاف بشویید و بگذارید کاملا خشک شود. سپس می توانید سطح خود را با استفاده از یک کاغذ سنباده ریز در جهت رگه ها سنباده بزنید.

مشاوره:

برای محافظت از دستان خود دستکش خانگی بپوشید.
هنگام آبکشی حتما تمام محصول یا مواد شوینده را بردارید تا رنگ شما به خوبی بچسبد.
اگر چوب شما رنگ آمیزی شده است و رنگ روی چوب آسیب دیده و یا حتی تراشیده شده است، باید آن را با استفاده از یک استریپر خوب و مناسب برای چوب جدا کنید.

  • چوب موم شده:
    برای رنگ آمیزی چوبی که قبلا واکس زده شده است، ابتدا باید با تینر رنگ یا محلول غلیظ داغ TSP پاک شود. برداشتن کامل موم کار آسانی نیست، بنابراین ممکن است لازم باشد پاکسازی را تکرار کنید و موم حل شده را با پارچه های تمیز و خشک به خوبی خیس کنید.

مرحله 2. یک لایه پرایمر بمالید
هنگامی که سطح شما آماده شد، توصیه می شود از یک پرایمر (یا پوشش پایه) استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که لایه های تکمیلی دارای چسبندگی خوب، پرداخت یکنواخت و رنگ هستند و علاوه بر آن می توانند هرگونه نقص را پنهان کنند. برای چوب، استفاده از پرایمر لاتکس اکریلیک توصیه می شود.

پرایمر را با برس یا غلتک بمالید. پرایمر مانند رنگ ها در یک پوشش پیوسته و یکنواخت اعمال می شود.
توجه به زمان خشک شدن قبل از استفاده از رنگ نهایی بسیار مهم است .
مشاوره:

در مورد چوب تیره بهتر است لایه دوم پرایمر بزنید.
مرحله 3. چوب را رنگ کنید
اکنون در مرحله رنگ آمیزی چوب هستید. باز هم ، بسته به اندازه سطح خود ، می توانید از قلم مو یا غلتک استفاده کنید. برای رنگ آمیزی چوب از هر نوع رنگی می توان استفاده کرد.

مرحله 4. چوب را لاک بزنید
مرحله آخر، یعنی لاک زدن، از کار شما محافظت می کند و پایانی دلپذیر به دست می آورد. اگر می خواهید کف چوبی را رنگ آمیزی کنید، یک گام مهم است.

مشاوره:

برای یک روکش عالی، به آرامی با کاغذ سنباده ریز بین دو لایه لاک سنباده بزنید. سنباده زدن سطح لمسی نرم و چسبندگی خوب بین لایه ها را تضمین می کند.
اکنون که کار شما به پایان رسیده است، فراموش نکنید که رنگ و لاک باقیمانده خود را به نقطه ای برسانید که باعث بازیابی بقایای رنگ و ظروف شما می شود! بیش از 5 50 سخت افزار (CANAC، RONA، Canadian Tire، و غیره) و 725 شهرداری (مرکز زیست محیطی، گاراژهای شهری و غیره) این خدمات را در کبک ارائه می دهند.

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

WhatsApp us